خبر یزد

آخرين مطالب

مقرون به صرفه بودن توسعه کشت طلای سرخ در ابرکوه مقالات

مقرون به صرفه بودن توسعه کشت طلای سرخ در ابرکوه
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - ابرکوه گرچه از مناطق کم آب استان یزد محسوب می‌شود، 35 درصد اشتغال آن بر پایه فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری قرار دارد، با توجه به این اصل، توسعه کشت گیاهان کم آبخواه از جمله زعفران که به طلای سرخ در اقتصاد جهانی معروف است، مقرون به صرفه است.

زعفران از جمله گیاهان کم آبخواه است و علاوه بر اینکه کشت آن برای کشاورزان آسان است ، موجب اشتغال ، ارزش افزوده بالا و منبع درآمد خوبی برای کشاورزان است و به عنوان طرح اقتصاد مقاومتی هم مورد تاکید مقام معظم رهبری و وزارت جهاد کشاورزی است.
باتوجه به گذشت افزون بر 2 دهه از تداوم خشکسالی و کم آبی در این منطقه ، ابرکوه به عنوان یکی از چهار دشت ممنوعه بحرانی استان یزد است .
تغییر کیفیت و افزایش شوری آب چاه‌های کشاورزی و همچنین وقوع پدیده افزون بر 40 فرونشست زمین با عمق 200 متر و فروچاله‌ها گواه محکمی برای افت منابع آب منطقه است .
تغییر الگو کشت و کشت‌ گیاهان کم آبخواه ، توسعه کشت های گلخانه ای ، پسته و زعفران از جمله تلاش هایی است که از سوی کشاورزان برای مدیریت درست مصرف آب برداشته شد تا بتوانند با حفظ کشاورزی موجود برای تقویت آب سفره‌های زیرزمینی تلاش کنند.

مدیرجهاد کشاورزی ابرکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با مدیریت برداشت آب کشت زعفران با 20 درصد افزایش در سال جاری ، به 100 هکتار رسید.
مهدی غیب الهی افزود: تلاش کشاورزان برای توسعه کشت این گیاه به لحاظ اقتصادی روبه افزایش است درحالی که تعداد کشاورزان زعفران کار از 50 نفر در چند سال گذشته هم اکنون به 200 نفر رسیده است.
تولید حدود 380 کیلوگرم زغفران در ابرکوه
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به اینکه کار برداشت این محصول در اواخر آبان ماه به اتمام رسید ، خاطرنشان کرد: کشاورزان از مجموع 100هکتار سطح زیرکشت حدود 380 کیلوگرم زغفران خشک تولید کردند.
وی با بیان اینکه متوسط تولید این محصول در هر هکتار 4 تا 6کیلوگرم است، تصریح کرد: بیشترین سطح زیرکشت این محصول در دهستان فراغه بخش مرکزی قرار دارد.
پرداخت تسهیلات کم بهره به زعفران کاران
همچنین مسوول تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: با توجه به محدودیت منابع آب در این شهرستان ، کشاورزان فرایند برداشت آب را با تغییر الگوی کاشت محصول کم آبخواه در اولویت برنامه کاری خود قرار داده اند.
حسن زارع با اشاره به اینکه دیگر کاشت گیاهان پرآبخواه مقرون به صرفه نیست ، خاطرنشان کرد: توسعه کشت گیاهان دارویی و پسته در اولویت و برنامه کار کشاورزان قرار گرفته است.
وی افزود: کشاورزان برای توسعه کاشت زعفران می توانند با مراجعه به جهاد کشاورزی برای اخذ تسهیلات کم بهره کم اقدام کنند.
اجرای طرح های آبیاری نوین در اولویت است
مسئول امور آب و خاک جهاد کشاورزی ابرکوه هم گفت: اجرای طرح های آبیاری نوین به دلیل تداوم 2 دهه خشکسالی همچنان در اولویت این نهاد است .
احمدرضا زرنگار با بیان اینکه در 27 سال گذشته تاکنون چهار هزار و 500 هکتار اراضی و باغ‌های این شهرستان به روش‌های آبیاری نوین تجهیز شد، ادامه داد: هم اکنون حدود هفت هزار هکتار اراضی و باغ های شهرستان به کشت محصول کم‌آبخواه اختصاص دارد .
اراضی قابل کشاورزی شهرستان ابرکوه 20 هزار هکتار است که به علت کم آبی و تداوم 2 دهه پدیده خشکسالی 15 هزار هکتار آن به کشت محصول کشاورزی اختصاص دارد که از این میزان 10 هزار هکتار باغ‌های میوه و پنج هزار هکتار آن هم اراضی زراعی است.
35 درصد اشتغال شهرستان وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است و هشت هزار خانوار از این طریق امرار معاش می‌کنند و سالانه 200 هزار تن محصول کشاورزی و دامی در ابرکوه تولید که بخشی از آن در بازار استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می‌شود.
کشت زعفران در 734 هکتار اراضی یزد
به گفته محمدحسین ملانوری معاون سازمان جهاد کشاورزی یزد سطح زیرکشت فعلی زعفران استان 734 هکتار است که بهاباد با 400 هکتار بیشترین سطح زیرکشت این گیاه را دارد و از هر هکتار آن 5.5 کیلوگرم محصول خشک برداشت می شود .
به گفته وی از 122 هزار هکتار سطح زیرکشت جهانی زعفران حدود 115 هزار هکتار( 90 درصد) آن مربوط به ایران است .
همچنین رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد مردادماه امسال گفته بود که زعفران تولیدی استان به دلیل شرایط آب و هوایی و خاک مناسب از کیفیت بالایی برخوردار است و یزد رتبه ششم تولید این محصول را در کشور داراست.
سیدجمال سجادی پور بابیان اینکه 2 هزار و 760 کیلوگرم زعفران در استان تولید می‌شود، افزود: امسال با افزایش 104 هکتار به مجموع زیرکشت ، سطح زیرکشت آن به 850 هکتار افزایش می‌یابد و میزان برداشت این محصول به حدود سه هزار کیلوگرم افزایش خواهد یافت.
وی با بیان اینکه در هر هکتار از مزارع زعفران حدود 25 نفر اشتغالزایی ایجاد می‌شود، اظهار کرد: بیشترین سطح زیرکشت این محصول در استان در شهرستان‌های بهاباد، بافق، مهریز و ابرکوه قرار دارد.
سجادی پور اضافه کرد: زعفران از جمله گیاهان با بازدهی هفت‌ساله است که برای بازدهی مجدد باید پس از هفت سال پیاز گیاه را جابه‌جا کرد.
وی از فعالیت حدود چهار هزار کشاورز استان در تولید زعفران خبرداد و یادآور شد: درآمد عمده مردم برخی مناطق از جمله ابرکوه، خاتم و بهاباد از طریق کشاورزی تأمین می‌شود، لذا تغییر الگوی کاشت محصولات، توسعه کاشت گیاه زعفران و گیاهان دارویی به کشاورزان توصیه می‌شود
همچنین به نوشته احمد سلطانی، کارشناس ارشد کشاورزی اکولوژیک، زعفران طلای سرخی است که ارزش آن از خیلی فلزات گران بها بیشتر است، و 65 درصد تولیدش در دنیا متعلق به ایران است.
زعفران با نام علمی Crocus Sativus.L از جمله گیاهان دارویی است که سابقه آن به بیش از 2 هزار و 500 سال قبل می رسد ، گفته می‌شود که این گیاه ظاهرا بومی یونان و مناطق مدیترانه‌ای است ولی بسیاری از پژوهشگران معتقدند که خاستگاه زعفران به عنوان با ارزش‌ترین ادویه جهان به دامنه‌های کوه‌های زاگرس و به ویژه ناحیه الوند در ایران تعلق دارد.
جنس زعفران دارای گونه‌های متعددی بوده و برای آن حدود 80 گونه ذکر شده. در ایران بیش از 10 گونه که نزدیک به زعفران زراعی هست، گزارش شده است.
بسته به زمان گل‌دهی گونه‌های مختلف زعفران به سه دسته تقسیم می‌شوند: اول زعفران زراعی( زعفران موجود در بازار)، وحشی، خزر، گیلان، زاگرس، گل بلند، جوقاسم و زیبا که زمان گل‌دهی آنها فصل پاییز است، دوم ،دوگله، آریوس و آلمه که در فصل بهار گل می‌دهند و سوم زعفران بنفش و کورکوری که گل‌دهی آنها در فصل زمستان شروع می‌شود.
ولی مزیت بزرگ زعفران این است که این گیاه می‌تواند در مناطق خشک یا نیمه خشک که در تابستان کمبود آب وجود دارد، کشت شود، پس در نهایت زعفران گیاهی گرمسیری است و در نقاطی که آب وهوای معتدل، تابستان‌های گرم و خشک و آفتابی و پاییز و زمستان نسبتا ملایم است به خوبی رشد می‌کند.
برداشت محصول زعفران شامل چیدن گل‌ها و جدا کردن کلاله(قسمت قرمز رنگ خوراکی) از سایر قسمت های گل است. زمان برداشت محصول زعفران از اواخر مهرماه تا اواخر آذرماه نسبت به موقعیت اقلیمی نقاط زعفران‌خیز متغیر است.
گل‌های زعفران معمولا از اواخر مهرماه ظاهر شده و به تدریج بر تعداد آنها افزوده می‌شود و عمر متوسط گل‌ها در صورتی که چیده نشوند سه روز است و معمولا دوره گل دادن گیاه زعفران درحدود 15 تا 20 روز و دوره برداشت گل ها 10 تا 15 روز است.
برداشت گل زعفران فقط با دست انجام می گیرد و به تازگی ماشین برداشت مکانیزه آن هم در داخل و هم در اسپانیا طراحی وتولید شده است، بهترین موقع برداشت گل به منظور حفظ مرغوبیت و عطر و رنگ زعفران صبح خیلی زود و قبل از باز شدن غنچه‌هاست.
لذا برداشت گل به حالت غنچه به جای حالت های نیمه باز و کاملا باز می‌تواند یک روش مفید در جهت کاهش بار میکروبی اولیه زعفران در نظر گرفته شود.
زعفران علاوه بر ایران در هندوستان، یونان، آذربایجان، اسپانیا، مراکش و ایتالیا کشت می شود و در یک زمین اوج بازدهی زمین که سال پنجم کشت است، حدود یک تن گل در هر هکتار برداشت می‌شود که از این مقدار تنها حدود سیزده کیلوگرم زعفران خشک قابل تهیه می‌شود.
از عوامل موثر در نگهداری زعفران می توان به نور، اکسیژن ، رطوبت و درجه حرارت اشاره کرد.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مقرون به صرفه بودن توسعه کشت طلای سرخ در ابرکوه

رنج طلای سرخ بر دستان کشاورزان

زرویی نصرآباد؛ شهیر اما غریب! *محمدحسین فلاح تفتی*

آرامش بر بازار یزد حاکم است؛ تاکید مردم بر تداوم کنترل قیمت‌ها

برق‌ها پر، مرغ‌ها پرپر

ویرانه‌ای تاریخی در میدان یک شهر تاریخی!

یزد و دستاوردهای سفری با رنگ و بوی توسعه

یزد و دست‌آوردهای سفری با رنگ و بوی توسعه

شلوغ ترین خیابان دنیا ؟!

نگاهی به منزلگاه امام رضا (ع) ابرکوه در روز ولادت آن حضرت

نقطه‌ کور پیر شدن جمعیت ایران چیست؟

بالای 99 درصد پزشکان یزدی، کارتخوان دارند

آشنایی، مهمترین مرحله قبل از ازدواج است

یاقوت سرخ تفت، گرفتار در برزخ سرما

امام‌ حسین (ع)، برای نقد قدرت یزید قیام کرد

کلاه گشاد دلالان زمین بر سر اهالی یک شهرک تازه‌ساز روستایی در یزد

آرامگاه نخستین شاعر سیاسی‌سُرای یزدی نیازمند ساماندهی است

گردشگری مذهبی از گفتار تا واقعیت

چرا اقتصاد ایران صحنه رفت و آمد چالش‌های تکراری است؟

سرطان؛ نه خوشبین باشیم و نه نگران

پذیرش 30 مقاله در اولین همایش ملی سایه‎های فیروزه‌ای در یزد

لبخند پسته به اقتصاد یزد/محصولی که بزودی خاتم را جهانی می‌کند

هویت جا مانده در قفای فراموشی

روز عصای سفید/ حس می‌کنم لطافت باران را

پیاده‌روی اربعین جلوه‌ای از زندگی جهادی/هیئت‌ها جریان ساز باشند

نخلستان های بافق سمبل سخاوت ، بخشندگی و پایداری است

کشاورزی بافق، زیر سایه سنگین معادن

افزون بر 2 هزار عنوان کتاب و مقاله به جشنواره میراث مکتوب یزد رسید

کودکانی که با خوشبختی قهرند!

عناوین مهم روزنامه روز سه‌شنبه پیمان یزد

احیای سنت پاییزه «سرکشی از پشت‌بام‌ خانه‌های تاریخی» در یزد

داستان آب در یزد؛ هرسال دریغ از پارسال

شهر دوچرخه‌ها جایی برای عابران ندارد

نگاهی به عناوین مهم روزنامه پیمان یزد

آب انبارهای شهر یزد/درآمدی بر پیشینه کارکرد و ساختار آنها

سهم اندک ایران از بازار جهانی تراش سنگ‏‌های قیمتی

به اهدای عضوم من امضا دهم

انتقاد یک نشریه محلی استان یزد از مسئولان تفت

ضرورت بازگشت پساب فاصلاب تفت به این شهر

پرواز هفتمین قلب در روز عاشورا

268851 دانش آموزیزدی در کلاس‌های درس حاضر شدند

ضرورت نگاه روانشناسانه به کلاس اولی ها

سلب قدرت تعقل و خلاقیت از کودکان/سیستم انگلیسی آموزش تغییر کند

عنوان‌های مهم روز دوشنبه روزنامه محلی پیمان یزد

روش‌های پرداخت در تجارت و بازرگانی بین‌الملل

اتاق امام حسین(ع) کجاست؟

فرخی را با دهان دوخته در اینجا زندانی كردند...

علم‌گردانی، آیین کهن دهستان سبزدشت بافق در محرم

ماه محرم

میگوی تازه چه خصوصیاتی دارد؟