خبر یزد

آخرين مطالب

مقرون به صرفه بودن توسعه کشت طلای سرخ در ابرکوه مقالات

مقرون به صرفه بودن توسعه کشت طلای سرخ در ابرکوه
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - ابرکوه گرچه از مناطق کم آب استان یزد محسوب می‌شود، 35 درصد اشتغال آن بر پایه فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری قرار دارد، با توجه به این اصل، توسعه کشت گیاهان کم آبخواه از جمله زعفران که به طلای سرخ در اقتصاد جهانی معروف است، مقرون به صرفه است.

زعفران از جمله گیاهان کم آبخواه است و علاوه بر اینکه کشت آن برای کشاورزان آسان است ، موجب اشتغال ، ارزش افزوده بالا و منبع درآمد خوبی برای کشاورزان است و به عنوان طرح اقتصاد مقاومتی هم مورد تاکید مقام معظم رهبری و وزارت جهاد کشاورزی است.
باتوجه به گذشت افزون بر 2 دهه از تداوم خشکسالی و کم آبی در این منطقه ، ابرکوه به عنوان یکی از چهار دشت ممنوعه بحرانی استان یزد است .
تغییر کیفیت و افزایش شوری آب چاه‌های کشاورزی و همچنین وقوع پدیده افزون بر 40 فرونشست زمین با عمق 200 متر و فروچاله‌ها گواه محکمی برای افت منابع آب منطقه است .
تغییر الگو کشت و کشت‌ گیاهان کم آبخواه ، توسعه کشت های گلخانه ای ، پسته و زعفران از جمله تلاش هایی است که از سوی کشاورزان برای مدیریت درست مصرف آب برداشته شد تا بتوانند با حفظ کشاورزی موجود برای تقویت آب سفره‌های زیرزمینی تلاش کنند.

مدیرجهاد کشاورزی ابرکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با مدیریت برداشت آب کشت زعفران با 20 درصد افزایش در سال جاری ، به 100 هکتار رسید.
مهدی غیب الهی افزود: تلاش کشاورزان برای توسعه کشت این گیاه به لحاظ اقتصادی روبه افزایش است درحالی که تعداد کشاورزان زعفران کار از 50 نفر در چند سال گذشته هم اکنون به 200 نفر رسیده است.
تولید حدود 380 کیلوگرم زغفران در ابرکوه
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به اینکه کار برداشت این محصول در اواخر آبان ماه به اتمام رسید ، خاطرنشان کرد: کشاورزان از مجموع 100هکتار سطح زیرکشت حدود 380 کیلوگرم زغفران خشک تولید کردند.
وی با بیان اینکه متوسط تولید این محصول در هر هکتار 4 تا 6کیلوگرم است، تصریح کرد: بیشترین سطح زیرکشت این محصول در دهستان فراغه بخش مرکزی قرار دارد.
پرداخت تسهیلات کم بهره به زعفران کاران
همچنین مسوول تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: با توجه به محدودیت منابع آب در این شهرستان ، کشاورزان فرایند برداشت آب را با تغییر الگوی کاشت محصول کم آبخواه در اولویت برنامه کاری خود قرار داده اند.
حسن زارع با اشاره به اینکه دیگر کاشت گیاهان پرآبخواه مقرون به صرفه نیست ، خاطرنشان کرد: توسعه کشت گیاهان دارویی و پسته در اولویت و برنامه کار کشاورزان قرار گرفته است.
وی افزود: کشاورزان برای توسعه کاشت زعفران می توانند با مراجعه به جهاد کشاورزی برای اخذ تسهیلات کم بهره کم اقدام کنند.
اجرای طرح های آبیاری نوین در اولویت است
مسئول امور آب و خاک جهاد کشاورزی ابرکوه هم گفت: اجرای طرح های آبیاری نوین به دلیل تداوم 2 دهه خشکسالی همچنان در اولویت این نهاد است .
احمدرضا زرنگار با بیان اینکه در 27 سال گذشته تاکنون چهار هزار و 500 هکتار اراضی و باغ‌های این شهرستان به روش‌های آبیاری نوین تجهیز شد، ادامه داد: هم اکنون حدود هفت هزار هکتار اراضی و باغ های شهرستان به کشت محصول کم‌آبخواه اختصاص دارد .
اراضی قابل کشاورزی شهرستان ابرکوه 20 هزار هکتار است که به علت کم آبی و تداوم 2 دهه پدیده خشکسالی 15 هزار هکتار آن به کشت محصول کشاورزی اختصاص دارد که از این میزان 10 هزار هکتار باغ‌های میوه و پنج هزار هکتار آن هم اراضی زراعی است.
35 درصد اشتغال شهرستان وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است و هشت هزار خانوار از این طریق امرار معاش می‌کنند و سالانه 200 هزار تن محصول کشاورزی و دامی در ابرکوه تولید که بخشی از آن در بازار استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می‌شود.
کشت زعفران در 734 هکتار اراضی یزد
به گفته محمدحسین ملانوری معاون سازمان جهاد کشاورزی یزد سطح زیرکشت فعلی زعفران استان 734 هکتار است که بهاباد با 400 هکتار بیشترین سطح زیرکشت این گیاه را دارد و از هر هکتار آن 5.5 کیلوگرم محصول خشک برداشت می شود .
به گفته وی از 122 هزار هکتار سطح زیرکشت جهانی زعفران حدود 115 هزار هکتار( 90 درصد) آن مربوط به ایران است .
همچنین رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد مردادماه امسال گفته بود که زعفران تولیدی استان به دلیل شرایط آب و هوایی و خاک مناسب از کیفیت بالایی برخوردار است و یزد رتبه ششم تولید این محصول را در کشور داراست.
سیدجمال سجادی پور بابیان اینکه 2 هزار و 760 کیلوگرم زعفران در استان تولید می‌شود، افزود: امسال با افزایش 104 هکتار به مجموع زیرکشت ، سطح زیرکشت آن به 850 هکتار افزایش می‌یابد و میزان برداشت این محصول به حدود سه هزار کیلوگرم افزایش خواهد یافت.
وی با بیان اینکه در هر هکتار از مزارع زعفران حدود 25 نفر اشتغالزایی ایجاد می‌شود، اظهار کرد: بیشترین سطح زیرکشت این محصول در استان در شهرستان‌های بهاباد، بافق، مهریز و ابرکوه قرار دارد.
سجادی پور اضافه کرد: زعفران از جمله گیاهان با بازدهی هفت‌ساله است که برای بازدهی مجدد باید پس از هفت سال پیاز گیاه را جابه‌جا کرد.
وی از فعالیت حدود چهار هزار کشاورز استان در تولید زعفران خبرداد و یادآور شد: درآمد عمده مردم برخی مناطق از جمله ابرکوه، خاتم و بهاباد از طریق کشاورزی تأمین می‌شود، لذا تغییر الگوی کاشت محصولات، توسعه کاشت گیاه زعفران و گیاهان دارویی به کشاورزان توصیه می‌شود
همچنین به نوشته احمد سلطانی، کارشناس ارشد کشاورزی اکولوژیک، زعفران طلای سرخی است که ارزش آن از خیلی فلزات گران بها بیشتر است، و 65 درصد تولیدش در دنیا متعلق به ایران است.
زعفران با نام علمی Crocus Sativus.L از جمله گیاهان دارویی است که سابقه آن به بیش از 2 هزار و 500 سال قبل می رسد ، گفته می‌شود که این گیاه ظاهرا بومی یونان و مناطق مدیترانه‌ای است ولی بسیاری از پژوهشگران معتقدند که خاستگاه زعفران به عنوان با ارزش‌ترین ادویه جهان به دامنه‌های کوه‌های زاگرس و به ویژه ناحیه الوند در ایران تعلق دارد.
جنس زعفران دارای گونه‌های متعددی بوده و برای آن حدود 80 گونه ذکر شده. در ایران بیش از 10 گونه که نزدیک به زعفران زراعی هست، گزارش شده است.
بسته به زمان گل‌دهی گونه‌های مختلف زعفران به سه دسته تقسیم می‌شوند: اول زعفران زراعی( زعفران موجود در بازار)، وحشی، خزر، گیلان، زاگرس، گل بلند، جوقاسم و زیبا که زمان گل‌دهی آنها فصل پاییز است، دوم ،دوگله، آریوس و آلمه که در فصل بهار گل می‌دهند و سوم زعفران بنفش و کورکوری که گل‌دهی آنها در فصل زمستان شروع می‌شود.
ولی مزیت بزرگ زعفران این است که این گیاه می‌تواند در مناطق خشک یا نیمه خشک که در تابستان کمبود آب وجود دارد، کشت شود، پس در نهایت زعفران گیاهی گرمسیری است و در نقاطی که آب وهوای معتدل، تابستان‌های گرم و خشک و آفتابی و پاییز و زمستان نسبتا ملایم است به خوبی رشد می‌کند.
برداشت محصول زعفران شامل چیدن گل‌ها و جدا کردن کلاله(قسمت قرمز رنگ خوراکی) از سایر قسمت های گل است. زمان برداشت محصول زعفران از اواخر مهرماه تا اواخر آذرماه نسبت به موقعیت اقلیمی نقاط زعفران‌خیز متغیر است.
گل‌های زعفران معمولا از اواخر مهرماه ظاهر شده و به تدریج بر تعداد آنها افزوده می‌شود و عمر متوسط گل‌ها در صورتی که چیده نشوند سه روز است و معمولا دوره گل دادن گیاه زعفران درحدود 15 تا 20 روز و دوره برداشت گل ها 10 تا 15 روز است.
برداشت گل زعفران فقط با دست انجام می گیرد و به تازگی ماشین برداشت مکانیزه آن هم در داخل و هم در اسپانیا طراحی وتولید شده است، بهترین موقع برداشت گل به منظور حفظ مرغوبیت و عطر و رنگ زعفران صبح خیلی زود و قبل از باز شدن غنچه‌هاست.
لذا برداشت گل به حالت غنچه به جای حالت های نیمه باز و کاملا باز می‌تواند یک روش مفید در جهت کاهش بار میکروبی اولیه زعفران در نظر گرفته شود.
زعفران علاوه بر ایران در هندوستان، یونان، آذربایجان، اسپانیا، مراکش و ایتالیا کشت می شود و در یک زمین اوج بازدهی زمین که سال پنجم کشت است، حدود یک تن گل در هر هکتار برداشت می‌شود که از این مقدار تنها حدود سیزده کیلوگرم زعفران خشک قابل تهیه می‌شود.
از عوامل موثر در نگهداری زعفران می توان به نور، اکسیژن ، رطوبت و درجه حرارت اشاره کرد.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

خطر آتش‌سوزی جنگل‌های خاتم را تهدید می‌کند

برگزاری نخستین رویداد ایده شو مجازی در دانشگاه یزد

مینی‌بوسی که بی‌گدار به آب زد

کشف 150 قطعه اشیای تاریخی و عتیقه در استان یزد

کشف 401 کیلوگرم موادمخدر و دستگیری 9 قاچاقچی در یزد

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

ساختارهای زبان فارسی در کتاب دانستنی‌های زبانی

درخواست مهریزی‌ها برای ساماندهی سکونت شهروندان خارجی

تعطیلی پنج‌شنبه‌ها طرحی منطقی، کارشناسی شده و قابل بررسی

اعطای درجه سرداری به فرمانده سپاه الغدیر یزد

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

امضای تفاهم‌نامه اجرای قانون پیش‎فروش ساختمان در یزد

بیمارستان مهریز به دستگاه ماموگرافی و آندوسکوپی تجهیز شد

401 کیلوگرم موادمخدر در یزد کشف شد

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

5.2 میلیارد ریال کارت هدیه بین نیازمندان ابرکوه توزیع شد

آتش سهل‌انگاری بر جان جنگل‌های یزد

10 میلیارد ریال اشیای عتیقه در یزد کشف شد

فرماندار اردکان: کمبود زمین مانع برخی واگذاری‌ها در روستاهاست

امام جمعه مهریز: لازمه عبور از کرونا رعایت نکات بهداشتی است

اورژانس هوایی بیمار سکته مغزی را از بهاباد به یزد منتقل کرد

مردم اموال خود را برای نیاز روز جامعه وقف کنند

گزارش تصویری ملاقات چهره به چهره شهردار شهر جهانی یزد با شهروندان در راستای نهضت پاسخگویی

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

​معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کرمانشاه خبر داد: توسعه فرصت‌های شغلی با استفاده از تجربیات کارآفرینان در سراسر کشور به اشتراک گذاشته می شود

ساخت مسکن برای خانوارهای دارای عضو معلول تا پایان امسال

رونمایی از طرح های جدید بیمه ای برای بازنشستگان کشوری

عوامل تیراندازی در یزد دستگیر شدند

فرماندار مهریز: تنگناهای مالی بخش دولتی با مشارکت شهروندان برطرف می‌شود

عرضه قلیان در پاتوق‌ها و قهوه‌خانه‌های بافق پیگرد قانونی دارد

امام جمعه یزد : مساجد برای جذب بیشتر جوانان به جذابیت نیاز دارد

رییس مرکز بهداشت اردکان : استعمال دخانیات در گسترش کرونا موثر است

25 میلیارد ریال به بند خاکی غرب بهاباد اختصاص یافت

سه هزار و 460 متر مربع اراضی ملی در میبد رفع تصرف شد

قلب بافت تاریخی یزد به تپیدن افتاد

توزیع 6800 بسته معیشتی بین نیازمندان از محل موقوفات یزد

امضای تفاهم‌نامه اجرای قانون پیش فروش ساختمان در یزد

شناسایی عامل برداشت غیرمجاز با عنوان شارژ رایگان در یزد

اجرای طرح کشوری نفس برای اولین بار در یزد

اتمام مرمت و بازپیرائی پارک دانشجو

معضلات بیماری شیرین یزدی‌ها

اختصاص 33 درصد از پست‌های مدیریتی محیط زیست یزد به زنان

گفت‌وگو با عیسی کلانتری در روند خاموش‌سازی آتش‌ جنگل‌ها: بالگردها نقش موثری در خاموش‌سازی آتش ندارند

دستگیری عوامل تیراندازی در یزد در کمتر از 12 ساعت

پلمب 19 واحد صنفی متخلف در یزد