خبر یزد

آخرين مطالب

گردشگری غار یا گردشگری محتاطانه؟ مقالات

گردشگری غار یا گردشگری محتاطانه؟
  بزرگنمايي:

خبر یزد - در حالی گردشگری غار با استقبال گردشگران علاقمند به ماجراجویی برای بسیاری از کشورها درآمدزایی می‌کند که چالش اصلی این حوزه در کشورمان حفظ غارهای ایران و توجه به آموزش گردشگران برای جلوگیری از نابودی آنهاست.
به گزارش ایسنا – منطقه یزد، غارها یکی از بخش‌های دست نخورده طبیعت هستند که ظرفیتی بزرگ و متنوعی در حوره منابع و جاذبه‌های طبیعی محسوب می‌شوند. در حالی این سرمایه‌های عظیم در دنیا با تعریف نوع دیگری از گردشگری، منجر به پول‌سازی شده‌اند که در کشورمان چالش اصلی حفظ حیات آن‌ها است و گویا باید این نوع گردشگری را در تعاریف دیگری چون گردشگری محتاطانه گنجاند تا حیات غارها و مردم به خطر نیفتد.
آنچه از غفلت عامدانه متولیان امر از این ظرفیت‌های طبیعی و پولساز سرزمینمان به نظر می‌رسد، این است که این غفلت ریشه در مهری دارد که نسبت به حفظ حیات این اماکن طبیعی و مغتنم دارند!
غارشناسی در گروی تامین اعتبار
«موسی شمسایی» کارشناس اداره‌ کل حفاظت‌ محیط‌ زیست در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه یزد، با اشاره به این که مطالعات غارشناسی در گروی تامین اعتبار است، اظهار می ‎ کند: مطالعات غارشناسی با هدف دسته‌بندی کردن غارها برای تعریف کاربری گردشگری غار به علت عدم تامین بودجه از سوی دولت، همچنان بلاتکیف مانده است.
وی اضافه می‌کند: البته در سطح استانی با اطلاعات غارنوردان استان و مصوبات قابل توجه کارگروه استانی، برنامه‌های خوبی اجرا شده و در دست اقدام است.
این کارشناس با بیان این که تخریب غارها عمدتاً ناشی از عوامل انسانی است، تصریح می‌کند: بنابر مصوبات معاونت عمرانی استانداری، حریم غارها مشخص و صدور پروانه اکتشاف به منظور فعالیت‌های معدنی آنها تا شعاع چهار کیلومتر ممنوع است.
وی در رابطه با طرح‌هایی که منجر به محدودیت افراد در بهره‌برداری از غارها می‌شود نیز می‌گوید: هرچند هنوز عملیاتی شدن این طرح‌ها به صورت رسمی اعلام نشده اما در نظر داریم تا ورود افراد به غارها را با تعیین برخی از عوامل، محدود‌تر کنیم چرا که ورود افراد به غارها به صورت پراکنده و گسترده و بعضاً در قالب گروه‌هایی بدون مجوز، مدیریت غارها را دشوار کرده است.
شمسایی با بیان این‌ که تعریف گردشگری برای غارها همانند شمشیری دولبه است، می‌گوید: گردشگری برای غارها در نظر گرفتن همزمان فرصت و تهدید است به عبارتی در کنار غارهایی مانند «علی صدر»، «غوری قلعه» و «کلکته» که فرصتی برای درآمدزایی هستند می‌توان ماجرای غار «نباتی ندوشن» را یادآور شد که حیات و سلامت آن هر از گاهی تهدید می‌شود.
وی با بیان این که الگوهای بهره‌برداری به ویژه در زمینه گردشگری غارها در دنیا فراوان است، می‌گوید: حفاظت، درآمدزایی و گردشگری غارها در دنیا تعاریف و الگوهای مشخص و خاصی دارد که برای غارهای ایران به خصوص یزد نیز قابل اجراست.
این کارشناس با اشاره به وجود بیش از 60 غار در استان یزد، تصریح می‌کند: این آمار با توجه به کشف مداوم غارها در حال تغییر است که تعدادی از آنها تاکنون نقشه‌برداری و جمع‌آوری اطلاعات شده‌اند.
غارها ظرفیت‌هایی غنی اما مغفول
شمسایی غارها را اولین منزلگاه بشر می‌داند و می‌گوید: غارها همانطور با شواهد کشف شده دارای اولین تمدن‌های بشر بوده‌اند، در دین مبین اسلام نیز مکان مبعث رسول اکرم(ص) بوده و تمام این موضوعات گویای این است که بشر امروزی با محیط غارها نامانوس نیست.
وی بیان می‌کند: غارها از میلیون‌ها سال پیش تاکنون با برخورداری از فضایی ایزوله و شرایط خاصی که به واسطه ورودی و خروجی مشخص و ثابت دارند، حائز توجه هستند.
وی اضافه می‌کند: این شرایط اکنون نیز ظرفیت گسترده‌ای را برای بشر فراهم کرده به طوری که بسیاری از محققان در محیط غارها به دنبال کشف باکتری‌های جدید هستند که احتمال می‌دهند برخی از آن‌ها بتوانند انقلاب عظیمی را در صنعت پزشکی ایجاد کنند.
این کارشناس محیط زیست در استان با اشاره به دیگر ارزش‌های غارها، تصریح می‌کند: بسیاری از غارها دارای ارزش‌های زیباشناختی، تاریخی و باستانی هستند و حتی بسیاری از آن‌ها مامن گونه‌های خاصی از جانوران مانند خفاش‌ها هستند لذا حفاظت از آن‌ها ضروری است.
شمسایی با تاکید بر این که حفاظت از این اماکن تاریخی نیازمند افزایش ارتقای آگاهی عمومی در مورد این ظرفیت‌هاست، خاطرنشان می‌کند: حفاظت و رسیدگی به مسائل حوزه غارها همراهی رسانه‌ها و اطلاع‌رسانی‌ عمومی را می‌طلبد.
گردشگری غارها؛ گردشگری محتاطانه
«سید مصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد نیز با بیان این که غارها نیز مانند سایر اماکن طبیعی در معرض آسیب بشر قرار دارند، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در یزد تصریح می‌کند: از آنجایی که هنوز مردم و دستگاه‌ها در گردشگری طبیعی که بخشی از آن شامل غارها می‌شود، مبتدی هستند نمی‌توان این نوع گردشگری را همپای دنیا ترویج کرد.
وی با بیان این که گردشگری غارها نیازمند تخصص و آموزش است، می‌گوید: غارها بخش دست نخورده طبیعت و دارای ظرفیت‌های قابل توجهی هستند که می‌توان از آن‌ها بهره‌برداری اقتصادی قابل توجهی در حوزه گردشگری داشت.
این مسئول از ظرفیت غارها در ژئوتوریسم و گردشگری غار که نوعی گردشگری ماجراجویانه است، یاد می‌کند و می‌گوید: این نوع گردشگری که اخیراً در دنیا هم مورد توجه قرار گرفته و طرفداران زیادی دارد، در صورتی که مدیریت نشده باشد منجر به تخریب و آسیب به غارها می‌شود لذا بیشتر باید این نوع گردشگری را در کشورمان به ویژه شهر یزد که از تعدد و تنوع غارهای غنی برخوردار است، در قالب گردشگری محتاطانه و با آموزش تعریف کرد.
وی گردشگری غار بدون هماهنگی و مهارت را حتی منجر به تهدید سلامت افراد می‌داند و عنوان می‌کند: این نوع گردشگری در بسیاری از غارهای یزد می‌تواند بعضاً خطرآفرین هم باشد لذا باید دفتر غارها را تا زمانی که آموزش همگانی جامعی در بین مردم صورت نگرفته، بست و آنها را با جزئیات دقیق معرفی نکرد.
فاطمی در پایان متذکر می‌شود؛ البته نمی‌توان غارها را محصور کرد یا مانع ورود مردم به آن‌ها شد ولی می‌توان با آموزش‌های لازم و همگانی این ظرفیت مغفول را به ظرفیتی پویا و درآمدزا تبدیل کرد که این امر نیز زمانبر و نیازمند تعامل همه جانبه دستگاه‌هاست.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نخلستان های بافق سمبل سخاوت ، بخشندگی و پایداری است

کشاورزی بافق، زیر سایه سنگین معادن

افزون بر 2 هزار عنوان کتاب و مقاله به جشنواره میراث مکتوب یزد رسید

کودکانی که با خوشبختی قهرند!

عناوین مهم روزنامه روز سه‌شنبه پیمان یزد

احیای سنت پاییزه «سرکشی از پشت‌بام‌ خانه‌های تاریخی» در یزد

داستان آب در یزد؛ هرسال دریغ از پارسال

شهر دوچرخه‌ها جایی برای عابران ندارد

نگاهی به عناوین مهم روزنامه پیمان یزد

آب انبارهای شهر یزد/درآمدی بر پیشینه کارکرد و ساختار آنها

سهم اندک ایران از بازار جهانی تراش سنگ‏‌های قیمتی

به اهدای عضوم من امضا دهم

انتقاد یک نشریه محلی استان یزد از مسئولان تفت

ضرورت بازگشت پساب فاصلاب تفت به این شهر

پرواز هفتمین قلب در روز عاشورا

268851 دانش آموزیزدی در کلاس‌های درس حاضر شدند

ضرورت نگاه روانشناسانه به کلاس اولی ها

سلب قدرت تعقل و خلاقیت از کودکان/سیستم انگلیسی آموزش تغییر کند

عنوان‌های مهم روز دوشنبه روزنامه محلی پیمان یزد

روش‌های پرداخت در تجارت و بازرگانی بین‌الملل

اتاق امام حسین(ع) کجاست؟

فرخی را با دهان دوخته در اینجا زندانی كردند...

علم‌گردانی، آیین کهن دهستان سبزدشت بافق در محرم

ماه محرم

میگوی تازه چه خصوصیاتی دارد؟

/گزارش/ عزاداری محرم در یزد، حسینیه ایران

عجب بندی سرودی بهر زینب

نگاهی به عناوین مهم روزنامه محلی پیمان یزد

شهیدان رجایی و باهنر نماد ماندگار وحدت ملت و دولت است

لذت جنگل‌نوردی در دل کویر

طولانی‌ترین قنات کشور در مرکز جغرافیای ایران جاری است

فرار 50 ساله‌ی یزدی‌ها از گرمای تابستان با دسری خاص و ارزان‌

ویرانه‌ای در یزد که 200 دانش‎آموز دارد!

خرمای بافق رسید، کلاغ سبز پرید

178 مقاله در همایش ملی کارگاه‌های نانو فناوری در یزد پذیرفته شد

عرفه، روزی برای بخشایش گناهان و استجابت دعاست

کام تلخ شهروندان میبدی از آب شور در گرمای سوزان تابستان

حال و هوای این روزهای رودی كه به مزار بزرگان یزد تبدیل شد!

مروری بر زندگی تاجر یزدی که زندگی ایرانیان را دگرگون كرد

ماجرای تقدیم «تاج‌الشعرا» به شاعر یزدی از سوی ظالم‌ترین حاکم قاجار

آلایندگی دامداری‌ها، سلامت ساکنان کوی شهدای یزد را تهدید می کند

دنیای مجازی پرسه‌گاه بیماران جنسی

زنان باردار در مصرف برخی دمنوش‌های گیاهی احتیاط کنند

عناوین روزنامه‌های روز شنبه یزد

تیغ گرما روی گلوی دام‌های استان یزد!

بازار داغ گروه‌های مجازی گردشگری در فصل تعطیلات

نگاهی به روزنامه‌های روز دوشنبه یزد

یک شب در اورژانس

حذف هپاتیت C تا پایان سال 99 در یزد

اشتغال یزد به کام دیگران