خبر یزد

آخرين مطالب

بررسی پدیده مهاجرت در شهر جهانی؛

مهاجرت بی‌رویه رهاورد یزد صنعتی/ صنعت فرش قرمزی برای نخبگان نداشت مقالات

مهاجرت بی‌رویه رهاورد یزد صنعتی/ صنعت فرش قرمزی برای نخبگان نداشت
  بزرگنمايي:

خبر یزد - توسعه صنعتی از دو دهه پیش در یزد شتاب گرفته و رهاورد این شتاب، سرازیر شدن سیل جمعیت کارگران ساده جویای کار از اقصی نقاط کشور و حتی خارج از کشور به این استان است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: یزد که در روزگار نه‌چندان دور یکی از استان‌های کم‌جمعیت کشور به شمار می‌رفت، طی دو دهه اخیر با رشد مناسب جمعیتی مواجه شد اما بررسی آمارها نشان می‌دهد که بخش کوچکی از این افزایش نرخ رشد جمعیت مربوط به زادوولد یزدی‌هاست .
یزدی‌ها که از دیرباز مردمانی علاقه‌مند به درس و تحصیل بودند، از همان روزگاران قدیم نیز به سایر شهرها ازجمله تهران و مشهد و قم مهاجرت می‌کردند و عده‌ای نیز در جست‌وجوی کار، راهی استان‌های تهران و خوزستان می‌شدند و همین امر سبب شده بود که سال‌های سال، نرخ رشد جمعیت در یزد تقریباً رقمی ثابت باشد.
یعنی از همان زمان‌ها نیز بسیاری از نخبگان از یزد مهاجرت می‌کردند و البته بخشی از آن‌ها پس از طی مدارج تحصیلی به زادگاه خود بازمی‌گشتند اما درمجموع، یزد استانی مهاجر فرست بود به همین دلیل بافت جمعیتی این شهر و حتی استان، سالیان سال دست‌نخورده و بکر باقی‌مانده بود.
جمعیت یزد آن زمان‌ها تقریباً یکپارچه بود و در میان هر 100 یزدی شاید دو یا سه نفر غیریزدی بودند و این امر فرهنگ یزد را به فرهنگی اصیل که کمتر دستخوش تغییر و تحول و نفوذ سایر فرهنگ‌ها شده، تبدیل کرده بود.
یزد یکی از پنج استان مهاجرپذیر کشور
از دو دهه پیش، اتفاقاتی در یزد رخ داد که کم‌کم مهاجرت را به پدیده‌ای دو طرفه در این استان تبدیل کرد و حالا یزد یکی از پنج استان مهاجرپذیر کشور به شمار می‌رود.
انتقال آب به یزد و حل شدن مقطعی مشکل آب شرب، توسعه صنایع به ویژه صنایع فولادی، توسعه گلخانه‌ها، افزایش واحدهای صنعتی و رسیدن آنها از 250 واحد به 3 هزار و 500 واحد صنعتی، همه و همه سبب شد تا تحولات جدی در طول مدت کمتر از 20 سال در یزد اتفاق بیفتد.

خبر یزد


یزد که تا پیش از آن جمعیت جویای کار خود را در چند واحد بزرگ نساجی و کاشی و سرامیک ساماندهی کرده بود و بخش دیگری از مردم نیز در کار کشاورزی و صنایع دستی و مشاغلی از این دست مشغول بودند، حالا با استقرار واحدهای جدید صنعتی، نیاز به نیروی کار داشت.
از آنجا که تعداد زیادی از سرمایه گذاران واحدهای صنعتی نیز سرمایه داران سایر استان‌ها بودند، نیروی کارگری مورد نیاز خود را از استان‌هایشان به یزد آوردند و این آغاز باز شدن باب مهاجرت به استان یزد بود.
وضعیت یزد به شکلی بود که نیروهای بیکار سایر استان‌ها و اغلب کارگران ساده و فاقد تخصص و مهارت، در صورتی که به یزد مهاجرت می‌کردند و جویای کار می‌شدند، دست خالی بر نمی‌گشتند و از برخی استان‌ها نیز به صورت خانوادگی و حتی طایفه‌ای به یزد مهاجرت صورت گرفت.
سختکوشی یزدی‌ها زیر سایه مهاجرت‌ها به حاشیه رفت
این مهاجرت‌ها به تدریج فرهنگ کار را در یزد تغییر داد و از نیمه‌های دهه 80، یزدی‌ها که به کار و سختکوشی شهرت داشتند دیگر حاضر به کار در کارخانه‌ها نبودند و به نوعی فرهنگ کار در یزد دستخوش تغییر شد و این شرایط در میان جوانان تحصیلکرده ، کمی پررنگ‌تر مشاهده شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آمار مهاجرت به استان یزد عنوان کرد: بین سال‌های 90 تا 95 بیش از 60 هزار نفر به استان یزد مهاجرت کرده‌اند که نزدیک به 20 هزار نفر از آنها مهاجران روستاها به مرکز استان یا مرکز شهرستان‌ها و 40 هزار نفر نیز مهاجران سایر استان‌ها بوده‌اند. بین سال‌های 90 تا 95 بیش از 60 هزار نفر به استان یزد مهاجرت کرده‌اند که نزدیک به 20 هزار نفر از آنها مهاجران روستاها به مرکز استان یا مرکز شهرستان‌ها و 40 هزار نفر نیز مهاجران سایر استان‌ها بوده‌اند
منوچهر علی‌نژاد بیان کرد: آمارها نشان می‌دهد که 80 درصد این افراد در رده سنی 15 تا 64 سال و متقاضی شغل و جویای کار هستند و اغلب آنها در کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی استان پذیرش شده‌اند.
وی عنوان کرد: بیش از نیمی از این جمعیت مهاجر وارد شهرستان یزد شده‌اند و پس از آن شهرستان‌های اردکان، میبد و اشکذر با تفاوت بسیار زیادی از شهرستان یزد به ترتیب رده‌های دوم تا چهارم را در پذیرش مهاجران استان به خود اختصاص داده‌اند.
علی‌نژاد یادآور شد: این مهاجرت‌ها در برخی موارد نیز سبب به هم خوردن ترکیب جنسیتی در شهرستان‌ها شده به نحوی که اکنون در شهرستانی مانند اردکان به ازای هر 100 زن، 104 مرد زندگی می‌کنند و دلیل این امر، مهاجرت مردان مجرد به این شهرستان است.

خبر یزد


گرچه واحدهای صنعتی یزد توانسته‌اند بخش قابل‌توجهی از جمعیت جویای کار استان یزد و سایر استان‌ها را پوشش دهند اما اکنون تحلیل آماری افراد جویای کار در یزد قابل‌تأمل است به‌نحوی‌که زنان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، 70 درصد بیکاران استان یزد را تشکیل می‌دهند.
این افراد که متأسفانه بخشی از آن‌ها نیز دارای هیچ تخصص و مهارت ویژه‌ای هم نیستند، حاضر به کار در کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی نیستند و این امر نرخ بیکاری استان را افزایش داده است.
صرف‌نظر از نیروهای تحصیل‌کرده فاقد مهارت، بخشی از تحصیل‌کرده‌ها افراد نخبه‌ای هستند که صنعت نتوانسته جایی در خود برای آن‌ها باز کند به همین دلیل نخبگان مهاجرت به شهرهای بزرگ ازجمله تهران، اصفهان و خراسان رضوی را انتخاب کرده‌اند و برخی از آن‌ها نیز حتی به خارج از کشور هجرت کرده‌اند.
این شیوه مهاجرت تبعات سنگین فرهنگی برای یزد به دنبال داشته و علاوه بر اینکه بافت جمعیت و اصالت فرهنگی یزد را تحت تأثیر قرار داده، بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ازجمله طلاق و اعتیاد را نیز به دنبال داشته است.
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: توسعه صنعتی در یزد یکی از الزامات اساسی است اما اینکه این توسعه بدون کار کارشناسی و بدون سند آمایش به جریان افتاده است، تبعات به دنبال داشته که تا سال‌های سال با آن‌ها دست‌به‌گریبان خواهیم بود.
جای خالی صنایع دانش بنیان در توسعه صنعتی یزد
محمدصالح جوکار بیان کرد: البته ما نیز بر این باوریم که فرهنگ کار در استان یزد تغییر کرده و اغلب جوانانی که تحصیلات دانشگاهی دارند، تمایل به کارهای اداری و به اصطلاح پشت میزنشینی دارند اما واقعیت این است که توسعه صنعتی یزد به شکلی نبوده که بتواند جوانان نخبه و تحصیلکرده را نیز زیر پوشش قرار دهد.

خبر یزد


وی تأکید کرد: در شرایطی که یزد به لحاظ زیرساخت‌ها برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان آماده بود، تمرکز بر صنایع فولادی و کاشی و سرامیک و … بود و این امر تبعات بسیاری به دنبال داشت که یکی از آن‌ها مهاجرت‌های بی‌رویه افراد فاقد تخصص و نیروی کار ساده و همچنین مهاجرت نخبگان و تحصیل‌کرده‌ها است.
جوکار تصریح کرد: البته این مدل توسعه صنعتی، تبعات دیگری ازجمله آلایندگی هوا را نیز به دنبال داشته و به نظر می‌رسد گرچه یزد به لحاظ اقتصادی در جایگاه بهتری نسبت به قبل قرارگرفته اما مردم بومی این استان آن‌گونه که باید، از مزایای این صنایع بهره‌مند نشده‌اند.
برخی صنایع یک طرفه از مزایای یزد منتفع شده‌اند
وی با بیان اینکه بحث ایجاد شغل یک وجه ماجراست، عنوان کرد: اکنون بسیاری از واحدهای صنعتی و معدنی که در یزد مشغول به کار هستند و منابع این استان را استفاده و هوا را آلوده می‌کنند، حتی حساب‌های بانکی خود را به یزد انتقال نداده‌اند و مالیات آن‌ها نیز در یزد پرداخت نمی‌شود بنابراین به جرأت می‌توان گفت که برخی صنایع یک‌طرفه از مزایای یزد منتفع شده‌اند و حتی نتوانسته‌اند نیاز یزدی‌ها در بحث اشتغال را پاسخ دهند و نه‌تنها این نیاز پاسخ داده نشده، بلکه به ازای آن جمعیتی از سایر استان‌ها را وارد یزد کرده‌اند و تبعات فرهنگی برای این استان به دنبال داشته‌اند.
جوکار افزود: تنها راهکاری که با عملیاتی شدن آن می‌توان نخبگان یزد را حفظ و برای تحصیل‌کرده‌ها شغل ایجاد کرد، از آلایندگی هوا کاست و به مهاجرت‌های بی‌رویه پایان داد، توسعه صنایع دانش‌بنیان است.
اگر این مهم محقق شود شاید صنعت این بار فرش قرمزی برای نخبگان بگستراند و ترکیب جنسیتی، فرهنگی و تحصیلی جمعیت موجود در استان، اتفاقات بهتری را هم در حوزه اقتصاد و هم در حوزه فرهنگی و اجتماعی رقم بزند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کرونا ما را به بیکاری مبتلا کرد

برگزاری وبینار حماسه زنان از عاشورا تا اربعین

حمایت از بهداشت باروری زنان، کلید سلامت جامعه

سخنگوی سازمان بهداشت جهانی تشریح کرد: جزئیات برنامه WHO برای تولید و توزیع واکسن کرونا

برگزاری وبینار "انتقال تجارب کارآفرینی زنان و معرفی الگوهای موفق در دانشگاهها"

طرح جدید سازمان همکاری اسلامی برای توانمند سازی زنان در جهان اسلام

استقبال دانشجویان و زنان خانه‌دار از طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

اقتصاد جنسیت بردار است؟!

بودجه منهای زنان

عدالت جنسیتی ورزشی تاکید ابتکار در بخش ورزش بانوان/ اجرای شاخص های عدالت جنسیتی را رصد می کنیم

دعوت ابتکار برای شرکت در جشنواره زن و علم و جایزه مریم میرزاخانی

دیدگاه رهبر انقلاب درباره اهمیت احقاق حقوق زنان

قانون چه حمایتی از زنان و دختران مورد خشونت می کند؟

نیاز تقویت بیشتر زنان کارآفرین در شرایط کرونا

یزد با 684 بیمار بستری در رتبه اول در زمینه ابتلا به کرونا قرار داد

حادثه تلخی که چهار نفر را راهی بیمارستان کرد

اجرای تصمیات ستاد کرونا الزامی است / برپایی نقاهتگاه بیماران کرونایی در بافق

موافقت با آزادی مرد همسرکش 13سال بعد از قتل

آخرین وضعیت پرونده قاضی منصوری

تحقیق و تفحص از نهاد ریاست‌جمهوری کلید خورد

بهترین فیلم های هالیوودی با موضوع انتخابات + عکس

بازدید مدیران شهری از پروژه‌ خیالستان زندگی باغ ایرانی سازور

بهبود یافتگان کرونا در شهرداری منطقه سه به پویش"اهدای پلاسما" پیوستند

بهره‌برداری از فاز نخست پایانه اکباتان؛ نیمه دوم 1399

میدان فرهنگ نو نوار می شود

همکاری نکردن مردم مهریز دلیل افزایش آمار بیماران کرونایی است

خرید تجهیزات جدید امداد و نجات برای تهران

نشست شهردار منطقه 16 با دبیران شورایاری محلات 9گانه

آمادگی کامل شهرداری تهران برای بارش های پاییزی

13 هزار قطعه بچه‌ماهی قزل آلا در استخرهای بهاباد رهاسازی شد

نفرات برتر ورزش پهلوانی المپیاد مجازی یزد معرفی شدند

استان یزد، پیشتاز ابتلا به کرونا در کشور

افزایش آمار بستری های مشکوک به کرونا در استان / 61 بیمار مشکوک به کرونا در بخش اورژانس بیمارستان‌ها

خرید امتیاز یک باشگاه لیگ برتری، شرط فدراسیون دوچرخه‌سواری برای شرکت در مسابقات پیست

ابتلای قریب به 13 هزار یزدی به کرونا/ پلمپ 198 واحد صنفی متخلف طی یک ماه گذشته

مکلف به اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش‌ هستیم

مصدومیت دریافت کننده تیم والیبال شهداب برطرف شد

انتقاد امام جمعه یزد از کاهش بودجه فرهنگی / هر کجا بودجه کم می‌آید‌ اول به سراغ بودجه‌های فرهنگی می‌روند

استاندار یزد در حوزه پدافند غیرعامل ‌استاندار برتر کشور شد

یزد در آموزش تهدیدات تروریستی زیستی سرآمد کشور است

پایان برداشت سوغاتی‌های خندان اردکان

اجرای طرح امین در مدارس یزد را حمایت می‌کنیم /ل زوم ارزیابی و گزینش مبلغان

یزد رتبه اول در زمینه ابتلا به کرونا/ بستری 684 بیمار کرونایی در یزد

یزد رتبه اول در زمینه ابتلا به کرونا/ بستری 684 بیمار کرونایی در بیمارستانها

امام جمعه یزد؛ مسئولان توجه به تربیت دینی را در اولویت امور قرار دهند

اجرای طرح امین در مدارس یزد را حمایت می‌کنیم/ لزوم ارزیابی و گزینش مبلغان

ثبت افزایش 17 درصدی مصرف سی‌ان‌جی در استان یزد

60 درصد یزدی ها از ماسک استفاده می کنند/ یزد رتبه اول شیوع کرونا به نسبت جمعیت

لزوم مشارکت حوزه علمیه برای تحقق سندتحول آموزش و پرورش

اجرای طرح آمران سلامت در جمعیت هلال احمر استان یزد