خبر یزد

آخرين مطالب

حمایت از بهداشت باروری زنان، کلید سلامت جامعه معاونت امور زنان و خانواده

حمایت از بهداشت باروری زنان، کلید سلامت جامعه
  بزرگنمايي:

خبر یزد -

حمایت از بهداشت باروری زنان در تامین سلامت جامعه و خانواده بسیار مهم است و به عنوان حقوق اجتماعی باید مدنظر قرار گیرد تا شاهد جامعه‌ای پویا و سالم باشیم.
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت 99 درصد از مرگ و میر مادران در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد و احتمال زنده ماندن یک زن در دوران زایمان با وضعیت اقتصادی اجتماعی وی، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، جایی که او از لحاظ جغرافیایی و هنجارهای فرهنگی زندگی می‌کند، ارتباط نزدیکی دارد.
بر اساس استانداردهای سلامت، سن بارداری مناسب برای دختران 20 سن 40 سالگی است البته در مورد بارداری های بعد از 35 سالگی نیاز به مراقبت ویژه تری است و یکسری بررسی ها، غربالگری ها و مراقبت های ویژه قبل از بارداری و در زمان آن برای بارداری های بالای 35 سال باید انجام شود.
به باور برخی پزشکان، بهداشت باروری یعنی سلامت کامل جسمی، روانی و اجتماعی و حق برخورداری از خدمات مراقبتی بهداشتی مناسب که زنان را قادر به داشتن حاملگی و زایمان ایمن می سازد، است، زایمان ایمن، برنامه تنظیم خانواده، روشهای پیشگیری از بارداری، تغذیه با شیر مادر، نازایی و تنظیم خانواده یک رکن اساسی جهت دستیابی به سلامت باروری، حفظ و ارتقاء سلامت مادر و کودک است.
فاطمه نیکخواه متخصص زنان روز سه شنبه و در ششمن روز از هفته سلامت که به عنوان «نقش زنان در ترویج منابع معتبر آموزشی و اطلاعات معتبر و پیشگیری از انتشار باورهای غلط در باره پیشگیری و درمان کووید19» نامگذاری شده، به خبرنگار ایرنا گفت: بارداری در سنین پایین به دلیل عدم تکامل فیزیولوژیک مادر از یک طرف و آماده نبودن وی برای پذیرش یک بارداری و فشارهای ناشی از آن، مادر و نوزاد را با خطرات زیادی روبرو می کند، احتمال مسمومیت حاملگی، سقط، زایمان زودرس و سخت، کم خونی و دیابت حاملگی در این مادران افزایش یافته و خطر مرگ مادران 15 تا 18 سال دو برابر مادران 20 تا 24 سال است.
وی افزود: کودکانی که از مادران کمتر از 18 سال متولد می شوند در بسیاری از مواقع زودتر از موقع مقرر به دنیا آمده وزن تولدشان کم بوده و نارس بودن و وزن کم زمینه ابتلا به عفونت ها و بیماری های مختلف در این کودکان زیاد است.
این پزشک تصریح کرد: در عین حال بارداری در سنین بالای 35 سال نیز خطر سقط جنین، مشکلات جنینی و کروموزومی و بیماری های مربوط به بارداری را افزایش می دهد، مرگ ناشی از بارداری و زایمان در زنانی که در دوره سنی 40 تا 44 سال باردار می شوند پنج برابر زنانی است که در دوره سنی 20 تا 30 سال باردار می شوند و این مساله از دلایل افزایش بروز بیماری های زمینه ای مانند دیابت و فشار خون بالا بوده که با افزایش سن اتفاق می افتد و می تواند سلامت مادر و جنین را با خطر مواجه کند.
نیکخواه گفت: فشار خون بالا به علت اختلال در خون رسانی به جنین منجر به جدا شدن زودرس جفت شده، موجب سقط و مرگ جنین می شود و با افزایش سن مادر بروز ناهنجاری های کروموزومی مانند «سندروم داون» به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
وی افزود: فاصله گذاری مناسب بین دو زایمان حداقل سه سال است زیرا بعد از هر زایمان سه سال طول می کشد تا بدن مادر بهبودی کامل یافته و از نظر جسمی و روحی آمادگی حاملگی بعدی را پیدا کند و مادرانی که بین زایمان ها یشان فاصله حداقل سه سال را رعایت نکنند خطر بیشتری سلامت آنان را تهدید می کند.
این متخصص زنان گفت: کمبود ذخیره آهن و سایر ریز مغذی ها موجب بروز کم خونی و سایر بیماریهای ناشی از کمبود این مواد می شود، خطر سقط و چسبندگی جفت افزایش یافته احتمال بروز عوارض مرگ و میر ناشی از بارداری و زایمان افزایش می یابد.
نیکخواه افزود: تولد نوزاد جدید یکی از بزرگترین خطراتی است که سلامت کودک زیر سه سال را تهدید می کند زیرا تغذیه شیر مادر که برای رشد کودک بسیار مهم است بطور ناگهانی قطع شده و مادر فرصت تهیه غذای کمکی برای فرزند کوچک خود را ندارد و احتمال ابتلای کودک به سو تغذیه و عدم رشد کافی افزایش می یابد، بنابر این رعایت فاصله مناسب بین بارداری ها مهم است.
خدمات مراقبتی وزارت بهداشت به مادران باردار
حامد برکاتی مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این زمینه گفت: یکی از وظایف این وزارتخانه را مراقبت از بارداری و باروری سالم مادران است و بر اساس محاسبه میزان باروری، زنانی که در دو محدوه سنی 10 تا 54 و 15 تا 49 سن باردار شوند از خدمات مراقبتی وزارت بهداشت برخوردار خواهند شد.
وی افزود: وزارت بهداشت توصیه ای در مورد بارداری در سنین خیلی پایین یا خیلی بالا ندارد اما هر زنی که در این سنین باردار شود، وزارت بهداشت وظیفه دارد از سلامت او حفاظت و حراست کند صرف نظر از اینکه سن او برای بارداری خیلی کم یا خیلی زیاد باشد از سوی دیگر برای اینکه نرخ باروری در کشور صحیح تر برآورد شود، نرخ باروری بر مبنای بانوان سنین 10 تا 54 هم محاسبه می شود.
برکاتی تاکید کرد: برای محاسبه نرخ باروری در کشور با توجه به اینکه در عمل بارداری های بعد از 49 سال و قبل از 15 سال هم در کشور داریم که گر چه تعداد زیادی نیستند، اما این بارداری ها نیازمند مراقبت ویژه تری است، به همین علت محاسبه میزان باروری کل، در بازه سنی 10 تا 54 سال هم محاسبه می شود و این به این معنا نیست که وزارت بهداشت بارداری های زیر 15 یا بالای 45 سال را تشویق کند.
وی افزود: وظیفه وزارت بهداشت مراقبت از بارداری و باروری سالم است و بازه 10 تا 54 سال برای محاسبه میزان باروری کل در کشور و به ویژه برای خدمات رسانی مناسب به زنان بارداری است که در این بازه سنی قرار دارند محاسبه نرخ باروری در بازه 10 تا 54 سال به لحاظ عددی مختصری و در حد صدم درصد از نرخ باروری در بازه سنی 15 تا 49 سال بیشتر است، زیرا عمده باروری زنان ایران بین 15 تا 45 سال است. با توجه به این محاسبه نرخ باروری کل برای سال 1398 اندکی بیش از 1.7 است.
در تقویم رسمی کشور، از 24 تا 30 مهرماه هفته ملی سلامت بانوان برگزار می شود که روزهای آن به ترتیب پنجشنبه 24 مهرماه به «زنان پیشگامان خود مراقبتی و حفاظت از خود و اعضای خانواده در پیشگیری از کووید19»، جمعه25 مهر روز «پاسداشت و تکریم بانوان فداکار کادر بهداشت و درمان به عنوان پیشتازان پیشگیری و درمان کووید 19»، شنبه26 مهر به نام «شیوه زندگی سالم زنان و کووید 19 با تاکید بر چاقی به عنوان عامل وخامت کووید19» نامگذاری شده است.
همچنین یکشنبه 27مهر نیز روز «سلامت باروری زنان (روابط زناشویی، بارداری و زایمان ایمن و سالم) در همه گیری کووید19»، دوشنبه 28مهر روز «زنان و سلامت روانی در همه گیری کووید19»، سه شنبه 29مهر روز «نقش زنان در ترویج منابع معتبر آموزشی و اطلاعات معتبر و پیشگیری از انتشار باورهای غلط در باره پیشگیری و درمان کووید19» و چهارشنبه 30مهر روز «پیشگیری از آسیبهای شغلی و اجتماعی زنان در اپیدمی کووید19» نامگذاری شده است.
منبع: ایرنا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لیگ برتر هندبال بانوان| علوی: بافق یزد تیم یکدستی دارد/روی نقطه‌ ضعف‌ها کار کرده بودیم

برتری ذوب آهن برابر تیم سنگ آهن بافق

سرمربی تیم هندبال بافق: تیم اصفهان عملکرد خوبی را به نمایش گذاشت

سرمربی تیم هندبال ذوب آهن: حریف ما در بازی امروز کم تجربه و جوان بود

بازیکن تیم هندبال بافق: با بی تجربگی بازی را به حریف واگذار کردیم

افزایش نظارت بر اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا در مهریز

شکستن ساق پای بازیکن بافق در لیگ برتر هندبال زنان

برتری ذوب آهن و شهید شاملی در روز دوم

هدف اصلی اجرای طرح شهید سلیمانی قطع زنجیره انتقال بیماری است

طرز تهیه استانبولی خوشمزه

خوان سوم هفت‌خوان زیر ذره‌بین شهردار یزد

ورود شهرداری ها به حوزه ساخت مسکن؛ رونق یا عقب گرد

کاروان خودرویی محکومیت ترور شهیدفخری‌زاده در یزد

زمان واریز وام 10 میلیونی بازنشستگان کشوری اعلام شد

پیام تسلیت وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در پی درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین شهیدی

شمس خبر داد: فردا آخرین مهلت ارسال پیامک درخواست تسهیلات یک میلیون تومانی

پیام تسلیت وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به خانواده شهیدی محلاتی

دبیر هیات مرکزی گزینش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد

برای معیشت طبقات ضعیف، همراه و همدل در کنار مجلس شورای اسلامی هستیم

نقشه ناکام مرد متأهل برای تصاحب ارثیه دختر رزمی کار

قتل زن جوان برای انتقام از شوهر به دلیل تعرض

نجات 25نفر از آتش‌سوزی در خیابان نیروی هوایی

دلیل صدای مهیب و مشاهده نور در آسمان سنندج

دستگیری باند قمار با گردش مالی 40میلیاردی

برخورد مرگبار کامیون با منزل مسکونی در پردیس

جدول پخش مدرسه تلویزیونی 11 آذر در تمام مقاطع تحصیلی

224 نفر دیگر در یزد به کرونا مبتلا شدند

2 خبر کوتاه از یزد و بافق

224 ابتلای قطعی به کرونا در شبانه روز گذشته/13 نفر فوت شدند

ابرکوه، شهرستان بحرانی کرونا در استان یزد

بودجه استان یزد برای سال آینده 491 میلیارد تومان پیش‌بینی شد

اجرای هرس توپیاری و فرم دهی درختچه های منطقه 15

بانوان از تسهیلات ویژه بانک مهر ایران برخوردار می‌شوند

فرحناز مینایی پور: دختران دانش‌آموز برای فعالیت‌های اجتماعی آماده می‌شوند

تکذیبیه‌های علیه کریمی‌قدوسی به عدد 15 رسید

رویداد کمند در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به کار خود پایان داد

برگزاری نمایشگاه مجازی توانمندی های دانشجویان در زمینه مد و لباس به میزبانی دانشگاه گیلان

پادکست های خانه مان /3: غلبه بر ترس و ناامیدی

وضعیت یزد از نظر شیوع کرونا هنوز عادی نشده/ مردم در خانه بمانند

وزارت دفاع افغانستان: طراح حمله انتحاری غزنی کشته شد

فارس من| در بیمارستان تفت 53 پزشک متخصص و فوق تخصص خدمت می‌کنند

تداوم فعالیت‌های عمران شهری در بافق

رشد بودجه یزد در لایجه بودجه 1400

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان یزد تا 10 آذر 99

اجرای سرود گروه « فجر جاوید» در مناطق مختلف شهر یزد

برای حل مشکلات جامعه تعامل دستگاه قضایی و اجرایی لازم است

نماینده ولی فقیه در استان یزد: روحانیان تولید را در روستاها احیا کنند

فارس من| استقرار اورژانس در شهرهای استان یزد طبق استانداردهای بین‌المللی است

اتصال شبکه ریلی ایران به چین و آسیای میانه با تکمیل خط آهن هرات-مزارشریف

24 تن برنج قاچاق در یزد کشف شد