خبر یزد

آخرين مطالب

تیغ گرما روی گلوی دام‌های استان یزد! مقالات

تیغ گرما روی گلوی دام‌های استان یزد!
  بزرگنمايي:

خبر یزد - کاهش 10 درصدی شیردهی گاوها و افزایش پنج درصدی تلفات در دامداری‌های استان یزد تنها بخشی از خسارات ناشی از استرس گرمایی در تابستان امسال تاکنون بوده است چرا کارشناسان دامپزشکی معتقدند استرس گرمایی تابستان با تاخیر و در پاییز خود را نشان خواهد داد.
به گزارش ایسنا – منطقه یزد، افزایش چشمگیر و بی‌سابقه گرما در یزد منجر به بروز خسارات‌ زیادی به بخش‌های مختلف تولیدی در این استان از جمله در بخش پرورش دام و طیور شده که این خسارات در بخش دام‌های سنگین به دلیل تاثیر بالا در اقتصاد استان به مراتب حائز اهمیت‌تر به نظر می‌رسد.
البته کارشناسان دامپزشکی راهکارهایی موثر برای پیشگیری و مقابله با گرمازدگی دام‌ها دارند که دامداران و دامپروان با رعایت آنها می‌توانند از بروز استرس‌های گرمایی در دام‌هایشان و بروز خسارات اقتصادی در این مورد جلوگیری کنند.
«محمدحسین رشمی» معاون اتحادیه دامداران استان یزد در همین رابطه به تاثیر گرمای بیش از حد تیرماه امسال بر حوزه صنعت دامداری استان اشاره و در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه یزد، اظهار می‌کند: متاسفانه رسیدن دامی هوا به قریب 50 درجه سانتی‌گراد منجر به شیوع گرمازدگی در بین دام‌ها و دشواری فعالیت‌های مربوط به دامپروری در استان شده است.
وی با اشاره به اقدامات مدیریتی از قبیل روش‌های مختلف تغذیه‌ای و استفاده از مه‌پاش برای کنترل این مشکل توسط دامداران، به کاهش 10 درصدی شیردهی در گاوهای شیرده طی این مدت اشاره می‌کند و می‌گوید: هرچند آماری در مورد تاثیر گرما بر میزان تولید گوشت نداریم ولی متاسفانه در شرایط حاکم مرگ و میر در بین گاوها به ویژه گوساله‌ها قریب پنج درصد رشد داشته است.
تاثیر تاخیری استرس گرمایی در دام‌ها
دکتر «حمید پورمیرزائی» مسئول آموزش دامپزشکی استان هم از بروز استرس گرمایی در دام‌ها به دنبال گرمازدگی آنها اشاره و به خبرنگار ایسنا می‌گوید: جثه‌ی بزرگ گاو با توجه به عملیات تخمیر مواد‌غذایی برای هضم بهتر و متابولیسم فراوان، همانند یک بخاری حرارت تولید می‌کند و از این رو استرس گرمایی، محیط نامناسبی را به ویژه برای گاوهای شیری بوجود می‌آورد.
وی فاکتورهای موثر بر شدت استرس گرمایی دام‌ها را شامل گرما، رطوبت، سرعت وزش باد و شدت تابش اشعه خورشید ذکر و اضافه می‌کند: استرس گرمایی تاثیری طولانی مدت بر دام‌ها می‌‌گذارد به طوری که تاثیر استرس گرمایی فصل تابستان عمدتاً در ماه مهر و آبان نمایان می‌شود.
پورمیرزایی استرس گرمایی برای گاوهای پرتولید را درجه حرارت بالای 20 درجه سانتیگراد محیط و برای گاوهای خشک و تلیسه‌ها دمای بالای 22 درجه سانتیگراد عنوان می‌کند و در این باره می‌گوید: وقتی دمای محیط از 25 درجه سانتی‌گراد بالاتر می‌رود، تعداد گلبول‌های سفید خون گاو کاهش می‌یابد و سیستم ایمنی حیوان دچار مشکل می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: به دنبال تضعیف سیستم ایمنی بدن گاو، تعداد سلول‌های سوماتیک شیر افزایش و کیفیت آغوز تولیدی گاو کاهش می‌یابد و به همین دلیل نیز در زمان بروز استرس گرمایی دامداران شاهد افزایش عارضه‌ی اسهال در گوساله‌ها خواهند بود یا این که گاوها به عفونت‌هایی نظیر ورم پستان تحت بالینی آسیب‌پذیرتر می‌شوند.
استرس گرمایی 8 ماهه در کمین گاوها
این مسئول در ادامه، بازه زمانی استرس گرمایی دام‌ها در یزد را حدود هشت ماه از سال می‌خواند و می‌گوید: استرس گرمایی علاوه بر این که تولید شیر گاو را کاهش می‌دهد، از طول عمر دام نیز می‌کاهد چرا که در زمان استرس گرمایی، نیازهای نگهداری گاوها بین 10 تا 30 درصد افزایش و همزمان مصرف غذا نیز 7 تا 45 درصد کم می‌شود.
وی اضافه می کند: به دنبال این اتفاقات، تولید شیر بین 15 تا 55 درصد کم می‌شود چرا که انرژی مصروف تولید شیر برای رفع گرما و تنظیم درجه حرارت بدن صرف می‌شود.
به گفته پورمیرزایی، آنچه در چنین شرایطی برای دامدار اهمیت بیشتری دارد، این است که گاوها آبستن نمی‌شوند یا خیلی دیر آبستن می‌شوند لذا در این زمینه دامدار از این بابت متضرر می‌شود.
علائم عارضه‌ی استرس گرمایی در گاوها
پورمیرزائی در رابطه با علائم استرس گرمایی نیز تصریح می‌کند: کاهش مصرف غذا، کاهش نشخوار، کاهش تولید شیر، تنفس سریع و کم عمق، بی‌حالی بیشتر، افزایش سایه‌نشینی و عرق کردن فراوان از علائم این عارضه هستند.
وی عنوان می‌کند: در حالت شدید استرس گرمایی، گاو با دهان باز نفس کشیده یا زبان خود را در حالی که دل می‌زند از دهان بیرون می‌آورد، به دلیل این که می‌خواهد به شکلی درجه حرارت بدن خودش را کاهش دهد.
وی خاطرنشان می‌کند: البته زمانی که گاوها با دهان باز نفس می‌کشند، مقدار زیادی از بزاق دهانشان روی زمین می‌ریزد و مقدار دفع بی‌کربنات از طریق بزاق و ادرار در آن‌ها افزایش می‌یابد لذا به یک اسیدوز تحت بالینی دچار می‌شوند که دامدار آن را به صورت شل شدن مدفوع دام مشاهده می‌کند.
وی در رابطه با دیگر علائم استرس گرمایی در گاوها نیز بیان می‌کند: گاهی گاو در کف بستر خیس می‌خوابد که احتمال ابتلا به ورم پستان را افزایش می‌دهد، از طرفی خوابیدن در بستر خشک میزان دفع حرارت از بدن حیوان را کاهش می‌دهد لذا گاو مبتلا به استرس گرمایی سعی می‌کند که نخوابد و به دلیل بیشتر ایستادن دچار بیماری لنگش می‌شود.
راه‌های مقابله با استرس گرمایی در گاوها
مسئول آموزش اداره کل دامپزشکی استان افزایش حرارت بدن گاو به 40 تا 45 درجه سانتیگراد را از تاثیرات ادامه استرس گرمایی عنوان می‌کند و می گوید: این افزایش حرارت که تب محسوب نمی‌شود و فقط یک هیپرترمی است، نیازی به استفاده از آنتی‌بیوتیک ندارد و فقط مقابله با استرس گرمایی را می‌طلبد.
وی متذکر می‌شود که تزریق اشتباه آنتی‌بیوتیک به گاو در هنگام ابتلا به استرس گرمایی، شیر گاو را برای چند روز غیرقابل استفاده می‌کند و موجب خسارت به دامدار می‌شود.
پورمیرزائی ایجاد سایه‌بان و آب سرد برای گاوهای شیری و تلیسه‌ها، استفاده از تورهای سبز برای ایجاد سایه‌ در بهاربندهای گاوداری را از راه‌های مقابله و کاهش استرس گرمایی بیان می کند و می‌گوید: دامدارانی که فضای گاوداری آنها کوچک است مانند مجتمع‌های گاوداری، توصیه می‌کنیم از تورهای سبز برای پوشاندن بهاربندهای خود استفاده کنند که در این صورت فضای مسقف آن‌ها افزایش می‌یابد.
وی با اشاره به اهمیت ارتفاع در کنترل استرس گرمایی دام‌ها، اظهار می‌کند: ارتفاع سقف باید 4.5 متر در پایین‌ترین نقطه و شیب آن 3 درصد باشد که هوا به ‌خوبی در زیر آن جریان پیدا کند.
وی تاکید می‌کند: به غیر از گاوهای شیری باید امکانات مقابله با استرس گرمایی برای گاوهای خشک نیز به منظور تولید گوساله‌های سنگین‌تر و نمره بدنی بهتر و در مورد تلیسه‌ها راندمان بهتر برای ضریب تبدیل مواد غذایی فراهم باشد.
این مسئول با بیان این که مه‌پاش فقط برای قسمت زیر مسقف مفید است چرا که بستر را هم خیس نمی‌کند، تهیه آب خنک و فراهم کردن محیط راحت را از دیگر راهکارهای کاهش استرس گرمایی می‌خواند.
وی ادامه می‌دهد: وجود فن و بخار شدن آب‌ها به خنک شدن محیط و گاوها کمک می‌کند ولی باید توجه داشته باشیم که فعالیت فن بدون نصب مه‌پاش، تاثیر خوبی در کاهش دمای بدن گاوها نخواهد داشت.
پورمیرزائی اهتمام به تهویه مناسب در سالن انتظار شیردوشی را نیز توصیه می‌کند و با بیان این که اورژانسی‌ترین کار حذف دیوارهای اطراف سالن انتظار شیردوشی و حذف دیوار جانبی سالن شیردوشی است، می‌گوید: باید سالن انتظار دوشیدن گاوها بزرگ باشد تا حداقل استرس گرمایی به گاوها وارد شود، ضمن این که استفاده از آب پاش در سالن انتظار بهتر از مه پاش است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یزد و دست‌آوردهای سفری با رنگ و بوی توسعه

شلوغ ترین خیابان دنیا ؟!

نگاهی به منزلگاه امام رضا (ع) ابرکوه در روز ولادت آن حضرت

نقطه‌ کور پیر شدن جمعیت ایران چیست؟

بالای 99 درصد پزشکان یزدی، کارتخوان دارند

آشنایی، مهمترین مرحله قبل از ازدواج است

یاقوت سرخ تفت، گرفتار در برزخ سرما

امام‌ حسین (ع)، برای نقد قدرت یزید قیام کرد

کلاه گشاد دلالان زمین بر سر اهالی یک شهرک تازه‌ساز روستایی در یزد

آرامگاه نخستین شاعر سیاسی‌سُرای یزدی نیازمند ساماندهی است

گردشگری مذهبی از گفتار تا واقعیت

چرا اقتصاد ایران صحنه رفت و آمد چالش‌های تکراری است؟

سرطان؛ نه خوشبین باشیم و نه نگران

پذیرش 30 مقاله در اولین همایش ملی سایه‎های فیروزه‌ای در یزد

لبخند پسته به اقتصاد یزد/محصولی که بزودی خاتم را جهانی می‌کند

هویت جا مانده در قفای فراموشی

روز عصای سفید/ حس می‌کنم لطافت باران را

پیاده‌روی اربعین جلوه‌ای از زندگی جهادی/هیئت‌ها جریان ساز باشند

نخلستان های بافق سمبل سخاوت ، بخشندگی و پایداری است

کشاورزی بافق، زیر سایه سنگین معادن

افزون بر 2 هزار عنوان کتاب و مقاله به جشنواره میراث مکتوب یزد رسید

کودکانی که با خوشبختی قهرند!

عناوین مهم روزنامه روز سه‌شنبه پیمان یزد

احیای سنت پاییزه «سرکشی از پشت‌بام‌ خانه‌های تاریخی» در یزد

داستان آب در یزد؛ هرسال دریغ از پارسال

شهر دوچرخه‌ها جایی برای عابران ندارد

نگاهی به عناوین مهم روزنامه پیمان یزد

آب انبارهای شهر یزد/درآمدی بر پیشینه کارکرد و ساختار آنها

سهم اندک ایران از بازار جهانی تراش سنگ‏‌های قیمتی

به اهدای عضوم من امضا دهم

انتقاد یک نشریه محلی استان یزد از مسئولان تفت

ضرورت بازگشت پساب فاصلاب تفت به این شهر

پرواز هفتمین قلب در روز عاشورا

268851 دانش آموزیزدی در کلاس‌های درس حاضر شدند

ضرورت نگاه روانشناسانه به کلاس اولی ها

سلب قدرت تعقل و خلاقیت از کودکان/سیستم انگلیسی آموزش تغییر کند

عنوان‌های مهم روز دوشنبه روزنامه محلی پیمان یزد

روش‌های پرداخت در تجارت و بازرگانی بین‌الملل

اتاق امام حسین(ع) کجاست؟

فرخی را با دهان دوخته در اینجا زندانی كردند...

علم‌گردانی، آیین کهن دهستان سبزدشت بافق در محرم

ماه محرم

میگوی تازه چه خصوصیاتی دارد؟

/گزارش/ عزاداری محرم در یزد، حسینیه ایران

عجب بندی سرودی بهر زینب

نگاهی به عناوین مهم روزنامه محلی پیمان یزد

شهیدان رجایی و باهنر نماد ماندگار وحدت ملت و دولت است

لذت جنگل‌نوردی در دل کویر

طولانی‌ترین قنات کشور در مرکز جغرافیای ایران جاری است

فرار 50 ساله‌ی یزدی‌ها از گرمای تابستان با دسری خاص و ارزان‌