خبر یزد

آخرين مطالب

چه خبر از پسماندهای کرونایی در یزد؟ مقالات

چه خبر از پسماندهای کرونایی در یزد؟
  بزرگنمايي:

خبر یزد - ایسنا/یزد در حالی که نگرانی دفع و حذف پسماندهای کرونایی در کشور بیش از پیش افزایش یافته، مسئولان یزدی در این باره به مردم اطمینان خاطر می‌دهند.

کرونا علاوه بر مشکلات متعددی که به همراه داشت، نگرانی پسماندهای زیست محیطی را بیش از قبل افزایش داد؛ پسماندهایی بهداشتی که حامل بیماری کرونا هستند و از همه مهمتر ماسک‌ها و دستکش‌هایی که در سطح شهر رها می‌شوند و این روزها حرف و حدیث‌هایی مانند استفاده دوباره ضایعاتی‌ها و کودکان کار از آن‌ها نیز نگرانی مربوط به چنین پسماندهایی را افزایش داده است.
«نیره پورملایی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درباره اقدامات نظارتی اداره کل محیط زیست بر مدیریت پسماندهای ویروس کرونا، می‌گوید: علاوه بر مکاتبات مختلف، بخشنامه‌های سازمان متبوع در زمینه نظارت بر مدیریت صحیح پسماندهای پزشکی و وابسته، به ویژه در مراکزی که بیماران کرونایی تحت مداوا هستند، ارسال و فرایند مدیریت پسماند و نظارت مضاعف برای اجرای ضوابط و روش‌های مصوب مدیریت پسماندهای مذکور به خصوص در زمینه انجام فرآیند بی‌خطرسازی صحیح از سوی سیستم‌های موجود در مراکز درمانی، مورد تاکید است.
وی با بیان این که مدیریت پسماند یکی از مهمترین دغدغه‌های محیط زیست استان محسوب می‌شود، اظهار می‌کند: رعایت ضوابط زیست محیطی و اصول دفع و دفن زباله از الزامات محیط زیست به شمار می‌رود لذا این موضوع از طریق کارگروه مدیریت پسماند استان و تعامل و هماهنگی با مقامات عالی استانی تا حصول نتیجه نهایی پیگیری خواهد شد و مراکز بهداشت، مراکز درمانی و شهرداری‌ها نیز باید از اقدامات به عمل آمده در زمینه وضعیت مدیریت پسماندهای پزشکی و عفونی در شرایط خاص کنونی به صورت مستمر گزارش ارائه کنند.
مدیر کل محیط زیست استا در ادامه با اشاره به نظارت‌هاس سختگیرانه‌تر در این رابطه با شیوع بیماری کرونا، تصریح می‌کند: هر تولیدکننده‌ی پسماند پزشکی، طبق قانون مدیریت پسماندها و آئین‌نامه اجرایی در این خصوص موظف به بی‌خطرسازی پسماندهای تولید شده با تاییدیه اداره کل حفاظت محیط زیست است.
18 بیمارستان یزد مجهز به سیستم بی‌خطرسازی
پورملایی که معتقد است مدیریت پسماندهای بیمارستانی مهم تر از تولید آنهاست و در صورت اجرا نشدن برنامه‌های ساماندهی پسماندهای بیمارستانی در آینده شاهد تاثیرات مخرب آن روی سلامت انسان‌ها و محیط زیست خواهیم بود لذا در همین راستا نیز 18 بیمارستان استان به سیستم بی‌خطرساز پسماندهای عفونی مجهز شده‌اند.
وی اضافه می‌کند: این سیستم‌ها نیز به صورت روزانه صحت‌سنجی می‌شوند و ماهانه نیز توسط آزمایشگاه‌های معتمد همکار و اکیپ‌های نظارتی این اداره کل مورد سنجش قرار می‌گیرند و طبق مصوبه کارگروه اجرایی مدیریت جامع کیفیت منابع آب در خصوص ویروس کرونا نیز مقرر شده تا دانشگاه علوم پزشکی نیز همکاری‌های لازم را با اداره کل حفاظت محیط زیست در خصوص رفع آلودگی فاضلاب‌های بیمارستانی داشته باشند.
پورملایی در مورد نحوه همکاری و اقدامات شهرداری‌ها در این رابطه خاطرنشان می‌کند: طی نامه‌ای به شهرداری‌های استان ضمن اعلام پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های لازم در خصوص مدیریت پسماندهای عفونی در زمان همه گیری ویروس کرونا، تاکید شده تا زباله‌های حاوی دستکش و ماسک علاوه بر جمع آوری در سطح شهر، در محل دفن زباله‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی امحا شوند.
وی با تاکید بر ضرورت آموزش‌های ویژه مختص پرسنل و عوامل امحاکننده و بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی و همچنین آموزش‌ عوامل نقل و انتقال پسماندهای پزشکی به مراکز دفن، می‌گوید: ضدعفونی و گندزدایی مستمر ماشین آلات اختصاصی حمل و نقل پسماندهای عفونی نیز مورد اهتمام است و علاوه بر آن، بر ضرورت دفن پسماندهای پزشکی و عفونی بی‌خطر شده و پوشش کامل آنها با آهک و مواد گندزدا در محل گود و ترانشه‌های مجزا جهت دفن و سپس پوشش کامل به وسیله خاک به‌ صورت روزانه کنترل می‌شود.
شهرداری‌های استان زیر ذره‌بین محیط زیست
مدیر کل محیط زیست استان با تاکید بر اهتمام این اداره کل بر نظارت کامل بر مسئله مدیریت پسماندهای کرونایی، تصریح می‌کند: این اداره کل بر اساس رسالت سازمانی خود به عنوان ناظر عالی در این موضوع نهایت تلاش و همت خود را در بحث نظارت انجام و عملکرد بی‌خطرسازی‌ها را به صورت ماهیانه مورد پایش و آنالیز قرار داده و گزارش‌های مربوطه را به صورت فصلی به سازمان متبوع ارائه می‌کند.
وی با اشاره به موارد ناچیز و محدود کوتاهی در زمینه مدیریت پسماندهای کرونایی در یزد، اظهار می‌کند: خوشبخانه در اکثر موارد، عملکرد بی‌خطرسازی بیمارستان‌ها مناسب ارزیابی شده و در موارد معدودی که خلاف آن ثبت شده نیز بلافاصله گزارش مربوطه به بیمارستان و ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد برای پیگیری و رفع نقص موجود ارسال شده و در شهرستان‎ها نیز عملکرد به همین منوال دنبال می‌شود.
پورملایی در ادامه خاطرنشان می‌کند:شهرداری‌های اتان نیز در خصوص جمع‌آوری، حمل و دفن پسماندها، بر پایه رعایت موازین بهداشتی اقدام می‌کنند و عملکرد آن‌ها مورد بررسی و کنترل قرار می‌گیرد.
یکی از نگرانی‌های اخیر کشور در زمینه پسماندهای کرونایی، استفاده دوباره برخی از سودجویان به ویژه ضایعاتی‌ها از ماسک‌های مصرف شده است، به طوری که این نگرانی در یزد مهاجرپذیر و با جمعیت تعداد قابل توجهی از اتباع خارجی فعال در حوزه ضایعات و کودکان کار شدیدتر به نظر می‌آید.
تاکنون گزارشی در مورد استفاده مجدد ماسک‌ نداشتیم
«حسین صالحیان» معاون خدمات شهری شهرداری یزد در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به مدیرت پسماندهای کرونایی به خصوص جمع آوری ماسک‌های استفاده شده از سطح شهر، اظهار می‌کند: ماسک‎های مصرف شده در سطح شهر، این نگرانی را به وجود آورده‌اند که مجدداً از سوی برخی سودجویان استفاده شوند که در رابطه شهرداری نظارت‌های خود را افزایش داده است.
وی با بیان این که شهرداری در زمینه جمع‌آوری سریع ماسک‌ها و پسماندهای کرونایی از سطح شهر اقدام می‌کند، می‌گوید: نظارت بر جمع‌آوری پسماندهای کرونایی به خصوص ماسک‌های مورد استفاده از سطح شهر افزایش یافته تا مردم در این باره نگرانی نداشته باشند، هرچند که تاکنون نیز گزارشی از چنین مواردی در یزد ارائه نشده است.
معاون شهردار به اهمیت فرهنگ‌سازی شهرداری به خصوص سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری در این باره تاکید و بیان می‌کند: مهمترین مسئله در این رابطه، آموزش شهروندی و ارتقای اگاهی جامعه نسبت به حذف پسماندهای کرونایی و رفع چنین مسائلی است.
شهرداری یزد صدرنشین آگاه سازی و فرهنگ‌سازی کرونا
«حمید زارع هرفته» رییس ستاد شهروندی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری یزد نیز با بیان این که از زمان شیوع کرونا تاکنون اقدامات قابل توجهی در زمینه آگاه‎سازی شهروندان انجام شده است، اظهار می‌کند: در زمینه آموزش و فرهنگ‌سازی رعایت نکات بهداشتی به خصوص دفع صحیح پسماندهای کرونایی مانند ماسک، فعالیت‌های آموزشی زیادی در یزد انجام شده است.
وی با بیان این که این فرهنگ‌سازی و آموزش‎ها همچنان تداوم دارد، عنوان می‌کند: هر چند مشخصاً در مورد مقوله معدوم کردن ماسک‌های استفاده شده با راهکارهایی که مانند قیچی و پاره کردن آن که بعضاً مطرح می‎شود، اقدام نشده اما اطلاع رسانی در رابطه با دفع صحیح ماسک های استفاده شده بسیار گسترده و مدام بوده است.
زارع در پایان نیز به صدرنشینی شهرداری یزد در کشور در زمینه اطلاع رسانی و فرهنگسازی گسترده و مداوم در فضای شهری و فضای مجازی اشاره می‌کند و می‌گوید: خوشبختانه در حال حاضر نیز شاهد تداوم این آگهی‌بخشی وی‍ژه کرونا در یزد هستیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدرس فوتبال : کمیته اخلاق فدراسیون بر مسابقات بیشتر نظارت کند

هزینه سالگرد شهید و مادرش در مهریز به بیماران کرونا اختصاص یافت

دمای هوای یزد افزایش می‌یابد

پرداخت خسارت مجتمع تجاری پردیس یک توسط شرکت ایران معین

از رقابت لیلا حاتمی و مریلا زارعی تا مدیری و تنابنده، در جشن حافظ 99 + عکس

اولویت، حفظ ایمنی شهروندان است

چند خبر انتظامی و قضایی از استان یزد

روند سرمایه‌گذاری صنعتی در یزد صعودی است

شناسایی 200 کانون تجمع زباله گردهای پایتخت

طرح نظارتی ویژه کالاهای اساسی در یزد آغاز شد

علت مرگ ماه چهره خلیلی مشخص شد + عکس

مرگ تلخ نوجوان 14ساله در پارک لاله تهران

آمار مبتلایان به کرونا در تهران افزایش می‌ یابد

تازه‌ ترین قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران

تست کرونای تیم فوتبال ساحلی گلساپوش یزد منفی شد

درخواست شهرداری برای برخورد با بازار غیر قانونی فروش حیوانات

90 درصد صنایع استان یزد، کوچک و متوسط است

کلاهبردار طراحی دکوراسیون در سایت دیوار یزد دستگیر شد

دمای هوای یزد 2 تا چهار درجه افزایش می‌یابد

یک میلیارد ریال لوازم قاچاق پزشکی در یزد کشف شد

شهرآفتاب تخصصی می شود

تدفین 50درصد متوفیان کرونایی در بهشت زهرا

بوستان ابریشم؛ 10 میلیارد تومان از تملک تا اجرا

رشد 2 برابری واگذاری اراضی شهرک‌های استان به سرمایه‌گذاران

تحول در کاشت گونه‌های گیاهی برای اولین بار در یزد

برگزاری متفاوت مراسم عزاداری محرم در سایه کرونا

​تصویب افزایش حق مسکن کارگری در کمیسیون اقتصادی دولت

شاید باور نکنید، اما این دردانه خلیج فارس، اکنون پذیرای 750 راس آهو است که در مناطق تحت حفاظت زندگی می کنند.

تحولات ورزشی پسا کرونا، استراتژی اصلی سازمان منطقه آزاد کیش

مهار آتش در بیمارستان نفت در خیابان حافظ + عکس

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 20 مرداد 99

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 20 مرداد 99

پاکسازی معابر شمال شرق تهران از مزاحمت های صنفی

شتابگیری استارت آپ ها در منطقه 14 با همکاری یک دانشگاه

پل آسمان مکانی برای بازی های هیجانی

تفاهم نامه تولید 105 دستگاه واگن ملی امضا شد

امضاء تفاهم نامه تولید 105 دستگاه واگن ملی امضا شد

تحقق 53 درصدی درآمدهای شهرداری تهران در فصل بهار

دولت برای انعقاد قرارداد تولید قطار ملی تأمین اعتبار کند

پایان خانه به دوشی ون کافه‌ها

عنوان: عمل جراحی بره قوچ مصدوم منطقه حفاظت شده هفتاد قله در بیمارستان دامپزشکی مرکزی

دستگیری قاچاقچی متواری‌ مواد مخدر در محور خاتم-بوانات

بستری 69 کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه

واکنش ایران به اقدام شورای همکاری خلیج‌ فارس

هلال‌ احمر: 4 محموله جدید در راه لبنان است

آغاز طرح «هر هیئت آزادی یک زندانی» در یزد

بخشی از زندگینامه امام موسی کاظم (ع)

سورنا ستاری: تولید یک رام قطار ملی گامی بزرگ برای انبوه سازی است

اجرای سریع‌تر سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش

امام جمعه یزد: حل مشکلات معیشتی مردم پیگیری شود