خبر یزد

آخرين مطالب

928 نفر در یزد از تحصیل بازمانده‌اند فرهنگي

928 نفر در یزد از تحصیل بازمانده‌اند
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد- معاون پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش و پرورش یزد گفت: 928 نفر بازمانده از تحصیل در استان وجود دارد که با کد ملی، آدرس و تلفن در اداره کل ثبت احوال ثبت شده و قابل پیگیری است.

"علیرضا مصباح فر" در نشست شورای آموزش و پرورش استان افزود: 535 نفر از این تعداد، پسران و بقیه دختران هستند.
وی ضمن گلایه از اینکه در برخی از رسانه ها تعداد بازمانده از تحصیل را چهار هزار و 745 نفر عنوان کرده بودند گفت: بازمانده از تحصیل، ترک تحصیل و بیسواد؛ هر کدام از این واژه ها معنی خاص خود را دارد و بازمانده از تحصیل افرادی هستند که کد ملی آنها در هیچ مدرسه ای ثبت نشده و در هیچ کجای کشور ثبت نام نکرده اند.
مصباح فر افزود: افرادی که در استان یزد سکونت داشته و یا متولد شده اند کد ملی آنها در ثبت احوال جزو آمار استان یزد بوده و در صورت عدم ثبت نام در مدارس جهت پیگیری به آموزش و پرورش اعلام می شود و اگر کسی در یزد ساکن نباشد اما آدرس خود را تغییر ندهد باز هم جزو آمار استان یزد محاسبه خواهد شد لذا ضمن گلایه از افردی که در خبری اشتباه عنوان کرده بودند استان یزد بیشترین درصد بازمانده از تحصیل را دارد اعلام می کنیم این تعداد 928 نفر بوده است.
معاون پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد ضمن گلایه از اینکه برخی از افراد این آمار را در کنار آمار قبولی کنکور یزدی ها و رتبه اول بیست و چندساله کشور درج کرده بودند گفت: برخی افراد موفقیت ها را به عمد تخریب می کنند لذا بهتر است آماری که اعلام می شود براساس مستندات و صحیح باشد و با استفاده درست از واژگان درج شود.
رییس شورای موسسان مدارس غیردولتی استان یزد هم در این نشست گفت: بیش از 30 درصد دانش آموزان استان یزد در مدارس غیردولتی به تحصیل مشغول هستند.
سیدمحسن هاشمی افزود: در مدارس غیردولتی استان یزد بیش از 33 هزار و 500 دانش آموز مشغول به تحصیل هستند و بیش از 3 هزار و 260 نفر پرسنل نیز در این مدارس اشتغال دارند.
وی ادامه داد: در دوره پیش دبستانی 368 مدرسه با یکهزار و 800 اشتغال و 18 هزار و 500 دانش آموز در استان فعالیت دارند.
رییس شورای موسسان مدارس غیردولتی استان یزد اظهار داشت: متاسفانه علی رغم این تعداد اشتغالزایی که توسط مدارس غیردولتی انجام شده اما این مداس نمی توانند از وام اشتغالزایی استفاده کنند که این موضوع در سند تحول نیز درج شده و در راستای حمایت از بخش خصوصی ذکر شده است.
هاشمی ادامه داد: مدارس غیردولتی در استان یزد به دلیل تورم افسار گسیخته ای که سال گذشته به وجود آمد حال و روز خوبی ندارند و در سال گذشته 8 مدرسه غیردولتی تعطیل شد و اگر تدبیری انجام نشود در سال جاری 17 مدرسه غیردولتی دیگر تعطیل خواهد شد.
وی افزود: در سال تحصیلی 98-97 تعداد 278 مدرسه غیردولتی در سطح استان یزد دایر بود که در مقاطع دبستان و دبیرستان دوره اول و دوم به دانش آموزان خدمت رسانی می کرد.
وی یادآور شد: اگر مدارس غیردولتی تعطیل شود این تعداد دانش آموز به مدارس دولتی هجوم خواهند آورد و اگر کمکی حداقل در رابطه با تسهیلات کم بهره صورت نگیرد تعدادی دیگر از مدارس غیردولتی استان یزد در سال جاری تعطیل خواهد شد و این درحالی است که وام اشتغال در استان های کرمان و فارس به این مدارس اعطا شد ولی در استان یزد انجام نمی شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد نیز در این نشست گفت: از سال های 96 و 97 وام های اشتغال در قالب دو اعتبار روستایی و فراگیر انجام می شود و متاسفانه هیچکدام از آنها رسته آموزش و پرورش ندارد و در آن قید نشده است.
محمدحسین ریاحی افزود: ما نیز قبول داریم که مدارس غیردولتی در زمینه اشتغال فعالیت دارند و در این زمینه اثرگذارند اما با توجه به اینکه در این وام ها دیده نشده اند لذا مکاتباتی با تهران صورت گرفت تا به عنوان رسته اولویت دار مشخص شود.
وی اظهار داشت: در حورزه منابع نیز اگر کارگروه اشتغال استان در این زمینه مصوبه ای داشته باشد ما پیگیری لازم را خواهیم داشت.
مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد هم گفت: پروژه مهر در راستای آماده سازی مدارس استان در سال تحصیلی 99-98 آغاز شده و تا 15 مهر ماه سال جاری ادامه دارد.
عباسعلی دانافر افزود: پروژه مهر از 15 تیرماه آغاز شده و در 7 کارگروه سازماندهی، تعمیر و تجهیز، توجیه و تبلیغ، تایید صلاحیت، نظارت و ارزیابی، بهداشت و سلامت و کارگروه فرهنگی فعالیت خواهد کرد.
وی ادامه داد: پروژه مهر نماد مدیریت، برنامه ریزی و ساماندهی مراکز آموزشی در مدارس است و برای افزایش کارآیی و اثر بخشی فعالیت ها انجام می شود.
مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد اظهار داشت: در آیین نامه ابلاغی کشور پنج کارگروه در پروژه مهر پیش بینی شده بود که دو کارگروه بهداشت و سلامت و کارگره فرهنگی در اقدامی ابتکاری و توسط کارگروه مهر استان یزد اضافه شد.
دانافر تصریح کرد: هدف از اجرای پروژه مهر ایجاد تحول نوین در نگرش است و اینکه اقداماتی صورت گیرد تا این اقدامات به عنوان خاطره خوب در یاد دانش آموزان ثبت و ضبط شود.
وی ادامه داد: برای پروژه مهر جشن هایی در آغاز مدارس و در رده های مختلف تحصیلی با عنوان غنچه ها، شکوفه ها، جوانه ها، بازگشایی، بچه های رنگین کمان، طنین بانگ توحید، خانه در مدرسه و شکوه دانش اجرایی خواهد شد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد در یخش دیگری از سخنان خود خواستار بهره مندی مدارس غیردولتی از تحصیلات اشتغال، همچنین اختصاص زمین برای مسکن فرهنگیان و مساعدت استاندار برای تامین بخشی از هزینه های سرویس ایاب و ذهاب مناطق روستایی از جمله بخ و گاریزات در شهرستان تفت شد.
در پایان این نشست که با حضور استاندار و نمایندگان دستگاه های مختلف برگزار شد، هر یک از اعضا پیشنهادات خود را ارائه و تصمیمات لازم اتخاذ شد.
هم اکنون 250 هزار دانش آموز در یکهزار و 900 باب مدرسه در استان یزد تحصیل می‌کنند.
استان یزد یک میلیون و 138 هزار جمعیت دارد.
7537/‏‬ 6197


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آزار جنسی مجری زن جنجالی شد!

مساجد و هیات ها پایگاهی برای حل مشکلات مردم در محلات باشند

چرا لیلا حاتمی "شهرزاد" شد؟ + عکس

بازیگر مرد هزارچهره درگذشت

دوتار خراسان به ثبت جهانی رسید

مساجد و هیئات پایگاهی برای حل مشکلات مردم در محلات باشند

فروغ فرخزاد در میان برترین کارگردانان زن تاریخ سینما + عکس

بدترین فیلم های سینمایی 2019

مستند احسان علیخانی در جشنواره سینما حقیقت + عکس

سیمین غانم و هنرمندان عرصه موسیقی در مراسم تشییع پیکر تورج شعبانخانی + تصاویر

بهروز وثوقی، آلن دلون را کشت و پشیمان شد! + عکس

کهنسال‌ترین موجود زنده مهریز نو نوار می‌شود

اعتراض شارلیز ترون و آلما هال به گلدون گلوب 2020

مسجد جامع قدیم بافق با سه میلیارد ریال اعتبار مرمت شد

شب آرام رضا رشیدپور در تلویزیون! + عکس

وزیر فرهنگ از مدیرکل ارشاد یزد تجلیل کرد

راه اندازی پرتال ملی همکلاسی آسمانی یک ضرورت فرهنگی و اجتماعی است

برگزاری 250 محفل «انس با قرآن» در مدارس یزد

کنگره «عروج آسمانی» در یزد برگزار شد

رضا کیانیان در "دست انداز" کمال تبریزی + عکس

از بیانسه تا جنیفر لارنس: چهره سلبریتی ها در نقاشی های کلاسیک! + تصاویر

پخش دورهمی در شب یلدا، شایعه یا واقعیت؟ + عکس

شکایت الهام حمیدی از یک شبکه اینترنتی + عکس

"نقی معمولی" پایتخت در انتخابات بهارستان چه می کند؟! + عکس

نخستین متل استان یزد آماده بهره‌برداری شد

کتاب ساجی در یزد به زبان انگلیسی ترجمه شد

تنها کتابخانه گردشگری کشور برتر شد

یک قلعه تاریخی زمین ورزشی و سن روباز می‌شود!

جشنواره گردشگری معلولان در یزد آغاز شد

همه برنامه‌ها و جشنواره‌ها باید پیوست فرهنگی داشته باشد

«جوکر» در یزد اکران و تحلیل می‌شود

نامزدهای گلدن گلوب 2020 معرفی شدند

سکانس های ماندگار فیلم های 2019 + عکس

خواننده "بهار بهار" درگذشت + بیوگرافی و علت فوت

اثر هنری 120 هزار دلاری خورده شد! + عکس

فرهنگ‌نامه جاودانه‌های تاریخ در یزد رونمایی شد

کاوه آفاق و بهاره رهنما در نمایش "راه پله" + عکس

پای دختران تیم هاکی به جشنواره بین المللی مستند باز شد! + عکس

چه سریال هایی برای نوروز 99 ساخته می شوند؟ + عکس

زرتشتیان پیشگامان راه‌اندازی مدارس نوین در یزد

برترین فیلم های ترسناک موزیکال + عکس

تصاویر رقص سماع در بزرگداشت مولانا

مجری اسکار 2020 چه کسی خواهد بود؟ + عکس

هشتاد سالگی داریوش مهرجویی، هامون تویی! + عکس

90 دختر بهابادی عازم بازدید مناطق عملیاتی جنوب شدند

چهره شهاب حسینی و پارسا پیروزفر بدون روتوش در پشت صحنه "مست عشق" + تصاویر

آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

شقایق دهقان به "نون خ" سعید آقاخانی پیوست + جدیدترین تصاویر

انیمیشن های رمانتیک و عاشقانه + عکس

پیشرفت علمی کشور چاره ای جز عقب نشینی برای دشمن باقی نمی گذارد