خبر یزد

آخرين مطالب

سرپرست جدید بنیاد نخبگان استان همدان مطرح کرد

ضعف امور خیریه همدان در زمینه نخبگان علمي

ضعف امور خیریه همدان در زمینه نخبگان
  بزرگنمايي:

خبر یزد - سرپرست جدید بنیاد نخبگان استان همدان با تأکید بر اینکه برای اجرای برنامه‎های بنیاد نخبگان با محدودیت مالی مواجه هستیم، گفت: نقطه اتکای بنیاد نخبگان استان بهره گیری از خیرین و تقویت بحث وقف برای نخبگان در استان همدان خواهد بود.

به گزارش ایسنا، دکتر حمید بلالی دوشنبه 29 مهرماه در مراسم تکریم رئیس سابق بنیاد نخبگان استان همدان و معارفه سرپرست جدید، با اشاره به اینکه در حوزه دانش آموزی ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی داریم، افزود: در حوزه دانش آموزی نخستین جلسه را با آموزش و پرورش برگزار کردیم و دغدغه‌های موجود را با یکدیگر کنکاش کرده و به دنبال طرح ریزی برنامه‌ای هستیم که بتوانیم در این زمینه فعالیت کنیم.
وی با بیان اینکه طرح دوست علمی را دنبال خواهیم کرد و خلاءهای موجود را مرتفع خواهیم کرد، ادامه داد: در راستای طرح دوست علمی آن ارتباطی که باید بین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش و پرورش و مدارس باشد را بتوانیم برقرار کنیم که نمونه آن در دانشکده شیمی در سال گذشته انجام شده بود.
سرپرست جدید بنیاد نخبگان استان همدان همچنین با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان و بنیاد نخبگان استان مجموعه ای بسیار چابک و دارای نیروهای بسیار محدودی است، افزود: بحث ایجاد شبکه بین مراکز دانشگاهی و مراکز آموزش عالی، دانشجویان و اساتید و هسته‌های پژوهشی، طرح شهید احمدی روشن و کاظم آشتیانی از مواردی است که بنیاد ملی نخبگان طرح ریزی کرده و به جد آن را دنبال خواهیم کرد.
بلالی با اشاره به اینکه جایزه‌های استانی و ملی می‌تواند منجر به تشویق نخبگان و مستعدین شود، بیان کرد: جوایز استانی و ملی باید تقویت شوند؛ بنابر تجربه بعضی از استان‌ها که نشان داده در این زمینه کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است، این جوایز ملی و استانی منجر به تشویق نخبگان در سطح اساتید شده و شور و هیجانی برای مستعدین استان‌ها ایجاد کرده که باید از تجارت سایر استان‌ها در این زمینه استفاده لازم را ببریم.
وی با تأکید بر اینکه امور خیریه از نقاط ضعف استان ماست، یادآور شد: در حال حاضر خیرین مدرسه ساز را داریم که بسیار خوب تلاش می‌کنند اما در بحث نخبگان بودجه‌ای که امور خیریه در بحث نخبگان در بنیاد نخبگان استان فارس هزینه می‌کنند، چندین برابر بودجه بنیاد نخبگان استان فارس است که باید این نکته را به جد پیگیری کنیم.
رئیس سابق بنیاد نخبگان استان همدان نیز گفت: بنیاد نخبگان استان همدان رتبه دوم را از نظر تعداد برنامه‌های اجرا شده کسب کرد.
دکتر حسن ختن‌لو با اشاره به اینکه به صورت عملی تیرماه سال 97 تا مردادماه سال 98 فعالیت اصلی خود را در بنیاد نخبگان استان همدان آغاز کردم، افزود: بسته اول را با طرح شهاب آغاز کردیم؛ طرحی مشترک میان بنیاد ملی نخبگان و وزارت آموزش و پرورش که در این طرح شناسایی استعدادهای درخشان و پرورش آنها مدنظر بود.
وی با بیان اینکه در استان 50 هزار دانش آموز تحت پوشش طرح شهاب بود، اظهار کرد: سالیانه تعدادی دانش آموز مشمول تشویق و تکریم می‌شوند که این دانش آموزان دارای رتبه‌های برتر جشنواره خوارزمی، کنکور سراسری و برگزیدگان المپیادهای علمی کشوری هستند که این تکریم را برای سال‌های 96 و 97 انجام دادیم و این اقدام برای جذب نخبگان است که با توجه به اینکه اغلب نخبگان برای ادامه تحصیل به تهران مهاجرت می‌کنند این کار ایجاد دلگرمی برای این افراد است که بعدها بتوانند جذب استان و شهرستان همدان شوند.
رئیس سابق بنیاد نخبگان استان همدان با اشاره به اینکه نقطه عطف فعالیت‌ها در بنیاد نخبگان برگزاری مراسم تکریم و بزرگداشت شهید احدی بود، بیان کرد: از وظایف مهم بنیاد نخبگان الگوسازی است و باید از میان نخبگان و سرآمدان کشور برای قشر جوان، دانش آموزان و دانشجویان الگوسازی کرده و الگوهای برتر را به آنها معرفی کنیم. شهید احدی یکی از نخبگان شهرستان ملایر به شمار می‌رود که این شهید نخبه رتبه یک کنکور سراسری را در سال 1364 کسب کرد.
وی با اشاره به مبحث استفاده از ظرفیت نخبگان در جهت حل مشکلات استان، گفت: صرف بازدید از مراکز صنعتی از اهداف اصلی ما نبود بلکه هدف این بود که از ظرفیت نخبگان در جهت برطرف ساختن مشکلات صنعت استان استفاده کنیم که در این مسیر از پتروشیمی‌ اراک، فیلتر سرکان، داروسازی سرکان، کارخانه قند همدان، مرکز نقشه برداری مغز در تهران و شرکت پگاه همدان بازدیدهایی به عمل آمد که در کنار این بازدید همکاری‌های خوبی با این مراکز به عمل آمد.
ختن‌لو همچنین ادامه داد: اردوهای جهادی را با هدفمندکردن آن در دو مرحله برای بچه‌های نخبه‌ای که می‌توانستند در مراکز مفید باشند، برگزار می کردیم؛ در مرحله اول مشکلات را شناسایی کرده و در مرحله دوم با بررسی مجدد سعی می‌کردیم تا آنها را برطرف سازیم که بیشترین تمرکز ما نیز روستاهای نزدیک شهرستان رزن و در شمال استان بود چرا که منطقه محروم‌تری نسبت به سایر مناطق به شمار می‌آیند. بیشتر این اردوها، اردوهای پزشکی و دندانپزشکی تخصصی به شمار می‌رفت که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی همدان، بسیج پزشکان، بسیج دانشگاه علوم پزشکی و سایر ارگان‌هایی که می‌توانستند در این امر به ما کمک کنند، انجام می گرفت.
وی با بیان اینکه کارگروه‌های تخصصی بنیاد نخبگان با وظیفه مشورت دهی به مسئولان استان فعال‌تر از پیش آغاز به کار کرد، گفت: در این کارگروه‌ها ایده‌ها مطرح شده و بعد از پالایش شدن نتایج آن در اختیار مسئولان امر قرار می گرفت.
ختن‌لو با اشاره به تشکیل کارگروه‌ امور اجتماعی و فرهنگی با همکاری نیروی انتظامی و اصلاح مشکلات فرهنگی ترافیک، کارگروه کتاب و کتابخوانی پیرامون مرکز کتاب در سال 98 و کارگروه جمعیت، طرح دوست علمی را مطرح کرد و افزود: تصور می کردیم دانش آموزان امروزی نسبت به نسل ما شناخت بیشتری نسبت به دانشگاه دارند درحالیکه با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد شناخت دانش آموزان امروزی به نسبت نسل ما نیز کمتر است، به همین علت مراسم دو روزه‌ای را با دانش آموزان علامه حلی برگزار کردیم تا با دانشگاه آشنا شوند.
وی با تأکید بر اینکه با پیگیری‌های انجام گرفته تلاش شد نخبگان دانش آموزی همدانی در دانشگاهه‌های استان مشغول به تحصیل شوند، خاطرنشان کرد: با بررسی‌هایی که صورت گرفت مشاهده شد از میان رتبه‌های زیر هزار کشوری حتی یک نفر هم در دانشگاه‌های همدان تحصیل نمی‌کرد که این نکته جای تأسف داشت بنابراین طرح دوست علمی را با هدف اینکه دانش آموزان همدانی حداقل با ظرفیت‌ها و قابلیت‌های دانشگاه‌های استان آشنا شوند، اجرا کردیم.
ختن‌لو با اشاره به اینکه برنامه ریزی سفر یک روزه دکتر ستاری، رئیس بنیاد ملی نخبگان برای بازدید از شرکت‌های دانش بنیان در بنیاد نخبگان استان صورت گرفت، ادامه داد: ساختمان بنیاد ملی نخبگان به علت اینکه طرح مصوبی نبود، بودجه‌ای هم دربر نداشت که با پیگیری‌های صورت گرفته دو میلیارد تومان بودجه به آن اختصاص یافت تا این ساختمان تکمیل شود که این ساختمان به میزان 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
رئیس سابق بنیاد نخبگان استان همدان با بیان اینکه پیگیری‌های امور مربوط به نخبگان و جوایز مستعدان، جایزه شهید احدی، جایزه علامه طباطبایی، طرح پژوهشی مربوط به طرح دکتر آشتیانی، بحث پسادکترای دانش آموختگان داخل و خارج کشور و پسادکترای علامه طباطبایی دنبال شد، افزود: برای نخستین بار سعی کردیم طرح مستعدان را به شهرستان‌هایی به جز شهرستان همدان گسترش دهیم که در سال گذشته مستعدانی که شامل جایزه شدند، حدود چهار نفر از آنها از شهرستان ملایر بود که این نشان دهنده این است که بنیاد نخبگان استان توانسته این افراد را تحت پوشش خود قرار دهد بنابراین تمامی این اقدامات به گونه‌ای انجام شد که 70 درصد از بودجه بنیاد نخبگان استان تخصیص پیدا کرد و توانستیم با این مقدار بودجه تمامی برنامه‌های خود را عملی کنیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

طرح «عدلیه ـ علمیه» در دادگستری استان یزد اجرا می‌شود

معضل درمان چشم نوزادان نارس در یزد

هفته پژوهش و فناوری در استان یزد برگزار می شود

هم افزایی دانشگاه ها و سازمان فنی و حرفه ای موجب توانمندسازی دانشجویان می شود

دانشگاه فنی‌ و حرفه‌ای، تقاضا محور است

پردیس بین‌الملل دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان یزد راه‌اندازی می‌شود

همایش سایه‌های فیروزه‌ای گامی در جهت ارتباط موثرتر با فضای دانشگاهی است

ضرورت ارتقای دانش تئوری و فنی در رشته‌های درسی مربوط به مسائل شهری

دانشگاه علم و هنر یزد دانشگاه نوآفرین می‌شود

دانشگاه علم و هنر یزد دانشگاه نوآفرین می شود

مسعود تاج آبی به سمت سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی شهرداری یزد منصوب شد

حکم رییس دانشگاه یزد صادر شد

شستن دست‌ها، موثرترین راه جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی و انتشار آن است

آغاز به‌کار مرکز تحقیقات سالمندی اردکان در آینده‌ای نزدیک

دفاع از نخستین رساله دکتری فرآوری مواد معدنی در دانشگاه یزد

آغاز پنجمین همایش ملی کاربرد فناوری هسته‏‌ای در کشاورزی در یزد

بخش خصوصی در توسعه سامانه‌های پرتودهنده ورود کند

یزد الگوی اقتصاد دانش بنیان در کشور می‌شود

رصدخانه تکنولوژی نوین در دانشگاه آزاد یزد ایجاد می‌شود

راه‌اندازی کلینیک تمام ایرانی زخم پای دیابتی در یزد

نظام مهارتی باید در دانشگاه‌ها پیاده شود

تشکیل کمپین «دیابت و سرطان دو بلای قرن» در یزد

دومین دوره مسابقات مثکاپ در یزد برگزار می‌شود

صعود 2 تیم یزدی به رقابت‌های کشوری مناظره دانشجویی

قهرمانی دانشجویان یزدی در پنجمین فن بازار ملی سلامت

موسسات آموزش عالی آزاد کیفیت خدماتشان را ارتقا دهند

تکمیل ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد ناپیوسته در دانشگاه علم و هنر یزد

رسالت مدارس صدرا اصلاح نگاه دین باوری بین دانش‌آموزان است

ماکارونی نخورید، سکته می‌کنید!

مرکز آموزش زبان فارسی در دانشگاه یزد تاسیس شد

پژوهشکده مواد نوین سرامیکی جهاددانشگاهی با پژوهشگاه رنگ همکاری می‌کند

امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه یزد و دانشگاه‌های رومانی و ترکیه

بازدید شهردار شهر جهانی یزد از نمایشگاه آخرین دستاوردهای شرکت های دانش بنیان

رئیس دفتر رئیس جمهور از پارک علم و فناوری بازدید کرد

لزوم تقویت سه عنصر تدین، تفکر و تعقل در نظام آموزشی ایران

آنفلوانزا یکی از ١٠ بیماری خطرناک سال 2019

راهیابی 4 تیم یزدی به مسابقات منطقه‌ای مناظره دانشجویی

برگزاری کنفرانس تقویت نظام کنترل و مراقبت آنفلوانزا در یزد

نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه اردکان آغاز بکار کرد

نخستین عمل لاپاراسکوپی خاتم در بیمارستان شهر هرات انجام شد

دفاع 30 دقیقه‌ای پیش‌رویداد مسابقات ملی دفاع 3 دقیقه‌ای

نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه اردکان گشایش یافت

برگزاری دوره ویژه تربیت معلم «مفاهیم قرآن» در یزد

وزارت علوم با ایجاد دانشکده کامپیوتر در دانشگاه یزد موافقت کرد

ریشه بسیاری از آسیب‎های امروز خانواده‌ها در دوران کودکی است

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه یزد با دانشگاه‌ رومانی و ترکیه

دانشگاه یزد با دانشگاه‌ رومانی و ترکیه تفاهم‌نامه همکاری نوشت

دانشیار دانشگاه یزد، معاون پژوهشی دانشگاه فنی وحرفه ای کشور شد

مرکز آموزش زبان فارسی در دانشگاه یزد آغاز به کار کرد

تنها 10 درصد تخلفات پژوهشی مربوط به دانشگاه‌های دولتی است