خبر یزد

آخرين مطالب

خرمای بافق رسید، کلاغ سبز پرید مقالات

خرمای بافق رسید، کلاغ سبز پرید
  بزرگنمايي:

خبریزد- همه ساله در اواخر مردادماه و آغاز شهریور، به صدا درآمدن آواز و پرواز کلاغ‌های سبز، نشان از پخته شدن محصول خرمای بافق است.
در نیمه دوم مرداد و اوایل شهریورماه قبل از پخته شدن خرما، مردم شهرهایی که نخل‌های سرافراز، زینت بخش شهرشان شده شاهد پرواز پرندگانی با بال‌های مایل به رنگ سبز هستند که آمدنشان ارتباط مستقیمی با خرما، رسیدن این محصول و ایجاد روحیه خوش، با نشاط و شادابی در بهره‌برداران دارد.
هرسال با گرم شدن هوا خوشه سبز خرما کم‌کم رنگ زیبای قرمز یا زرد به خود می‎گیرد و دقیقا در همین زمان، این پرنده زیبا در نخلستان‌های سر به فلک کشیده بافق ظاهر می‌شود و با آواز خوش خود به کشاورزان مژده رنگ شدن خرما و نزدیکی به فصل برداشت این محصول را می‌دهد.
برخی از قدیمی‌های بافق به این مرغ خوش الحان ‘بلبل خرما’ هم میگویند و آمدن آن را به نخلستان‌ها خوش یُمن می‌دانند و هر سال در این ایام کودکان خود را هم به مزارع می‌برند تا با این پرنده و مزایای ان بیشتر آشنا شوند.
و حالا نخلستان‌های بافق این روزها میزبان ‘مرغ خرما رنگ کن’ یا ‘کلاغ سبز’ است، واژه ای که برای خیلی‌ها غریب به نظر می‌رسد اما واقعیتی است که می‌گوید کلاغ می‌تواند سیاه و بد خبر نباشد و مژده دهنده رسیدن خرما یکی از محصولات ارزشمند صادراتی باشد.
بعد از این که پرنده خرما رنگ کن بر بلندای نخلستان‌های بافق از این شاخه به آن شاخه نشست کم کم شهریور ماه از راه می‌رسد و فصل خرما پزان آغاز می‌شود و نخلکاران این محصول را از آخر شهریور تا پایان مهر برداشت می‌کنند.
بعد از برداشت محصول خرما، این پرنده از این شهرستان کوچ می‌کند تا سال آینده در همین فصل دوباره مهمان کشاورزان و نخلستانهای این دیار باشد.
هوای بافق در بعضی از این روزها به بیش از 48 درجه سانتی‌گراد می‌رسد ولی زیبایی نخلستان‌ها و آواز این پرنده در لابه‌لای شاخه‌های خرما از نظر یک گردشگر، منحصر بفرد است و باعث جذب گردشگران و دوستداران محیط‌ زیست و قبول تحمل رنج سفر به شهر نخل و آفتاب می‌شود.

یکی از کشاورزان بافقی گفت: وقتی کلاغ سبز از شاخه ای به شاخه دیگر پرواز می‌کند به نخلکاران این نوید را می‌دهد که فصل برداشت خرما نزدیک است.
محمدحسین رنجبر بافقی افزود: این پرنده، برعکس نامش، رنگارنگ است و با صدایی خوش الحان، هم سالم بودن و آفت نداشتن خرما را نوید می‌دهد و هم موسم چیدن خوشه‌های این محصول را با نوای دلنشین خود یادآور می‌شود.
وی بیان کرد: پرنده یاد شده، حشرات موذی و کرم‌های درخت که همزمان با رسیدن خرما زیاد می‌شوند را هم شکار کرده و از آفت زدگی خرما جلوگیری می‌کند.
یکی دیگر از باغداران بافقی هم گفت: از زمان کودکی که با پدر و گاهی پدر بزرگ به نخلستان‌ها می‌آمدم مرغ خرما رنگ کن را در اوایل مرداد کم و بیش و در پایان این ماه مخصوصا نیمه دوم زیاد می‌دیدم و احساس می‌کردم پدرم از دیدن این پرنده خوشحال به نظر می‌رسد.
اکبر کارگران اضافه کرد: پدر بزرگم این پرنده را کلاغ می‌نامید اما هیچ شباهتی به آنچه پدر بزرگ می گفت نداشت زیرا این پرنده رنگارنگ و بسیار زیبا، برعکس کلاغ که صدایی گوش خراش دارد با چهچه بلبل گونه، مهمان نخلستان‌های بافق می‌شود.

مدیر روابط عمومی جهاد کشاورزی بافق هم گفت: از اوایل مرداد ماه، مردم بافق شاهد پرواز پرندگانی سبز رنگ هستند که آمدنشان ارتباط مستقیمی با خرما و رسیدن این محصول دارد.
علی فلاح افزود:کشاورزان بافقی، آمدن پرنده در نخلستان از نیمه های مرداد را نویدی برای آغاز تغییر رنگ خوشه‌های خرما می‌دانند.
به گفته وی بیش از دو هزار و 700 بهره بردار در حوزه پرورش و تولید خرما در شهرستان بافق فعالیت دارند.
این مسئول به نقش مرغ خرما رنگ کن در جذب گردشگر اشاره کرد و افزود: دوستداران محیط زیست برای دیدن این پرنده زیبا حتی گرمای بیش از 48 درجه بافق را نیز تحمل می‌کنند تا شاهد و ناظر پرکشیدن و نشستن این پرنده بر شاخه‌های درخت خرما باشند.

فلاح تصریح کرد: هر سال در ماه شهریور افراد زیادی از گوشه و کنار و شهرستان‌های هم‌جوار برای دیدن این پرنده و به تصویر کشیدن حرکات و پرواز آن به شهر بافق سفر می‌کنند تا تصاویری از پرواز و آواز این پرنده خوش الحان داشته باشند.

فرماندار بافق هم از راه اندازی 2 واحد فرآوری محصول خرما با سرمایه گذاری بخش خصوصی و با هدف ایجاد صنایع تبدیلی در بافق خبر داد و اظهار داشت: بهره برداری از این واحدها فرآوری انقلابی در بحث نخیلات و کیفی سازی خرمای صادراتی است و اشتغالزایی را در پی دارد.

محمد زاده رحمانی تصریح کرد: بیش از سه هزار و 200 هکتار از اراضی و باغات بافق زیر کشت درخت خرما است و نخلستان‌هایی راست قامت با چشم اندازی زیبا را مقابل دیدگان آدمی قرار می دهد.
یکهزار و 400 هکتار سطح زیر کشت خرما محصول بومی و بقیه از ارقام کبکاب، زاهدی و پیارم و مقداری مضافتی است که پا جوش درخت آن از برازجان بوشهر به این شهرستان منتقل و کشت شده است.
کشاورزان بافقی،هم اینک به طور متوسط سالانه بیش از چهار هزار و 500 تن خرما از ارقام مختلف برداشت و به بازار مصرف عرضه می‌کنند.
از اجزای درختان خرما برای تهیه حصیر، پادری، جارو، کلاه، بادبزن، طناب، سبد و دیگر محصولات حصیری استفاده می‌شود و عمده صنایع دستی بافق مرهون و وابسته به نخل است.
محصول خرما در شهرستان بافق همه ساله از نیمه شهریور تا اواخر مهرماه برداشت می‌شود که امسال با توجه به گرمی بیش از حد هوا برداشت این محصول در برخی مناطق، اندکی زودتر آغاز خواهد شد.
مرکز شهرستان 50 هزار نفری بافق در فاصله 110 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد قرار دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یزد و دست‌آوردهای سفری با رنگ و بوی توسعه

شلوغ ترین خیابان دنیا ؟!

نگاهی به منزلگاه امام رضا (ع) ابرکوه در روز ولادت آن حضرت

نقطه‌ کور پیر شدن جمعیت ایران چیست؟

بالای 99 درصد پزشکان یزدی، کارتخوان دارند

آشنایی، مهمترین مرحله قبل از ازدواج است

یاقوت سرخ تفت، گرفتار در برزخ سرما

امام‌ حسین (ع)، برای نقد قدرت یزید قیام کرد

کلاه گشاد دلالان زمین بر سر اهالی یک شهرک تازه‌ساز روستایی در یزد

آرامگاه نخستین شاعر سیاسی‌سُرای یزدی نیازمند ساماندهی است

گردشگری مذهبی از گفتار تا واقعیت

چرا اقتصاد ایران صحنه رفت و آمد چالش‌های تکراری است؟

سرطان؛ نه خوشبین باشیم و نه نگران

پذیرش 30 مقاله در اولین همایش ملی سایه‎های فیروزه‌ای در یزد

لبخند پسته به اقتصاد یزد/محصولی که بزودی خاتم را جهانی می‌کند

هویت جا مانده در قفای فراموشی

روز عصای سفید/ حس می‌کنم لطافت باران را

پیاده‌روی اربعین جلوه‌ای از زندگی جهادی/هیئت‌ها جریان ساز باشند

نخلستان های بافق سمبل سخاوت ، بخشندگی و پایداری است

کشاورزی بافق، زیر سایه سنگین معادن

افزون بر 2 هزار عنوان کتاب و مقاله به جشنواره میراث مکتوب یزد رسید

کودکانی که با خوشبختی قهرند!

عناوین مهم روزنامه روز سه‌شنبه پیمان یزد

احیای سنت پاییزه «سرکشی از پشت‌بام‌ خانه‌های تاریخی» در یزد

داستان آب در یزد؛ هرسال دریغ از پارسال

شهر دوچرخه‌ها جایی برای عابران ندارد

نگاهی به عناوین مهم روزنامه پیمان یزد

آب انبارهای شهر یزد/درآمدی بر پیشینه کارکرد و ساختار آنها

سهم اندک ایران از بازار جهانی تراش سنگ‏‌های قیمتی

به اهدای عضوم من امضا دهم

انتقاد یک نشریه محلی استان یزد از مسئولان تفت

ضرورت بازگشت پساب فاصلاب تفت به این شهر

پرواز هفتمین قلب در روز عاشورا

268851 دانش آموزیزدی در کلاس‌های درس حاضر شدند

ضرورت نگاه روانشناسانه به کلاس اولی ها

سلب قدرت تعقل و خلاقیت از کودکان/سیستم انگلیسی آموزش تغییر کند

عنوان‌های مهم روز دوشنبه روزنامه محلی پیمان یزد

روش‌های پرداخت در تجارت و بازرگانی بین‌الملل

اتاق امام حسین(ع) کجاست؟

فرخی را با دهان دوخته در اینجا زندانی كردند...

علم‌گردانی، آیین کهن دهستان سبزدشت بافق در محرم

ماه محرم

میگوی تازه چه خصوصیاتی دارد؟

/گزارش/ عزاداری محرم در یزد، حسینیه ایران

عجب بندی سرودی بهر زینب

نگاهی به عناوین مهم روزنامه محلی پیمان یزد

شهیدان رجایی و باهنر نماد ماندگار وحدت ملت و دولت است

لذت جنگل‌نوردی در دل کویر

طولانی‌ترین قنات کشور در مرکز جغرافیای ایران جاری است

فرار 50 ساله‌ی یزدی‌ها از گرمای تابستان با دسری خاص و ارزان‌