خبر یزد

آخرين مطالب

مقالات

پیشتازان خط مقدم مقابله با کرونا را فراموش نکنیم

خبر یزد - یزد- در حالیکه همه ایران، بلکه بخش اعظمی از جهان، برای مقابله با پدیده نوظهور کرونا ویروس، بسیج شده‌اند، پیشتازان مقابله و پیشگیری از این بیماری ناشناخته به دست فراموشی سپرده شده‌اند!.

از کمبود ماسک در یزد تا بحرانی نبودن کرونا!

خبر یزد - در حالی کرونا سایه نگرانی‌های خود را بر اذهان جامعه انداخته که نه تنها از آنفلوآنزای خوکی ضعیف‌تر است بلکه موجب تحولات قابل توجهی در اقتصاد برخی از صنایع مانند تولید ماسک شده است.

مطالعه عاملی برای کسب ایده‌های جدید در مسیر توسعه کشور است

خبر یزد - ایسنا/یزد رئیس سازمان صنعت،‌معدن و تجارت یزد بیان این‌که کتاب و مطالعه زبان و مغز انسان را روغنکاری می‌کند، گفت: مطالعه منجر به کسب ایده‌های جدید برای توسعه بیش از پیش کشور می‌شود.

ناگفته‌های انتخابات در استان یزد

خبریزد- یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تا کمتر از 48 ساعت دیگر آغاز می‌شود؛ تبلیغات هم به ایستگاه آخر رسید و نامزدها هر چه را در چنته داشتند رو کردند

حال و هوای انتخابات در استان یزد

خبر یزد - یزد- هر چه به روز برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک می شویم، حال و هوای این عرصه مهم و سیاسی نیز داغ‌تر و حساس‌تر می‌شود.

خفاش‌ها قربانیان خرافات انسان‌ساز

خبر یزد - در حالی خفاش‌ها با خرافات و شایعات انسان‌ساز به عنوان موجوداتی منفور و نفرین شده در جامعه شناخته می‌شوند که حیواناتی بسیار مفید و موثر در محیط زیست انسان‌ها محسوب می‌شوند.

زن، واژه‌ای به وسعت هستی

خبر یزد - یزد- در تقویم ایرانی، روزهایی برای گرامیداشت کسانی است که گاهی آنقدر به ما نزدیک هستند که یادمان میرود، هستند.

ضرورت ایجاد اتوبانک برای معلولان بافقی

خبر یزد - یزد - اتوبانک از جمله نیازهای ضروری معلولان است تا قادر باشند عملیات‌های بانکی خود را بدون دغدغه و یا کمک خواستن از دیگران، انجام دهند.

راه‌های گسترش و ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه

خبر یزد - محقق و نویسنده یزدی ضمن تشریح و پیشنهاد راه‌های گسترش و ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه، بر تجهیز کتابخانه‌ها به کتاب‌های روزآمد و متنوع به عنوان یکی از این روش‌ها اشاره کرد.

یزدی‌ها کم حوصله شده‌‎اند

خبر یزد - یزد - هرکدام از گروه‌های قومی یا ساکنان مناطق مختلف ایران با برخی ویژگی‌های برجسته از سوی دیگر ساکنان این سرزمین شناخته می‌شوند و فرهنگ و منش آنان مبین متخلق بودن به ویژگی‌هایی خاص است.

بلوار طالقانی یزد؛ موی دماغ شهروندان، دغدغه ساکنان

خبر یزد - یزد- قبلا نوشتیم و الان هم تاکید می کنیم که بلوار طالقانی یزد، دیگر جای نفس کشیدن هم نیست، این بلوار شلوغ و پر ازدحام به معضلی برای مردم و ساکنان آن تبدیل شده و حتی دغدغه پزشکان مستقر در این خیابان را هم به دنبال داشته و دارد.

ضرورت احیای بازی‌های بومی و محلی در خاتم یزد

خبر یزد - یزد – بازی‌های بومی و محلی یا همان کودکانه‌­های به تاریخ سپرده شده، بخش مهمی از تاریخ گذشته شهرستان خاتم است که در گذشته‌های نه چندان دور به عنوان یک فعالیت تفریحی و ورزشی نقش بسزایی در سلامت جسمی و فکری مردم روستا و عشایر ایفا می‌کرد.

غفلت یزد جهانی از گردشگران هندی

خبر یزد - وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بمبئی با اشاره به روابط فرهنگی قوی یزدی‌ها و هندی‌ها، از غفلت گردشگری ایران به ویژه فعالان گردشگری شهر جهانی یزد از گردشگران هندی گلایه می‌کند.

ناکارآمدی دولت الکترونیک در شفاف‌سازی نظام اداری

خبر یزد - در حالی که شفافیت اداری یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی دولت‌هاست اما هنوز در استان یزد که از زیرساخت‌های مطلوب دولت الکترونیک و استان‌های پیش‌رو در این زمینه در کشور است، نتوانسته شفافیت را در نظام اداری پیاده کند.

گدایی محبتی که به طلاق ختم شد!

خبر یزد - کار همسرم طوری بود که 25 روز هر ماه را در جاده‌ها بود و من در خانه تنها بودم و از او هم هیچ محبتی ندیدم تا این‌که کم کم پای مهین خانم به خانه ام باز شد و مسیر زندگیم به سمت تاریکی رفت.

نقش گربه‌ها در افزایش خودکشی زنان چیست؟

خبر یزد - بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی کشور از ارتباط گربه‌های آلوده به انگل توکسوپلاسما در افزایش احتمال خودکشی در زنان خبر داد و گفت: مصرف گوشت و کباب نیم پخته، میوه و سبزیجات نشسته و حتی پاک کردن سبزیجات بدون دستکش می‌تواند موجب اتقال این انگل به افراد شود.

آب‌انبار «جِنُک» یزد جن دارد؟

خبر یزد - آب انبار «جِنُک» یکی از آثار ثبتی محله تاریخی مسجد جامع در بافت جهانی شهر یزد است که هرچند روزگاری آب شرب مردمان این دیار را تامین می‌کرده اما امروز بنای متروک آن در کنار نام ترسناکش، آن را به مکانی واقعاً مخوف تبدیل کرده است.

همدردی مردم ایران با جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی

خبر یزد - استان‌ها- شماری از دانشجویان و مردم در شهرهای مختلف با حضور در دانشگاه‌ها و خیابان‌ها به یاد جان‌باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی شمع روشن کرده و با خانواده آنها ابراز همدردی کردند.

مردمان کویر هنرمندترین‌های مهد هنر

خبر یزد - هنر مردان کویر جنگیدن با سختی ها و دشواری‌های طبیعت است و گزافه نیست اگر کویریان را هنرمندترین مردمان سرزمین ایران که خود مهد هنر است، بنامیم.

خداحافظ سردار قلب‌ها

خبر یزد - یزد_ ایرنا_ سپهبد سلیمانی، سردار دلها، سرباز وطن، فداکار، شجاع ،فرمانده دلاور روزهای سخت بود، همان مرد بی‌ادعا و در کنار مردم و مظلومان.

هنر مردان خدا؛ از صدوقی تا سلیمانی

خبر یزد - ایران مهد پرورش دلیر مردانی گاهاً با ویژگی‌های بسیار مشابه است که هر چند تاریخ ظهور، رشادت و شهادت آنها در راه پاسبانی از وطن متفاوت بوده ولی با ریختن خون هر یک از آنها، صدها دلیرمرد دیگر از این کیان برخواسته‌اند.

مرده‌ها را زنده کردی!

خبر یزد - یزد- وقتی صبح برای اقامه نماز از خواب بیدار شدم، در دل تاریکی، صدایی شبیه واکس زدن کفش، توجه من را به خود جلب کرد .

چرا سپهبد سلیمانی محبوب دل‌ها است؟

خبر یزد - تهران - زندگی سراسر جهاد، عشق و فداکاری سپهد قاسم سلیمانی در راستای حفظ امنیت کشور و آرامش مردم ایران چهره‌ای دست نیافتی از وی ترسیم کرده و همین خصیصه بی‌نظیر سبب شده، سردار شهید محبوب دل‌ها شود.

یزد، حسینیه ایران در سوگ سردار

خبر یزد - یزد- استان یزد در فراق سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، رنگ و بوی شهادت به خود گرفته است.

برنتابیدند سردار دل‌ها را

خبر یزد - یزد- او را بر نتابیدند، می‌دانستند با وجود او، آرامش ندارند، خواب و خوراک ندارند، شب و روزشان جهنم است، هرگاه قدم به میدان می‌گذاشت لرزه بر اندام بدخواهان این ملت و این آب و خاک می‌افتاد .

کشاورزی ایران اتاق ندارد!

خبر یزد - در حالی که کشاورزی یکی از مهمترین اولویت‌های اقتصادی کشورمان تلقی می‌شود اما هنوز این حوزه نتوانسته مانند سایر کشورهای دارای بازرگانی کشاورزی، صاحب اتاق کشاورزی مستقل باشد.

زندگی سیاه و سفید بانوی مکانیک یزدی

خبر یزد - همسرم گچ کار و شغل سفیدی دارد، من مکانیک هستم و شغلم سیاه و روغنی است؛ زندگی زیبای ما سیاه و سفید و حالمان خوب و عاشقانه است.

ذره‌بین محیط زیست اردکان بالای سر صنایع آلاینده

خبر یزد - محیط زیست شهرستان صنعتی اردکان در استان یزد با وجود کمبود امکانات سخت‌افزاری پایش کیفی‌ هوا که عمدتاً ناشی از نقص فنی و ناکارامدی قطعات دستگاه‌های پایش و نمایش آلودگی هوا در این شهرستان‌ است، نظارت و پایش‌ مجدانه‌ی واحدهای آلاینده طی ساعات مختلف را تا رسیدن به شرایط مناسب در دستور کار قرار داده است.

سبدی که تار و پودش از خون دل است

خبریزد- - اخیرا جشنواره زعفران در شهرستان بهاباد یزد برگزار و خبرنگاران هم به آن دعوت شده بودند، چند غرفه صنایع دستی هم برپا شده بود؛ در این حین، پیرمرد سبدبافی که در گوشه سالن در حال سبدبافی بود توجه خیلی‌ها را جلب کرد

آزمایشگاه مرکزی یزد و زمزمه‌های یک واگذاری پرحاشیه !

خبر یزد - یزد- اخیرا زمزمه‌هایی مبنی بر واگذاری آزمایشگاه بزرگ و دولتی یزد(آزمایشگاه مرکزی) به بخش خصوصی به گوش می‌رسد که نگرانی‌هایی را در میان قشرهای آسیب‌پذیر جامعه، کارکنان این آزمایشگاه و بخشی از حوزه درمان استان موجب شده است.

چرا دوچرخه جایی در سیستم حمل و نقل شهر دوچرخه‌ها ندارد؟

خبر یزد - شهر دوچرخه‌ها سال‌هاست که از رنگ و بوی گذشته دوچرخه‌ها و عادات مردمانش دور افتاده و هرچند سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای احیای شهر دوچرخه‌ها در صورت گرفته اما به نظر سیاست‌‎های ترافیکی خودرومحور مجالی به ظهور دوباره فرهنگ دوچرخه‌سواری بین یزدی‌ها نمی‌دهد.

نگرانم بعد از مرگم، میراث گذشتگانم فراموش شود

خبر یزد - آخرین گیوه‌باف 75 ساله بهابادی با اشاره به این که دخترهای امروزی هیچ علاقه و تمایلی به فعالیت در این هنر ندارند، می‌گوید: نگرانم که بعد از من، این هنر و میراث گذشتگانم در بهاباد به فراموشی سپرده شود.

اردکان و جولان روباه‌ها در نبود سگ‌ها

خبر یزد - یزد- سگ‌های ولگرد در اردکان، تا پیش از این معدوم می‌شدند اما در یکسال گذشته، مسوولان شهرستان و بخصوص شهردار مجاب شده‌اند که به جای کشتن، آنها را در کمپ نگهداری و رسیدگی کنند.

پدیده زمین خواری و ضرورت اقدام مردم و مسئولان مهریز

خبر یزد - یزد - پدیده زمین خواری و تصرف غیرقانونی اراضی ملی در برخی روستاهای شهرستان مهریز موجب تغییر کاربری تعدادی از باغ ها و تخریب منابع طبیعی شد که این امر باعث نارضایتی مردم و مسئولان منطقه شده است.

15 متر آسفالت؛ سرگردان میان شهرداری، راه و گاز

خبر یزد - یزد- اینکه چرا یک ارگان و بخصوص شهرداری، خیابانی را آسفالت می‌کند اما آن را بنا بر دلایلی که هنوز روشن نیست، نیمه کاره و به حال خود رها می‌سازد روشن نشده است!!.

گردشگری معلولان، معلول‌تر از معلول

خبر یزد - یزد- در جهان پیشرفته امروز، مقاصد و اماکن زیادی برای سفر پدید آمده‌اند و مراکز گردشگری مختلفی جهت هدایت و جذب مسافران تاسیس شده‌اند اما یک نکته همیشه مورد غفلت قرار گرفته و آن اینکه آیا این مقاصد برای همه افراد، فارغ از توانایی‌های جسمی، امکان‌پذیر است؟.

طلای سرخ بهاباد نه به نام یزد نه به کام یزد!

خبر یزد - ایسنا/یزد در حالی زعفران بهاباد یکی از بهترین و مرغوب‌‎ترین زعفران‌های کشور است و به تازگی اقداماتی برای معرفی ان در قالب جشنواره‌های گردشگری- کشاورزی انجام می‌شود که در داخل و خارج از کشور با خام فروشی با برندهای مختلف صادر می‌شود.

همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف در یزد

خبر یزد - یزد- از یزد با عنوان شهر همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف الهی در طول تاریخ یاد می کنند، از گذشته بسیار دور تاکنون علاوه بر مسلمانان، زرتشتیان و یهودیان در کنار هم زندگی کردند و این شیوه همچنان دامه دارد.

روستایی پنهان در زیر خاک‌های بهاباد یزد به مقاومت شهرهای موشکی

خبر یزد - «ده عروس» روستایی زیرزمینی، بسیار کهن و در عین حال پیشرفته در شهرستان بهاباد یزد است که هرچند حدود 30 پیش ساکنانش آن را ترک کردند و در دل خاک مدفون شد ولی اینک دوباره از دل خاک بیرون کشیده شده تا در قالب یک اقامتگاه بوم‌گردی منحصربفرد در اختیار گردشگران قرار گیرد.

مقرون به صرفه بودن توسعه کشت طلای سرخ در ابرکوه

خبر یزد - یزد - ابرکوه گرچه از مناطق کم آب استان یزد محسوب می‌شود، 35 درصد اشتغال آن بر پایه فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری قرار دارد، با توجه به این اصل، توسعه کشت گیاهان کم آبخواه از جمله زعفران که به طلای سرخ در اقتصاد جهانی معروف است، مقرون به صرفه است.

رنج طلای سرخ بر دستان کشاورزان

خبر یزد - یزد - ایرنا - زعفران خشک که محصول آن در عرصه تجارت جهانی به طلای سرخ معروف است، 85 درصد تولید این ماده غذایی و دارویی در اختیار ایران هست که می تواند با برنامه ریزی مناسب جایگزین مطلوبی برای کاهش تولید محصولات پرآبخواه بخش کشاورزی در مناطق بیابانی کشورمان از جمله یزد شود.

ساير مطالب