خبر یزد

آخرين مطالب

مدیرکل کتابخانه‌های یزد: 20 کتابخانه عمومی در استان بهسازی و تجهیز شد سياسي

مدیرکل کتابخانه‌های یزد:  20 کتابخانه عمومی در استان بهسازی و تجهیز شد
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یزد، بهسازی و شاداب‌سازی محیط‌ کتابخانه ها را از جمله اولویت های این نهاد دانست و گفت: فضای 20 باب کتابخانه در استان بهسازی و تجهیز شد.

رقیه دوست فاطمی‌ها روز پنجشنبه در نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد افزود: هدف از این اقدام فراهم کردن محیط جذاب برای کتابخوانی است ،اگر زمینه این کار فراهم نشود نمی‌توان مخاطب را به مطالعه ترغیب کرد، یکی از سیاست‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی در دوره مدیریت فعلی، بهسازی و شاداب‌سازی فضاهای فرهنگی است.
وی با اشاره به تجهیز و تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی یزد نیز گفت: در تجهیز فضای داخلی کتابخانه تلاش شده است از کارآمدترین تجهیزات روز استفاده شود تا محیطی دلپذیر، امن و مفید برای اعضا و مراجعان فراهم شود.
فاطمی ها با انتقاد از وضعیت نامناسب اطراف این کتابخانه اظهار کرد: فضای بیرونی به خصوص محوطه پشت آن نه در شأن فضای داخلی و امکانات مدرن کتابخانه و نه در شأن بافت تاریخی و فرهنگی شهر یزد است.
وی اضاف کرد: لازم است در محوطه اطراف کتابخانه ساماندهی جدی صورت گیرد البته این امر، نیازمند پیگیری مسوولان استان و همراهی بیشتر دستگاه‌هایی همچون شهرداری و میراث فرهنگی است.
دوست فاطمی‌ها ابراز امیدواری کرد که با راه‌اندازی رسمی کتابخانه مرکزی، تحولی بزرگ در حوزه کتابخوانی و رشد چشمگیر شاخص‌ مطالعه در استان و شهر یزد ایجاد شود.
همچنین فرماندار یزد گفت: علاوه بر بهسازی محیط کتابخانه‌ها،ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین شهروندان و به ویژه جوانان مورد توجه قرار گیرد و برای تشویق جوانان به کتابخوانی ابتدا باید روحیه آنها را شناخت و براساس نیازهای روز جوانان، خوراک فکری آنان را تأمین کرد.
سیدمحمد رستگاری از پیشنهاد یکی از اعضای جلسه برای تشکیل کارگروهی به منظور آسیب‌شناسی جدی معضلات فرهنگی جامعه و برنامه‌ریزی برای تقویت سرمایه‌های اجتماعی شهر استقبال کرد و یاد آور شد: این کارگروه می‌تواند به عنوان بازوی فکری انجمن کتابخانه‌ها، به حل معضلات فرهنگی و اجتماعی جامعه اقدام کند، لازم است متخصصانی از حوزه‌ها و نهادهای مرتبط همچون بسیج، آموزش و پرورش، مراکز آموزش عالی، کانون پرورش فکری کودکان و سازمان تبلیغات اسلامی در این کارگروه حضور داشته باشند.
وی ادامه داد: در جامعه امروز ترویج فرهنگ کتابخوانی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی موجود در جامعه و تقویت فرهنگ عمومی ضرورتی اجتناب ناپذیر است و باید به صدر اولویت‌های فرهنگی مدیران شهری تبدیل شود.
رییس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد در ادامه از مسوولان فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد خواست در خصوص فروش ساختمان کتابخانه رسالت یزد که به دلیل مشکلات عمرانی مدتی اتعطیل شده است، بازنگری کنند.
فرماندار یزد در ادامه افزود: با توجه به اینکه هیچ اعلام بی نیازی از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی برای کتابخانه یادشده مطرح نشده است، به همین خاطر طبق قانون، نهاد همچنان به عنوان بهره‌بردار فضا آن را در تملک خود دارد.
رستگاری اظهار امیدواری کرد که با تأمین بودجه لازم برای رفع مشکلات ساختمانی آن، این کتابخانه که تنها محیط کتابخانه‌ای در محدوده محلات سیدگلسرخ و شیخداد است، مجدداً برای بهره‌برداری مردم این 2 منطقه بازگشایی شود.
همچنین محسن رفیعی، رییس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد گزارشی از مصوبه های پیشین انجمن ارائه کرد و گفت: در خصوص بهسازی کتابخانه شهدای شاهدیه، با مساعدت فرمانداری
مقرر شد، بودجه لازم برای این امر در سال 99 اختصاص یابد و تا پایان سال جاری شاهد بهسازی محیط این کتابخانه باشیم.
وی به انجام اقدامات بهداشتی و مراقبتی در ایام شیوع کرونا در کتابخانه‌ها اشاره کرد و گفت: به منظور حفظ سلامت همکاران و مراجعان، تمهیدات ویژه‌ای برای تحویل و امانت کتاب و همچنین استفاده از سالن‌های مطالعه اتخاذ شده است تا محیط امن کتابخانه‌ها همچنان پذیرای مخاطبان و اعضای خود باشد.
رفیعی در خصوص برگزاری دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی نیز گفت: یکی از اقدامات اصلی کتابخانه‌ها در ایام تعطیلی اجباری کرونا، تبلیغ برای شرکت مردم در جشنواره کتابخوانی رضوی در فضای مجازی بود که این فعالیت‌ها سبب شده است هقت هزار و 200 نفر از مردم شهرستان یزد در این جشنواره شرکت کنند.
وی با اعلام اینکه مهلت شرکت در جشنواره رضوی تا پایان تیرماه است، بیان کرد: علاقه‌مندان می‌توانند در فرصت باقیمانده با مراجعه به سایت www.samakpl.ir نسبت به تهیه نسخه الکترونیک منابع، ثبت‌نام و شرکت در بخش‌های مختلف مسابقه اقدام کنند.
رییس اداره کتابخانه‌های عمومی یزد به انجام عملیات « رف‌خوانی) در کتابخانه‌ها اشاره کرد و گفت: در اواخر خردادماه سال جاری و ایامی که کتابخانه‌ها آماده بازگشایی مجدد می‌شد عملیات رف‌خوانی و ساماندهی منابع کتابخانه‌ها با همت کتابداران انجام و مخازن کتابخانه‌ها برای استفاده بهینه اعضا ساماندهی مجدد شد.
رفیعی در ادامه از اتمام پروژه عظیم کتابخانه مرکزی یزد پس از 25 سال از آغاز ساخت آن ابراز خوشحالی کرد و گفت: این پروژه‌ها سرانجام با اهتمام و پیگیری ویژه دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی، اختصاص بودجه برای تکمیل پروژه از سوی نهاد و همراهی مسوولان استان، اواخر سال گذشته به اتمام رسید ولی به دلیل شیوع ویروس کرونا، امکان افتتاح رسمی آن میسر نشده است.
وی افزود: از دیگر اتفاق های مثبتی که برای کتابخانه افتاد، جذب 20 نیروی کتابدار متخصص که از ابتدای تیرماه آغاز به کار کردند و در آینده‌ای نزدیک نیروی خدماتی مورد نیاز کتابخانه نیز جذب می شود.
رفیعی همچنین بر لزوم آزادسازی چهار مورد پلاک‌ ثبتی مجاور کتابخانه مرکزی تأکید کرد و گفت: این پلاک‌ها که در حال حاضر تخریب شده و نمای بیرونی کتابخانه را نازیبا کرد، امکان دسترسی مناسب به محوطه پشت کتابخانه در مواقع ضروری و بروز حوادث احتمالی را محدود کرده‌ و همچنین در صورت تخریب گسترده بافت، می‌توانند برای کتابخانه خطرآفرین نیز باشند، به همین خاطر ضروری است شهرداری و میراث فرهنگی، نسبت به تعیین تکلیف این منطقه اقدام کنند.
یزد دارای 112 باب کتابخانه فعال با عضویت بیش از 107 هزار نفر است.
برچسب‌ها
اداره کل کتابخانه‌ های عمومی یزد یزد فرهنگ کتابخوانی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزیر بهداشت: ما نگفتیم که کنکور به تعویق افتاد

درخونگاه ؛ خون یا خان؟

15 طرح عمرانی در مهریز آماده بهره‌برداری شد

2 خبر از اردکان و مهریز

حریفان تیم والیبال یزد در لیگ برتر کشور مشخص شدند

تیم فوتبال ساحلی ایفاسرام اردکان بر نوشهر غلبه کرد

رأی دیدار استقلال ملاثانی و شهیدقندی یزد اعلام شد

حیات شهر جهانی در گرو انتقال آب/ گره 11 میلیاردی بر یک پروژه

جلد دوم «یزد، یادگار تاریخ» منتشر شد

مرکز تحقیقات ژنتیک میبد، پاسخگوی مشکلات این بخش در استان یزد است

محرم امسال مراسم سنتی نخل‌برداری در یزد انجام نمی‌شود

چاپ دوم تذکره شعرای میبد منتشر شد

هیات‌های مذهبی یزد در سامانه بیرق ثبت‌نام کنند

تیم فوتبال ساحلی گناوه بوشهر بر سمنان غلبه کرد

معرفی متقاضیان دریافت ودیعه مسکن در یزد آغاز شد

22 مرداد روز تشکل‌ها ومشارکت اجتماعی گرامی باد

مرکز تعویض پلاک یزد فردا تعطیل است

فوت 2 نفر حین حفاری چاه در بافق

اصناف میبد 3 روز تعطیل شدند

حداقل مساحت املاک برای صدور پروانه در یزد چقدر است؟

8 شهرستان استان یزد در وضعیت قرمز

انجمن‌های علمی دانشگاه یزد 3 مقام کشوری جشنواره حرکت را کسب کردند

مسیل رودخانه های فصلی باید آزاد شود

واژگونی خودروی حامل اتباع بیگانه 11 مصدوم بر جا گذاشت

محمدرضا حیاتی از دلیل اخراجش و مهاجرت از کشور گفت

آغاز پروژه های کوچک مقیاس «زرگنده» و «درب دوم»

مستند «پارک ملی سیاهکوه» در جشنواره کویر درخشید

خانه موسیقی و انجمن نویسندگان کیش مجوز فعالیت گرفتند.

کسب رتبه برتر عملکرد مدیریت بحران در منطقه 16

مرکز تعویض پلاک یزد فردا پنجشنبه تعطیل است

80 درصد دانش‌آموختگان دانشگاه امام جواد(ع) یزد جذب بازار کار می‌شوند

برپایی موکب‌های سلامت، ماه محرم در یزد

اصناف میبد، سه روز تعطیل شدند

نظر سازمان جهانی بهداشت درباره واکسن روسی

هدف تیم فوتبال یزدلوله، کسب سه امتیاز است

رصد آسمان تهران از ارتفاعات دارآباد

تیپ دیدنی بهرام افشاری و مجید صالحی در "صحنه زنی" + عکس

برگزاری جلسه هماهنگی اجرایی مسیرهای دوچرخه در سطح مناطق یک، سه و چهار شهرداری یزد

واژگونی خودرو در مهریز موجب زخمی شدن 11 شهروند خارجی شد

رونمایی از سامانه ثبت تخلفات و شکایات شورای عالی

از افتتاح ایستگاه های خط 6 و 7 مترو تا تأمین هزار دستگاه اتوبوس

نشست برنامه عملیاتی تفاهم نامه تامین 200 هزار واحد مسکونی کارگران برگزار شد

بر اساس گزارش سازمان بازرسی کل کشور؛ شرکت های صندوق های بازنشستگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رتبه اول شفافیت را کسب کردند

سرنوشت تلخ زن جوان پس از ارتباط غیراخلاقی

مجلس به وزیر پیشنهادی روحانی اعتماد نکرد

روحانی: با فحاشی به دولت، مشکل حل نمی‌ شود

سلام آقای شهردار/عوارض شهری چطور هزینه می شود؟

ارزیابی پیشرفت فیزیکی پروژه‌های منطقه 5

نیاز به آیین نامه و ضوابط برای انبار مواد شیمیایی در سکونتگاه های شهری

ترامپ: با چین نه، ولی با ایران توافق می‌ کنیم