خبر یزد

آخرين مطالب

مدیر عامل شهرک‌های صنعتی یزد خبر داد

رشد 2 برابری واگذاری اراضی شهرک‌های استان به سرمایه‌گذاران اقتصادي

رشد 2 برابری واگذاری اراضی شهرک‌های استان به سرمایه‌گذاران
  بزرگنمايي:

خبر یزد - ایسنا/یزد مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان یزد با اشاره به روند رشد سرمایه‌گذاری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان طی سالهای اخیر، ایجاد شهرک‌ها و نواحی جدید صنعتی در استان را از اولویت‌های سالجاری این شرکت ذکر کرد.

«سید علی عزالدینی» امروز دوشنبه بیستم مردادماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شرکت شهرک‌های صنعتی استان در کنار ایجاد و توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی و آماده‌سازی زیرساخت‌های سخت افزاری مورد نیاز واحدهای صنعتی، فعالیت‌های متعدد و متنوعی را در جهت حمایت و پشتیبانی از واحدهای کوچک و متوسط مستقر در شهرک‎های صنعتی و حتی خارج از شهرک‌ها انجام می‌دهد.
وی افزود: در حال حاضر 31 شهرک و ناحیه صنعتی در استان یزد وجود دارد که 29 مورد از آنها مورد بهره برداری قرار گرفته و دو ناحیه صنعتی نیز در مرحله تکمیل است که امیدواریم تا پایان سالجاری آماده بهره برداری شود.
این مسئول مجموع اراضی شهرک‌های صنعتی استان را 6744 هکتار اعلام کرد و گفت: مساحت زمین فاز عملیاتی اراضی شهرک‌های استان معادل 4527 هکتار است که با تفکیک بخشی از آنها در قالب معابر، 3134 هکتار مورد استفاده واحدهای صنعتی مستقر در این شهرک‌ها و نواحی است.
وی با بیان این که 916 هکتار از مجموع 6744 هکتار ازاضی شهرک‌های استان باقیمانده و مابقی واگذار شده است، عنوان کرد: پیگیری ایجاد شهرک‌ها و نواحی جدید صنعتی از اولویت‌های سالجاری شرکت شهرک‌های استان است.
وی در مورد واگذاری‌ها به تفکیک نوع صنایع نیز خاطرنشان کرد: در حال حاضر 19 درصد از اراضی در اختیار صنایع غذایی، 17 درصد صنایع فلزی، 16 درصد کانی‌های غیرفلزی، 10 درصد نساجی، پنج درصد صنایع شیمیایی و هشت درصد بخش خدمات، هشت درصد صنایع سلولزی و 17 درصد نیز صنایع برق و الکترونیک است.
عزالدینی با اشاره به روند رشد واگذاری زمین‌ها در سالهای اخیر تصریح کرد: در سال 1396 تعداد 103 قرارداد واگذاری، در سال 97 تعداد 213 مورد قرارداد و در سال 98 تعداد 207 مورد قرارداد و طی پنج ماهه سال جاری تعداد 424 قرارداد واگذاری اراضی به سرمایه‌گذران منعقد شده است.
وی با اشاره به واگذاری 270 فقره واگذاری به مساحت 150 هکتار در سال 98، گفت: 141 فقره از این قراردادها مجوز ساخت گرفته که 90 فقره معادل 30 درصد از آنها با اتمام عملیات ساخت همراه بوده است.
به گفته مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان، در سال گذشته 102 طرح صنعتی در شهرک‎های استان مورد بهره برداری قرار گرفته که در قالب آنها 2600 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و 1266 فرصت شغلی فراهم شده است.
وی همچنین گفت: براساس آمارهای ارائه شده در سال 96 مبلغ 17.7 میلیارد تومان در طرح‌های عمرانی شرکت شهرک‌های صنعتی هزینه شده که این رقم در سالهای 97 و 98 به ترتیب به 33 و 54 میلیارد تومان افزایش یافته و در سال جاری به رغم تعطیلی طرح‌های عمرانی به دلیل شیوع کرونا 21 میلیارد تومان در این حوزه هزینه شده که پیش بینی می‌شود تا پایان سال این رقم به 100 میلیارد تومان افزایش یابد.
وی افزود: در سال 1397 تعداد 49 واحد با اشتغالزایی 590 نفر، در سال 98 تعداد 102 واحد با اشتغالزایی 1266 نفر و امسال نیز تاکنون 14 واحد با اشتغالزایی 224 نفر در شهرک‎های استان مورد بهره برداری قرار گرفته است.
عزالدینی همچنین از تعیین تکلیف 42 پرونده واگذاری اراضی شهرک‌ها که بنا به دلایلی به اجرای طرح ختم نشده در سال 96 خبر داد و افزود: در سالهای 97 و 98 نیز تعداد پرونده‌های تعیین تکلیف شده به ترتیب 149و 240 مورد بوده است.
وی با اشاره به اشتغال بالغ بر 24 هزار و600 نفر در شهرک‎های استان، عنوان کرد: 90 درصد از واحدهای مستقر در شهرک‌های استان جزو صنایع کوچک و متوسط هستند.
وی در مورد تعطیلی یا رکود واحدهای مستقر در شهرک‌های استان به دلیل کرونا نیز گفت: با توجه به بازدیدهای میدانی خوشبختانه واحدهای صنعتی شهرک‌ها وضعیت مناسبی دارند ولی پیمایش آمار و مرجع رسمی اعلام آن سازمان مدیریت و برنامه ریزی است.
عزالدینی از ایجاد شهرک ویژه صنایع های تک به مساحت 50 هکتار برای استقرار این صنایع با عنوان شهرک اکترونیک در بهترین نقطه از شهرک صنعتی یزد خبر داد.
وی همچنین با اشاره به راه اندازی تصفیه خانه شهرک صنعتی یزد، از استفاده پساب تصفیه شده صنایع برای آبیاری فضای سبز این شهرک و منطقه ویژه اقتصادی یزد خبر داد و گفت: پایش آلایندگی ‌های صنایع مستقر در شهرک توسط اداره کل محیط زیست استان انجام می‌شود.
«محمد دهقان بنادکی» معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان نیز با بیان این که امروزه توسعه از طریق مدل خوشه‌ای نقش محوری و بارزی در سیاست‌های اقتصادی و صنعتی کشورهای توسعه یافته ایفا می‌کند، گفت: این مدل از 20 سال پیش در کشورمان آغاز شده است که براساس آن با فعالیت 3 تا 5 ساله خوشه‌ها و مداخله شرکت در توسعه آنها، نهادسازی در این کسب و کارها انجام و تشکل‌های موجود توانمند یا ایجاد می‌شوند.
وی افزود: شهرک‌های صنعتی حامی طرح‌های ویژه این تشکل‌ها به خصوص در گلوگاه‌های آنهاست و خوشبختانه در مورد خوشه‌های نساجی، طلا، محصولات کنجدی، کاشی و سرامیک و سنگ در استان موفق بوده است.
دهقان همچنین از فعالیت حال حاضر خوشه‌های گردشگری و زیلو در استان خبر داد و گفت: جذب سرمایه گذاران جدید به حوزه‌های مورد نظر از دستاوردهای ایجاد خوشه‌های کسب و کار است به طوری در همین راستا به عنوان نمونه شاهد ورود ماشین آلات جدید به حوزه نساجی، افزایش 30 تا 40 درصدی تولیدکنندگان محصولات کنجدی و نیز افزایش دو برابری بافندگان خوشه زیلو بودیم.
در ادامه این نشست از واحد صنعتی داروسازی کارن و طرح توسعه این واحد نمونه کشوری که با 160 نیروی انسانی بالغ بر 150 محصول اعم از مکمل‌های دارویی، غذایی، ورزشی ، بیمارستانی و سلامتی تولید می‌کند، با حضور خبرنگاران بازدید شد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شاه‌ دزد تهران با 300 خودروی سرقتی گیر افتاد

ترامپ: نمی‌خواستم دخترم را معاون خودم کنم

مجلس به وزیر پیشنهادی روحانی اعتماد کرد

قالیباف: شبکه توزیع کالا نابسامان است

ارتقاء اراضی با کاربری آموزشی در دوره جدید مدیریت شهری به ١٠٥ هکتار

حناچی: عبور خط 10 مترو از منطقه 4 تاثیرسنجی شود

برگزاری برنامه‌های فرهنگی چهلمین بزرگداشت هفته دفاع مقدس در منطقه 12

تصویب یک سند راهگشا در جهت مناسب سازی معابر برای معلولان و جانبازان

​موافقت شورای عالی حفاظت فنی با سخت و زیان ‌آور بودن بخشی از مشاغل آرامستان ‌ها

اتخاذ برنامه های تازه برای رونق گردشگری کیش

حریرچی: پاییز و زمستان سختی در پیش داریم

سقف وام بانک‌های قرض‌الحسنه افزایش یافت

ریاض: گروه 10نفره مرتبط با ایران را دستگیر کردیم

داور دیدار پرسپولیس و پاختاکور مشخص شد

محرومیت 2 وزنه‌ بردار به دلیل دوپینگ

الناز شاکردوست، پارسا پیروزفر و هوتن شکیبا در راه توکیو + عکس

حال و هوای منطقه 16 به دوران دفاع مقدس

نهضت ترجمه کتب دفاع مقدس به راه افتاد

شهردار منطقه 5، از آتش‌نشان‌ها قدردانی و تجلیل کرد

ترجمه انگلیسی کتاب «ساجی» در یزد رونمایی شد

نیاز به نقدینگی برای خرید تجهیزات آتش‌نشانی

5 راه برای کاهش مصرف آب در خانه

کلنگ مدرسه متوسطه فتح آباد به زمین خورد

حکم قصاص محیط بان «مومیوند» نقض شد

کشف 449 کیلوگرم تریاک طی 5 عملیات پلیس یزد

شریعتمداری: تلاش می کنیم ناگفته های ناشنوایان را بشنویم

توضیح سازمان غذا و دارو درباره کمبود انسولین

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 8 مهر 99

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 8 مهر 99

نماینده اردبیل: دو میلیون، شیرینی است نه رشوه

شجاع خلیل‌ زاده خیال پرسپولیس را راحت کرد

حسن یزدانی پُردرآمدترین کشتی گیر لیگ ایران

واکنش اصغر فرهادی به درگذشت آموزگار بزرگ زندگی اش، عباس جوانمرد + عکس

جشنواره یزد ایمن برگزار می شود

شهرداری آماده ترویج سفر مسئولانه و رونق گردشگری است

پیست دوچرخه‌سواری کارگران یزد افتتاح شد

ضوابط ایمنی ساختمان ها در کشورهای پیشرفته سختگیرانه تر است

مجوز مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه میبد صادر شد

آتش نشانان مدافعان ایمنی جامعه هستند

درک پیام صلح مولانا ناجی صلح در کشورها می‌شود

هفته تهران با شعار مکتب تهران در قلب طهران

سرانه حریق در یزد 7 برابر بیشتر از برخی کشورها/تلاش آتش‌نشانی برای ارتقای ایمنی شهر

عدالت در توزیع آب آشامیدنی با کیفیت در دستور کار شوراها

عدالت در توزیع آب آشامیدنی با کیفیت را در دستور کار شوراها

واقفان به سمت وقف در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی هدایت شوند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: اولین هدف احیای دریاچه ارومیه سلامت مردم است

کلانتری: کسری بودجه دستگاه‌ها نباید از کیسه محیط‌ زیست جبران شود

کاهش دما و بارش‌های پراکنده در انتظار یزدی‌ها

توقیف محموله تریاک در ایستگاه شهیدمدنی یزد

آیت‌الله اعرافی: افزایش سن ازدواج یک فاجعه است