خبر یزد

آخرين مطالب

ضرورت احیای بازی‌های بومی و محلی در خاتم یزد مقالات

ضرورت احیای بازی‌های بومی و محلی در خاتم یزد
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد – بازی‌های بومی و محلی یا همان کودکانه‌­های به تاریخ سپرده شده، بخش مهمی از تاریخ گذشته شهرستان خاتم است که در گذشته‌های نه چندان دور به عنوان یک فعالیت تفریحی و ورزشی نقش بسزایی در سلامت جسمی و فکری مردم روستا و عشایر ایفا می‌کرد.

همه مناطق ایران و بخصوص مناطقی که هنوز بافت بومی خود را حفظ کرده بازی‌های محلی همچنان جذابیت خود را دارد ؛ در خاتم، بازی های بسیاری وجود داشته که خاص این منطقه است و کمتر در سایر نقاط کشور دیده میشوند.
بازی‌های بومی و محلی به طور عام دارای یک بار فرهنگی هستند که چه در عصر حاضر و چه در گذشته، با هدف پر کردن اوقات فراغت طراحی شده‌اند.
به خصوص آنکه در بسیاری از این بازی‌ها، قوانین ساده و اولیه‌ای از شکل بهینه اداره زندگی و هدایت آن آموزش داده و تمرین می‌شود تا افراد را به مهارت‌های لازم برای روبرویی با موقعیت‌های دشوار زندگی مجهز کند.
بازی های بومی و محلی خاتم از جمله ضروریات این روزهای جامعه در این شهرستان است که در صورت احیا و رونق، می تواند بخش قابل توجهی از اوقات فراغت نوجوانان و کودکان را پر کرده و آنها را از آسیب های اجتماعی دور نگه دارد.
رئیس هیات ورزش روستایی و بازیهای بومی، محلی خاتم با بیان اینکه بازی های بومی و محلی شهرستان علاوه بر تنوع از قدمت تاریخی خوبی نیز برخوردار است، گفت: ترویج این بازی ها در شهرستان خاتم ضروری است.
جواد میربهبودی در گفتگو با ایرنا افزود: امروزه با توجه به توسعه تکنولوژی و کاهش چشمگیر بازی های سنتی در کودکان و نوجوانان، ترویج بازی های بومی و محلی بخصوص در مدارس را ضروری کرده است.
وی اضافه کرد: اگر ما هدف غایی ورزش را ارتقای روح و روان در کنار جسم بدانیم بازی های بومی نیز دقیقا همان کارکردی را دارند که ورزش قهرمانی دارد لیکن این بازی ها با هزینه های کمتر قطعا قابل دسترس هستند.
میربهبودی یادآور شد: مطالعه و معرفی این بازی ها از آن جهت حائز اهمیت است که می تواند هم به ما دانشی درخصوص داشته های فرهنگی مان بدهد و هم مهمتر از آن، فرصتی فراهم کند که با کسب آگاهی بتوانیم در زندگی امروز خود و کودکانمان از انها استفاده کنیم و از شادی و نشاطی که بخش جدایی ناپذیری از این بازی هاست بهره مند شویم.
وی با بیان اینکه روستاهای شهرستان از تنوع بازی های بومی و محلی زیادی برخوردارند گفت: در این راستا سعی داریم تا با گسترش این بازی ها و برگزاری مسابقات در بخش بانوان و آقایان موجب رونق آنها شویم.
مشاور امور بانوان فرمانداری شهرستان خاتم نیز گفت: بازی، فعالیتی جسمی و یا فکری است که با هدفی خاص مانند سرگرمی، شادی انجام می گیرد که اگر این بازی ریشه در فرهنگ، آداب و رسوم و پیشینه تاریخی داشته باشد، بازی محلی است.
فاطمه چاکری زاده افزود: بانوان شهرستان خاتم در بخش بازی های بومی و محلی توانایی بخصوصی دارند که خوشبختانه با تشکیل تیم هایی از این بازی ها در طی سال جهت ترویج این مسابقات به سطوح استانی و برون استانی اعزام می شوند.
وی خاطرنشان کرد:باید مسئولین این حوزه در سطح کلان و خرد و همچنین لزوم ترویج آن در مدارس و میان کودکان را مورد توجه قرار دهند.
وی تصریح کرد: بازیهای بومی و محلی تبلوری از فرهنگ و میراث اجتماعی هر جامعه است که حفظ و صیانت از آن و انتقال آن به نسل های آینده وظیفه ای همگانی است.
چاکری زاده در ادامه همچنین بازی های هفت سنگ، سنگ قل بازی و چشم گریز را از نمونه های این بازی ها عنوان و خاطرنشان کرد: این بازی ها قوانینی مخصوص به خود دارند که بازیکنان باید با رعایت آنها بتوانند در طی بازی بیشترین امتیاز را کسب کنند.
مشاور امور بانوان خاتم به قوانین بازیهای بومی و محلی هفت سنگ اشاره و بیان داشت: ابزار بازی هفت سنگ یا آجر صاف؛ تعداد بازیکن ده نفر که 5 نفر مهاجم و 5نفر مدافع؛ مدت بازی 10 دقیقه بعد از چیدن سنگها فاصله آنها از خط شروع هفت قدم می باشد که بعد از ریختن سنگها بازی شروع و تیم مدافع ضمن چیدن سنگها و تیم مهاجم با زدن توپ به تیم مدافع باعث گرفتن امتیار از آنها می شود در غیر این صورت اگر تیم مدافع،موفق چیدن سنگها شود امتیاز به آنها تعلق می گیرد که گروه بیشترین امتیاز را کسب کند برنده بازی می باشد.
وی گفت: در بازی چشم گریز نیز تعداد بازیکن 12 نفر ، 6 نفر مدافع و 6 نفر مهاجم در قالب دو تیم و زمان بازی 10 دقیقه تیمی است که مهاجم باید صورت خود را به روی دیوار گداشته و چشمان خود را بسته و تا عدد 10 بشمارد تا تیم مدافع پناه بگیرد و پنهان شود و بعد از اتمام شمارش عدد 10 بازی شروع می شود.
این تعداد، فقط بخشی از بازی های جذاب بومی و محلی شهرستان خاتم است و بسیاری از آنها را باید در میدان بازی اجرا کرد و با نوشتن، برای خواننده جا نخواهد افتاد.
هرات مرکز شهرستان خاتم در فاصله 240 کیلومتری از شهر یزد واقع شده است.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حال و هوای انتخابات در استان یزد

خفاش‌ها قربانیان خرافات انسان‌ساز

زن، واژه‌ای به وسعت هستی

ضرورت ایجاد اتوبانک برای معلولان بافقی

راه‌های گسترش و ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه

یزدی‌ها کم حوصله شده‌‎اند

مرگ سومین پاکبان بعلت برخورد با خودرو در یزد؛ مقصر کیست؟!

بلوار طالقانی یزد؛ موی دماغ شهروندان، دغدغه ساکنان

ضرورت احیای بازی‌های بومی و محلی در خاتم یزد

غفلت یزد جهانی از گردشگران هندی

ناکارآمدی دولت الکترونیک در شفاف‌سازی نظام اداری

گدایی محبتی که به طلاق ختم شد!

چهاردهمین نشست اندیشه‌ورزی «والعصر» برگزار شد

پیامدهای طولانی شدن طرح فاضلاب بافق برای معلولان و سالمندان

نقش گربه‌ها در افزایش خودکشی زنان چیست؟

آب‌انبار «جِنُک» یزد جن دارد؟

همدردی مردم ایران با جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی

مردمان کویر هنرمندترین‌های مهد هنر

خداحافظ سردار قلب‌ها

هنر مردان خدا؛ از صدوقی تا سلیمانی

مرده‌ها را زنده کردی!

چرا سپهبد سلیمانی محبوب دل‌ها است؟

یزد، حسینیه ایران در سوگ سردار

برنتابیدند سردار دل‌ها را

کشاورزی ایران اتاق ندارد!

زندگی سیاه و سفید بانوی مکانیک یزدی

تاکسی‌های یزد دربست شدند/ تاکسی‌داران ناراضی مردم ناراضی‌تر

ذره‌بین محیط زیست اردکان بالای سر صنایع آلاینده

سرویس مدارس یزد؛ نگرانی والدین، نارضایتی رانندگان

سبدی که تار و پودش از خون دل است

آزمایشگاه مرکزی یزد و زمزمه‌های یک واگذاری پرحاشیه !

گلخانه‌ها، اقتصاد کشاورزی ایران را شکوفا می‌کنند

چرا دوچرخه جایی در سیستم حمل و نقل شهر دوچرخه‌ها ندارد؟

نگرانم بعد از مرگم، میراث گذشتگانم فراموش شود

اردکان و جولان روباه‌ها در نبود سگ‌ها

پدیده زمین خواری و ضرورت اقدام مردم و مسئولان مهریز

15 متر آسفالت؛ سرگردان میان شهرداری، راه و گاز

گردشگری معلولان، معلول‌تر از معلول

طلای سرخ بهاباد نه به نام یزد نه به کام یزد!

همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف در یزد

روستایی پنهان در زیر خاک‌های بهاباد یزد به مقاومت شهرهای موشکی

مقرون به صرفه بودن توسعه کشت طلای سرخ در ابرکوه

رنج طلای سرخ بر دستان کشاورزان

زرویی نصرآباد؛ شهیر اما غریب! *محمدحسین فلاح تفتی*

آرامش بر بازار یزد حاکم است؛ تاکید مردم بر تداوم کنترل قیمت‌ها

برق‌ها پر، مرغ‌ها پرپر

ویرانه‌ای تاریخی در میدان یک شهر تاریخی!

یزد و دستاوردهای سفری با رنگ و بوی توسعه

یزد و دست‌آوردهای سفری با رنگ و بوی توسعه

شلوغ ترین خیابان دنیا ؟!