خبر یزد

آخرين مطالب

در میزگرد ایرنا یزد مطرح شد

مطالبه اصلی مردم مهریز توجه به مبلمان شهری است اجتماعي

مطالبه اصلی مردم مهریز توجه به مبلمان شهری است
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - میزگردی با عنوان «بررسی وضعیت مبلمان شهر مهریز » با حضور جمعی از مسئولان و کارشناسان شهرستان برگزار شد، شرکت کنندگان با اشاره به اینکه مهمترین مطالبه شهروندان بهبود مبلمان شهری است بر انجام آن تاکید کردند.

 مبلمان شهری (سیما و منظر شهر) به مجموعه وسیعی از وسایل، اشیا، دستگاه ها، نمادها ،خرده بناها ،فضاها و عناصری گفته می شود که در خیابان و در فضای باز شهر نصب و مورد استفاده همگان است به این اصطلاح معروف شد.
مبلمان شهری انواع مختلف دارد که هر یک از لحاظ طراحی در راستای هویت شهر و سیمای آن گام بر می دارد و آیینه ای از فرهنگ شهر است که مهمترین آنها می توان به صندلی ها و نیمکت ها، ایستگاه های اتوبوس، سطل های زباله، تابلوهای آگهی، نمادهای شهری و سنگ فرش پیاده روها ،تابلو مغازه ها و غیره اشاره کرد.
شرکت کنندگان در این میزگرد همگی با توجه به وجود مناطق ییلاقی، مهاجر پذیر بودن و ورود مسافران زیاد به خاطر موقعیت شهر که در کنار جاده اصلی شمال به جنوب کشور در محدوده استان یزد قرار دارد، بر اهمیت پیگیری موضوع تاکید و همکاری تمام بخش ها را با محور شهرداری و شورای شهر خواستار شدند.
شرکت کنندگان در میزگرد یادشده با اشاره به اینکه در سال های اخیر با همت مجموعه شهرداری و شورای شهر کارهای زیربنایی خوبی در ساخت معابر عمومی، خصوصا ساخت میدان های مختلف انجام شد، مهمترین نیاز منطقه را، توجه به زیبایی ظاهر و مبلمان شهری دانستند.
**مبلمان شهر، هویت هر منطقه است
کارشناس امور عمرانی فرمانداری مهریز بر این باور است: مبلمان هر شهر در اصل همان هویت، اصالت و نشانه فرهنگ مردمان آن که موضوعی مهم است، باید برای انجام آن اقدام مناسب شود.
حامد شیشه بری افزود: برای انجام درست و مناسب مبلمان شهری و توجه به زیباسازی آن احتیاج به طرح، برنامه، همکاری و همیاری تمام دستگاه های مختلف و مردم دارد.
وی تصریح کرد: انجام فعالیت های بدون برنامه و جزیره ای عمل کردن اداره های مختلف قطعا به نتیجه نمی رسد، با توجه به اهمیت موضوع، همه مردم و مسئولان باید همکاری کنند.
این مسئول تصریح کرد: فعالیت هایی که در بخش مبلمان شهری انجام می شود نه تنها هزینه بر نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری زیربنایی است، بنابراین فواید فرهنگی و اجتماعی زیادی برای همه مردم دارد.
شیشه بری خاطر نشان کرد: برای موفقیت در کارها باید برنامه ها تیمی و با همکاری تمام دستگاه ها ، نظارت عالی و عملی انجام شود که دولت از انجام برنامه ها حمایت می کند.
**اولویت شهرداری ،رسیدگی به سیما و منظر شهری است
به گفته معاون شهرداری مهریز رسیدگی به سیما و منظر شهر با همکاری برخی دستگاه ها، مردم و تشکل ها، رسیدگی به آن در قالب مبلمان شهری در دستور کار است.
عباسعلی زارع زاده افزود: تاکنون برای سنگ فرش و موزائیک خیلی از پیاده روهای اصلی با همکاری کسبه و پیگیری آنها فعالیت های خوبی خصوصا در سال 1397 انجام شد.
وی به نصب تابلو های جدید راهنمای مسیر ، حصارکشی برخی زمین های متروکه در شهر، جمع آوری تابلوی اضافی، نامناسب و نظارت بر نصب بنرهای تبلیغاتی از جمله این اقدامات اشاره کرد.
به گفته وی، لکه گیری آسفالت فرسوده خیابان ها، جمع آوری صنوف مزاحم و انتقال آنها به مکان دیگر و رنگ آمیزی سنگ جدول ها را بخشی از اقدامات برشمرد.
معاون شهرداری مهریز با بیان اینکه رسیدگی به سیما و منظر شهر جزو خواسته های مردم و مسئولان است، ابراز امیدواری کرد با همکاری و مشارکت بخش خصوصی این امر محقق شود.
**زمین های متروکه کنار خیابان ها حصارکشی شود
همچنین عضو سابق شورای شهر مهریز اظهار داشت: بهترین و آسان ترین راه ها برای مبلمان شهری حصارکشی زمین های بدون دیوار کنار خیابان های اصلی شهر است.
حجت الاسلام سیدحسین حسینی افزود: شهرداری و شورای شهر باید به صاحبان این زمین ها بر اساس مقررات اخطار دهند که در مهلت مشخص نسبت به حصارکشی اقدام کنند.
وی تصریح کرد: در صورتیکه صاحب ملک اقدامی نکرد، شهرداری برای زیباسازی و سیمای مناسب شهر اقدام کند.
عضو سابق شورای شهر به ورودی مهریز که در کنار جاده سنتو قرار دارد، اشاره کرد و گفت: همه روزه ده ها دستگاه خودرو از برخی استان ها از این مسیر به شمال- جنوب ، شرق و غرب کشور رفت و آمد می کند که ادامه وضعیت موجود زیبنده نیست.
حسینی پیشنهاد کرد: در طول مسیر نسبت به ایجاد فضاهای فرهنگی، تفریحی و پارک با همکاری بخش خصوصی اقدام و نسبت به تامین روشنایی مناسب و ساماندهی اطراف آن اقدام شود.
** آمادگی اصناف و کسبه برای اجرای مبلمان شهری
رئیس اتاق اصناف مهریز هم می گوید: کسبه و اصناف برای اجرای مبلمان شهری آماده همکاری با شهرداری و شورای شهر هستند.
محمدرضا زارع زاده با اشاره به اینکه وضعیت کنونی به هیچ وجه زیبنده نیست خاطر نشان کرد: اگر شهرداری و شورای شهر طرح را ارائه دهند کسبه برای اجرا آماده همکاری هستند.
وی تصریح کرد: رسیدگی به سیما و منظر شهر در قالب برنامه مدون نه تنها به نفع مردم و کسبه است بلکه در زییایی شهر و جذب مشتری نقش موثری دارد.
**مبلمان شهری جزو اولویت شورای شهر است
عضو شورای شهر مهریز تصریح کرد: مهمترین اولویت این نهاد در یک و نیم سال گذشته بر اساس درخواست مردم و مسئولان رسیدگی به سیما و منظر و زیباسازی شهر بود.
محمدرضا زارعیان افزود: در این ارتباط جلسه های متعددی با همکاری و حضور مسئولان شهری انجام شد که همگی آنها بر رسیدگی به موضوع تاکید کردند.
وی خاطر نشان کرد: در این ارتباط نسبت به رنگ آمیزی دیوارهای شهر و اجرای طرح های هنری، رنگ آمیزی سنگ جدول و خط عابر پیاده با همکاری برخی اداره ها اقدام شد.
این مسئول جابه جایی تعدادی از پایه های برق در خیابان ها و نصب پایه های جدید را از دیگر برنامه ها عنوان کرد و یادآور شد: در این ارتباط با اداره برق جلساتی برگزار شد.
زارعیان از دیگر برنامه های شورا را، حصارکشی زمین های اطراف خیابان های اصلی شهر ذکر کرد که در سال جاری کارهای خوبی اتجام شد
**مبلمان مناسب شهری موجب روحیه و شادابی است
عضو کانون خبرنگاران مهریز هم در ادامه نشست میزگرد گفت: مبلمان شهری اگر درست تعریف و اقدام شود به خاطر زیبایی هایی که دارد موجب شادی و نشاط مردم و مسافران می شود.
زهرا جوانمردی افزود: کارهای خوبی در سال های گذشته از لحاظ عمرانی در شهرستان انجام شد که به هیچ وجه به سیما و منظر شهر مهریز رسیدگی نشده است.
وی تصریح کرد: مطالبه مردم و نسل جوان از شهرداری و شورا این است در عمل، رسیدگی به مبلمان شهر را در اولویت کارها قرار دهد و از دیدگاه و ظرفیت افراد علاقه مند نیز استفاده کنند.
از جمعیت 55 هزار نفری مهریز حدود 65 درصد در بافت قدیم و جدید شهر مهریز و در 30 محله و شهرک زندگی می کنند.
بنای مهریز را به مهرنگار دختر انوشیروان ساسانی نسبت می دهند و به خاطر وجود حدود 600 اثر تاریخی و فرهنگی در سال میزبان مسافران و گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور است.
ایرنا، تنها خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران است که به‌عنوان ششمین خبرگزاری جهانی در 19 مرداد 1313 خورشیدی با عنوان « آژانس پارس» و باهدف تولید و بازتاب اخبار و رویدادهای مهم ایران، منطقه و جهان شکل گرفت.
این رسانه ملی در هشتم دی 1360 با تصویب مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری جمهوری اسلامی تغییر نام داد و هم‌اکنون 84 سال از فعالیت آن می‌گذرد و قدیمی‌ترین خبرگزاری ایران است.
ایرنا دارای شبکه‌ای گسترده از دفاتر و خبرنگاران در داخل و خارج از کشور است به‌گونه‌ای که علاوه بر 54 دفتر در مراکز استان‌ها و شهرهای مهم، شبکه گسترده از خبرنگاران محلی در نقاط مختلف دارد.
ایرنا همچنین در حال حاضر با بهره‌گیری از 22 دفتر خارجی، تحولات و رویدادهای جهان را از نزدیک پوشش می‌دهد و علاوه بر آن، اخبار تحولات ایران را علاوه بر فارسی به 8 زبان زنده و مهم دنیا در اختیار مخاطبان می‌گذارد.
ایرنا همچنین صاحب‌امتیازی روزنامه‌های ایران، ایران ورزشی، روزنامه عربی زبان الوفاق، انگلیسی‌زبان ایران دیلی و روزنامه ویژه نابینایان - «ایران سپید»- را در اختیار دارد و دانشکده خبر به‌عنوان یکی از مهمترین مراکز تربیت خبرنگاران و متصدیان حوزه اطلاع‌رسانی کشور نیز وابسته به آن است.
7536/ 2047/


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راهیان نور محور وحدت است

دانش‌آموزان باید نقاد و پرسشگر تربیت شوند

یزد آغازگر مطالبه‌گری مناسب‌سازی شهر در کشور

آرزوی محال دانش‌آموزان معلول جسمی حرکتی یزد برآورده شد

خیران ابرکوهی، یک میلیارد ریال به خانواده‌ زندانیان کمک کردند

طرح تحکیم بنیان خانواده ویژه یزد اجرا می‌شود

انتقال آب بدون توجه به مدیریت مصرف مشکل یزد را رفع نمی‌کند

محرومیت زوجین از زندگی عاطفی با تاخیر در ازدواج

ثبت‌نام طرح ملی مسکن به سرنوشت پیش‌فروش خودرو دچار می‌شود؟

محموله 200 کیلویی تریاک در یزد توقیف شد

یزدی‌ها نگران کمبود داروی آنفلوآنزا نباشند

کمک به رفع سوء تغذیه 1066 کودک زیر پنج سال یزدی توسط کمیته امداد

سه قاچاقچی با 191 کیلوگرم تریاک در یزد دستگیر شدند

اخراج معتادان تحت درمان از کار، ممنوع!

توقیف محموله 1.5 میلیاردی پوشاک قاچاق در مهریز

گزارش تصویری ملاقات چهره به چهره شهردار شهر جهانی یزد با شهروندان منطقه چهار شهرداری یزد در راستای نهضت پاسخگویی

درحال حاضر هزینه تمام شده هرمترمربع آسفالت برای شهرداری، بیش از 45هزار تومان است

انعقاد تفاهم نامه همکاری شهرداری یزد و شرکت گروه سرمایه گذاری در راستای اجرای پروژه های عظیم شهری

گزارش تصویری مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی سایه های فیروزه ای (شیوه های ارائه در هنرهای جدید) با حضور شهردار شهر جهانی یزد در سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

گزارش تصویری مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری بین شهرداری یزد و شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن تهران در راستای اجرای پروژه های عظیم شهری

حمایت از معلولان و خدمات رسانی به آنها وظیفه انسانی است

مطالبه‌گری در چارچوب قوانین ویژگی‌ مهم دانشجویان است

تمام طرح‌های مناسب‌سازی شهری در گروی تایید ناظران معلول است

160 کیلوگرم مواد مخدر در یزد کشف شد

معلولیت یک احتمال برابر برای همه ...

طبق رویه جدید شهرداری، هرکس عوارض شهرداری و جریمه‌ها و ... را در اوایل سال بپردازد مشمول تخفیف بیشتری خواهد شد

اموال مسروقه در بافق به مالباختگان تحویل شد

مدیر منطقه چهار شهرداری یزد عنوان کرد: عملیات عمرانی دفع آب های سطحی میدان همافر پایان یافت

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد رویکرد چتر زندگی را پرداختن به آسیب های اجتماعی عنوان کرد

معاون خدمات شهری شهرداری یزد بر لزوم دیدگاه جامع در طرح های اجرایی تاکید کرد

مدیر منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد عنوان کرد: برای تردد معلولین در بافت تاریخی، اتوبوس‌های ویژه ای اختصاص یافت

شهردار یزد تصریح کرد: تعاملات بین شهری، لازمه توسعه شهر جهانی یزد است

مدیر منطقه بافت تاریخی یزد عنوان کرد: برای تردد معلولین در بافت تاریخی یزد اتوبوس‌های ویژه ای اختصاص یافت

مزایده املاک

کشف 283 کیلو تریاک طی عملیات ضربتی پلیس در میبد

اعطای 16 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به مددجویان یزدی

افتتاح طرح‌های مناسب‌سازی مجموعه تاریخی امیرچخماق در یزد

من با مردم عادی هیچ فرقی ندارم!

گیله مرد ایرانی اعضای بدنش را در یزد به نیازمند اهدا کرد

هیچ طرح شهری در یزد بدون تایید ناظر معلول تحویل گرفته نمی‌شود

مهریز یک عابربانک مناسب‌سازی شده برای معلولان هم ندارد

از حقوق شهروندی چه می دانیم؟

شهردار یزد: شهری که نتواند پذیرای همه افراد جامعه باشد، معلول است

توجه به حقوق معلولین بیانگر مترقی بودن مدیریت شهری است

اغفال کاربران با درج آگهی دروغین در یزد

واکسن آنفلوانزا خوب است ولی در یزد نیست!

بازدید شهردار از پل 17شهریور و محدوده ریل قطار

درحال حاضر 15 دستگاه اتوبوس برای استفاده در جشنواره گردشگری معلولین به رمپ تجهیز شده است که در آینده نیز مورد استفاده شهروندان قرار خواهد گرفت

با مصوبه شورای اسلامی شهر، از این‌پس پیمانکاران شهرداری موظف به توجه ویژه به حوزه معلولین به صورت علمی و عملی می‌باشند

مدیر منطقه دو شهرداری یزد عنوان کرد: طرح ضربتی جمع آوری و پاکسازی زمین های خالی و رفع خطر از گودهای ورودی شهر اجرا می شود