خبر یزد

آخرين مطالب

پاکبانان مردان شجاع بی منت مقالات

پاکبانان مردان شجاع بی منت
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - پاکبانان یا مردان بی ادعایی که برای تامین هزینه زندگی با شرافت و حفظ آبروی خانواده در اوج سختی کارها در شرایط بحرانی کرونا ،با شجاعت تمام در حال خدمت رسانی به مردم و نظافت عمومی شهرها بوده و هستند و چشم داشتی هم از فعالیت های خود به دیگران ندارند.

خدمتی که سرانجامش زیبایی، تمیزی و لطافت محیط شهر است و در روزهای شیوع کرونا،این گنجینه ها، اوج عزت و سربلندی را به همشهریان خود نشان دادند.
آری، پاکبانان در خط مقدم مبارزه با کرونا، و در زمان پویش در خانه بمان در حال نظافت و پاکیزگی شهرها بودند تا مبادا مشکلی برای کسی به وجود آید.
در این میان فرصتی دست داد تا گزارشگر ایرنا در اردکان که با 98 هزار نفر جمعیت در مسیر شاهراه ترانزیت تهران- عباس و در 60 کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، به درد دل پاکبانان و مسوولان شهر بپردازند.
وی در مرحله نخست به دیدار شهردار رفت و با او به گفت و گو نشست که حاصل آن در ذیل می آید:
تامین امکانات بهداشتی و ابتلا نشدن پاکبانان به کرونا
اباذر غفوری با بیان اینکه 80 نیروی خدمات شهری و 55 پاکبان با این مجموعه خدمات رسانی شهری همکاری دارند، گفت : در زمان شیوع کرونا با تقسیم وظایف کاری پاکبانان، حضور آنها در محل کار به یک سوم کاهش یافت و در روزهای اوج شیوع کرونا برای یک هفته هم تعطیل شدند.
وی با بیان اینکه دستکش و ماسک برای مصارف روزانه تحویل می شد، تصریح کرد: لباس محافظ کامل و ضمنا ژل و الکل در 2 مرحله تحویل شان شد، با تدابیر اتخاذ شده و رعایت بهداشت فردی از سوی شهروندان و رعایت همگانی ، تاکنون هیچ یک از پاکبانان شهر اردکان به ویروس کرونا مبتلا نشدند.
غفوری در ادامه با بیان اینکه در دوران شیوع کرونا در مرحله اول به مدت 27 شب و هر شب40 هزار لیتر محلولبرای ضدعفونی و گندزدایی معابر شهری استفاده شد، افزود: در مجموع افزون بر یک میلیون لیتر محلول تهیه و در اختیار نیروهای مردمی برای ضدعفونی شهر به مصرف رسید.
وی با اعلام آمادگی شهرداری برای تامین محلول مورد نیاز برای مرحله دوم ضدعفونی معابر عمومی شهری، یادآور شد: در همین راستا وایتکس مورد نیاز خریداری شد.
شهردار اردکان در ادامه با بیان اینکه با هماهنگی ستاد شهرستانی پیشگیری از کرونا منازل افراد مبتلا به بیماری گندزدایی شد، افزود: برای راهنمایی اعضای خانواده بیماران و ارائه آموزش به آنها شماره تلفن در اختیارشان قرار گرفت.
قددانی از تلاش پاکبانان
همچنین به گفته جواد شاکر رییس شورای اسلامی شهر اردکان، رعایت حقوق قانونی کارگران از جمله پاکبانان سرلوحه امور نظارتی و سیاستگذاری این نهاد مدنی قرار دارد، تامین معیشت و رعایت حقوق قانونی آنها یکی از سیاست های مهم شوراست.
وی اظهار کرد: پاکیزگی و زیبایی شهر مرهون زحمات شبانه روزی پاکبانان است که جای تشکر ویژه از آنها دارد.
پاکبانان یا جهادگران سلامت شهری
فرماندار اردکان هم با تمجید از عملکرد نیروهای خدمات شهری در پیشگیری و مقابله با کرونا اظهار کرد: فعالیت جهادی خادمان شهرداری در عصر کرونا برکس پوشیده نیست.
بهروز شهابی زاد یادآور شد: در پیشگیری و مقابله با شیوع کرونا فعالیت جهادی برخی افراد به خصوص پاکبانان در ضدعفونی و گندزدایی معابر عمومی و تاسیسات شهری چشمگیر بود و همانند جهادگران سلامت در خط مقدم خدمت به مردم قرار دارند.
مردم دستکش و ماسک خود را در سطح معابر نریزند
گزارسگر ایرنا در ادامه پای صبحت 2 پاکبان و چند شهروند اردکانی نشست و از نزدیک در جریان دیدگاه آنها نسبت به نظافت عمومی شهر قرار گرفت،مصطفی محمدی 35 ساله یکی از پاکبانان از مردم خواست، دستکش و ماسک را پس از مصرف در معابر و جدول خیابان نیندازند و هشدار داد: به‌ویژه در اطراف بسیاری از فروشگاه‌های شهر، این موارد به وفور مشاهده می‌شود که می‌تواند برای همه مردم خطرناک باشد.
به گفته وی مردم توصیه های کارشناسانان شبکه بهداشت و درمان شهرستان را جدی بگیرند و برای ریشه کن کردن کرونا در خانه بمانند، تنها در شرایط ضروری با رعایت نکات بهداشتی از خانه شوند تا پاکبانان کمتر دچار مشکل شوند.
همچنین محمد عباسی دیگر پاکبان اردکانی، ساعت کار روزانه خود را 6 صبح تا یک بعد از ظهر ذکر کرد و یادآور شد: در روزهای شیوع ویروس کرونا خیلی در معرض ابتلا به بیماری بودیم.
به گفته وی به منظور حفظ سلامت خود و خانواده، هر روز پس از اتمام کار،کاملا خود را ضدعفونی کرده و پیش از ورود به فضای خانه، لباس ها را تعویض و در نخستین اقدام دست‌ها را شسته تا ویروس را با خود به داخل منزل نبریم.
وی بیان کرد: پاکبانان در نوبت‌های کاری مختلف برای نظافت شهر و به قصد حفظ سلامت همشهریان خود با انواع و اقسام آلودگی‌ها و خطر ابتلا به کرونا مواجه هستند بنابراین مردم هم برای کمک به هموطنان و ریشه‌کن کردن این ویروس باید در خانه بمانند.
عباسی همچنین تصریح کرد: اغلب شهروندان اردکان در جداسازی پسماند منازل روزهای شیوع کرونا همکاری خوبی داشتند که این نشانه فرهنگ بالای مردم این دیار که به شهر « عالمان علم و اخلاق» مشهورند، است.
وی از مردم خواست همچنان بهداشت همگانی را برای داشتن شهری زیبا رعایت کنند و میزان خطر برای پاکبانان به حداقل برسد.
خانواده ها زباله ها را در پلاستیک ضخیم قرار دهند
همچنین یکی از خانم های خانه‌دار اردکانی گفت: به ‌صورت متفاوت از گذشته با نهایت دقت، زباله‌ها را در ظرفی دردار ، جمع‌آوری و ساعت معین در محل تعیین شده پلاستیک را محکم کرده و مجددا آن را در کیسه پلاستیکی ضخیم و تمیز دیگری قرار می‌دهم.
وی که خود را فریده معرفی کرد افزود: شاید استفاده از 2 پلاستیک برای تخلیه زباله‌های خانگی و تحویل طبق جدول زمانبندی به پاکبانان، اقدام مفیدی برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا و رعایت ملاحظات بهداشتی باشد.
شورای شهر اردکان هفت عضو دارد و مرکز این شهرستان 98 هزار نفری در 60 کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد و 78 درصد جمعیت اردکان در مرکز این شهرستان سکونت دارند و دارای شهرهای اردکان، احمدآباد و عقداست .
یزد با وجود برخورداری از شاخص های بهداشتی و درمانی خوب در میان 31 استان ، شرایط بهداشتی آن به گفته محمدعلی طالبی استاندار یزد همچنان در حالت زرد قرار دارد، در این میان شرایط اردکان،میبد، خاتم و ابرکوه در میان 10 شهرستان استان در مرحله اول از سوی ستاد ملی مقابله با پیشگیری کرونا «قرمز» اعلام شد.
تعداد افراد بستری یکشنبه شب هفته جاری از سوی استاندار یزد بیش از 100 نفر اعلام شد.
میبد و اردکان از جمله شهرستان صنعتی و معدنی استان یزد است که با حدود 203 هزار نفر جمعیت در مسیر شاهراه ترانزیتی تهران - بندرعباس در 50 و 60 کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.
همچنین رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، دیروز( سه شنبه) گفت: تاکنون 110 هزار و 767 نفر در ایران به طور قطعی به کرونا مبتلا شدند و با فوت 48 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد افراد متوفی به 6 هزار و 733 نفر رسید.
کیانوش جهانپور بیان کرد: از روز قبل تا ظهر 23 اردیبهشت 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی هزار و 481 بیمار جدید مبتلا به کووید- 19 در کشور شناسایی شدند.
وی گفت: تاکنون 88 هزار و 357 نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شدند و 2هزار و 713 نفر هم تحت مراقبت قرار دارند که تاکنون 615 هزار و 477 آزمایش تشخیص کووید- 19 نیز در کشور انجام شد.
جهانپور گفت: اکنون ایران در فهرست پنج کشور بیشترین بهبود یافتگان در جهان قرار دارد.
برچسب‌ها
ویروس کرونا اردکان سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور بهداشت و سلامت
پروندهٔ خبری
کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اقامه نماز جمعه در 15 نقطه استان یزد

دستگیری مرد ماساژور بانوان در اردکان

برخورد مرگبار تریلی با 2 عابر پیاده در میدان زارچ یزد

افزایش 4 برابری ابتلا به تب مالت در استان یزد

​ثبت‌نام شاغلین و بنگاه‌های فاقد بیمه برای دریافت تسهیلات کرونا در هفته آینده

اعمال محدودیت در 9 شهر خوزستان از امروز

ابوالفضل پورعرب با سریال درام معمایی در تلویزیون + عکس

4 سینماگر ایرانی به آکادمی اسکار پیوستند + عکس

سیروس گرجستانی درگذشت

اقامه نمازجمعه در 13 شهر و روستاهای استان یزد لغو شد

قلعه آفتاب دانایی ابرکوه، قلعه کتابخوانی می‌شود

سه اثر ناملموس بافق ثبت ملی شد

پرونده‌های مسن بهاباد 60 درصد کاهش یافت

آرزوی یتیمان یزدی در طرح ضریح آرزوها برآورده شد

نجات مصدوم 33 ساله از ارتفاعات روستای مرزانک یزد

لزوم ساماندهی جدی اتباع بیگانه به دور از نقض حقوق بشر

جزئیات کودک‌ آزاری در کاشان

احتمال اجرای محدودیت‌ های کرونایی در تهران

دستور رهبر انقلاب در پی حادثه‌ کلینیک سینا اطهر

نداشتن سوادرسانه‌ای عامل جدی بروز جرائم اینترنتی است

جزئیات جدید از تسهیلات ودیعه مسکن مستاجران

فرصت‌های مناسب برای ارتباط با مردم ایجاد شود

اعطای 150 میلیارد ریال وام اشتغال به مددجویان یزدی

رییس هلال احمر بافق : 100 بسته معیشتی بین نیازمندان توزیع شد

پایان تلخ قرار ملاقات با دختر جوان

طعنه به رضایی: او در فکر عملیات فریب است!

زیبا کلام: خاتمی هم کاندیدا شود، اتفاقی نمی‌ افتد!

دختر مایکل جکسون در نقش مسیح (ع)! + عکس

ولادت امام رضا (ع)

بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما: از "جن گیر" تا "روانی" + عکس

ماجرای دزدی از موزه مردم شناسی تهران چه بود؟

قدردانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد از تلاش شهرداری یزد در جهت خدمت رسانی به همشهریان

قنات، تضمین حیات با حکمرانی صحیح آب

ساعت کاری ادارات یزد از هفته آینده تغییر می‌کند

نماینده مجلس: تحقق گام دوم انقلاب محور فعالیت انجمن‌های اسلامی باشد

نماینده مجلس: ایجاد زیرساخت اینترنت روستاها پیگیری شود

شهروندان یزد مواظب درگاه‌های جعلی بانکی باشند

بانوان میبد صاحب پیست دوچرخه سواری می‌شوند

پروژه ترمینال جدید فرودگاه کیش باید الگویی از کیفیت و سرعت انجام کار باشد

تاکید رئیس بنیاد مستضعفان بر اتمام پروژه ترمینال جدید فرودگاه تا بهمن

کشف 572 کیلو موادمخدر در یزد

کشف کلاهبرداری 23 میلیاردی در یزد

وزش باد نسبتا شدید و گردوخاک در راه یزد

آرزوی یتیمان یزدی در طرح "ضریح آرزوها" برآورده شد

شاکیان محکومان مالی در یزد از 140 میلیارد ریال حق خود گذشتند

کشف کلاهبرداری 23 میلیارد ریالی در یزد

572 کیلوگرم تریاک در یزد کشف شد

امضاء تفاهم نامه همکاری بین شهرداری و دانشگاه یزد

پیام روحانی درباره حادثه مرکز درمانی سینا اطهر

‌ میبد بالاترین آمار خدمات‌دهی به بیماران کرونایی را دارد