خبر یزد

آخرين مطالب

نخل، درخت چهار فصل مقالات

نخل، درخت چهار فصل
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - نخل، سخاوتمند است و هیچ جزئی از اجزای این درخت، دورریز ندارد؛ علاوه بر خرمای آن، سرتا پای این درخت زیبا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، درخت نخل سمبل پایداری، سخاوت و بخشندگی است، این روزها که فصل برداشت خرما از نخلستان‌های بافق آغاز شده مردم مقیم و مجاور و حتی مالکان ساکن سایر نقاط کشور خود را به این شهرستان می‌رسانند تا از باغ‌ها و مزارع خویش، این محصول ارزشمند و صادراتی را برداشت کنند.
برای مردم بافق «نخل» بسیار قابل احترام است، تنها یک درخت نیست که در قدیم از آن ارتزاق می‌کردند بلکه ریشه در فرهنگ و باورهای مردمان این دیار دارد و میراث گذشتگان است که همواره از نسلی به نسل بعد منتقل می‌شود.
اهالی این شهرستان، بخشی از آداب، رسوم و باورهای اجتماعی خود را مدیون نخل می‌دانند و به وسیله آن، این فرهنگ و باورها را ماندگار و به ارث می‌گذارند.
نخل، اعتقاد، اقتصاد و اشتغالِ برخی از مردم بافق از قدیم الایام تاکنون بوده و هست و کمتر خانه و باغی پیدا می‌شود که نخل، کاشت اولیه آن نباشد زیرا این درخت کم ادعا و همیشه سبز است که پا به پای مردم این خطه در برابر گرما و تتد بادهای خاص این منطقه مقاومت می‌کند.
شباهت زیاد نخل به انسان
نخل شباهت زیادی به انسان دارد و شاید اشتراک درخلقت است، بنا به بیان رسول اکرم که فرموده: «نخل از باز مانده گِل آدم آفریده شده است» و واحد شمارش نخل "نفر" است.
درخت خرما اگر رهایش کنی احساس غربت می‌کند، شاید همین وجوه شباهت است که نخلداران در هنگام آبیاری، هرس و برداشت محصول با نخل‌ها گفت و گو و نغمه سرایی می‌کنند .
اگر هنگام جابجایی، سر نخل صدمه ببیند خشک می‌شود٬ چون در سر نخل ماده‌ای وجود دارد به نام"کَچ" که همانند مغز آدمی است، درخت نخل مثل آدم‌ها در آب خفه می‌شود و اگر آب از سر نخل بگذرد مرگ درخت خرما حتمی است.
سر هر درختی را اگر قطع کنند بیشتر شاخ و برگ می‌دهد به جز درخت نخل و اگر سر این درخت بریده شود خشک می‌شود و می‌میرد، مثل انسان و اگر چوب نخل را بسوزانیم هیچ زغالی ندارد مثل آدمی.
بسیاری از اصطلاحاتی که برای انسان به کار می‌رود، برای درخت خرما هم به کار می‌رود، برای مثال مردم بافق وقتی انسان بچه‌ای را به دنیا می‌آورد، می‌گویند زایمان کرده است و زمانی هم که درخت خرما در فصل بهار خوشه در می‌آورد همین اصطلاح را به کار می‌بَرند.
معمولا در ایام نوروز و روز 13 بدر بعد از آنکه درختان خرما زایمان می‌کنند، مردم به طبیعت می‌روند و درخت خرمای نر که زایمان نکرده است را می‌کشند و از پنیر آن استفاده می‌کنند.
سر بریدن نخل جلوی پای مهمان ویژه
یکی از نخلکاران بافقی به گزارشگر ایرنا گفت: در فرهنگ مردمِ بسیاری از مناطق دیگر هنگامی که مهمان عزیز و ویژه از راه می‌رسد گوسفند قربانی می‌کنند، حال اینکه مردم این منطقه به جای گوسفند یکی از درختان نخل‌شان را سر می‌زنند و پنیر خرما را که در اصطلاح محلی به آن « دل» می‌گویند پیشکش مهمان می‌کنند.
حسین کارگران بافقی با بیان اینکه هیچ‌چیزِ از درخت خرما دور ریخته نمی‌شود.افزود: خرما درون خودش یک دل دارد که داخل آن یک پنیر سفیدرنگ است و وظیفه غذارسانی به شاخ و برگ را دارد و خوشه خرما کل مواد غذایی خودش را از آن می‌گیرد و دلِ خرما قابل خوردن و مقوی است.
وی ادامه داد: درخت خرما تنه بزرگی دارد که ما به آن کُنده می‌گوییم، بین کُنده و ته شاخه خرما که حالت شتر مانندی دارد، تورهایی به ظرافت چسبیده و دور تا دور درخت خرما را احاطه کرده که به آن لیف خرما می‌گویند، البته ما به زبان محلی به آن «سیس» می‌گوییم و از لیف خرما صنایع دستی درست می‌کنند و پادری هم می‌بافند.
یک کشاورز دیگر هم گفت:علاوه براینکه در ماه پایانی تابستان و اوایل فصل پاییز ، هزاران تن خرما در این شهرستان برداشت می‌شود، هنرمندان صنایع دستی از شاخ و برگ نخل انواع صنایع حصیری مانند: کلاه، طناب، انواع سبد، زنبیل، جارو و بادبزن می‌بافند.
محمدرضا غلامی پور 80 ساله، مروری هم به گذشته کرد و ادامه داد: در روزگاری نه چندان دور تنه این درخت ، سقف محکم خانه‌های مردم بافق بود و از شاخ و برگ و الیاف آن سایه بان تابستانی آرامش بخش درست می‌کردند.
وی خاطرنشان کرد: بر چوب سبز آن، آیــه الکرسی و ادعیّۀ دیگر می نوشتند(جریدتین) و درکفن میت قرار می دادند و هم اکنون نیزبرخی این رسم دیرینه را انجام می‌دهند، گویا قرار نیست رابطۀ انسان و نخل درهمین دنیا تمام شود و باهم آمده‌اند و با هم می روند.
نخل، متفاوت با دیگر درختان
نخل و نخلستان حکایت غریبی دارد که حتی بارور شدن نخل‌ها نیز با دیگر گیاهان متفاوت است شاید از این روست که دین اسلام برای نخل جایگاه و تقدس ویژه‌ای قائل است، درخت خرما یا نخل پیشینه‌ای چند هزار ساله دارد و در قرآن کریم 21 مرتبه نام خرما و رطب ذکره شده که به شرح زیر ‌است.
بقره 266 - انعام 99 و 141 - رعد 4 - نحل 11 و 67 - اسرا 91 - کهف32 - مریم23و25 - طه 71 - مومنون19 - شعراء148 - یس34 - ق10 - قمر20 - رحمن11و68 - حاقه7 - عبس29.
آغاز برداشت خرما
مدیر جهاد کشاورزی بافق گفت: برداشت محصول خرما با پیش بینی 10 درصد افزایش تولید نسبت به سال 1398 از2 هزار و 250 هکتار نخلستان‌های بارور این شهرستان آغاز شد.
علی اکبر رحمتیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال هشت هزار تن خرما برداشت شود افزود: از مجموع سطح زیرکشت، 600 هکتار از ارقام اصلاح شده و بقیه از نوع بومی است.
وی تصریح کرد: از مجموع سه هزار و 200 هکتار سطح زیرکشت خرما، 2 هزار و 250 هکتار بارور و بقیه نهال است.
مدیرجهادکشاورزی بافق، ارقام تولیدی را بومی، کبکاب، زاهدی، پیارم و مضافتی ذکر کرد و یادآور شد: پا جوش ارقام اصلاح شده از برازجان بوشهر به این شهرستان منتقل و کشت شده است.
برداشت خرما در بافق از دهم شهریورماه آغاز می‌شود و تا پایان مهرماه ادامه دارد.
وسعت زمین‌های زیرکشت محصولات زراعی و باغی بافق، 6 هزار و 290 هکتار است که با 117 حلقه چاه عمیق ، نیمه عمیق و 120 رشته قنات، آبیاری می‌شود. 
مرکز شهرستان 50 هزار نفری بافق در فاصله 110 کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.
برچسب‌ها
وزارت جهاد کشاورزی نخلستان ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خرما


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز طرح ادغام طب ایرانی در شبکه بهداشت اردکان

دستگیری سارقان سابقه‌دار با 22 فقره سرقت در یزد

زالی: تهران هفته سخت‌ تر کرونایی را در پیش دارد

گزارش تصویری مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یادبود شهید حاج حسن دانش با حضور شهردار شهر جهانی یزد

شهردار یزد: امنیت امروز مرهون خون شهدای انقلاب و دفاع مقدس است

باید از تجربه و تخصص شهرداری تهران نهایت استفاده را ببریم

خانه‌ی آخر اهل تهران

حناچی: نگاه جهادی بسیاری از مشکلات امروز را حل می کند

چهار طرح گردشگری در یزد به بهره‌برداری رسید

2 خبر کوتاه از بهاباد و ابرکوه

شهروند نویسنده کتاب شهر است

افشاگری جدید درباره صداوسیما: از ایجاد مشکل برای حسن فتحی تا بلاتکلیفی فردوسی پور!

«چهل چراغ» در «کهف الشهدا »روشن می شود

فضای مجازی، تمام هنجارهای قبل از خود را به چالش کشیده است

از سعید راد و بهرام رادان تا لیلا حاتمی: بازیگران پشیمان! + عکس

فرهنگ سازی برای حفاظت از غارهای استان همچنان حرف اول را می زند/ حمایتهای پژوهشی و تخصیص اعتبار استانی دو راهکار برای توسعه پایدار غارها

واعظی: منتظریم کره‌ جنوبی به وعده خود عمل کند

بازدید کارشناسان مدیریت بحران شهرداری از سیل بندهای شهر برای آمادگی در مقابل سیلاب های احتمالی

آموزش بهورزان برای ارائه مشاوره طب سنتی و ایرانی

فوت 5 مادر باردار بر اثر کرونا در اصفهان

گشتی در خاک شاهدیه یزد

مراسم شب خاطره دفاع مقدس در یزد برگزار شد

سربازان بسیجی یزد به عیادت خانواده سربازان شهید رفتند و چند خبر کوتاه از استان

خبرهای گوناگون از استان یزد

فرمانده سپاه یزد: امنیت کشور مدیون رزمندگان دفاع مقدس است

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 3 مهر در تمام مقاطع تحصیلی

حمل بیمار با وانت؛ مدیر بیمارستان میبد: مسئولیتی متوجه بیمارستان نیست

کشف 11 دستگاه موتورسیکلت قاچاق در یزد

قدردانی از شرکت هواپیمایی کیش

پایبندی ناوگان اتوبوسرانی پایتخت به الزامات و ملاحظات محیط زیستی

گزارش تصویری حضور شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر یزد در مدرسه امیر کبیر و آشنایی با وضعیت آموزش کودکان کار، خیابانی و بازمانده از تحصیل

گزارش تصویری حضور شهردار شهر جهانی یزد در آیین تجلیل از دانش آموزان برتر سی و هشتمین دوره مسابقات کشوری قرآن، عترت و نماز در فرهنگسرای قرآن و عترت

ضرورت حمایت همه‌جانبه از صادرکنندگان استان یزد

لزوم آمادگی صددرصدی پایگاه های مدیریت بحران تهران

کتابخانه مرکزی یزد بعد از ‌دو دهه تکمیل شد

تکلیف نخاله های ساختمانی چیست؟

معامله دسترنج زمین‌های وقفی نه شرعی است و نه قانونی

معامله دسترنج زمین‌های وقفی نه عرف است و نه قانونی

روحانی: عده‌ای کنار ننشینند و فقط راه و چاره بدهند

گلدان جای مخازن زباله را در شهرک والفجر گرفتند

44 کیلومترمسیر دوچرخه سواری در شمال تهران احداث می شود

تیم والیبال شهداب یزد از سد شهرداری قزوین گذشت

شریعتمداری خبر داد: اختصاص ١٠ هزار میلیاردریال برای همسان سازی حقوق بازنشستگان فولاد

سفر ظریف به مسکو به درخواست پاریس است

هشدار درباره وقوع اعتراض‌هایی شبیه آبان 98

ارتقای آمادگی ورزشکاران منطقه سه در شرایط بحرانی

تیم والیبال خاتم اردکان بر رامسر پیروز شد

آخرین وضعیت مهران رجبی در بیمارستان، پس از ابتلا به کرونا

تفرجگاه 50 هکتاری قائم میعادگاه سفیران دوچرخه سوار شد

فریاد‌های داماد عصبانی: مردم، من آدم کشتم