خبر یزد

آخرين مطالب

مدیرعامل چادرملو در گفتگو با مهر:

دولت در مسائل شرکت‌های خصوصی سنگ‌آهن دخالت نکند سياسي

دولت در مسائل شرکت‌های خصوصی سنگ‌آهن دخالت نکند
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد ـ مدیرعامل چادرملو گفت: بهتر است دولت در مسائل مربوط به شرکت‌های خصوصی سنگ آهن از قبیل قیمت گذاری، سهمیه بندی و عوارض صادارتی دخالت نکند زیرا ما قادریم با فولاد سازان توافق کنیم.

محمود نوریان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشار به چشم انداز چادرملو برای تولید محصولات نهایی اظهار داشت: با اتمام طرح اولیه تجهیز معدن و احداث کارخانه فرآوری با سه خط تولید کنسانتره سنگ آهن و شروع راه اندازی و تولید محصول، شرکت اهداف خود را در سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دنبال کرد.
وی افزود: در برنامه اول، رفع نواقص و مشکلات خطوط تولید و انجام اصلاحات جهت حصول به ظرفیت اسمی 4.5 میلیون تن بود که پس از تحقق آن، بازنگری در فن آوری تولید و انجام تغییرات برای افزایش ظرفیت تولید از طریق بهره وری اجرا شد، به نحوی که ظرفیت عملی سه خط تا 6.3 میلیون تن افزایش یعنی 40 درصد بیشتر از ظرفیت اسمی تحقق یافت.
نوریان عنوان کرد: در همین برنامه تولید سنگ آهن‌های دانه بندی را به عنوان محصول جانبی با ظرفیت تولید 800 هزارتن به 1.5 میلیون تن افزایش دادیم.
وی بیان کرد: یکی دیگر از اهداف تعیین شده در برنامه میان مدت، طرح احداث خط چهارم تولید کنسانتره بود که با توجه به تجربه و تخصص نیروهای شرکت که از اجرای طرح اول کسب کرده بودند، طی یک برنامه زمانبندی شده کمتر از پیش بینی کنسرسیوم طرف قرارداد، طرح اجرا و راه اندازی شد که هدف آن ارزش افزوده در ماده معدنی بود.
نوریان خاطرنشان کرد: احداث کارخانه گندله سازی اردکان به ظرفیت سالیانه 3.4 میلیون تن بود که برای اولین بار یک شرکت معدنی در کشور موفق به انجام آن شد که قسمتی از کنسانتره سنگ آهن تولیدی تبدیل به گندله مورد مصرف صنایع فولاد شد و متعاقباً طرح افزایش ظرفیت تولید به مقدار 600 هزار تن و در مجموع 4 میلیون تن اجرا شد.
مدیرعامل چادرملو یادآور شد: در این برنامه خط پنجم تولید کنسانتره سنگ آهن هم اجرا شد به نحوی که ظرفیت عملی تولید در پنج خط کارخانه فرآوری از ظرفیت اسمی 7.5 میلیون تن به 10.5 میلیون تن افزایش یافت به عبارتی 40 درصد به ظرفیت تولید کنسانتره افزوده شد.
تلاش چادرملو برای تحقق سهمی از برنامه افق 1404 برای تولید 55 میلیون تن فولاد در کشور
وی افزود: در برنامه بلند مدت نیز اهداف شرکت فراتر از تولید کنسانتره سنگ آهن و گندله بود که در این برنامه تولید فولاد را به منظور تحقق سهمی از برنامه‌های مربوط به تولید 55 میلیون تن فولاد در کشور در افق 1404 همچنین ایجاد ارزش افزوده بیشتر در ماده معدنی و سوددهی شرکت را به مورد اجرا گذاشتیم.
نوریان ادامه داد: بر این اساس مطالعات فنی و اقتصادی لازم برای احداث کارخانه فولاد به ظرفیت تولید سالیانه 1.3 میلیون تن و کارخانه احیا مستقیم تولید آهن اسفنجی به ظرفیت 1.55 میلیون تن و یک کارخانه نورد میلگرد به ظرفیت 450 هزار تن در برنامه‌های شرکت قرار گرفت.
نوریان افزود: مسئله مهمی که در اجرای طرح‌های فوق مورد توجه خاص شرکت قرار گرفت، اجرای طرح‌های زیربنایی و تأمین آب و برق زمان بهره برداری بود که در این زمینه احداث نیروگاه 500 مگاواتی در مجتمع صنعتی چادرملو، احداث تصفیه خانه فاضلاب اردکان و انتقال آب به مجتمع مزبور به مقدار سالانه 2.9 میلیون مترمکعب و احداث تصفیه خانه دشت سپیدان و انتقال آب به مجتمع معدنی چادرملو سالانه به مقدار 4.38 میلیون مترمکعب بوده است که در حال بهره برداری است.
مدیرعامل چادرملو خاطرنشان کرد: در مجموع شرکت چارملو اولین شرکت معدنی است که زنجیره تولید از استخراج سنگ آهن خام تا تولید محصول میلگرد را اجرا و تکمیل کرده است.
تشریح برنامه‌های چادرملو در سال آینده
وی با اشاره به برنامه‌های مجتمع چادرملو برای سال 1399 بیان کرد: استخراج 46 میلیون تن باطله، استخراج 15 میلیون تن سنگ آهن، تولید 9.5 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن، تولید 500 هزار تن کنسانتره سنگ آهن دانه بندی، تولید 3.7 میلیون تن گندله، تولید 1.5 تن آهن اسفنجی و تولید یک میلیون تن شمش فولاد از مهمترین برنامه‌های چادرملو برای سال آینده است.
نوریان افزود: محل تأمین مالی تمام طرح‌های شرکت از محل منابع داخلی است که شامل آورده سهامداران و اخذ تسهیلات از سیستم بانکی کشور است ضمن اینکه شرکت به نرخ تاریخی تاکنون مبلغ 48 هزار و 500 میلیارد ریال به طور مستقیم در اجرای طرح‌ها و 26 هزار و 513 میلیارد ریال به صورت مشارکت و خرید سهام سایر شرکت‌های تولیدی و در مجموع 75 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری کرده است.
وی ادامه داد: نتیجه حاصل از سرمایه گذاری‌های انجام شده، تولید 10.5 تن کنسانتره سنگ آهن، تولید 1.2 تا 1.5 میلیون تن سنگ آهن دانه بندی، تولید 4 میلیون تن گندله، تولید 1.55 میلیون تن آهن اسفنجی، تولید 800 هزار تن آهن اسفنجی فولاد غدیر ایرانیان، تولید 800 هزار تن آهن اسفنجی فولاد ارفع ، تولید 1.3 میلیون تن شمش فولاد چادرملو، تولید 800 هزار تن شمش فولاد ارفع ، تولید 100 هزار تن شمش فولاد شاهرود، طرح در دست اجرای تولید 600 هزار تن فولاد سرمد ابرکوه، تولید 450 هزار تن نورد میلگرد سرمد ابرکوه و تولید 200 هزار تن نورد میلگرد شاهرود است.
نوریان عنوان کرد: از محل این سرمایه‌گذاری‌ها طرح‌های زیربنایی بسیاری در ارتباط با تولیدات نیز اجرا شده که از آن جمله می‌توان به احداث نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی، تأسیسات تصفیه خانه فاضلاب اردکان با ظرفیت تصفیه سالانه 2 میلیون و 900 هزار مترمکعب، تأسیسات تصفیه خانه آب دشت سپیدان چادرملو اب ظرفیت تصفیه سالانه 4 میلیون و 380 هزار مترمکعب، احداث خط انتقال برق رسانی از یزد به مجتمع معدنی چادرملو به طول 180 کیلومتر و احداث راه‌های اصلی از دو راهی ساغند به مجتمع به طول 125 کیلومتر اشاره کرد.
محدودیت‌های ناشی از تحریم ورود ماشین آلات و تجهیزات خارجی را متوقف کرده است
مدیرعامل چادرملو با اشاره به وضعیت جذب سرمایه خارجی در شرایط تحریم اظهار داشت: چادرملو در گذشته امکان دریافت فاینانس خارجی (ژاپن) برای هزینه‌های احداث کارخانه گندله سازی جدید با ظرفیت 4 میلیون تن در سال همچنین امکان استفاده از تسهیلات بانک ایران و اروپا برای تأمین نقدینگی مورد نیاز خرید ماشین آلات و تجهیزات بخش خارجی احداث کارخانه نورد را دنبال کرد اما محدودیت‌های ناشی از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران تلاش‌های گذشته را در حال حاضر با وقفه مواجه کرده است.
نوریان با اشاره به طرح‌های مهم در دست اجرای چادرملو بیان کرد: مهمترین طرح در دست اجرا اکتشاف، تجهیز و بهره‌برداری از آنومالی D19 با پیش بینی سرمایه گذاری به مبلغ 19 هزار میلیارد ریال است همچنین احداث یک واحد نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی در جوار نیروگاه سیکل ترکیبی در مجتمع صنعتی چادرملو با سرمایه گذاری هزار میلیارد ریال از دیگر طرح‌هایی است که اوایل سال آینده راه اندازی می‌شود.
مدیرعامل چادرملو ادامه داد: دو طرح احداث کارخانه گندله سازی جدید به ظرفیت تولید سالیانه 4 میلیون تن با پیش‌بینی سرمایه گذاری 21 هزار میلیارد ریال و احداث کارخانه‌های نورد به ظرفیت 1.1 میلیون تن در سال با سرمایه گذاری 11 هزار و 700 میلیارد ریال در مجتمع صنعتی چادرملو در دستور کار شرکت و برنامه‌های آتی است.
تکنولوژی چادرملو قابل رقابت با تکنولوژی روز جهان
وی در مورد دانش و توانمندی صنعت سنگ آهن شرکت در مقایسه با سایر کشورهای صاحب این صنعت افزود: ماشین آلات و تجهیزات در معدن سنگ آهن چادرملو در حال حاضر از پیشرفته‌ترین ماشین آلات و تجهیزات معدنی روز جهان است و در تمام فعالیت‌های معدنی شامل طراحی‌های معدن، باطله برداری، استخراج سنگ آهن، جابجایی مواد، تکنولوژی دیواره گودال معدن و کنترل‌های کیفی و کمی استخراج سنگ آهن از آخرین فن آوری‌های روز جهان و مناسب‌ترین و پیشرفته‌ترین نرم افزارها استفاده می‌شود.
نوریان ادامه داد: همچنین اجرای روش انفجارهای کنترل شده از متداول‌ترین روش‌های انفجار کنترل شده در جهان است و چادرملو با خرید دو دستگاه دریل و Titon 600 و طراحی دقیق در مهندسی حفاری و خرج گذاری بلوک‌های دیواره‌های نهایی معدن، اولین مجتمع معدنی در ایران است که تجربه اجرای دیواره‌های سالم و دقیق مطابق با طرح را به دست آورده، ضمن اینکه این تکنولوژی همگام با سایر معادن بزرگ جهان بوده و کارشناسان سایر معادن کشور از این فن آوری بازدید کردند تا در معادن خود اجرا کنند.
وی یادآور شد: با نصب ابزار در لایه‌های سطحی و زیرسطحی دیواره‌های نهایی معدن و برداشت مستمر روزانه اطلاعات، رفتار نگاری تمام دیواره‌ها توسط کارشناسان متخصص مونیتورینگ ثبت و کنترل می‌شود که این عملیات به ندرت در معادن جهان انجام و در ایران فقط در معدن سنگ آهن چادرملو اجرا می‌شود.
نوریان افزود: نصب و راه اندازی سامانه معدن کاری هوشمند در سال 94 که توسط یک شرکت سازنده داخلی و هوش و خلاقیت دانشجویان دانشگاه یزد طراحی و ساخته شد از اقدامات بسیار مهم و ارزشمند چادرملو بوده که با بهره برداری از این سیستم به توانمندی‌های اثربخش در عملیاتی معدنی دست یافتیم که از آن جمله می‌توان به افزایش راندمان استخراج مواد معدنی، افزایش ایمنی، کنترل سرعت ماشین آلات و تجهیزات معدنی، اعلام سرویس‌های ادواری ماشین آلات و تجهیزات معدنی، سرویس شماری ماشین آلات، برنامه ریزی و مشخص کردن موقعیت ماشین آلات، برنامه ریزی و جلوگیری از بروز اشتباه در بارگیری و تخلیه، کنترل مسیر حرکت تراک ها با توجه به نوع بار، بررسی کیفیت ناهمواری‌های جاده‌ها، کیفیت آب پاش مسیرها، کنترل بار سنگ شکن، پایش عملیات معدن با استفاده از دوربین، تسریع اطلاع رسانی، ارائه گزارش‌ها، گزارش مدیریتی، گزارش استاندارد، گزارش عملکرد راننده، اپراتور، گزارش کارکرد ماشین آلات، گزارش بلوک، افق و سایر گزارش‌ها اشاره کرد.
وی در مورد وضعیت تکنولوژی کارخانه فرآوری و مقایسه آن با تکنولوژی جهان نیز ادامه داد: اصولاً فرآوری سنگ آهن و جدایش آهن از سایر مواد در جهان یک روش مشخص است و به طور عمده شامل خردایش و جدایش توسط جدا کننده‌های مغناطیسی دائم، موقت و فلوتاسیون است.
نوریان گفت: تکنولوژی و تجهیزات کارخانه کانه آرایی چادرملو بر اساس نیاز فرآیند و استفاده از آخرین فن‌آوری و تکنولوژی‌ها انتخاب شده و در حال حاضر با تکنولوژی روز دنیا قابل مقایسه و به عنوان بزرگترین و مدرن‌ترین کارخانه فرآوری سنگ آهن در سطح کشور محسوب می‌شود.
مدیرعامل چادرملو اظهار داشت: کارخانه فرآوری چادرملو پس از انجام عملیات خردایش از دو روش تکنولوژی روز جهان یعنی جدا کننده‌های مغناطیسی برای پر عیار سازی سنگ آهن مگنتیت و سیستم فلوتاسیون برای پرعیار سازی سنگ آهن هماتیت و آپاتیت استفاده می‌کند.
85 درصد تولیدات کنسانتره سنگ آهن کشور توسط 10 شرکت بزرگ انجام می‌شود
نوریان با اشاره به لزوم اصلاح عوارض صادراتی برای سنگ آهن افزود: از نظر تولیدکنندگان سنگ آهن، خام فروشی یعنی صادرات سنگ آهن خام استخراجی از معدن که در کل کشور تاکنون چنین کاری صورت نگرفته است. سنگ آهن برای مصرف در صنایع فولاد عمدتاً به روش کوره بلند و احیا مستقیم به ترتیب به صورت دانه بندی شده در اندازه‌های مشخص، پرعیار سازی شده و به صورت پودر کنسانتره سنگ آهن قابل تبدیل به گندله به بازار عرضه می‌شود.
وی عنوان کرد: در ایران بیش از 85 درصد صنایع فولاد به روش احیا مستقیم بوده که مصرف کننده کنسانتره سنگ آهن با عیار Fe بیش از 67 درصد است و تنها مصرف کننده سنگ آهن دانه بندی، ذوب آهن اصفهان است از طرفی تولیدکنندگان کنسانتره سنگ آهن حدود 10 شرکت بزرگ هستند که 85 درصد تولیدات کشور توسط آنها صورت می‌پذیرد ضمن اینکه صادرات کنسانتره سنگ آهن به علت نیاز صنایع فولاد داخل کشور نداریم.
نوریان ادامه داد: لیکن تولید کنندگان سنگ آهن دانه بندی که معادن کوچک را دارند طبق آمارها از تعداد 206 معدن فعال در تیرماه به 123 معدن در مهرماه کاهش یافته و تولیدات آنها مازاد بر مصرف داخلی است که این تولیدکنندگان دو راه پیش رو دارند یا باید محصول خود را صادر کنند تا قادر به ادامه تولید و اشتغالزائی باشند یا معادن را تعطیل کنند البته راه سومی هم وجود دارد که سرمایه گذاران، کارخانه فرآوری احداث و سنگ آهن را از معادن خریداری و محصولات با عیار مناسب تولید و عرضه کنند که آن هم به علت پراکندگی این معادن در کل کشور و توجیه پذیر نبودن طرح از طرف سرمایه‌گذاران مورد استقبال قرار نمی‌گیرد البته قرار است این اقدام با تشکیل کنسرسیوم‌هایی عملی شود.
موافق صادرات اولیه نیستیم
وی افزود: به طور کلی ما موافق صادرات مواد اولیه نیستیم لیکن اگر موجودی مازاد بر مصرف داخلی داشتیم بهتر است بدون وضع عوارض آن را صادر کنیم تا ضمن ارز آوری و اجرای طرح‌های توسعه، از تعطیلی و توقف تولید معادن و بیکاری جلوگیری کنیم.
نوریان خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعات و آمارهای اعلام شده در طرح جامع فولاد برای تحقق 55 میلیون تن فولاد در افق 1404 نیاز به حدود 80 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن داریم و ظرفیت تولید تا پایان سال 1398 به مقدار 59 میلیون تن بوده، از طرفی برآوردهای انجام شده نشان می‌دهد که در افق 1404 باید 162 میلیون تن سنگ آهن خام استخراج شود در صورتی که درسال 1397 مقدار استخراج سنگ آهن 87 میلیون تن و در سال جاری به حدود 93 میلیون تن رسیده است.
وی افزود: ذخایر زمین شناسی سنگ آهن در ایران حدود 5 میلیارد تن محاسبه شده و ذخیره قطعی آمارهای اعلام شده متفاوت و بین 2.5 تا 3.3 تن است لذا چنانچه ذخایر جدیدی کشف نشود، تأمین سنگ آهن صنایع فولاد تا پس از 1404 کمتر از دو دهه خواهد بود البته با فرض آنکه 80 درصد از ظرفیت 55 میلیون تنی فولاد تولید کنیم، سنگ آهن خام مورد نیاز به مقدار 130 میلیون تن و با فرض رشد سالیانه 1.5 درصد ذخایر قطعی کشور، طی سال‌های آتی مشکل تأمین سنگ آهن نداریم.
نیاز به حمایت‌های دولت از امر اکتشاف
نوریان ادامه داد: در هر صورت توجه به امر اکتشافات و استمرار آن با حمایت‌های دولت و بخش خصوصی باید در سرلوحه برنامه‌های کشور قرار گیرد و با توجه به اینکه مزیت اصلی زنجیره تولید فولاد در کشور، وجود ماده اولیه اصلی مصرفی آنها یعنی سنگ آهن است و با توجه به پراکندگی کارخانه‌های فولاد در کشور و مسائل حمل و نقل ریلی نباید روی واردات سنگ آهن تمرکز کنیم.
وی عنوان کرد: البته احداث واحدهای فولاد سازی جدید در سواحل جنوبی کشور که هدف اصلی از اجرای آنها صادرات محصولات تولیدی است در دستور کار شرکت‌های بزرگ از جمله چادرملو است که یکی از این طرح‌ها در بندر چابهار است و تأمین سنگ آهن آن هم از کشور استرالیا در نظر گرفته شده است.
نوریان ادامه داد: پیشنهاد تولیدکنندگان سنگ آهن این است که دولت در مسائل مربوط به شرکت‌های خصوصی سنگ آهن و تولیدکنندگان معادن کوچک از قبیل قیمت گذاری، سهمیه بندی، عوارض صادارتی دخالت نکند. ما قادر هستیم با فولاد سازان توافق کنیم نه اینکه دولت برای بخش خصوصی مبنای قیمت تعیین کند، قیمت‌ها را آزاد کند، ما خودمان بازار داخل و صادارت را در کنار هم حفظ می‌کنیم و نیازی به وضع عوارض صادراتی نیست.
مدیرعامل چادرملو خاطرنشان کرد: هم‌اکنون دو شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و گل‌گهر حدود 54 درصد کنسانتره سنگ آهن کشور را تولید می‌کنند و اولویت اول آنها تأمین کنسانتره مصرفی گندله سازی‌های کشور است که این دو شرکت که در دهه 1370 خصوصی شدند، بدون اتکا به دولت و بودجه‌های عمرانی طرح‌های افزایش تولید و توسعه خود را اجرا کردند اما در سالهای اخیر با مسائل مربوط به قیمت گذاری و بهره مالکانه، مواجه شده‌اند.
وی اظهار داشت: در حال حاضر طبق آمارهای مسئولان کشور، بخش معدن سهم ناچیزی از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده زیرا بخش خصوصی واقعی و توانمند در حوزه فعالیت‌های معدنی شکل نگرفته است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز نام‌نویسی بازگشت پرسنل پروژه‌های عمرانی و ساختمانی در کیش از مسیرهای هوایی و دریایی

یک فصل جدید، یک اراده نو

42 میلیارد ریال صرف توسعه شبکه توزیع برق ابرکوه شد

تسهیلات اختصاص یافته به صنعت گردشگری کافی نیست

100 میلیون ریال درآمد موقوفات اردکان به مبارزه با کرونا اختصاص یافت

نگرانی میبدی‌ها از بازگشایی مراکز صنعتی؛ مسوولان: کنترل می‌کنیم

خادمیاران امام هشتم در مهریز 500 میلیون ریال کمک کردند

ندوشن؛ شهر بدون کرونا/همبستگی مردم کرونا را شکست داد

برگزاری بزرگداشت اولین شهید مدافع سلامت یزد به صورت مجازی

300 کارآموز مراکز فنی و حرفه‌ای مهریز جذب بازارکار شدند

70 درصد یزدی‌ها در طرح تب سنجی و غربالگری شرکت کردند

دو دستور مهم رئیس جمهور به وزیران تعاون ،کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی

واژگونی تانکر حمل سوخت در یزد 2 زخمی بر جا گذاشت

70 درصد مردم استان یزد غربالگری کرونا شدند

یک روانپزشک: پرسش‌های کرونایی کودکان را مدیریت کنیم

570 هزار یزدی علیه کرونا غربالگری شدند

​منصوری خبر داد ؛ راه اندازی سامانه خرید و ارسال محصولات مشاغل خانگی

نقاهتگاه بیماران کرونایی در ابرکوه  ایجاد شد

نظام مهندسی یزد سه میلیارد ریال به آسیب‌دیدگان کرونا کمک کرد

سامانه غربالگری اضطراب ناشی از کرونا در یزد راه‌اندازی شد

ایتالیای پر گردشگر بعد از کرونا چه می‌کند؟

فناوری و نوآوری کلید تحقق جهش تولید

ساخت موفقیت‌آمیز کیت میکروبی ارزیابی ضدعفونی‌کننده‌ها در ابرکوه

تجربه‌ی آرامبخش کوچه‌ پس کوچه‌های یزد

تداوم طرح فاصله گذاری اجتماعی در استان یزد تا ٢١ فروردین

تست کرونای نوزاد 2 هفته ای در یزد مثبت شد

مراجعه بیماران بدحال کرونایی در یزد رو به افزایش است/همچنان در خانه بمانید

محدودیت‌های ترافیکی استان یزد تا 20 فروردین ادامه خواهد داشت

تعداد مراجعان بدحال بیمارستان‌های یزد افزایش یافت/1128 نفر مبتلا

راه‌اندازی مشاوره آنلاین و رایگان ستاد جهادگران سلامت در ابرکوه

مراجعان بدحال کرونایی در یزد رو به افزایش است

محدودیت‌های ترافیکی یزد تا 20 فروردین تداوم دارد

رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری یزد عنوان کرد: قراردادها مشمول شرایط فورس ماژور می شود

شهردار شهر جهانی یزد: روز طبیعت را در سیزده بدر 1400 جشن بگیریم

قدردانی شهردار شهر جهانی یزد از همکاری مردم در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی

سامانه جدید آموزش مجازی در دانشگاه یزد فعال شد

استفاده روزانه ٣٠ هزار لیتر مواد ضدعفونی برای گندزدایی معابر

نوزاد 800 گرمی در یزد به کرونا مبتلا شد

ارایه خدمات حضوری بانک‌ها و موسسات اعتباری با رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در کیش

افزایش دوباره ورودی‌های بیمارستان شهید صدوقی یزد

ارایه خدمات حضوری بانک ها و موسسات اعتباری در کیش

هشدار یک مسوول درمان: یزدی‌ها رعایت نکنند فاجعه دیگری در راه است

821 دستگاه خودرو متخلف در یزد اعمال قانون شدند

طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تا 21 فروردین در یزد تمدید شد

رکورد اوج مصرف اینترنت، 13 فروردین در یزد ثبت شد

یزدی‌ها در مصرف داده، رکورد زدند

اجرای ضوابط طرح سلامت اجتماعی مجتمع‌های مسکونی پر جمعیت در کیش

تعطیلی اصناف غیرضروری استان یزد تا 21 فروردین ماه ‌تمدید شد

معاون استاندار: یزدی ها همچنان در خانه بمانند و کرونا را جدی بگیرند

بیش از پنج هزار منزل روستایی مهریز در برابر حوادث بیمه شد