خبر یزد

آخرين مطالب

/گزارش/

آیا پرورش در نظام آموزش و پرورش مغفول مانده؟ مقالات

آیا پرورش در نظام آموزش و پرورش مغفول مانده؟
  بزرگنمايي:

خبر یزد - در حالی که نائب رییس کمیسون فرهنگی هنری مجلس دانش‌آموزی کشور از وضعیت نگران کننده پرورش و مغفول ماندن آن گلایه می‌کند، معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی منابع انسانی اداره کل آموزش و پرورش یزد از تدوین و نظارت جدی بر حوزه پرورش در مدارس خبر می‌دهد . به گزارش ایسنا–منطقه یزد، متاسفانه یکی از مشکلاتی که این روزها به صورت جدی در جامعه مشاهده می‌شود، توجه بیش از حد سیستم آموزشی کشور به مقوله آموزش است و گویا پرورش که باید سهمی برابری با آن داشته باشد، از قلم افتاده است .
برگزاری کلاس‌های تست و فوق برنامه که قبلا بیشتر در دبیرستان‌ها برگزار می‌شد این روزها به دبستان هم نفوذ پیدا کرده است و دغدغه‌های شیرین درس خواندن در کنار رشد و پرورش به رقابتی تنگاتنگ تبدیل شده که البته آنقدرها هم بد و نامطلوب نیست و بازار خوبی را برای برخی از مدارس راه انداخته است .
سطح بندی مدارس، بر اساس نوع آموزش و سطح بندی دانش اموزان که برای والدین هم با هزینه‌های سنگین تمام می‌شود از مهمترین آسیب‌هایی است که شاخص شدن آموزش در مدارس به ارمغان آورده است .
در حین حال، نباید غافل از این شد که آموزش و پرورش هم نگران این مسئله فاجعه‌بار شده تا نسبت به برقراری تعادل در زمینه آموزش و رشد و پرورش اقدام کند چرا که اگر جامعه‌ای با سیستم آموزشی خالی از پرورش همچون منجلابی انسان‌های ساخته شده بر مبنای آموزش را در منجلاب آسیب‌های اجتماعی و عدم تامین نیازهای فردی و اجتماعی یک انسان غرق می‌کند .
مغفول ماندن پرورش در نظام آموزش و پرورش
«علی فرهمند» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه یزد، توجه بیش از حد به بحث آموزش را یکی از بزرگترین مشکلات دانش اموزان عنوان و اظهار می‌کند: متاسفانه یکی از مشکلات غالب دانش‌آموزان در سیستم آموزشی آموزش و پرورش توجه بیش از حد این دستگاه به موضوع آموزش نسبت به پرورش است .
وی با تشبیه آموزش و پرورش به عنوان بال‌های یک پرنده تصریح می‌کند: یک کبوتر باید با هر دو بال آموزش و پرورش حرکت کند در حالی که هم‌اکنون بال پرورش ما غیرفعال است و این سیستم با این احتساب قدرت پرواز خود را از دست داده است .
نائب رییس کمیسون فرهنگی هنری مجلس دانش‌آموزی کشور با بیان این که پارلمان دانش‌آموزی استان یزد اولین پارلمان دانش‌آموزی کشور است، می‌گوید: تشکیل یک پارلمان متشکل از نمایندگان هر شهرستان صدای دانش‌آموزان راهکاری به منظور در میان گذاشتن مشکلات دانش آموزان با مسئولان کشوری و مطالبه نیازهای جدی این قشر انجام شد .
نماینده مجلس دانش‌آموزی استان یزد در پایان نیز، با اشاره به عضویت «سارا فلاح» یکی از نمایندگان دانش‌آموزی استان یزد به عنوان یکی از اعضای هیات رییسه دانش‌آموزان کشور خاطرنشان می‌کند: بنده نیز به عنوان نائب رییس کمیسون فرهنگی مجلس دانش‌آموزی کشور و تنها مخبر سند این دوره مجلس دانش‌آموزی کشوری تحت عنوان سند سلامت روان انتخاب شدم که مسئولیت جمع‌آوری اسناد و ارائه آن‌ها به نمایندگان مجلس و وزیران را به منظور تدوین بر عهده دارم .
ارزیابی عملکرد مدارس در حوزه پرورشی از مهر امسال
«علیرضا مصباح‌فر» معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی منابع انسانی اداره کل آموزش و پرورش یزد در رابطه با تدوین صد درصدی برنامه‌های مدارس بر اساس سند تحول بنادین به خبرنگار ایسنا می‌گوید: برخلاف چند سال گذشته، امسال تمامی برنامه‌های آموزشی براساس سند تحول بنیادین تدوین و برنامه‌ریزی شده است که البته میزان اجرایی شدن آن در طرح تعادل مشخص خواهد شد .
وی با بیان این که طبق سند تحول بنیادین با دیدگاه تربیت اسلام و ایران باستان، شش حوزه تربیتی را مشخص کرده است، تصریح می‌کند: حوزه‌های اعتقادی و عبادی و دینی، اجتماعی و سیاسی، اقتصادی و حرفه‌ای، علمی و فناوری، زیبایی شناختی و هنری و همچنین زیستی و بدنی حوزه‌ای تربیتی هستند که آموزش تنها بخش کوچکی از حوزه علمی و فناوری را شامل می‌شود .
این مسئول عدم کارورزی مدیران و برنامه‌ریزی برای تحقق سند تحول بنیادین را از عوامل شاخص شدن آموزش نسبت به سایر حوزه‌ها عنوان می‌کند و می‌گوید: از آنجایی که آموزش به صورت کمی و قابل سنجش است و با یک کارنامه تحصیلی نمود پیدا می‌کند، بیشتر به چشم می‌آید اما پرورش و حوزه‌های آن قابل سنجش با معیارهای کمی نیست و همین عوامل تاثیرگذار بوده است .
وی در رابطه با میزان عمل کردن مدارس به سند تحول بنیادین می‌گوید: هر چند که قبلا این نگرانی وجود داشت اما امسال نظام ارزیابی مدیریت عالی مدارس در این راستا اقدام می‌کند به طوری که مکانیزم سیستمی ارزیابی، تمام مسابقات فرهنگی با جزئیاتی مانند تعداد شرکت‌کننده‌ها، سطح و مراحل و صعود و رشته‌های شرکت کننده را بررسی می‌کند .
وی اضافه می‌کند: برگزاری و اجرای هر نوع برنامه‌ فرهنگی از سوی مدارس با دریافت مستنداتی مانند عکس و فیلم پذیرفته می‌شود و البته ناظران نیز به صورت زنده در صحنه برگزاری برنامه‌های مدارس حاضر و مشاهدات خود را ثبت می ‎کنند .
مصباح‌فر از برگزاری 35 عنوان برنامه پرورشی و 18 برنامه در حوزه تربیت بدنی خبر می‌دهد و می‌گوید: این میزان از برنامه‌های حوزه فرهنگی در مقابل 14 برنامه آموزشی در سطح آموزش ابتدایی و 24 عنوان برنامه آموزشی در سطح برنامه‌های متوسطه قرار دارد .
بالا رفتن توقع جامعه از آموزش مدارس
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در زمینه تاثیر سوء کنکور و آزمون‌های ورودی مدارس در کاهش توجه مدارس به مسائل آموزشی خاطرانشان می‌کند: متاسفانه برداشتن کنکور و چنین آزمونهایی فراتر از عملکرد اموزش و پرورش و در محدوده قانون‌گذاری مجلس است و اموزش و پرورش در راستای لغو آن، نمی‌تواند اقدام کند .
معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی منابع انسانی اداره کل آموزش و پرورش یزد با اشاره به این که چتر کنکور فراتر از اموزش در مدارس را شامل می‌شود، تصریح می‌کند: متاسفانه سایه کنکور نه تنها بر آموزش و پرورش بلکه بر جامعه نیز اثر کرده است به طوری که بازار، انتشارات‌ها و آموزشگاه‌ها و سایر موارد وابسته به آن و حتی آموزش عالی نیز بر اساس آن فعالیت می‌کنند .
وی اضافه می‌کند: متاسفانه امروزه توقع جامعه از اموزش در مدارس نیز بالا رفته است و چنانچه در مدرسه‌ای شاخص نباشد، از سوی جامعه وابسته به آن و والدین مورد بازخواست قرار می‌گیرد .
مصباح‌فر در پایان بر ضرورت پیگیری مقوله پرورش در مدارس تاکید می‌کند و می‌گوید: با زیربنای خرد و تعقل که اساس آموزش و پرورش ایرانی و اسلامی است، می‌توان شاهد پرورش نیروهای انسانی جامعه و کاربردی برای جامعه بود که این نوع سیستم آموزشی در سند تحول بنادین در نظر گفته شده و هر ساله به رغم اختلاف بین میزان اجرایی شدن برنامه‌های این سند، به سمت آن نزدیک تر می‌شویم .
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لبخند پسته به اقتصاد یزد/محصولی که بزودی خاتم را جهانی می‌کند

هویت جا مانده در قفای فراموشی

روز عصای سفید/ حس می‌کنم لطافت باران را

پیاده‌روی اربعین جلوه‌ای از زندگی جهادی/هیئت‌ها جریان ساز باشند

نخلستان های بافق سمبل سخاوت ، بخشندگی و پایداری است

کشاورزی بافق، زیر سایه سنگین معادن

افزون بر 2 هزار عنوان کتاب و مقاله به جشنواره میراث مکتوب یزد رسید

کودکانی که با خوشبختی قهرند!

عناوین مهم روزنامه روز سه‌شنبه پیمان یزد

احیای سنت پاییزه «سرکشی از پشت‌بام‌ خانه‌های تاریخی» در یزد

داستان آب در یزد؛ هرسال دریغ از پارسال

شهر دوچرخه‌ها جایی برای عابران ندارد

نگاهی به عناوین مهم روزنامه پیمان یزد

آب انبارهای شهر یزد/درآمدی بر پیشینه کارکرد و ساختار آنها

سهم اندک ایران از بازار جهانی تراش سنگ‏‌های قیمتی

به اهدای عضوم من امضا دهم

انتقاد یک نشریه محلی استان یزد از مسئولان تفت

ضرورت بازگشت پساب فاصلاب تفت به این شهر

پرواز هفتمین قلب در روز عاشورا

268851 دانش آموزیزدی در کلاس‌های درس حاضر شدند

ضرورت نگاه روانشناسانه به کلاس اولی ها

سلب قدرت تعقل و خلاقیت از کودکان/سیستم انگلیسی آموزش تغییر کند

عنوان‌های مهم روز دوشنبه روزنامه محلی پیمان یزد

روش‌های پرداخت در تجارت و بازرگانی بین‌الملل

اتاق امام حسین(ع) کجاست؟

فرخی را با دهان دوخته در اینجا زندانی كردند...

علم‌گردانی، آیین کهن دهستان سبزدشت بافق در محرم

ماه محرم

میگوی تازه چه خصوصیاتی دارد؟

/گزارش/ عزاداری محرم در یزد، حسینیه ایران

عجب بندی سرودی بهر زینب

نگاهی به عناوین مهم روزنامه محلی پیمان یزد

شهیدان رجایی و باهنر نماد ماندگار وحدت ملت و دولت است

لذت جنگل‌نوردی در دل کویر

طولانی‌ترین قنات کشور در مرکز جغرافیای ایران جاری است

فرار 50 ساله‌ی یزدی‌ها از گرمای تابستان با دسری خاص و ارزان‌

ویرانه‌ای در یزد که 200 دانش‎آموز دارد!

خرمای بافق رسید، کلاغ سبز پرید

178 مقاله در همایش ملی کارگاه‌های نانو فناوری در یزد پذیرفته شد

عرفه، روزی برای بخشایش گناهان و استجابت دعاست

کام تلخ شهروندان میبدی از آب شور در گرمای سوزان تابستان

حال و هوای این روزهای رودی كه به مزار بزرگان یزد تبدیل شد!

مروری بر زندگی تاجر یزدی که زندگی ایرانیان را دگرگون كرد

ماجرای تقدیم «تاج‌الشعرا» به شاعر یزدی از سوی ظالم‌ترین حاکم قاجار

آلایندگی دامداری‌ها، سلامت ساکنان کوی شهدای یزد را تهدید می کند

دنیای مجازی پرسه‌گاه بیماران جنسی

زنان باردار در مصرف برخی دمنوش‌های گیاهی احتیاط کنند

عناوین روزنامه‌های روز شنبه یزد

تیغ گرما روی گلوی دام‌های استان یزد!

بازار داغ گروه‌های مجازی گردشگری در فصل تعطیلات