خبر یزد

آخرين مطالب

اشتغال و مسکن مهمترین دغدغه بزرگترین اقلیت جمعیت کشور اجتماعي

اشتغال و مسکن مهمترین دغدغه بزرگترین اقلیت جمعیت کشور
  بزرگنمايي:

خبر یزد - رئیس اداره بهزیستی شهرستان اردکان با بیان این که معلولان بزرگترین اقلیت جمعیتی جهان محسوب می‌شوند، نامگذاری روزی به عنوان «روز جهانی معلولان» را تلنگری بر وجدان‌های بیدار مبنی بر این که معلولیت از ما دور نیست، خواند و تاکید کرد: معلولین نیز شهروندان این جامعه هستند و باید به نسبت برابر با دیگر شهروندان از امکانات جامعه استفاده کنند.

«حمیدرضا پایدارفر» به مناسبت در آستانه دوازدهم آذرماه «روز جهانی معلولان»  گفت: هدف از نامگذاری و اختصاص نمادین یک روز به افراد دارای معلولیت، معطوف داشتن اذهان عمومی و آگاه سازی آحاد جامعه نسبت به مسائل مرتبط با معلولان و احیاء حقوق آنهاست و در واقع تلنگری بر وجدان‌های بیدار است که معلولیت از ما دور نیست و هر لحظه به علتی ممکن است، هر یک از شهروندان دچار یکی از انواع معلولیت شوند.
وی با بیان این که معلولان بزرگترین اقلیت جمعیتی جهان محسوب می‌شوند، اظهار کرد: در حال حاضر یک هزار و 800 معلول و 356 خانوار نیازمند زیر پوشش بهزیستی اردکان هستند که از این تعداد 4٨6 نفر از 11 مرکز روزانه و شبانه‌روزی این شهرستان خدمات مختلف پزشکی، پرستاری و نیز خدمات مختلف توانبخشی شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، بینایی‌سنجی و شنوایی سنجی و همچنین خدمات مشاوره و روانشناسی و مددکاری دریافت می‌کنند.
وی تصریح کرد: در اردکان یک مرکز شبانه‌روزی سالمندان و یک مرکز شبانه‌روزی معلولان ذهنی، چهار مرکز روزانه معلولین ذهنی و جسمی، کودک ناشنوا و کم شنوا، دو کارگاه تولیدی حمایتی معلولان، یک مرکز ویزیت در منزل معلولان جسمی حرکتی و یک مرکز مراقبین، تحت نظارت بهزیستی اردکان به معلولان خدمت رسانی می‌کنند.
پایدارفر با تشریح نامگذاری هفته گرامیداشت افراد دارای معلولیت، گفت: امسال هفته افراد دارای معلولیت از نهم آذرماه با شعار «ارتقاء مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار» آغاز شده و تا پانزدهم آذرماه ادامه خواهد داشت.
این مسئول در ادامه اشتغال و مسکن را از جمله مشکلات معلولان شهرستان بیان کرد و افزود: معلولان اردکانی بعضاً حتی با وجود داشتن تحصیلات بالا، بیکار هستند.
وی در این باره افزود: پیگیری جدی اجرای قانون سه درصد استخدامی ویژه معلولین و الزام رعایت مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی از جمله مواردی است که بهزیستی اردکان در دستور کار خود قرار داده است.
رئیس بهزیستی اردکان در مورد قانون سه درصد استخدام معلولان نیز تصریح کرد: براساس این قانون دستگاه‌های عمومی و دولتی موظف هستند که سالیانه سه درصد از سهمیه اشتغال خود را به معلولان اختصاص دهند و دولت نیز در این رابطه موظف شده تا پرداخت حق بیمه سهم کارفرمای کارفرمایانی که معلولان را به کار بگیرند، عهده‌دار شود و پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی، خدماتی، عمرانی و صنفی وکارگاه های تولیدی حمایتی که معلولان را به کار بگیرند، در دستور کار قرار دهد.
وی خاطرنشان کرد: اختصاص حداقل 60 درصد از پست‌های سازمانی تلفنچی دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا ، کم بینا و معلولان جسمی و حرکتی و نیز اختصاص حداقل 60 درصد از پست‌های سازمانی متصدی دفتری و ماشین‌نویسی دستگاه‌ها، شرکت‌ها و نهادهای عمومی به معلولان جسمی و حرکتی از جمله مفاد این قانون است و حتی به دستگاه‌های دولتی اجازه داده شده که تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود افراد نابینا، ناشنوا و معلولان ضایعه نخایی واجد شرایط را راسأ به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.
وی در ادامه با بیان این‌ که طبق آمار بهداشت جهانی حدود 10 درصد از جمعیت جهان به یکی از انواع معلولیت‌ها دچار هستند، افزود: به عبارت دیگر می‌توان گفت معلولان بزرگترین اقلیت جهان هستند که نیاز به حمایت‌های توانبخشی دارند.
این مسئول تأکید کرد: معلولین شهروندان جامعه هستند و باید به اندازه و به نسبت برابر با دیگر شهروندان از امکانات جامعه استفاده کنند و این مهم جز با دسترس‌پذیری و مناسب‌سازی محیط ممکن نخواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: بهزیستی به عنوان تنها متولی ساماندهی امور معلولین حداکثر توان خود را در جهت تغییر رویکرد و نگرش به معلول و معلولیت انجام داده که این تلاش‌ها شامل وضع قوانین و مقررات در سطح کلان و جزء برای سهولت حضور معلولین در جامعه و اشتغال آنان، ایجاد مراکز درمانی و فیزیوتراپی و طرح‌های پیشگیری از معلولیت در جهت کاهش معلولیت و جلوگیری از روند افزایش آن، ایجاد مراکز نگهداری و بازتوانی معلولان، تامین فرصت‌های اشتغال و خودکفایی آنان و موارد دیگر است که همه و همه در جهت ورود موفق فرد معلول به جامعه و بازتوانی وی در همه امور اجتماعی و اقتصادی است.
پایدارفر تصریح کرد: خدمات سازمان بهزیستی به معلولان شامل پرداخت هزینه‌های درمانی، خرید و در اختیار نهادن وسایل کمک توانبخشی، پرداخت مستمری ماهیانه ، ارائه خدمات درمانی و توانبخشی، مساعدت در زمینه تامین مسکن معلولان، پیگیری امور اشتغال معلولین چه در ادارات دولتی و ایجاد فرصت‌های شغلی در بخش خصوصی و خود اشتغالی، برگزاری اردوهای تفریحی ورزشی و فرهنگی می‌شود.
رئیس بهزیستی ازدکان در پایان تاکید کرد: سازمان بهزیستی همچنین خدمات پیشگیرانه متعددی از قبیل خدمات مشاوره‌ای پیش از ازدواج، انجام مشاوره ژنتیک، طرح سنجش تنبلی چشم، طرح غربالگری شنوایی نوزادان را به عموم جامعه ارائه می‌کند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

خطر آتش‌سوزی جنگل‌های خاتم را تهدید می‌کند

برگزاری نخستین رویداد ایده شو مجازی در دانشگاه یزد

مینی‌بوسی که بی‌گدار به آب زد

کشف 150 قطعه اشیای تاریخی و عتیقه در استان یزد

کشف 401 کیلوگرم موادمخدر و دستگیری 9 قاچاقچی در یزد

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

ساختارهای زبان فارسی در کتاب دانستنی‌های زبانی

درخواست مهریزی‌ها برای ساماندهی سکونت شهروندان خارجی

تعطیلی پنج‌شنبه‌ها طرحی منطقی، کارشناسی شده و قابل بررسی

اعطای درجه سرداری به فرمانده سپاه الغدیر یزد

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

امضای تفاهم‌نامه اجرای قانون پیش‎فروش ساختمان در یزد

بیمارستان مهریز به دستگاه ماموگرافی و آندوسکوپی تجهیز شد

401 کیلوگرم موادمخدر در یزد کشف شد

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

5.2 میلیارد ریال کارت هدیه بین نیازمندان ابرکوه توزیع شد

آتش سهل‌انگاری بر جان جنگل‌های یزد

10 میلیارد ریال اشیای عتیقه در یزد کشف شد

فرماندار اردکان: کمبود زمین مانع برخی واگذاری‌ها در روستاهاست

امام جمعه مهریز: لازمه عبور از کرونا رعایت نکات بهداشتی است

اورژانس هوایی بیمار سکته مغزی را از بهاباد به یزد منتقل کرد

مردم اموال خود را برای نیاز روز جامعه وقف کنند

گزارش تصویری ملاقات چهره به چهره شهردار شهر جهانی یزد با شهروندان در راستای نهضت پاسخگویی

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

​معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کرمانشاه خبر داد: توسعه فرصت‌های شغلی با استفاده از تجربیات کارآفرینان در سراسر کشور به اشتراک گذاشته می شود

ساخت مسکن برای خانوارهای دارای عضو معلول تا پایان امسال

رونمایی از طرح های جدید بیمه ای برای بازنشستگان کشوری

عوامل تیراندازی در یزد دستگیر شدند

فرماندار مهریز: تنگناهای مالی بخش دولتی با مشارکت شهروندان برطرف می‌شود

عرضه قلیان در پاتوق‌ها و قهوه‌خانه‌های بافق پیگرد قانونی دارد

امام جمعه یزد : مساجد برای جذب بیشتر جوانان به جذابیت نیاز دارد

رییس مرکز بهداشت اردکان : استعمال دخانیات در گسترش کرونا موثر است

25 میلیارد ریال به بند خاکی غرب بهاباد اختصاص یافت

سه هزار و 460 متر مربع اراضی ملی در میبد رفع تصرف شد

قلب بافت تاریخی یزد به تپیدن افتاد

توزیع 6800 بسته معیشتی بین نیازمندان از محل موقوفات یزد

امضای تفاهم‌نامه اجرای قانون پیش فروش ساختمان در یزد

شناسایی عامل برداشت غیرمجاز با عنوان شارژ رایگان در یزد

اجرای طرح کشوری نفس برای اولین بار در یزد

اتمام مرمت و بازپیرائی پارک دانشجو

معضلات بیماری شیرین یزدی‌ها

اختصاص 33 درصد از پست‌های مدیریتی محیط زیست یزد به زنان

گفت‌وگو با عیسی کلانتری در روند خاموش‌سازی آتش‌ جنگل‌ها: بالگردها نقش موثری در خاموش‌سازی آتش ندارند

دستگیری عوامل تیراندازی در یزد در کمتر از 12 ساعت

پلمب 19 واحد صنفی متخلف در یزد