خبر یزد

آخرين مطالب

امام جمعه یزد: دانشگاه‌ها جوانان را به سمت تفکر و خدامحوری سوق دهند علمي

امام جمعه یزد: دانشگاه‌ها جوانان را به سمت تفکر و خدامحوری سوق دهند
  بزرگنمايي:

خبر یزد - امام جمعه یزد گفت با اشاره به نقش دانشگاهیان در توسعه کشور،‌گفت:‌ دانشگاه‌ها باید جوانان را به سمت تفکر و خدامحوری سوق دهند.
  آیت الله«محمدرضا ناصری‌یزدی» در جریان دیدار با سرپرست جدید دانشگاه یزد ضمن تاکید بر این‌که تشکیل نظام اسلامی در ایران، تحول بزرگی در جامعه جهانی ایجاد کرده است، اظهار کرد:‌ همیشه زور زورمندان و قدرت قدرت مداران روی حرکات بشری سایه انداخته است و حرکت‌های استعماری، دنیا را به سمت برده داری مدرن سوق داده است اما انقلاب اسلامی این بساط را به هم ریخت. انقلاب اسلامی این سوال را مطرح کرد که چرا باید تابع زور و قلدری باشیم و چرا نباید بتوانیم مستقل عمل کنیم .
وی پیروزی انقلاب را نتیجه درایت امام خمینی (ره) و ایستادگی مردم عنوان کرد و افزود: امام به تأسی از حضرت امام حسین (ع)، ظلم و زور را نپذیرفت و حتی در رنج‌ها و سختی‌های دوران مبارزه و تبعید در مقابل آن ایستادگی کرد .
امام جمعه یزد گفت: انقلاب ما، یک نظام سلطه را که خواهان تسلط کامل بر ابعاد مختلف انسان بود، در هم شکست، قدرت‌ها نمی‌خواهند این موضوع را بپذیرند و به همین علت 40 سال است به طور مستمر انواع مشکلات از جمله جنگ‌ها و توطئه‌های گوناگون علیه کشور ماجریان دارد .
ناصری تصریح کرد: غربی‌ها نمی‌خواهند ما در زمینه علمی و اقتصادی نیز رشد کنیم. در طول سالها به گونه‌ای جوانان ما را پرورش دادند که فقط مطلبی را حفظ کنند و نمره بگیرند اما دانشجو باید درس را بفهمد و نوآوری داشته باشد. دانش آموختگان دانشگاه‌های ما باید خودشان کارآفرین باشند و به تولید علم و رشد و گسترش آن کمک کنند .
نماینده ولی فقیه در استان در بخش دیگری از سخنانش از دانشگاهیان خواست در جامعه علمی تحول ایجاد کنند و افزود: وظیفه شما نسبت به نسل جدید وظیفه سنگینی است وظیفه شما نجات جوانان از چاه ویلی است که غرب برای آنان ایجاد کرده است.
وی با بیان این‌که علم و ایمان دو بال هستند که باید با یکدیگر رشد کنند، از استادان دانشگاه خواست: روحیه خدامحوری را وارد زندگی جوانها کنند چرا که این روحیه همان روحیه آزادی و انقلابی است که استکبار و بندگی غیر خدا را پس می‌زند. آیت الله ناصری افزود: زمانی که باور کنیم خدا قادر است و با ماست هیچ وقت شکست نمی خوریم و این روحیه مقاومت انقلابی، روحیه خدمت به جامعه و در نهایت سبک زندگی اسلامی باید در جوانان دمیده شود .
«قاسم برید لقمانی» نیز در این دیدار با تاکید بر این‌که مشکل اصلی جامعه این است که مباحث اخلاقی، اولویت خود را از دست داده است، گفت: ما باید در بحث اخلاق سرمایه گذاری کنیم. خوشبختانه در دانشگاه یزد منشور اخلاقی اعضای هیات علمی را تدوین کردیم و انشالله منشور اخلاقی دانشجویان نیز تدوین خواهد شد .
سرپرست دانشگاه یزد افزود: موضوع دیگری که در دستور کار قرار دارد مبارزه با فساد است. در دانشگاه یزد به لحاظ اداری مشکل خاصی نداریم اما باید به فساد علمی توجه داشته باشیم. هر چند این موضوع نیز در دانشگاه یزد بسیار کم هست اما باید مراقبت بیشتری داشته باشیم .
بریدلقمانی همچنین با اشاره به تأکید آیت‌الله ناصری در این دیدار مبنی بر توجه ویژه به تولید فکر و علم در دانشگاه، تصریح کرد: ما نیز بر این باوریم که محیط دانشگاه باید فکر و علم‌آفرین باشد و یقینا حرکت دانشگاه در همین راستا خواهد بود .
وی در پایان با بیان این‌که دانشگاه و جامعه علمی کشور تشنه عالمان ربّانی است که کلامشان دوا و دارو باشد، ابراز امیدواری کرد دانشگاه یزد بتواند از چهره‌هایی که کلامشان تاثیرگذار است در تدریس دروسی مانند معارف و جلسات اخلاق بهره ببرد
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield