خبر یزد

آخرين مطالب

اشتغال و مسکن مهمترین دغدغه بزرگترین اقلیت جمعیت کشور اجتماعي

اشتغال و مسکن مهمترین دغدغه بزرگترین اقلیت جمعیت کشور
  بزرگنمايي:

خبر یزد - رئیس اداره بهزیستی شهرستان اردکان با بیان این که معلولان بزرگترین اقلیت جمعیتی جهان محسوب می‌شوند، نامگذاری روزی به عنوان «روز جهانی معلولان» را تلنگری بر وجدان‌های بیدار مبنی بر این که معلولیت از ما دور نیست، خواند و تاکید کرد: معلولین نیز شهروندان این جامعه هستند و باید به نسبت برابر با دیگر شهروندان از امکانات جامعه استفاده کنند.

«حمیدرضا پایدارفر» به مناسبت در آستانه دوازدهم آذرماه «روز جهانی معلولان»  گفت: هدف از نامگذاری و اختصاص نمادین یک روز به افراد دارای معلولیت، معطوف داشتن اذهان عمومی و آگاه سازی آحاد جامعه نسبت به مسائل مرتبط با معلولان و احیاء حقوق آنهاست و در واقع تلنگری بر وجدان‌های بیدار است که معلولیت از ما دور نیست و هر لحظه به علتی ممکن است، هر یک از شهروندان دچار یکی از انواع معلولیت شوند.
وی با بیان این که معلولان بزرگترین اقلیت جمعیتی جهان محسوب می‌شوند، اظهار کرد: در حال حاضر یک هزار و 800 معلول و 356 خانوار نیازمند زیر پوشش بهزیستی اردکان هستند که از این تعداد 4٨6 نفر از 11 مرکز روزانه و شبانه‌روزی این شهرستان خدمات مختلف پزشکی، پرستاری و نیز خدمات مختلف توانبخشی شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، بینایی‌سنجی و شنوایی سنجی و همچنین خدمات مشاوره و روانشناسی و مددکاری دریافت می‌کنند.
وی تصریح کرد: در اردکان یک مرکز شبانه‌روزی سالمندان و یک مرکز شبانه‌روزی معلولان ذهنی، چهار مرکز روزانه معلولین ذهنی و جسمی، کودک ناشنوا و کم شنوا، دو کارگاه تولیدی حمایتی معلولان، یک مرکز ویزیت در منزل معلولان جسمی حرکتی و یک مرکز مراقبین، تحت نظارت بهزیستی اردکان به معلولان خدمت رسانی می‌کنند.
پایدارفر با تشریح نامگذاری هفته گرامیداشت افراد دارای معلولیت، گفت: امسال هفته افراد دارای معلولیت از نهم آذرماه با شعار «ارتقاء مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار» آغاز شده و تا پانزدهم آذرماه ادامه خواهد داشت.
این مسئول در ادامه اشتغال و مسکن را از جمله مشکلات معلولان شهرستان بیان کرد و افزود: معلولان اردکانی بعضاً حتی با وجود داشتن تحصیلات بالا، بیکار هستند.
وی در این باره افزود: پیگیری جدی اجرای قانون سه درصد استخدامی ویژه معلولین و الزام رعایت مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی از جمله مواردی است که بهزیستی اردکان در دستور کار خود قرار داده است.
رئیس بهزیستی اردکان در مورد قانون سه درصد استخدام معلولان نیز تصریح کرد: براساس این قانون دستگاه‌های عمومی و دولتی موظف هستند که سالیانه سه درصد از سهمیه اشتغال خود را به معلولان اختصاص دهند و دولت نیز در این رابطه موظف شده تا پرداخت حق بیمه سهم کارفرمای کارفرمایانی که معلولان را به کار بگیرند، عهده‌دار شود و پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی، خدماتی، عمرانی و صنفی وکارگاه های تولیدی حمایتی که معلولان را به کار بگیرند، در دستور کار قرار دهد.
وی خاطرنشان کرد: اختصاص حداقل 60 درصد از پست‌های سازمانی تلفنچی دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا ، کم بینا و معلولان جسمی و حرکتی و نیز اختصاص حداقل 60 درصد از پست‌های سازمانی متصدی دفتری و ماشین‌نویسی دستگاه‌ها، شرکت‌ها و نهادهای عمومی به معلولان جسمی و حرکتی از جمله مفاد این قانون است و حتی به دستگاه‌های دولتی اجازه داده شده که تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود افراد نابینا، ناشنوا و معلولان ضایعه نخایی واجد شرایط را راسأ به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.
وی در ادامه با بیان این‌ که طبق آمار بهداشت جهانی حدود 10 درصد از جمعیت جهان به یکی از انواع معلولیت‌ها دچار هستند، افزود: به عبارت دیگر می‌توان گفت معلولان بزرگترین اقلیت جهان هستند که نیاز به حمایت‌های توانبخشی دارند.
این مسئول تأکید کرد: معلولین شهروندان جامعه هستند و باید به اندازه و به نسبت برابر با دیگر شهروندان از امکانات جامعه استفاده کنند و این مهم جز با دسترس‌پذیری و مناسب‌سازی محیط ممکن نخواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: بهزیستی به عنوان تنها متولی ساماندهی امور معلولین حداکثر توان خود را در جهت تغییر رویکرد و نگرش به معلول و معلولیت انجام داده که این تلاش‌ها شامل وضع قوانین و مقررات در سطح کلان و جزء برای سهولت حضور معلولین در جامعه و اشتغال آنان، ایجاد مراکز درمانی و فیزیوتراپی و طرح‌های پیشگیری از معلولیت در جهت کاهش معلولیت و جلوگیری از روند افزایش آن، ایجاد مراکز نگهداری و بازتوانی معلولان، تامین فرصت‌های اشتغال و خودکفایی آنان و موارد دیگر است که همه و همه در جهت ورود موفق فرد معلول به جامعه و بازتوانی وی در همه امور اجتماعی و اقتصادی است.
پایدارفر تصریح کرد: خدمات سازمان بهزیستی به معلولان شامل پرداخت هزینه‌های درمانی، خرید و در اختیار نهادن وسایل کمک توانبخشی، پرداخت مستمری ماهیانه ، ارائه خدمات درمانی و توانبخشی، مساعدت در زمینه تامین مسکن معلولان، پیگیری امور اشتغال معلولین چه در ادارات دولتی و ایجاد فرصت‌های شغلی در بخش خصوصی و خود اشتغالی، برگزاری اردوهای تفریحی ورزشی و فرهنگی می‌شود.
رئیس بهزیستی ازدکان در پایان تاکید کرد: سازمان بهزیستی همچنین خدمات پیشگیرانه متعددی از قبیل خدمات مشاوره‌ای پیش از ازدواج، انجام مشاوره ژنتیک، طرح سنجش تنبلی چشم، طرح غربالگری شنوایی نوزادان را به عموم جامعه ارائه می‌کند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیر منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد عنوان کرد: برای تردد معلولین در بافت تاریخی، اتوبوس‌های ویژه ای اختصاص یافت

شهردار یزد تصریح کرد: تعاملات بین شهری، لازمه توسعه شهر جهانی یزد است

مدیر منطقه بافت تاریخی یزد عنوان کرد: برای تردد معلولین در بافت تاریخی یزد اتوبوس‌های ویژه ای اختصاص یافت

مزایده املاک

کشف 283 کیلو تریاک طی عملیات ضربتی پلیس در میبد

اعطای 16 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به مددجویان یزدی

افتتاح طرح‌های مناسب‌سازی مجموعه تاریخی امیرچخماق در یزد

من با مردم عادی هیچ فرقی ندارم!

گیله مرد ایرانی اعضای بدنش را در یزد به نیازمند اهدا کرد

هیچ طرح شهری در یزد بدون تایید ناظر معلول تحویل گرفته نمی‌شود

مهریز یک عابربانک مناسب‌سازی شده برای معلولان هم ندارد

از حقوق شهروندی چه می دانیم؟

شهردار یزد: شهری که نتواند پذیرای همه افراد جامعه باشد، معلول است

توجه به حقوق معلولین بیانگر مترقی بودن مدیریت شهری است

اغفال کاربران با درج آگهی دروغین در یزد

واکسن آنفلوانزا خوب است ولی در یزد نیست!

بازدید شهردار از پل 17شهریور و محدوده ریل قطار

درحال حاضر 15 دستگاه اتوبوس برای استفاده در جشنواره گردشگری معلولین به رمپ تجهیز شده است که در آینده نیز مورد استفاده شهروندان قرار خواهد گرفت

با مصوبه شورای اسلامی شهر، از این‌پس پیمانکاران شهرداری موظف به توجه ویژه به حوزه معلولین به صورت علمی و عملی می‌باشند

مدیر منطقه دو شهرداری یزد عنوان کرد: طرح ضربتی جمع آوری و پاکسازی زمین های خالی و رفع خطر از گودهای ورودی شهر اجرا می شود

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری یزد عنوان کرد: بزودی از سامانه هوشمند مدیریت تابلوهای تبلیغاتی سطح شهر بهره برداری می شود

تفاهم‌نامه همکاری مرکز خلاقیت و فناوری‌های نوین شهری شهرداری یزد و دفتر استانی یونسکو با جهاددانشگاهی استان در خصوص بومی‌سازی دانش و ایجاد کرسی یونسکو در زمینه مواد و مصالح نوین

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد تاکید کرد: هیچ طرح شهری در یزد بدون تایید ناظر معلول تحویل گرفته نمی‌شود

برگزاری اردوی جـهادی میز خـدمت در منطقه دو شهرداری یزد

اولین جشنواره ملی گردشگری معلولین آغاز شد

شهردار یزد بر لزوم رفع محدویت‌ها در راستای جذب گردشگر تاکید کرد

سرپرست سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری یزد عنوان کرد: سامانه اتوبوس یاب (YazdBus) راه اندازی شد

اختصاص ردیف بودجه ویژه برای مناسب سازی طرح‌های عمرانی یزد

معلولان با خودباوری، توانمندی‌های ذاتی خود را نشان دهند

19 نقطه حادثه‌خیز سیل در تفت شناسایی شد

کمک 400 میلیون ریال خیریزدی برای آزادی زندانیان

بازدید شهردار از کوی توحید

بازدید شهردار از پروژه عمرانی میدان شهدای محراب

ضرورت ورود تئاترهای خیابانی به مسائل اخلاقی، مذهبی و فرهنگی

موانع متعدد شهری که یک دهه پیش بدون مانع معرفی شد!

صدور 80 مورد احکام جایگزین حبس در استان یزد از ابتدای امسال

مهمترین روش پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا چیست؟

جشنواره گردشگری معلولین آغاز نهضت مناسب‌سازی در کشور است

گزارش تصویری بازدید شهردار شهر جهانی یزد از روند ساماندهی میدان تاریخی خان در بافت سنتی

گزارش تصویری دیدار شهردار شهر جهانی یزد با شهروندان کوی توحید در بلوار دهه فجر در راستای نهضت پاسخگویی

گزارش تصویری بازدید شهردار شهر جهانی یزد از روند اجرای اصلاح هندسی میدان شهدای محراب

گزارش تصویری نشست اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار یزد با سفیر کشور اوکراین در ایران با حضور معاونین شهردار و رؤسای سازمان های شهرداری یزد

شهردار یزد از روند ساماندهی پروژه های عمرانی سطح شهر بازدید کرد

شهرداری یزد درنظر دارد پروژه‌های جدید خود را با پیوستی در رابطه با معلولین اجرا و مناسب‌سازی نماید

مدیر منطقه دو شهرداری یزد در مانور زلزله مدرسه دکتر مرتاض حضور یافت

دستگیری سه قاچاقچی با 283 کیلوگرم تریاک در میبد

اشتغال و مسکن مهمترین نیاز معلولان اردکان است

نشست آموزشی استقرار سامانه مدیریت امنیت اطلاعات برگزار شد

اعطای 10 روز مرخصی تشویقی به مددجویان واجدالشرایط

اشتغال و مسکن مهمترین دغدغه بزرگترین اقلیت جمعیت کشور