خبر یزد

آخرين مطالب

سرپرست جدید بنیاد نخبگان استان همدان مطرح کرد

ضعف امور خیریه همدان در زمینه نخبگان علمي

ضعف امور خیریه همدان در زمینه نخبگان
  بزرگنمايي:

خبر یزد - سرپرست جدید بنیاد نخبگان استان همدان با تأکید بر اینکه برای اجرای برنامه‎های بنیاد نخبگان با محدودیت مالی مواجه هستیم، گفت: نقطه اتکای بنیاد نخبگان استان بهره گیری از خیرین و تقویت بحث وقف برای نخبگان در استان همدان خواهد بود.

به گزارش ایسنا، دکتر حمید بلالی دوشنبه 29 مهرماه در مراسم تکریم رئیس سابق بنیاد نخبگان استان همدان و معارفه سرپرست جدید، با اشاره به اینکه در حوزه دانش آموزی ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی داریم، افزود: در حوزه دانش آموزی نخستین جلسه را با آموزش و پرورش برگزار کردیم و دغدغه‌های موجود را با یکدیگر کنکاش کرده و به دنبال طرح ریزی برنامه‌ای هستیم که بتوانیم در این زمینه فعالیت کنیم.
وی با بیان اینکه طرح دوست علمی را دنبال خواهیم کرد و خلاءهای موجود را مرتفع خواهیم کرد، ادامه داد: در راستای طرح دوست علمی آن ارتباطی که باید بین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش و پرورش و مدارس باشد را بتوانیم برقرار کنیم که نمونه آن در دانشکده شیمی در سال گذشته انجام شده بود.
سرپرست جدید بنیاد نخبگان استان همدان همچنین با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان و بنیاد نخبگان استان مجموعه ای بسیار چابک و دارای نیروهای بسیار محدودی است، افزود: بحث ایجاد شبکه بین مراکز دانشگاهی و مراکز آموزش عالی، دانشجویان و اساتید و هسته‌های پژوهشی، طرح شهید احمدی روشن و کاظم آشتیانی از مواردی است که بنیاد ملی نخبگان طرح ریزی کرده و به جد آن را دنبال خواهیم کرد.
بلالی با اشاره به اینکه جایزه‌های استانی و ملی می‌تواند منجر به تشویق نخبگان و مستعدین شود، بیان کرد: جوایز استانی و ملی باید تقویت شوند؛ بنابر تجربه بعضی از استان‌ها که نشان داده در این زمینه کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است، این جوایز ملی و استانی منجر به تشویق نخبگان در سطح اساتید شده و شور و هیجانی برای مستعدین استان‌ها ایجاد کرده که باید از تجارت سایر استان‌ها در این زمینه استفاده لازم را ببریم.
وی با تأکید بر اینکه امور خیریه از نقاط ضعف استان ماست، یادآور شد: در حال حاضر خیرین مدرسه ساز را داریم که بسیار خوب تلاش می‌کنند اما در بحث نخبگان بودجه‌ای که امور خیریه در بحث نخبگان در بنیاد نخبگان استان فارس هزینه می‌کنند، چندین برابر بودجه بنیاد نخبگان استان فارس است که باید این نکته را به جد پیگیری کنیم.
رئیس سابق بنیاد نخبگان استان همدان نیز گفت: بنیاد نخبگان استان همدان رتبه دوم را از نظر تعداد برنامه‌های اجرا شده کسب کرد.
دکتر حسن ختن‌لو با اشاره به اینکه به صورت عملی تیرماه سال 97 تا مردادماه سال 98 فعالیت اصلی خود را در بنیاد نخبگان استان همدان آغاز کردم، افزود: بسته اول را با طرح شهاب آغاز کردیم؛ طرحی مشترک میان بنیاد ملی نخبگان و وزارت آموزش و پرورش که در این طرح شناسایی استعدادهای درخشان و پرورش آنها مدنظر بود.
وی با بیان اینکه در استان 50 هزار دانش آموز تحت پوشش طرح شهاب بود، اظهار کرد: سالیانه تعدادی دانش آموز مشمول تشویق و تکریم می‌شوند که این دانش آموزان دارای رتبه‌های برتر جشنواره خوارزمی، کنکور سراسری و برگزیدگان المپیادهای علمی کشوری هستند که این تکریم را برای سال‌های 96 و 97 انجام دادیم و این اقدام برای جذب نخبگان است که با توجه به اینکه اغلب نخبگان برای ادامه تحصیل به تهران مهاجرت می‌کنند این کار ایجاد دلگرمی برای این افراد است که بعدها بتوانند جذب استان و شهرستان همدان شوند.
رئیس سابق بنیاد نخبگان استان همدان با اشاره به اینکه نقطه عطف فعالیت‌ها در بنیاد نخبگان برگزاری مراسم تکریم و بزرگداشت شهید احدی بود، بیان کرد: از وظایف مهم بنیاد نخبگان الگوسازی است و باید از میان نخبگان و سرآمدان کشور برای قشر جوان، دانش آموزان و دانشجویان الگوسازی کرده و الگوهای برتر را به آنها معرفی کنیم. شهید احدی یکی از نخبگان شهرستان ملایر به شمار می‌رود که این شهید نخبه رتبه یک کنکور سراسری را در سال 1364 کسب کرد.
وی با اشاره به مبحث استفاده از ظرفیت نخبگان در جهت حل مشکلات استان، گفت: صرف بازدید از مراکز صنعتی از اهداف اصلی ما نبود بلکه هدف این بود که از ظرفیت نخبگان در جهت برطرف ساختن مشکلات صنعت استان استفاده کنیم که در این مسیر از پتروشیمی‌ اراک، فیلتر سرکان، داروسازی سرکان، کارخانه قند همدان، مرکز نقشه برداری مغز در تهران و شرکت پگاه همدان بازدیدهایی به عمل آمد که در کنار این بازدید همکاری‌های خوبی با این مراکز به عمل آمد.
ختن‌لو همچنین ادامه داد: اردوهای جهادی را با هدفمندکردن آن در دو مرحله برای بچه‌های نخبه‌ای که می‌توانستند در مراکز مفید باشند، برگزار می کردیم؛ در مرحله اول مشکلات را شناسایی کرده و در مرحله دوم با بررسی مجدد سعی می‌کردیم تا آنها را برطرف سازیم که بیشترین تمرکز ما نیز روستاهای نزدیک شهرستان رزن و در شمال استان بود چرا که منطقه محروم‌تری نسبت به سایر مناطق به شمار می‌آیند. بیشتر این اردوها، اردوهای پزشکی و دندانپزشکی تخصصی به شمار می‌رفت که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی همدان، بسیج پزشکان، بسیج دانشگاه علوم پزشکی و سایر ارگان‌هایی که می‌توانستند در این امر به ما کمک کنند، انجام می گرفت.
وی با بیان اینکه کارگروه‌های تخصصی بنیاد نخبگان با وظیفه مشورت دهی به مسئولان استان فعال‌تر از پیش آغاز به کار کرد، گفت: در این کارگروه‌ها ایده‌ها مطرح شده و بعد از پالایش شدن نتایج آن در اختیار مسئولان امر قرار می گرفت.
ختن‌لو با اشاره به تشکیل کارگروه‌ امور اجتماعی و فرهنگی با همکاری نیروی انتظامی و اصلاح مشکلات فرهنگی ترافیک، کارگروه کتاب و کتابخوانی پیرامون مرکز کتاب در سال 98 و کارگروه جمعیت، طرح دوست علمی را مطرح کرد و افزود: تصور می کردیم دانش آموزان امروزی نسبت به نسل ما شناخت بیشتری نسبت به دانشگاه دارند درحالیکه با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد شناخت دانش آموزان امروزی به نسبت نسل ما نیز کمتر است، به همین علت مراسم دو روزه‌ای را با دانش آموزان علامه حلی برگزار کردیم تا با دانشگاه آشنا شوند.
وی با تأکید بر اینکه با پیگیری‌های انجام گرفته تلاش شد نخبگان دانش آموزی همدانی در دانشگاهه‌های استان مشغول به تحصیل شوند، خاطرنشان کرد: با بررسی‌هایی که صورت گرفت مشاهده شد از میان رتبه‌های زیر هزار کشوری حتی یک نفر هم در دانشگاه‌های همدان تحصیل نمی‌کرد که این نکته جای تأسف داشت بنابراین طرح دوست علمی را با هدف اینکه دانش آموزان همدانی حداقل با ظرفیت‌ها و قابلیت‌های دانشگاه‌های استان آشنا شوند، اجرا کردیم.
ختن‌لو با اشاره به اینکه برنامه ریزی سفر یک روزه دکتر ستاری، رئیس بنیاد ملی نخبگان برای بازدید از شرکت‌های دانش بنیان در بنیاد نخبگان استان صورت گرفت، ادامه داد: ساختمان بنیاد ملی نخبگان به علت اینکه طرح مصوبی نبود، بودجه‌ای هم دربر نداشت که با پیگیری‌های صورت گرفته دو میلیارد تومان بودجه به آن اختصاص یافت تا این ساختمان تکمیل شود که این ساختمان به میزان 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
رئیس سابق بنیاد نخبگان استان همدان با بیان اینکه پیگیری‌های امور مربوط به نخبگان و جوایز مستعدان، جایزه شهید احدی، جایزه علامه طباطبایی، طرح پژوهشی مربوط به طرح دکتر آشتیانی، بحث پسادکترای دانش آموختگان داخل و خارج کشور و پسادکترای علامه طباطبایی دنبال شد، افزود: برای نخستین بار سعی کردیم طرح مستعدان را به شهرستان‌هایی به جز شهرستان همدان گسترش دهیم که در سال گذشته مستعدانی که شامل جایزه شدند، حدود چهار نفر از آنها از شهرستان ملایر بود که این نشان دهنده این است که بنیاد نخبگان استان توانسته این افراد را تحت پوشش خود قرار دهد بنابراین تمامی این اقدامات به گونه‌ای انجام شد که 70 درصد از بودجه بنیاد نخبگان استان تخصیص پیدا کرد و توانستیم با این مقدار بودجه تمامی برنامه‌های خود را عملی کنیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین خبر داد: 731 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به قزوین اختصاص یافت

خطر وقوع سیل در تهران و برخی استان‌ ها

در پایش شبانه، 18 واحد آلاینده در مشهد اخطار گرفتند

باید برای مدیریت تالاب‌های کشور، برنامه‌ای مانند برنامه احیاء دریاچه ارومیه تدوین شود

انهدام باند سارقان اماکن خصوصی در یزد

توقیف 5 خودرو و دستگیری 8 سوداگر مرگ در یزد

جلسه شورای راهبردی فرهنگی استان تهران با موضوع خانه های فرهنگ کار برگزار شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: تعهد اشتغال امسال در استان سمنان بیش از 10 هزار شغل است

60 میلیارد ریال سهم چهارمحال و بختیاری از تسهیلات مشاغل خانگی

هفت میلیارد ریال به شرکت‌های حوزه حجاب و عفاف استان مرکزی تسهیلات پرداخت شد

مشاغل آسیب دیده از کرونا در کردستان، تسهیلات حمایتی با بازپرداخت 2 ساله دریافت می‌کنند

طرح ویژه مجلس برای کاهش قیمت خودرو

رئیس سازمان تبلیغات: روضه تعطیل‌ بردار نیست

پژوهش اداره شهر را بهبود می بخشد

ساماندهی ساختمان‌های ناایمن ورای وظایف و توان شهرداری است

بهشت زهرا تا 5 سال دیگر پر می شود

7 فروردین 119 نفر به دلیل ابتلا به کرونا در بهشت زهرا به خاک سپرده شدند

بانوی یزدی با فروش طلا، یک زندانی را آزاد کرد

استاندار یزد: صنایع خلاق فرهنگی و هنری حمایت شود

«تا پلاک 140» معرفی شد

جزئیات پروژه های شرکت خاکریز آب در غرب تهران

برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره "محله از نگاه من" در ناحیه 2 منطقه 10 پایتخت

مرکز نوآوری و توسعه بخش تعاون استان البرز راه اندازی می‌شود

پرداخت 112 میلیارد ریال مقرری بیمه بیکاری ایام کرونا در گلستان

13 هزار واحد تولیدی خراسان رضوی تسهیلات می‌گیرند

امیدیه به عنوان گرمترین شهر جهان معرفی شد

زیباکلام: اصرار بر فعالیت‌ هسته‌ ای ما را بدبخت کرد

کمک قطره چکانی و غیرموثر دولت به مرغداران

شهرداری تهران با سفارت اتریش همکاری می کند

بکارگیری نیروی انسانی متخصص، حس تعلق سازمانی را افزایش می دهد

مجمع سالانه مترو به ریاست شهردار تهران برگزار شد

منطقه 14 در تعداد پروانه های صادر شده میان مناطق 22 گانه رتبه دوم را کسب کرد

احداث 2 مسیر دوچرخه سواری در منطقه 15

قطع بیمه تأمین اجتماعی 7000 نفر در یزد با شیوع کرونا

جوادی یگانه: منتظر ابلاغ دادنامه هیات عمومی دیوان عدالت اداری هستیم

‌ ‌ تست سلامت کارکنان شهرداری منطقه 6

نواقص روشنایی 14 پل مواصلاتی جنوب شهر رفع شد

علف زنی درختان شمال شرق پایتخت برای پیشگیری از آتش سوزی های احتمالی

نخستین جشنواره قصه‌گویی کودکان روستایی و عشایر آغاز شد

ایمن سازی بدنه معابر منطقه2 با احداث دیوار سنگی

قیمت رهن آپارتمان‌ های زیر 60 متر در تهران

طرح آجر به آجر برای توسعه مشارکت مردم در مدرسه‌سازی اجرا می‌شود

مهلت 20 روزه محیط زیست به شهرداری دماوند برای ساماندهی مرکز دفن زباله گندک

اینفوگرافیک/ مسن‌ترین و جوان‌ترین استان‌های کشور کدامند؟

اعتراض ‏متفاوت دامداران در یزد

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن روز بهزیستی و تامین اجتماعی

نزاع مرگبار خیابانی در شوش

نوری همدانی: نگران وضعیت معیشت مردمیم

ظریف، شایعه فروش جزیره کیش را رد کرد

لیست خرید پرسپولیس برای فصل بعدی