خبر یزد

آخرين مطالب

بازپس گیری 210 ملک مسکونی شهرداری شهرداری تهران

بازپس گیری 210 ملک مسکونی شهرداری
  بزرگنمايي:

خبر یزد - شهر: تازه‌ترین آمار معاونت مالی شهرداری تهران نشان می‌دهد از میان 290 ملک در اختیار غیر که حالا پس گرفته شده، 210 ملک مسکونی بوده و تخلیه شده است.

به گزارش خبرنگار شهر ، به حق یا نا به حق، هم اکنون سه هزار و 800 ملک شهرداری تهران یا درواقع متعلق به شهروندان تهرانی در اختیار افراد حقیقی و حقوقی است که حالا نباید باشد. در طول سه سال گذشته اقدامات و تلاش‌های زیادی از سوی مدیریت جدید شهری برای بازپس گیری این املاک انجام شد اما مساله مهم اینجا بود که اطلاعات این املاک در هیچ کجا ثبت نشده بود. همین رخداد مراحل شناسایی و پس گیری املاک را طولانی کرد. بخشی از این املاک به استناد ماده 55 قانون شهرداری‌ها در اختیار فضاهای اجتماعی شهر قرار دارد و آنطور که پیروز حناچی، شهردار تهران در نشست خبری خود در 13 مرداد امسال مطرح کرد «برای واگذاری بسیاری از این املاک که مصوبه شورای شهر را نداشته‌اند، یک کمیته سه نفره متشکل از معاونان مربوطه و رییس املاک شهرداری تشکیل شده که تشخیص دهند کدام املاک باید پس گرفته شود.»
95 ملک در اختیار نهادهای دولتی
عبدالحمید امامی، معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران هم در گفتگو با خبرنگار شهر ، درباره بازپسگیری املاک شهرداری تهران می‌گوید: «بازپسگیری املاک یکی از دستور کارهای اصلی شهرداری تهران است. درواقع املاکی به افرادی که به ناحق و یا به حق داده و چند سال از آنها استفاده شده، در این دوره باید تخلیه شود.»
به گفته او «هم اکنون 290 ملک تخلیه شده که از این میزان 80 ملک تجاری و اداری و 210 ملک هم مسکونی بوده است. در حال حاضر انجام مراحل قضایی برای تخلیه حدود یک هزار ملک در دستور کار است و گزارش چگونگی بازپس گیری و جزییات کامل آنها، حدود یکماه پیش به اعضای شورای شهر تهران هم ارایه شد.»
پیش از این هم، محمدنادر محمدزاده، مدیرعامل سازمان املاک شهرداری تهران، در گزارشی اعلام کرده بود که «تعداد کل این ملک‌ها دو هزار و 150 ملک است، یکهزار و 80 ملک از نظر معاونت اجتماعی زیرنظر شهرداری تهران هستند و نباید تخلیه شوند. 95 ملک دیگر نیز در اختیار نهادهای دولتی مانند پلیس راهور، کلانتری، دادگستری و ... قرار دارند.»
او این را هم گفته بود که «بخش دیگر ملک‌ها نیز فعالیت‌هایی انجام می‌دهند که در راستای سیاست‌های شهرداری است و اساسا نیازی به تخلیه آن‌ها وجود ندارد و فقط باید مجوز شورای شهر گرفته شود. البته ممکن است شورا نپذیرد، اما تا زمانی که در شورا شهر تعیین تکلیف نشده تخلیه آن متوقف خواهد بود.»
پایانی بر واگذاری‌های بدون ضابطه
بخشی از املاکی هم که در اختیار فضاهای اجتماعی است قرار است از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران برای بررسی بیشتر در اختیار شورای شهر قرار بگیرد. تعداد این املاک چیزی در حدود یکهزار و 500 ملک عنوان شده و آنگونه که محمدرضا جوادی یگانه، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفته «باید هرگونه واگذاری جدید با ارائه لایحه‌ای از سوی شهرداری به شورا و تایید شورای شهر انجام شود و معاونت فرهنگی و اجتماعی بنا دارد همه را مشخص و برای بررسی در اختیار شورای شهر قرار دهد تا درباره آنها تصمیم‌گیری شود.»
بر اساس آنچه که مدیران شهری گفته‌اند؛ به زودی قرار است به وضعیت املاکی که در اختیار فضاهای اجتماعی است سر و سامانی داده شود و همه آنها در یک سامانه تجمیع و در دسترس عموم قرار بگیرد. بر این اساس، پس از ارایه این املاک در سامانه، هر نهاد فرهنگی و اجتماعی درخواست خود برای داشتن ملک را ارایه و پس از بررسی و تایید درخواست، بر اساس شرایط و ضوابطی ملک به نهاد موردنظر واگذار می‌شود. این اقدام مدیریت جدید شهری حداقل در حوزه املاک شاید پایانی بر واگذاری‌های بدون ضابطه و تشریفات باشد.
خبرنگار : فریبا رحمانی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قبور مطهر 158 شهید بهاباد غبارروبی و گلباران شد و دو خبرکوتاه از یزد

صندوق توسعه ملی محدودیتی برای ارائه تسهیلات به طرح‌های سرمایه‌گذاری ندارد

امام جمعه میبد: مسوولان برای رفع مشکل مردم برنامه ریزی کنند

لزوم ایجاد معاونت‌های اقتصادی و گردشگری در وزارت امور خارجه

کیت تشخیص ارزیابی باروری مردان در یزد اختراع شد

2 طرح خیری و فرهنگی در میبد افتتاح شد

تیم بدمینتون اردکان بر دانشگاه یزد غلبه کرد

قبور مطهر بیش از سه هزار شهید استان یزد گلباران شد

کاهش ساخت و ساز در تهران

خانه استاد نفیسی موزه می شود

اخطار به 440 واحد خدماتی و بیمارستانی در پایتخت

دستور ویژه وزیر کار برای پیگیری سریع مشکلات یک واحد تولیدی

پیشنهاد اخذ جریمه از سفرهای غیرضرور

ارزش‌های دفاع مقدس همانند حماسه عاشورا زنده نگه داشته شود

معرفی آثار و وصایای شهدای دفاع مقدس جنوب شهر

کتاب زیست محیطی «بازیافت» در لرستان رونمایی شد

دستگاه قضایی استان قزوین حامی محیط زیست در برخورد با متخلفان محیط زیستی