خبر یزد

آخرين مطالب

استاندار: مدارس روستایی یزد، تجمیع شود سياسي

استاندار: مدارس روستایی یزد، تجمیع شود
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد- رییس شورای آموزش و پرورش استان یزد گفت: تجمیع مدارس روستایی با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی و همچنین تعداد کم دانش‌آموزان برخی از مدارس باید مورد توجه و برنامه ریزی مسئولان قرار گیرد.

محمدعلی طالبی شنبه شب در نشست شورای آموزش و پرورش استان افزود: برخی از مدارس سطح استان بویژه مناطق روستایی تعداد کمی دانش آموز دارد و علی رغم اینکه هزینه زیادی برای سرانه این مدارس انجام می‌گیرد اما به لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.
وی ادامه داد: مردم توجیه شده و اطلاع رسانی در این زمینه انجام شود تا هزینه‌ها کاهش یابد که تجمیع مدارس روستایی یکی از راه‌های کاهش هزینه‌ها است، همچنین در کنار آن از ظرفیت خیرین استفاده شود و ما نیز همکاری لازم را داشته و خواهیم داشت.
استاندار یزد گفت: در صورت امکان از مجمع خیرین مدرسه ساز کمک گرفته شود تا بخشی از هزینه‌های جاری مدرسه را نیز متقبل شوند چرا که مقداری از بار آموزش و پرورش برای اداره مدارس و تامین هزینه‌های جاری آنها کاسته خواهد شد.
طالبی در مورد تبصره د قانون بودجه و اجازه بهسازی، بازسازی و تغییر کاربری مدارس و فضاهای آموزشی مازاد نیز گفت: آیین نامه اجرایی این قانون شفاف است و ضرورت تعامل آموزش و پرورش و شهرداری‌ها و دیگر ارگان‌ها را می‌طلبد و همه فضاهایی که در ذیل این قانون و در استان وجود دارد طی یک درخواست به معاونت عمرانی استانداری ارائه شود تا با جلسه‌ای که با ارگان‌های ذی ربط و شهرداری‌ها برگزار می‌شود نسبت به رفع مشکل و اجرای این قانون اقدام شود.
استاندار یزد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پروژه ماه مهر و بازگشایی مدارس به نحو احسن در استان یزد اجرا شد و البته درخواست دارم با جدیتی که وجود دارد نواقص کمی که در بحث تامین امکانات و تجهیزات و یا کمبود معلم در برخی از فضاهای آموزشی نیز برطرف شود.
طالبی ادامه داد: برخی از مسائل هر چند کوچک باعث زیر سوال رفتن همه اقدامات خوب خواهد شد ولذا با جدیت این نواقص احتمالی و یا کوچک بررسی و رفع شود تا دغدغه بخشی از خانواده‌ها نیز برآورده شود همچنین در رابطه با تاسیس مجمع خیرین حامی مراکز شبانه روزی آموزش و پرورش نیز اقدامات لازم انجام شود.
همچنین مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد در این نشست گفت: 50 مدرسه شبانه روزی در استان یزد وجود دارد که بیش از 7500 دانش آموز در آن به تحصیل اشتغال دارند و عمدتا در مناطق روستایی و کمتر برخوردار قرار دارند.
عباسعلی دانافر افزود: بیش از 1500 دانش آموز در مدارس شبانه روزی اسکان نیز دارند و متاسفانه در حال حاضر در زمینه تامین مایحتاج و همچنین تجهیزات و لوازم در مضیقه شدید هستیم.
وی ادامه داد: آموزش و پرورش هر چه در توان دارد انجام می‌دهد ولی فضاهای خوابگاه از لحاظ تجهیزات و همچنین سرویس ایاب و ذهاب و امکانات رفاهی و مستهلک بودن وسایل مورد استفاده این 7500 دانش آموز بخشی از دغدغه‌های ما است که تقاضای تاسیس مجمع خیرین حامی مراکز شبانه روزی و مساعدت ارگان‌های دولتی و خصوصی در این زمینه هستیم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد گفت: برخی از این مراکز همچون مرکز خضرآباد در برخی از مقاطع تحصیلی 5 یا 6 دانش آموز بیشتر ندارد ولی در صورت تعطیلی این مرکز نزدیک ترین مرکز به آن در شهرستان تفت قرار دارد که خانواده‌ها به دلیل مسافت با مشکل مواجه شده و اعتراضاتی داشتند اما در صورت نبود کمک خیران و یا نبود تامین هزینه‌ها ناچار مجبور به تجمیع تعدادی از مراکز آموزشی و مراکز شبانه روزی در استان یزد خواهیم بود.
همچنین سیدمجتبی حسینی پور، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گفت: قانون بند د که جهت کمک به آموزش و پرورش مصوب شده بخشی از مشکلات فضاهای آموزشی را رفع خواهد کرد اما برخی از ارگان‌ها با ایرادات بنی اسراییلی در این زمینه همکاری لازم را ندارند و این آیین نامه کاملا شفاف موارد را مطرح و جهت ساماندهی، بهینه سازی و تبدیل به احسن فضاهای آموزشی موارد لازم را مشخص کرده است.
همچنین محسن صادقیان، معاون عمرانی استاندار یزد در این نشست اظهار داشت: در صورتی که لیستی از فضاهای آموزشی که شامل این آیین نامه هستند به کمیسیون ماده 5 ارسال شود کمال همکاری را خواهیم داشت و البته تغییر کاربری برخی از مدارس و درآمدی که دارد می‌توان سه مدرسه جدید ساخت که امیدواریم با اجرای این آیین نامه بخشی از مشکلات فضاهای آموزشی بویژه شهر یزد حل شود.
همچنین محمدرضا عارفی، مدیرکل دفتر فنی استانداری یزد در این نشست گفت: در زمانی که اینجانب مسئولیت نوسازی مدارس استان یزد را برعهده داشتم طی بررسی انجام شده بیش از 400 مدرسه نیاز به تخریب و بازسازی دارد که بیش از 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و طی پیگیری‌های انجام شده از طریق مرکز موافقت کردند که در صورت تامین 250 میلیارد تومان آن خیرین و منابع استان 250 میلیارد تومان نیز از منابع کشوری در این زمینه تخصیص می یابد.
در پایان این نشست، شهسواری، عاقبت خیری، مصباح فر، کارآموز، سعیده بهادرزاده، زهره امیرچقماقی و تعدادی دیگر از مدیران آموزش و پرورش پیشنهادات خود را مطرح و تصمیمات لازم اتحاذ گردید.
7537/ 6197


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استاندار یزد: جنبش دانشجویی ایران، زنده‌ ترین و پویاترین جنبش‌هاست

پرسشگری و مطالبه‌گری از ویژگی جنبش دانشجویی در ایران است

گروه سنی 30 تا 40 سال بیشتر در معرض طلاق قرار دارند

کتاب« فرهنگ‌نامه جاودانه‌های تاریخ » در یزد رونمایی شد

انبارداران میبد موجودی کالاها را در سامانه جامع ثبت کنند

مشکلات خود را با شماره 1480 بهزیستی درمیان بگذارید

بیشتر تماس گیرندگان با صدای مشاور بهزیستی زن هستند

اختلاف زناشویی بیشترین تماس با صدای مشاور بهزیستی است

انتخابات مجمع شورای دانش‌آموزان میبد برگزار شد

پارک علم و فناوری یزد با کمبود فضای فیزیکی روبروست

توجه به معلولان باید از یک اتفاق ساده به جریان تبدیل شود

انتخابات مجمع شورای دانش‌آموزی میبد برگزار شد

رعایت قانون و اصل بیطرفی در انتخابات مجلس باید مدنظر باشد

تاکید اتحادیه اروپا بر اجرای کامل برجام

چراغ سبز آمریکا به دیدار میانجی‌ گرایانه آبه و روحانی

2 سارق مغازه طلای فروشی در میبد دستگیر شدند

21 هیات اجرایی صلاحیت داوطلبان یزدی را بررسی می‌کنند

1.5 میلیارد ریال پوشاک قاچاق در یزد کشف شد

21 هیئت اجرایی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس یزد را بررسی می کنند

ثبت‌نام قطعی 236 نفر برای تصدی 4 کرسی یزدی‌ها در مجلس

ترامپ ضمن تشکر از ایران: می‌ توانیم توافق کنیم

ثبت‌ نام فائزه هاشمی تکذیب شد

چمران: شورای ائتلاف از عنوان "اصولگرایی" استفاده نمی‌کند

درباره روز دانشجو | طنین فریاد عدالت‌خواهی از قلب دانشگاه

پیام روز دانشجو استکبارستیزی است

برخورد قانونی با مصادیق تشویق مردم به تحریم انتخابات

15 درصد کودکان در طرح پیشگیری از تنبلی چشم شرکت نمی‌کنند

پرونده ثبت نام انتخابات در یزد با 244 داوطلب، بسته شد

یک مسوول قضایی یزد: با مصادیق تشویق مردم به تحریم انتخابات برخورد می‌شود

848 تن سهمیه شکر برای استان یزد منظور شد

سند آموزش و اشتغال تدوین می‌شود

مسئولان با تکیه به جوانان بر تهدید فرهنگی دشمن غلبه کنند

استاندار یزد: فرهنگ‌سازی پژوهش از مدارس آغاز شود

حمله‌ افراد ناشناس به دفتر مقتدی صدر در نجف

دبیر ستاد انتخابات استان یزد استعفا داد

لاوروف: تحریم‌ های آمریکا علیه ایران غیرقانونی است

همکاری سازمان جهانی گردشگری با ایران توسعه می‌یابد

تمایل به حضور در رقابت انتخابات مجلس در یزد افزایش یافته است

اعضای هیئت اجرایی انتخابات مجلس ویژه زرتشتیان تعیین شدند

تکیه بر جوانان، ایران را در برابر تمام هجمه‌های دشمن ایمن می‌کند

ظرفیت ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در یزد تکمیل شد

ثبت‌نام انتخابات در یزد به اوج خود رسید

امسال 16 آذر رئیس‌ جمهور ندارد؛ رئیسی می‌ آید

استقبال بی‌سابقه از مسکن ملی/ ظرفیت همه شهرهای همدان و یزد پُر شد

الجبیر: تجاوزهای ایران دیگر قابل تحمل نیست

تعداد داوطلبان کاندیداتوری مجلس یازدهم در یزد به 137 نفر رسید

روز شلوغ ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس در یزد

تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس در استان یزد به 137 نفر رسید

دشمن در صدد از بین بردن اعتماد به‌نفس مردم

روسیه: همه خواهان حفظ برجام هستیم