خبر یزد

آخرين مطالب

رییس مرکز بهداشت اردکان: رعایت اصول بهداشتی موثرتر از واکسن کروناست اجتماعي

رییس مرکز بهداشت اردکان: رعایت اصول بهداشتی موثرتر از واکسن کروناست
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - رییس مرکزبهداشت اردکان با تاکید بر لزوم همکاری شهروندان در رعایت بهداشت در پیشگیری از ابتلا به کرونا، گفت: مردم نباید در انتظار واکسن باشند، حتی در صورت ساخت و عرضه آن به بازار و با توجه به تغییر « ژنوم » که ماهیت و رفتار ویروس را تغییر می دهد، رعایت اصول بهداشتی بسیار مؤثرتر از واکسن است.

دکتر محمدرضا اعلایی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: رعایت اصول بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، حفظ فاصله گذاری هوشمند اجتماعی، شستن مرتب دست ها و پرهیز از حضور در اجتماعات بسیار مؤثرتر از واکسن عمل می کند ، باید همه مردم به این مسوولیت فردی و اجتماعی برای سلامتی خود ، اعضای خانواده و دیگران کاملا پایبند باشند.
رییس دانشکده طب ایرانی اردکان اضافه کرد: همان گونه که بارها از طریق کارشناسان بهداشتی در رسانه های رسمی کشور و استان یزد اعلام شده است، سه اصل مهم و بسیار مؤثر در کنترل این ویروس باید هم زمان و به صورت عمومی، مستمر و با جدیت و رعایت کامل عمل شود.
وی با بیان اینکه رفتار ویروس درحال تغییر است و دستگاه های مختلف بدن را درگیر می کند، اظهار کرد: اولین اصل مهم پیشگیری رعایت فاصله فیزیکی حداقل ١.٥ متر در میان 2 نفر و هنگام صحبت عادی ( بدون سرفه و عطسه و یا بلند صحبت کردن طرفین) است و هرچه این فاصله بیشتر شود، ریسک انتقال ویروس کمتر می شود.
رییس مرکز بهداشت اردکان اضافه کرد: چنانچه یکی از طرفین، مبتلا به ویروس ( با علامت یا بی علامت ) باشد در حالت تنفس عادی (بدون صحبت ) فرد بیمار ٢٠ ویروس می تواند، پخش کند و در مکان های رو باز و به شرط رعایت فاصله فیزیکی (١.٥متر) برای طرف مقابل چندان مشکلی ایجاد نمی کند.
وی تاکید کرد: به محض صحبت ،فرد مبتلا می تواند تعداد ٢٠٠ ویروس در محیط پخش کند، بدیهی است برای ابتلا نشدن طرف مقابل در این حالت این فاصله باید بیشتر از ١.٥ متر و یا از ماسک استفاده شود و در حالت عطسه یا سرفه این تعداد به ٢٠٠ میلیون ویروس هم می رسد، که خطر ابتلا بسیار، بسیار زیاد و تصاعدی می شود.
رییس مرکز بهداشت اردکان با بیان اینکه برای بیمار شدن فرد به بیماری به کمتر از هزار عدد ویروس نیاز است، افزود: بنابراین رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک جزو مهمترین اصول پیشگیری است.
اعلایی یادآور شد: دومین اصل مهم و بسیار مؤثر در پیشگیری، شست و شوی مرتب دست با آب و صابون و یا در صورت دسترسی نداشتن به آب و صابون، استفاده از ژل های ضدعفونی کننده پایه الکلی است.
وی گفت: نکته مهمتر اینکه برخی عادتا دست خود را به ناحیه صورت (دهان ،بینی و چشم) می کشند که این رفتار غیربهداشتی بسیار خطرناک برای انتقال ویروس است ،باید این رفتار را با فوریت ترک کنند.
این مسوول بهداشت اردکان افزود: چرا که انتقال ویروس از راه مخاط چشم ،بینی و دهان از راه های اصلی ویروس کرونا بوده و حتی در صورت رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک چنانچه فرد برحسب عادت ناحیه صورت خود را لمس کند، احتمال انتقال ویروس به شدت افزایش می یابد.
به گفته اعلایی سومین اصل مهم در پیشگیری حضور نیافتن در مراکز تجمعی است حتی با زدن ماسک و رعایت نکات بهداشتی حضور در مراکز تجمعی و به ویژه فضاهای سربسته خطر انتقال بیماری را به دلیل عدم رعایت فاصله گذاری، تعدد نفر ،وفور و تراکم ویروس در محیط های سربسته بسیار محتمل می کند بنابراین ،حتی المقدور در اینگونه مراکز تجمعی حاضر نشویم به خصوص کودکان و سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای و زنان باردار در این مکان ها حاضر نشوند.
وی در مورد علت شیوع مجدد کرونا در این شهرستان 98 هزار نفری گفت: با مشارکت مردم در پیک اول بیماری موفق عمل کردیم ، اما همکاری آنها به دلایلی ادامه نیافت و هم اکنون شاهد گسترش بیماری هستیم.
رییس دانشکده طب ایرانی اردکان بی ‌توجهی به شیوه نامه‌های بهداشتی را عامل شیوع مجدد و انتقال ویروس در جامعه بیان کرد و افزود: استمرار آن می‌تواند منجر به شیوع بیشتر این بیماری و اوج دوباره آن در آینده شود.
وی با قدردانی از مشارکت غیرقابل توصیف خیران و مردم برای مقابله با این بیماری گفت: گروه های مختلف اجتماعی در ماه‌های اخیر به میدان آمدند و توانستند با حضور در کنار کارکنان بهداشت و درمان آبروی نظام را در جهان به خوبی حفظ کنند.
رییس مرکز بهداشت اردکان افزود: عادی شدن شرایط اقتصادی و فعالیت ها به شیوع ویروس کرونا تفسیر شده است، متاسفانه حضور مردم و رعایت نشدن فاصله اجتماعی و شیوه نامه‌های بهداشتی در تفرجگاه‌ها و برخی آیین‌ها و مراسم افزایش یافته و نیاز است تا مسوولان در این زمینه کنترل بیشتری اعمال کنند.
اعلایی ادامه داد: البته اضافه کردن بهترین شیوه کنترل در کشورهای موفق از نظر پیشگیری از کرونا خود مراقبتی از خود و دیگران است.
‌مرکز شهرستان 98 هزار نفری اردکان در 60 کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد .
نخستین مورد بیماری کرونا در دی ماه سال 98 در شهر ووهان چین گزارش شد و اولین مورد آن در ایران 29 بهمن در قم اطلاع رسانی شد.
همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از وضعیت قرمز یا هشدار در 25 استان خبر داد و گفت: تاکنون 264 هزار و 561 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت 199 نفر در 24 ساعت گذشته، شمار افراد متوفی به 13 هزار و 410 نفر رسید.
سیما سادات لاری دیروز( چهارشنبه ) بیان کرد: در 24 ساعت گذشته تا ظهر 25 تیر 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 2 هزار و 388 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شدند که از این تعداد هزار و 775 نفر در بیمارستان ها بستری شدند.
وی گفت: تاکنون 227 هزار و 561 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند ،همچنین سه هزار و 411 نفر تحت مراقبت قرار دارند و 2 میلیون و 48 هزار آزمایش تشخیص کووید19 در کشور انجام شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: همانند روز گذشته استان های آذربایجان های شرقی و غربی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، گلستان، مازندران و هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند. شرایط در استان های تهران، فارس، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، همدان، یزد و خراسان شمالی نیز در وضعیت هشدار است .
وی افزود: تاکنون پنج هزار نفر از پزشکان و پرستاران به بیماری کووید19 مبتلا شده اند و 140 نفر از آنان در راه نجات بیماران شهید شده اند، بهترین راه قدردانی از زحمات پزشکان و پرستاران این است که پروتکل های بهداشتی را شامل فاصله گذاری فیزیکی 1.5 تا دو متر، شست و شوی مداوم دست ها و استفاده از ماسک با جدیت رعایت کنیم.
برچسب‌ها
ویروس کرونا اردکان طب ایرانی اسلامی بهداشت و سلامت


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در گرامیداشت روز خبرنگار

افتتاح نخستین مدرسه نوآوری در یزد با حضور معاون رئیس‌جمهور

نجات معجزه‌آسای راننده تریلر از کام مرگ

بازیگر سریال ستایش مادر شد + عکس

نیاز تهران به طرحی برای بازسازی پس از زلزله

خدمت رسانی به شهروندان تداوم دارد

فیلم جدید رامبد جوان و پیمان قاسمخانی :شاخ و نظام آباد مریخ!

برخورد پلیس فتا در یزد با شیطنت معاندان نسبت به عزاداری محرم

واژگونی خودرو در اردکان یک کشته و 6 زخمی برجا گذاشت

تفاهم‌نامه دانشگاه یزد و مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری

ضرورت ایجاد شهرک سلامت در یزد

انتقاد از انتشار مطالب نامناسب در صفحات مجازی برخی هیئات مذهبی

عده‌ای در حال ایجاد جریانات تخریبی در عزاداری‌های محرم هستند

ستاری:دوری از اقتصاد متکی به نفت و همراهی با ایده نخبگان مانع فساد می‌شود

دانشگاه‌ها خود را در برابر خروجی‌های علمی مسئول بدانند

دستورالعمل جامع نحوه برگزاری عزاداری‌های محرم یزد تدوین شد

تحقق اقتصاد دانش‌بنیان مستلزم توسعه سرمایه‌گذاری خطرپذیر است

بی‌اعتمادی برخی مدیران نخبگان را فراری داده است

معاون رییس جمهوری: هدف دولت ایجاد زیرساخت و کمک به جهش تولید است

لزوم حمایت ملی از طرح‌های نوآورانه جهاددانشگاهی در یزد

هدف از اقتصاد دانش‌بنیان خودکفایی در یاد گرفتن تکنولوژی است

فساد در اقتصاد ناشی از اقتصادهای نفتی و زیرزمینی است

تقویت اقتصاد دانش بنیان در یزد نیازمند گفتمان مشترک است

بهره‌مندی اقشار آسیب پذیر از سود صندوق‌های بیمه‌ای

نخستین مدرسه نوآوری کشور در یزد افتتاح شد

مدیر کل ارشاد یزد: رویکرد ایسنا باید ملاک عمل دیگر رسانه‌ها باشد + ویدئو

راهیابی 89 اثر به مرحله نهایی داوری جشنواره ملی زیلوی برتر

معاون رییس جمهوری: فعالیت دانشگاه‌ها درجهت کارآفرینی و توسعه باشد

ملارد و دماوند دارای بیشترین ساخت وساز غیرمجاز درتهران

جهت گیری دانشگاه‌ها در مسیر کارآفرینی و توسعه باشد

متقاضیان دریافت تسهیلات ودیعه مسکن تا 20 مرداد تکمیل اطلاعات کنند

معاون رییس جمهوری نخستین مدرسه نوآوری را در یزد افتتاح کرد

کلینیک درمانی خورشید یزد فک پلمب شد

پارک دانشگاه تهران با شرکت پست تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

شیرکانی خبر داد: پرداخت تسهیلات به کارگزاری‌های صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر سراسر کشور

کشف 100 کیلو حشیش و تریاک طی عملیات اطلاعاتی پلیس در یزد

پروتکل بهداشتی کنکور ابلاغ شد

جزئیات جدید از تجمع حامیان طالبان در تهران

یزد سرعت بسیار بالایی در رشد صنایع دانش بنیان دارد

چهار خبر از استان یزد

سه خبر از استان یزد

پلمب 335 واحد صنفی متخلف در یزد

شاخص‌های مربوط به بهبود سالن سینما در تهران ارتقا یافته است

چهارمین جشنواره پرده خوانی غدیر؛ محصول همکاری شهرداری و حوزه هنری

برتری عملکرد شهرداری تهران در کنترل کرونا در مقایسه با دیگر دستگاه ها

دولت در مسیر رشد علم و فناوری تنها نقش حمایتی ایفا می‌کند

استاندار یزد: سامانه الکترونیکی خلاهای حوزه سلامت را رفع کرد

دمای هوای یزد کاهش می‌یابد

معاندان 10 محور در مراسم محرم را در شبکه‌های مجازی دنبال می کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه: کارگران و کارفرمایان کرمانشاه از خدمات مشاوره‌ و وکالتی بهره مند می شوند