خبر یزد

آخرين مطالب

ستاری: ایده‌های جوانان را با استخدام به باد می‌دهیم علمي

ستاری: ایده‌های جوانان را با استخدام به باد می‌دهیم
  بزرگنمايي:

خبر یزد - معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: ما در اقتصاد رشد نمی‌کنیم مگر اینکه کار آفرینی در جامعه به یک ارزش تبدیل شود و استخدام یک موضوع منفور باشد.

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری در نشست علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان که در دفتر استاندار خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: مسئله‌ای که اهمیت دارد و من خیلی بر آن تاکید می‌کنم سیستمی است که ما باید داشته باشیم و طبق آن عمل کنیم. این سیستم خود ما هستیم که باید تلاش کنیم کلیه بخش‌های سیستم را یکپارچه به سوی پیشرفت هدایت کنیم. در ایران با این همه پیشینه دانشی، دانشجویان مستعد و نیروی انسانی فوق العاده‌ای وجود دارد که خوشبختانه در سال‌های اخیر افزایش هم پیدا کرده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: همه این دانش‌ها و توانایی‌ها در کنار یکدیگر می‌توانند یک اکوسیستم را ایجاد کنند. ما می‌توانستیم از منابع نفت به صورت جداگانه استفاده کنیم، نفت به همراه خود فرهنگ وارداتی آورده است. ما سالها حتی قبل از اینکه به نفت دسترسی پیدا کنیم روند و فعالیت‌های وارداتی داشتیم. همواره به دنبال روشی بودیم که کالایی تولید کنیم که برای آن دانش خاصی و مهارت خاصی لازم نباشد.
شرکت‌های دانش بنیان از بازارشان باید مانند ناموس خود محافظت کنند
رئیس بنیاد نخبگان بیان کرد: هیچ شرکت دانش بنیانی توسعه پیدا نخواهد کرد مگر اینکه از بازار خود مانند ناموس خود محافظت کند. ما متاسفانه بازار کشور خود را به راحتی باز گذاشتیم تا همه افرادی که لزوم می‌بینند در بازار ما شروع به فعالیت کنند. این باز گذاشتن بازار عملی نیست که تنها دولت انجام دهنده آن باشد، همه افرادی که در این جلسه و پشت این میزها نشستند در قبال این جریان مسئول هستند. همان زمان که حقوق خودمان را مدیون فروش نفت هستیم، باعث شده‌ایم که بازار کشورمان به آزاد تبدیل شود.
ستاری اظهار کرد: این مجوزاتی که صادر می‌شود همگی ضد تولید و به نفع واردات است. شرایط شرکت‌ها و تولیدکنندگان در ایران به گونه‌ای است که اگر فردی در داخل کشور قصد احداث دامداری و تولید گوشت داشته باشد باید بیش از 40 مجوز بدست بیاورد، در صورتی که برای واردات این محصول سه مجوز لازم است و برای قاچاق این محصولات هیچ مجوزی نیاز نیست.
دو کشو زیر میزهای دولتی وجود دارد
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: این ساختار که بیش از صد سال است در این سیستم شکل گرفته است، موجب شده که مبارزه‌ای بین جوانان ما و این بازارها شکل بگیرد. اگر همه ما بخواهیم می‌توانیم در این مبارزه پیروز شویم. همه ما دو کشو زیر میزهایمان داریم، یکی از این کشوها پر از قوانینی است که مانع تولید و اشتغال است و کشوی دیگر پر از راه‌هایی است که میتوان از آنها برای رونق تولید، افزایش رشد و... استفاده کرد.
وی ادامه داد: تمام دولت‌هایی که توسط منابع زیر زمینی کسب درآمد دارند، دولت‌ها و حکومت‌های چاقی هستند. یعنی دولت فقط وارد کار اجرایی شده که خود این مسئله آسیب رسان است، بخش خصوصی تضعیف می‌شود، قوانین متناقض زیاد دارند و... که این ویژگی‌ها طبیعت این نوع اقتصادها است. حکومت‌ها و دولت‌های چاق فقط مختص کشور ما نیست، کشورها و حکومت‌های عربی هم به همین شکل هستند، اهمیتی به نیروی انسانی نمی‌دهند، همه چیز را با معیار پول می‌سنجند، فکر می‌کنند تکنولوژی و دانش خریدنی است.
تکنولوژی خریدنی نیست
رئیس بنیاد نخبگان تشریح کرد: این اشتباه بزرگی بود که ما سالها فکر می‌کردیم تکنولوژی خریدنی است، برای مثال برای داشتن یک آمپول یا تکنولوژی جدید تنها راه خریدن آن است نه یادگیری آن تکنولوژی، این مسئله ضعف بزرگ اقتصادهای زیر زمینی، نفتی یا مفت خواه است. باید همگی باهم چه افرادی که در دولت هستند چه افرادی که در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند همکاری لازم را داشته باشند تا با این پدیده موجود مبارزه شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار کرد: این مسئله یک موضوع فرهنگی است و از قدرت اختیارات دولت کمی فراتر رفته است، این مشکل از نگاه‌های کوچه بازاری تا بخش کلان و مورد مطرح در دولت گسترش پیدا می‌کند. همه این مشکلات قابل حل است و ریشه تمام این مشکلات خود ماهستیم که این مجوزها را امضا می‌کنیم و اجازه فعالیت می‌دهیم.
ایده‌های جوانان را با استخدام به باد می‌دهیم
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تشریح کرد: ما در اقتصاد رشد نخواهیم کرد مگر اینکه کار آفرینی در جامعه به یک ارزش تبدیل شود، استخدام یک موضوع منفور باشد، یعنی ما باید بدانیم که با استخدام جوانان و نخبگان کشورمان همه این افراد و ایده‌هایشان را به باد می‌دهیم.
وی بیان کرد: ما دولتی‌ها فکر می‌کنیم که اگر ما را از این میزهای دولت و استخدام جدا کنند، دیگر هیچ چیزی نخواهیم داشت به همین دلیل در مقابل استعفا و یا از دست دادن موقعیت شغلی خود مقاومت می‌کنیم. ما هیچ وقت به این فکر نمی‌کنیم که به عنوان یک فرد تحصیل کرده در جامعه می‌توانیم ریسک کنیم و ریسک پذیری داشته باشیم. این ریسک پذیری و این تغییر شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که کار آفرینی در استان دارای ارزش باشد.
شهرداری مشهد را پیش‌رو می‌دانم
ستاری گفت: در این اکوسیستم جدیدی که برای شرکت‌ها و جوانان ایجاد می‌کنیم، جوانان به دنبال کسب تجربه می‌روند، افراد شرکت‌های مخصوص به خود را احداث می‌کنند، فعالیت‌های خود را دارند و ما باید به آنها کمک کنیم تا زیر ساخت محصولات را به خوبی بسازند. من شهرداری مشهد را در میان باقی شهرداری‌های کشور یک شهرداری پیش رو می‌دانم.
رئیس بنیاد نخبگان اظهار کرد: پیش‌روی‌ها و اینکه ما نواحی فناور داشته باشیم اهمیت خیلی زیادی دارد، شهرهای فناور چیزی نیستند جز اینکه از دل همین نواحی فناور برخواسته باشند. اینکه شهرداری یا دولت به این نتیجه رسیده باشد که آنچه به مردم ارائه می‌کند با نیازهای مردم متفاوت است. این ماهیت دولت است در تمام جهان که با وجود نیازهای متفاوت مردم، دولت خدمات دیگری به مردم می‌دهد.
وی ادامه داد: من وظیفه خودم می‌دانم که از تمام شرکت‌های دانش بنیان حمایت کنم. نوع ساختار و 140 نوع خدمتی که ما ارائه می‌کنیم مورد توجه همگان هست و ما همواره در ارائه این موارد کوتاهی نخواهیم داشت. ما تلاش می‌کنیم یک محیط کسب و کار جدید را در این محیط پر از مشکل و قید و بند ایجاد کنیم. خدمات ما شامل بیمه، خدمت سربازی دانشجویان در شرکت‌های خصوصی که سال گذشته مقام معظم رهبری در این رابطه مجوز بی‌نظیری دادند که در آن ذکر شده، افراد می‌توانند در شرکت خصوصی مامور به خدمت شود و... می‌باشد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین خبر داد: 731 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به قزوین اختصاص یافت

خطر وقوع سیل در تهران و برخی استان‌ ها

در پایش شبانه، 18 واحد آلاینده در مشهد اخطار گرفتند

باید برای مدیریت تالاب‌های کشور، برنامه‌ای مانند برنامه احیاء دریاچه ارومیه تدوین شود

انهدام باند سارقان اماکن خصوصی در یزد

توقیف 5 خودرو و دستگیری 8 سوداگر مرگ در یزد

جلسه شورای راهبردی فرهنگی استان تهران با موضوع خانه های فرهنگ کار برگزار شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: تعهد اشتغال امسال در استان سمنان بیش از 10 هزار شغل است

60 میلیارد ریال سهم چهارمحال و بختیاری از تسهیلات مشاغل خانگی

هفت میلیارد ریال به شرکت‌های حوزه حجاب و عفاف استان مرکزی تسهیلات پرداخت شد

مشاغل آسیب دیده از کرونا در کردستان، تسهیلات حمایتی با بازپرداخت 2 ساله دریافت می‌کنند

طرح ویژه مجلس برای کاهش قیمت خودرو

رئیس سازمان تبلیغات: روضه تعطیل‌ بردار نیست

پژوهش اداره شهر را بهبود می بخشد

ساماندهی ساختمان‌های ناایمن ورای وظایف و توان شهرداری است

بهشت زهرا تا 5 سال دیگر پر می شود

7 فروردین 119 نفر به دلیل ابتلا به کرونا در بهشت زهرا به خاک سپرده شدند

بانوی یزدی با فروش طلا، یک زندانی را آزاد کرد

استاندار یزد: صنایع خلاق فرهنگی و هنری حمایت شود

«تا پلاک 140» معرفی شد

جزئیات پروژه های شرکت خاکریز آب در غرب تهران

برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره "محله از نگاه من" در ناحیه 2 منطقه 10 پایتخت

مرکز نوآوری و توسعه بخش تعاون استان البرز راه اندازی می‌شود

پرداخت 112 میلیارد ریال مقرری بیمه بیکاری ایام کرونا در گلستان

13 هزار واحد تولیدی خراسان رضوی تسهیلات می‌گیرند

امیدیه به عنوان گرمترین شهر جهان معرفی شد

زیباکلام: اصرار بر فعالیت‌ هسته‌ ای ما را بدبخت کرد

کمک قطره چکانی و غیرموثر دولت به مرغداران

شهرداری تهران با سفارت اتریش همکاری می کند

بکارگیری نیروی انسانی متخصص، حس تعلق سازمانی را افزایش می دهد

مجمع سالانه مترو به ریاست شهردار تهران برگزار شد

منطقه 14 در تعداد پروانه های صادر شده میان مناطق 22 گانه رتبه دوم را کسب کرد

احداث 2 مسیر دوچرخه سواری در منطقه 15

قطع بیمه تأمین اجتماعی 7000 نفر در یزد با شیوع کرونا

جوادی یگانه: منتظر ابلاغ دادنامه هیات عمومی دیوان عدالت اداری هستیم

‌ ‌ تست سلامت کارکنان شهرداری منطقه 6

نواقص روشنایی 14 پل مواصلاتی جنوب شهر رفع شد

علف زنی درختان شمال شرق پایتخت برای پیشگیری از آتش سوزی های احتمالی

نخستین جشنواره قصه‌گویی کودکان روستایی و عشایر آغاز شد

ایمن سازی بدنه معابر منطقه2 با احداث دیوار سنگی

قیمت رهن آپارتمان‌ های زیر 60 متر در تهران

طرح آجر به آجر برای توسعه مشارکت مردم در مدرسه‌سازی اجرا می‌شود

مهلت 20 روزه محیط زیست به شهرداری دماوند برای ساماندهی مرکز دفن زباله گندک

اینفوگرافیک/ مسن‌ترین و جوان‌ترین استان‌های کشور کدامند؟

اعتراض ‏متفاوت دامداران در یزد

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن روز بهزیستی و تامین اجتماعی

نزاع مرگبار خیابانی در شوش

نوری همدانی: نگران وضعیت معیشت مردمیم

ظریف، شایعه فروش جزیره کیش را رد کرد

لیست خرید پرسپولیس برای فصل بعدی