خبر یزد

آخرين مطالب

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد:

سازمان‌های مردم‌نهاد پرچمدار صلح و دوستی ایرانیان باشند اجتماعي

سازمان‌های مردم‌نهاد پرچمدار صلح و دوستی ایرانیان باشند
  بزرگنمايي:

خبر یزد - مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد گفت: لازم است در عصر جهانی‌شدن سازمان‌های مردم نهاد پرچمدار صلح و دوستی ایرانیان در مجامع بین المللی باشند . به گزارش ایسنا-منطقه یزد،«فخرالسادات خامسی هامانه» در نخستین رویداد «شهر جهانی، شهر بدون پلاستیک» به تشریح توسعه پایدار پرداخت و اظهار کرد: توسعه پایدار فرآیندی است که موجب تحول در باورهای فرهنگی نهادهای اجتماعی و سیاسی به صورت بنیادین گردیده و بدون آنکه به منابع نسل های آینده صدمه ای وارد شود سطح رفاه جامعه ارتقا می‌یابد .
وی افزود: در مدل‌های جدید توسعه پایدار از اجتماعات محلی خواسته می‌شود که خودشان کنترل منابعی را در دست بگیرند تا از تمرکز قدرت جلوگیری کنند و بتوانند بر عملکرد نهادهای مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نظارت کنند .
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد گفت: اینجاست که کلید واژه هایی مانند مشارکت، شهروند فعال، فضای عمومی، علایق عمومی، هویت اجتماعی مبتنی بر ‌این علایق و... مطرح می‌شود و مواردی هستند که در جهان سوم و در قرنی که به آن قرن همیاری و مشارکت می‌گویند بسیار مهم و حیاتی هستند؛ قرنی که همه ناگزیر به پذیرش مشارکت هستند چون از طرفی با حضور مردم ظرفیت برای جلب مشارکت در بین مردم بالا رفته است و از طرفی مسائل آنقدر پیچیده شده که به وسیله تعداد محدودی از افراد قابل حل نیست .
خامسی به موضوع سمن ها به عنوان یکی از ابزارهای اساسی کاهش تمرکز قدرت اشاره و خاطرنشان کرد: سمن‌ها امروزه به بازیگرانی قدرتمند در عرصه‌های بین المللی تبدیل شده‌اند که توانایی تاثیرگذاری بسیار بالایی دارند و یکی از دلایل مهم آن مفهوم جامعه مدنی جهانی در سال‌های اخیر است .
این مسئول همچنین در تشریح اهداف سمن‌ها، تصریح کرد: کاهش حجم کار دستگاه های دولتی، کمک به حقوق شهروندی، ایجاد نشاط اجتماعی، حاکم کردن عدالت اجتماعی، ایجاد کثرت گرایی در جامعه، افزایش بازدهی منابع انسانی و مالی، ایجاد تعادل اجتماعی، ایجاد هماهنگی و همبستگی اجتماعی در جامعه، نظام پنهان ارتقای سلامت جامعه، بالا بردن سطح فرهنگ مشارکت عمومی، تأمین امنیت انسانی، ایجاد تثبیت اقتصادی، به کارگیری نیروهای نهفته مردمی و جوان، جذب منابع مالی و امکانات غیرنقدی برای ارتقای حوزه های مختلفی که در آنها فعالیت می‌کنند ‌از جمله میراث فرهنگی، بهداشت، آموزش، محیط زیست، ترافیک، برنامه های کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی و... از عمده ترین اهداف و نقش های مورد انتظار سمن ها هستند و مهم تر از همه به عنوان واسطه ای بین دولت و ملت بوده و در واقع یک تعامل دو سویه بین دولت و ملت را فراهم می کنند و مشخص است که سمن ها با این اهداف و کارکردها، بازیگران اصلی تحقق توسعه پایدار در جوامع هستند .
خامسی ادامه داد: در بحث توسعه پایدار موضوع توسعه مشارکتی مطرح می شود که در آن مسئولیت، برنامه ریزی، اجرا، نگهداری، نظارت و... بر عهده مردم است و به مردم برای مشارکت و توانمند سازی خودشان فرصت می دهد، زمینه بحث و گفتگو را در مباحث جمعی ایجاد می کند و حتی حق اعتراض مدنی را فراهم می کند ‌و تجربه نشان داده که این حالت از توسعه، پایدارترین شکل توسعه در کشورهاست و به خاطر همین است که در همین رابطه انجمن ها و نهادهای مردمی به مجرایی برای آموزش مردم و حضور دادن آنها در سرنوشت خودشان و مشارکت در تصمیم گیری های جمعی که در سطح محلات و مناطق شهری تبدیل می شوند .
وی افزود: ضروری ‌است در عصر جهانی شدن و در آستانه تحقق توسعه پایدار آگاهی مردم افزایش یابد و سازمان‌های مردم‌نهاد برای افزایش خلاقیت، مشارکت عمومی و پیشرفت اجتماعی تلاش کنند و بتوانند جانشین شایسته ‌ای برای خدمات عمومی در سطح جامعه و پرچمدار صلح و دوستی ایرانیان در جوامع بین المللی باشند .
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری به عمده ترین چالش فراروی توسعه مشارکتی در کشور پرداخت و گفت: در ایران بیشتر به محیط کالبدی شهرها توجه شده و کمتر به فضای اجتماعی که شاید بزرگ‌ترین سرمایه آن انسان است پرداخته شده و علت آن ساختار تاریخی حکومت های تمرکزگرا در ایران بوده؛ یعنی حکومت ها همیشه متمرکز و اقتدارگرا و یک سویه بودند و حوزه های عمومی به عنوان حد فاصل دولت و ملت وجود نداشتند؛ در واقع به جای حاکمیت شهری، حکومت شهری حکمران بوده است‌ و حاکمیت شهری یعنی در آن مسئولیت پذیری، مشارکت، قانونمندی، شفافیت، اثربخشی، کارآیی، پاسخگویی، عدالت، بینش راهبردی، تمرکز زدایی و جهت گیری توافقی باید وجود داشته باشد .
خامسی ادامه داد: ایران معمولا فاقد این مباحث بوده و در واقع سه حوزه در روند تاریخی شهرهای آن تأثیرگذار بوده اند: حوزه خصوصی که حریم خصوصی افراد را شامل می شده، حوزه عمومی که به همه اختصاص داشته و حوزه دولتی که به دولت اختصاص داشته است منتهی در طول تاریخ نشان داده شده که همیشه حوزه عمومی هم در دست دولت بوده و در واقع حوزه عمومی به معنای واقعی آن وجود نداشته است .
وی در پایان گفت: مسلم است که در این فضا سازمان های مردم نهاد هم جایگاهی نداشتند اما در سال های اخیر با توجه به اینکه بحث توسعه پایدار مطرح شده و توسعه پایدار در جهان سوم رابطه ویژه ای با سمن ها و تشکل های غیر دولتی دارد این مفهوم نیز در حال نهادینه شدن بوده و به آن توجه می شود .‌
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در دوسال اخیر سلسله اصلاحات هندسی خوبی را از جمله در میدان مهدیه، تقاطع سید حسن‌نصرالله، تقاطع فهادان و میدان شهدای محراب داشته‌ایم

تکذیب واگذاری زمین در میبد به شهروندان خارجی

پیکر چهار شهید گمنام وارد یزد شدند

درحال حاضر کلیه کسبه میدان‌ امیرچقماق باید ضرورتاً حریم مغازه خود را رعایت کرده و نباید اجناس و کالاهای خود را خارج محدوده مجاز قرار دهند

اما و اگرهای تاثیرگذاری طرح سهمیه‌بندی طلاق

یادواره «از لاله‌ها تا قله‌ها» در یزد برگزار می‌شود

نصب سیستم هوشمند عبور ایمن عابرین پیاده (پوش‌باتن)

واحـد امانی بازوی کارآمد شهرداری در اقدامات گسترده عمرانی اولویت دار

نخستین یادواره هشت شهید جانباز نخاعی یزد برگزار شد

35درصد از کل بودجه عمرانی منطقه2 صرف مناطق کمتر توسعه یافته شده است

یک کشته و دو مصدوم در تصادف مهریز

12 مرکز نیکوکاری کمیته امداد یزد، آماده بهره‌برداری است

نخستین یادواره هشت شهید جانباز نخایی یزد برگزار شد

واگذاری 75 مسکن مددجویی در یزد هم‌زمان با دهه فجر

سگ‌های ولگرد به جان آهوان یزد افتادند

تعویض و رنگ‌آمیزی سنگ جداول در محل‌هایی که نیاز به تعویض یا بازسازی دارند، به ترتیب اولویت انجام خواهد شد

سی و چهارمین جلسه کمیته فنی بررسی و تصویب طرح های عمران شهری برگزار شد

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد پیشنهاد کرد: جابجایی قبر پدر ادبیات کودک برای ساخت مقبره‌ای در شأن

کلاهبرداری در یزد به بهانه قرعه‌کشی کمک هزینه عتبات عالیات

کشف محموله 170 کیلویی تریاک در خاتم

ضرورت سامان‌دهی تابلوهای تبلیغاتی و تجاری شهر یزد

جابجایی قبر پدر ادبیات کودک برای ساخت مقبره‌ای در شأن

واکسینه شدن کارگران فضای سبز شهری علیه بیماری هپاتیت

فرسودگی ماشین‌آلات راهداری در یزد/لزوم به‌روزرسانی دانش فنی

گزارش تصویری بازدید شهردار شهر جهانی یزد از مدرسه جودو و کوراش مجموعه ورزشی شهید پاکنژاد

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد عنوان کرد: طرح بام سبز در یزد عملیاتی می‌شود

گزارش تصویری گردهمایی فرهنگی بصیرتی حلقه های صالحین بسیج کارمندان در منطقه سه شهرداری یزد

گزارش تصویری مراسم بزرگداشت شهیدان الله دادی و احمدی روشن

اجرای طرح کاروان سلامت در روستای گردکوه

ریشه بسیاری از نامناسب سازی‌های کشور از نظام مهندسی است

مسئولان ارزش‌های دینی را فدای توسعه گردشگری نکنند

مصوبات شورای شهر پیوست معلولین داشته باشد

شهردار یزد حفاظت از محیط زیست را مهمترین عامل برای افزایش کیفیت زندگی شهری عنوان کرد

گزارشی از یکصدوپنجمین نشست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران در شهر یزد

افتتاح 3 طرح عمرانی شهری در یزد با حضور معاون وزیر کشور

آمادگی یزد برای اجرای طرح مدیریت یکپارچه شهری

10 هزار میلیارد ریال صرف ساماندهی پسماند استان‌ها می‌شود

شهردار یزد عنوان کرد: برای تدوین بودجه 99 بالغ بر دو هزار و 500 ساعت کار کارشناسی انجام شد

معاون خدمات شهری شهرداری یزد تصریح کرد: برنامه‌های مدیریت شهری بر مبنای حفاظت از محیط زیست تدوین شوند

برنامه‌های مدیریت شهری بر مبنای حفاظت از محیط زیست تدوین شوند

وسایل نقلیه فرسوده مهمترین چالش محیط زیستی کشور است

گزارش تصویری بازدید مدیر منطقه دو شهرداری یزد و برخی از اعضای شورای اسلامی شهر از پارک های لاله، جوان و بوستان مرکزی نعیم آباد

گزارش تصویری ارسال کمک های شهرداری یزد به مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان

گزارش تصویری تقدیم لایحه بودجه پیشنهادی سال 1399 شهرداری یزد به شورای اسلامی شهر

گزارش تصویری چهارمین نشست کمیته تخصصی محیط زیست و نوسعه پایدار کلانشهرهای ایران در یزد

کام سیل زدگان سیستان و بلوچستان با 2 تن حلوای اردکان شیرین شد

پارک مارکار بازپیرائی می شود

موضوع ضرب و جرح معلم یزدی پیگیری می‌شود

کام سیل زدگان سیستان با 2 تن حلوای اردکان شیرین شد

گزارش اورژانس از 1240 حادثه دیده‌ی فصل سرما در یزد