خبر یزد

آخرين مطالب

معاون دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد مطرح کرد

سازمان منطقه آزاد کیش پیشگام و پیشقدم پیاده سازی بیانیه گام دوم انقلاب در بین سایر مناطق آزاد منطقه آزاد کیش

سازمان منطقه آزاد کیش پیشگام و پیشقدم پیاده سازی بیانیه گام دوم انقلاب در بین سایر مناطق آزاد
  بزرگنمايي:

خبر یزد - معاون فرهنگی،گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد گفت: مدیریت ارزشمند سازمان منطقه آزاد کیش سیاست ها و و رویکردهای منطقه را در راستای عملی کردن بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری برنامه ریزی کرده است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد در هشتاد و هفتمین شورای اداری منطقه آزاد کیش با بیان این که با تاکید مقام معظم رهبری وارد فصل جدیدی در نظام جمهوری اسلامی ایران شده ایم گفت: ما می توانیم متناسب و متناظر با قوانین و مقرراتی که در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد؛ اجرای مفاد ذکر شده در بیانیه گام دوم انقلاب را در مناطق آزاد تسریع بخشیده و به تبع آن بهره مضاعفی از فضای ایجاد شده ببریم.
رستمی اظهار داشت: دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور در چهار حوزه فرهنگی ـ اجتماعی، صنعتی، اقتصادی و گردشگری مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب، جهت گیری های موجود در این بیانیه را احصاء کرده و برای هرکدام از راهبردها و رویکردهای بیانیه و بر اساس اسناد بالادستی مناطق آزاد، سیاست ها و برنامه اقدام و عمل مناسب را تعیین و طراحی کرده است.
وی با اشاره به اینکه نقش هر منطقه آزاد در عملیاتی کردن برنامه اجرای بیانیه گام دوم مشخص شده است گفت: هم اکنون منطقه آزاد کیش در این زمینه پیشگام شده و گام اول را در اجرای برنامه ها و پیاده سازی سیاست های این سند برداشته است.
معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: آنچه در این بیانیه بر آن تاکید شده، نگاه تمدنی است و این نگاه قرار است در تمام عرصه ها در نظام جهانی حضور مؤثری داشته باشد.
رستمی با تاکید بر اینکه قانون و مقررات مناطق آزاد هم بر همین مبنا پایه ریزی شده است گفت: مناطق آزاد کشور با کمک قوانین مخصوص خود می¬تواند در حوزه های صادرات و ارتباطات جهانی، اقتصادی و گردشگری، انتقال فناوری ها و انتقال دارایی های ملموس و ناملموس کشور، نقش آفرینی موثری داشته باشد و به تقویت قدرت نرم و قدرت سخت کشور در نظام جهانی کمک کند.
وی با اشاره به سه سرمایه مهم و راهبردی مطرح شده در این بیانیه اظهار داشت: بحث ایمان و اعتقاد، جوانان به عنوان مهم ترین سرمایه در کشور و نیز سواحل دریایی از جمله موارد و موضوعاتی است که در این بیانیه به آن تاکید شده است. ما در مناطق آزاد و به خصوص در منطقه آزاد کیش در هر سه موضوع سرمایه های ارزشمندی داریم و تفاهم نامه با دانشگاه صنعتی امیر کبیر در خصوص تاسیس شتابدهنده صادراتی، صنایع خلاق و دانش بنیان در جزیره کیش که امروز به امضاء رسید نیز فرصت بیشتری را برای حضور جوانان و ارائه خلاقیت ها و نوآوری های و فعالیت های اقتصادی و صنعتی آنها را فراهم می کند.
رستمی به دو موضوع انتقادی مورد نظر رهبری از جمله "نارضایتی عدالتی" و "نارسایی در تبلیغات درونی و بیرونی کشور" اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری این دو را به عنوان یک نقطه ضعف و تصویر غلطی که در جامعه بین المللی از ایران ساخته می شود؛ می دانند.
وی گفت: بر اساس گزارش های معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، خوشبختانه شاخص های عدالت در این منطقه قابل دفاع، ارزشمند و پیشرو است. در حوزه تبلیغات و افزایش قدرت نرم کشور برنامه راهبردی در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تحت عنوان «برنامه راهبردی برندسازی مناطق آزاد» برای حضور در عرصه های جهانی تدوین شد و مراحل اجرایی آن آغاز شده است.
رستمی افزود: نکته جالبی که در بازدید آقای دکتر همتی نیز به آن اشاره شد این است که مقامات ارشد کشور هم، کیش را بیشتر به عنوان یک مکان گردشگری می شناسند تا به سایر ظرفیت ها و سرمایه های اقتصادی و صنعتی. این نکته بیانگر این است که باید در حوزه تبلیغات به ویژه در بحث برندسازی در همه حوزه ها در کشور از جمله در مناطق آزاد که می بایست در همه زمینه ها پیشرو و پیشران باشند؛ گام های موثری برداریم.
وی به حوزه صنایع خلاق در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و گفت: یکی از سیاست های جدید مناطق آزاد که در دوره حضور جناب آقای دکتر بانک شروع شد موضوع صنایع خلاق بود. بر اساس ماموریت ها و قوانین از جمله قانون چگونگی تأسیس و اداره مناطق آزاد از جمله بحث توسعه اقتصادی، صنعتی، فناوری ها و توسعه فرهنگی گام های موثری در توسعه صنایع فرهنگی برداشته شده بود اما به مقوله اقتصاد فرهنگ، صنعت فرهنگ و صنایع خلاق توجه چندانی نشده بود که این امر به عنوان یک اولویت در دوره جدید مدیریت در مناطق آزاد انتخاب شد و در دستور کار قرار گرفت.
رستمی ادامه داد: در اقتصادجهان، 3 درصد جی. دی. پی جهانی به صنایع فرهنگی و صنایع خلاق اختصاص دارد که ما در چارچوب های سیاستگذاری و برنامه ریزی و اقدامات خود در کشور توجهی چندانی به این امر نداشته ایم اما در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد این موضوع به عنوان یک اولویت اقتصادی در نظر گرفته شده و برای تمامی حوزه های مرتبط با صنایع خلاق، سیاستگذاری ها شروع شده و براساس این سیاست ها، برنامه ها و فعالیت اجرایی هم طراحی شده است.
وی در پایان گفته های خود در نشست شورای اداری منطقه آزاد کیش، ایجاد و شکل گیری شتابدهنده هایی در جهت جذب کارآفرینان، نوآوران و گروه های خلاق، از جمله اولویت ها در این زمینه اعلام کرد و گفت: مناطق آزاد از این شتابدهنده ها حمایت می کنند تا بتوانند ایده ها و خلاقیت های خودشان را به موضوعات قابل اجرا تبدیل کنند و فعالیت خود را در این عرصه ادامه دهند که به همین منظور که امروز شکل گیری اولین شتابدهنده صادراتی صنایع خلاق در کیش شاهدی بر این مدعا است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تالیف 30 عنوان کتاب راهنما ویژه محیط‌بانان

وزیر علوم: آزمون سراسری به تعویق افتاد

محدودیت‌ های کرونایی برای بوفه مدارس

3 هزار میلیارد اوراق مشارکت سال 99 هر چه سریعتر تخصیص یابد

نوجوان میبدی، برتر مسابقات برنامه‌نویسی کشور شد

مخفی‌ شدن قاتل فراری در یخچال!

تست کرونای بازیکنان تیم والیبال شهداب یزد منفی اعلام شد

وزیر بهداشت لبنان از استعفای دولت خبر داد

معاون فرماندار: 60 درصد مردم مهریز نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

بافت‌ فرسوده شهرها گنج پنهان صنعت گردشگری

مدرس فوتبال : کمیته اخلاق فدراسیون بر مسابقات بیشتر نظارت کند

هزینه سالگرد شهید و مادرش در مهریز به بیماران کرونا اختصاص یافت

دمای هوای یزد افزایش می‌یابد

پرداخت خسارت مجتمع تجاری پردیس یک توسط شرکت ایران معین

از رقابت لیلا حاتمی و مریلا زارعی تا مدیری و تنابنده، در جشن حافظ 99 + عکس

اولویت، حفظ ایمنی شهروندان است

چند خبر انتظامی و قضایی از استان یزد

روند سرمایه‌گذاری صنعتی در یزد صعودی است

شناسایی 200 کانون تجمع زباله گردهای پایتخت

طرح نظارتی ویژه کالاهای اساسی در یزد آغاز شد

علت مرگ ماه چهره خلیلی مشخص شد + عکس

مرگ تلخ نوجوان 14ساله در پارک لاله تهران

آمار مبتلایان به کرونا در تهران افزایش می‌ یابد

تازه‌ ترین قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران

تست کرونای تیم فوتبال ساحلی گلساپوش یزد منفی شد

درخواست شهرداری برای برخورد با بازار غیر قانونی فروش حیوانات

90 درصد صنایع استان یزد، کوچک و متوسط است

کلاهبردار طراحی دکوراسیون در سایت دیوار یزد دستگیر شد

دمای هوای یزد 2 تا چهار درجه افزایش می‌یابد

یک میلیارد ریال لوازم قاچاق پزشکی در یزد کشف شد

شهرآفتاب تخصصی می شود

تدفین 50درصد متوفیان کرونایی در بهشت زهرا

بوستان ابریشم؛ 10 میلیارد تومان از تملک تا اجرا

رشد 2 برابری واگذاری اراضی شهرک‌های استان به سرمایه‌گذاران

تحول در کاشت گونه‌های گیاهی برای اولین بار در یزد

برگزاری متفاوت مراسم عزاداری محرم در سایه کرونا

​تصویب افزایش حق مسکن کارگری در کمیسیون اقتصادی دولت

شاید باور نکنید، اما این دردانه خلیج فارس، اکنون پذیرای 750 راس آهو است که در مناطق تحت حفاظت زندگی می کنند.

تحولات ورزشی پسا کرونا، استراتژی اصلی سازمان منطقه آزاد کیش

مهار آتش در بیمارستان نفت در خیابان حافظ + عکس

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 20 مرداد 99

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 20 مرداد 99

پاکسازی معابر شمال شرق تهران از مزاحمت های صنفی

شتابگیری استارت آپ ها در منطقه 14 با همکاری یک دانشگاه

پل آسمان مکانی برای بازی های هیجانی

تفاهم نامه تولید 105 دستگاه واگن ملی امضا شد

امضاء تفاهم نامه تولید 105 دستگاه واگن ملی امضا شد

تحقق 53 درصدی درآمدهای شهرداری تهران در فصل بهار

دولت برای انعقاد قرارداد تولید قطار ملی تأمین اعتبار کند

پایان خانه به دوشی ون کافه‌ها