خبر یزد

آخرين مطالب

معاون مشارکت‎های اجتماعی وزارت کشور:

جانبداری سیاسی خط قرمز سمن‎هاست/سمن‎‎های کشور 500 میلیارد تومان به سیل‏‎زدگان کمک کردند اجتماعي

جانبداری سیاسی خط قرمز سمن‎هاست/سمن‎‎های کشور 500 میلیارد تومان به سیل‏‎زدگان کمک کردند
  بزرگنمايي:

خبر یزد - معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور ورود سمن‎ها به مباحث سیاسی و جانبداری‎‎های سیاسی را خط قرمز سازمان‎های مردم نهاد خواند. به گزارش ایسنا - منطقه یزد، دکتر «کمال اکبری» به مناسب روز ملی تشکل‎ها و مشارکت‎های اجتماعی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مشارکت‎های اجتماعی یکی از محوری‎ترین موضوعات مرتبط با توسعه پایدار و متوازن جوامع است که بهترین نوع آن مشارکت سازمان‎های مردم نهاد است که شاخص‎ترین ویژگی ‎ های آنها عملکرد داوطلبانه، مبتنی بر نیازهای جامعه و غیرانتفاعی اداره شدنشان است.
وی با تاکید بر غیرسیاسی بودن سازمان‎های مردم نهاد، ورود سمن‎ها به مباحث سیاسی و جانبداری‎‎های سیاسی خط قرمز سازمان‎های مردم نهاد خواند و تصریح کرد: این سازمان با رویکردهای مختلف نفع جمعی را در دنبال می‎کنند و با توجه به انتخابات پیش رو تنها می‏‎توانند به مسائل کلی سیاست کشور مانند ترغیب مردم به مشارکت سیاسی در انتخابات بپردازند.
اکبری در ادامه اعلام کرد: در حال حاضر با رویکرد مثبت کشور به مشارکت های اجتماعی که مورد تاکید مقام معظم رهبری و ریاست جمهور نیز است، قریب 20 هزار سازمان مردم نهاد در موضوعات مختلف اجتماعی کشور فعالیت دارند که بیش از 100 مورد آنها در حوزه بین‌الملل اعم از انجمن‌های دوستی و موسسات صلح طلب و تعدادی نیز در مقام مشورتی با مجوز سازمان ملل به فعالیت مشغول هستند.
وی با اشاره به عملکرد سازمان‎های مردم نهاد در حوزه برون مرزی، از برگزاری نشست خیریه‏‏‎های بین المللی جهان اسلام به میزبانی تهران در نیمه دوم شهریورماه با مشارکت خود سمن‎ ها خبر داد.
این مسئول از رویکرد معاونت مشارکت‎‎های اجتماعی برای توسعه کیفی ‏‏سازمان‎های مردم نهاد کشور نیز خبر داد و از جمله اقدامات در این رابطه با اشاره به برگزاری آموزش‏‏های توانمندسازی سمن‏ ‎ ها، اعلام کرد: در همین راستا طی یک سال اخیر بیش از 400 برنامه آموزشی به صورت ملی، استانی و شهرستانی برگزار شده است.
وی استقرار نظام رتبه بندی ‏سازمان‎های مردم نهاد را از دیگر اقدامات در دست اجرا به منظور توسعه کیفی سمن‎‎ها برشمرد و گفت: از این طریق دستگاه‏‏‎‌ها می‏‌توانند ظرفیت‎‎های همکاری سمن‎‎ها را برنامه‎‎های خود مدنظر قرار دهند.
وی نظارت کیفی بر سمن‎‎ها را به منظور افزایش اعتماد مردم به سازمان‎های مردم نهاد را از دیگر این برنامه‏‏‎ها خواند و افزود: توسعه شبکه‎‎های موضوعی سمن‎های کشوراز دیگر اقدامات مدنظر در همین زمینه است به نحوی که در حال حاضر 18 شبکه موضوعی در این رابطه شکل گرفته که ذیل شبکه‎‎های خود فعالیت می‏کنند.
اکبری فعال سازی خانه سمن‎ها در استان‏ها را نیز از این برنامه‏‏‎ها ذکر و اضافه کرد: در این رابطه برخی استان‎‎ها فعال هستند و برخی نیز در حال ایجاد آنها می‎باشند.
معاون مشارکت‏‏های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور در پایان نیز به نقش کسترده سازمان‎های مردم نهاد در بحران سیل ابتدای سال جاری به عنوان اولین نیروهایی که در منطقه حضور یافتند، تصریح کرد: در مجموع 338 سمن به صورت مستقیم و 1200 سمن به طور غیرمستقیم در استانهای سیل زده خدمات ارائه کردند و در مجموع قریب 500 میلیارد تومان کمک های نقدی و غیرنقدی به حادثه دیدگان ارائه کردند و اکنون نیز خدمات خود را در قالب بازتوانی پس از سیل عرضه می‏کنند.
دکتر «فخر السادات خامسی» مدیر کل امور اجتماعی استانداری یزد نیز در این نشست یکی از پتانسیل‏‎های استان یزد در حوزه فرهنگی اجتماعی را پشتیبانی خوب اصحاب رسانه از برنامه‎های این حوزه ذکر کرد و در ادامه گفت: در حال حاضر 132 پروانه فعالیت برای سازمان‎های مردم نهاد مرتبط با استانداری، 13 مورد برای نمایندگی‎‏های سازمان‎های مردم نهاد و در مجموع 290 سازمان‎ مردم نهاد مرتبط با استانداری و فرمانداری‎ها در استان یزد داریم که به احتساب 260 سمن بهزیستی، 53 سازمان مردم نهاد حوزه ورزش و جوانان استان و همچنین سمن‎های مرتبط با نیروی انتظامی جمعاً استان یزد دارای 700 سازمان مردم نهاد(سمن) است.
وی با بیان این که سازمان‎های مردم نهاد استان در حوزه های مختلف شامل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و هنری، ورزشی، شهرسازی و معماری و گردشگری و غیره فعالیت دارند، اظهار کرد: خوشبختانه بیش از 66 درصد از سازمان‎های مردم نهاد استان فعال هستند که آمار مطلوبی محسوب می‎‎شود.
خامسی با اشاره به پیشرفت 6 تا 7 برابری سمن‎های حوزه جوانان استان در دولت تدبیر و امید، عنوان کرد: تنها در صدور پروانه‎‎ برای سازمان‎های مردم نهاد شاهد رشد 100 درصدی در سال 97 نسبت به سال 96 بوده‎ایم.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه استان یزد در سال گذشته از معدود استان هایی در کشور است که تمام برنامه های حوزه اجتماعی خود اعم از آسیب‌های اجتماعی، نشاط اجتماعی و مشارکت‎های اجتماعی را توسط سازمان‎های مردم نهاد و البته تعدادی را نیز به همت شرکت های دانش بنیان انجام داده است.
این مسئول شعار اصلی امور اجتماعی استانداری در رابطه با سمن‎ها را تخصصی شدن سازمان ‎ های مردم نهاد با رویکرد استفاده بهتر از نهادهای دولتی و جامعه ذکر کرد.
وی در ادامه از برنامه در دستور کار امور اجتماعی استانداری یزد در این حوزه را برگزاری یکسری نشست های گفت وگو محور، نشست‌های صمیمانه سمن‌ها با استاندار و مسئولان استان، ارزیابی عملکرد کارشناسان سمن‎های استان، شبکه سازی موضوعی سمن‏ها با رویکرد تخصصی، برگزاری کارگاه‏های آموزشی بریا سمن‎ها و کارشناسان سازمان‎های مردم نهاد و همچنین تهیه بانک اطلاعات سمن‎‎ها و طرح‎‎های بازرسی و ارزیابی سمن‎ها عنوان کرد.
مدیر کل امور اجتماعی استانداری یزد از برنامه های این اداره به مناسبت روز ملی تشکل‎ها و مشارکت‎‎های اجتماعی به برگزاری سه پنل تخصصی برای اولین بار در استان با موضوعات «محیط زیست، گردشگری و بحران»، «امور خیریه» و «پیشگیری از آسیب‎‎های اجتماعی»، برگزاری نمایشگاه معرفی و عملکرد سمن‎‎های استان، گردهمایی سازمان‎های مردم نهاد با مسئولان استان در روز چهارشنبه 23 مردادماه اشاره کرد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امسال آنفلوانزا جان 15 یزدی را گرفت

تقدیر از همدلی مردم یزد در کمک‌های بشردوستانه

کمک‌های یک واحد معدنی بافق برای سیل زدگان سیستان و بلوچستان ارسال شد

گازگرفتگی، 5 عضو یک خانواده را در تفت یزد، راهی بیمارستان کرد

موج جدید سرما وارد یزد می‌شود/بارندگی در راه است

گازگرفتگی 5 نفر از اعضای یک خانواده تفتی را راهی بیمارستان کرد

هیئت منصفه مطبوعات استان یزد تحلیف شدند

کشف محموله میلیاردی پوشاک قاچاق در یزد

افزایش 18 درصدی کمک خیران یزدی به ساخت مسکن مددجویان

تکمیل رینگ میانی شهر سیاست شورا در طرح جامع ترافیک یزد است

کابوس باران برای 35 درصد مدارس استان یزد

افتتاح و کلنگ‌زنی دو مدرسه در مهریز با حضور استاندار + تصاویر

کشف 30 هزار لیتر نفت سفید قاچاق در یزد

موج دوم آنفلوانزا با شدتی کمتر در راه یزد

عروس و داماد یزدی یک زندانی محکوم مالی را آزاد کردند

تصادف در مهریز 7 مصدوم و یک کشته بر جای گذاشت

دشمن با نقاب هنر در پی نفاق و جدایی هنرمندان از مردم است

تمدید مهلت نام‌نویسی در بزرگترین جشن ازدواج دانشجویی

تردد در راه‌های کوهستانی یزد تنها با زنجیرچرخ

ریزش ناگهانی بخشی از سقف کلاس مدرسه‌ای در یزد

بارش 25 سانتیمتر برف در تفت

کاهش آمار ازدواج در بافق

مراقب درگاه‌های جعلی سایت دیوار باشید

همه مسیرهای روستایی مهریز و تفت باز شد

کشف 204 کیلوگرم تریاک در خاتم

دستگیری سارقان حرفه‌ای منزل در یزد

اعلام نیاز مدیریت بحران استانداری به منزله مصوبه ستاد بحران است

تقویت زیرساخت‌های سلامت مستلزم جذب مشارکت مردم است

جمع‌آوری کمک‌های یزدی‌ها با حفظ کرامت انسانی سیل‎زدگان

دوره‌های آموزشی برای ارتقای کیفیت نان در بافق پیش‌بینی شد

تأسیس مراکز فعالیت درمانی در استان یزد ضروری است

ساخت و سازهای غیرمجاز مانع اجرای طرح تفصیلی در یزد است

پلیس یزد مانع انتقال 30 هزار لیتر نفت سفید قاچاق به شرق کشور شد

بارش برف و باران در یزد آغاز شد

289 کیلوگرم موادمخدر در یزد کشف شد

افزون بر یک میلیارد ریال لوازم خانگی قاچاق در تفت کشف شد

شهید سلیمانی نماد تربیت دینی خانواده ایرانی است

فرمانده جدید انتظامی ابرکوه معرفی شد

اولین المپیاد مهارتی شاخه کار و دانش در یزد برگزار شد

بزرگداشت هفته شوراهای آموزش و پرورش با شعار نگاه ملی تحول منطقه‌ای

ساز تفریح زمستانی در یزد کوک شد

آموزش شهروندی در مدارس ابرکوه با حضور شهردار

مراقب تماس‌های ارسالی خارج از کشور باشید

تعیین تکلیف پرونده‌های معوق در دادگستری تا پایان سال

فراخوان استخدام درجه‌داری نیروی دریایی ارتش در یزد

کشف محموله‌های قاچاق سوخت و لوازم خانگی در یزد

باند جعل اسناد قوه قضاییه در یزد منهدم شد

ضرورت ایجاد شورای زکات در روستاها

آمادگی صددرصد هلال‌احمر یزد برای امدادرسانی به حوادث احتمالی

کاهش دمای هوا و احتمال شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان در یزد