خبر یزد

آخرين مطالب

معاون مشارکت‎های اجتماعی وزارت کشور:

جانبداری سیاسی خط قرمز سمن‎هاست/سمن‎‎های کشور 500 میلیارد تومان به سیل‏‎زدگان کمک کردند اجتماعي

جانبداری سیاسی خط قرمز سمن‎هاست/سمن‎‎های کشور 500 میلیارد تومان به سیل‏‎زدگان کمک کردند
  بزرگنمايي:

خبر یزد - معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور ورود سمن‎ها به مباحث سیاسی و جانبداری‎‎های سیاسی را خط قرمز سازمان‎های مردم نهاد خواند. به گزارش ایسنا - منطقه یزد، دکتر «کمال اکبری» به مناسب روز ملی تشکل‎ها و مشارکت‎های اجتماعی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مشارکت‎های اجتماعی یکی از محوری‎ترین موضوعات مرتبط با توسعه پایدار و متوازن جوامع است که بهترین نوع آن مشارکت سازمان‎های مردم نهاد است که شاخص‎ترین ویژگی ‎ های آنها عملکرد داوطلبانه، مبتنی بر نیازهای جامعه و غیرانتفاعی اداره شدنشان است.
وی با تاکید بر غیرسیاسی بودن سازمان‎های مردم نهاد، ورود سمن‎ها به مباحث سیاسی و جانبداری‎‎های سیاسی خط قرمز سازمان‎های مردم نهاد خواند و تصریح کرد: این سازمان با رویکردهای مختلف نفع جمعی را در دنبال می‎کنند و با توجه به انتخابات پیش رو تنها می‏‎توانند به مسائل کلی سیاست کشور مانند ترغیب مردم به مشارکت سیاسی در انتخابات بپردازند.
اکبری در ادامه اعلام کرد: در حال حاضر با رویکرد مثبت کشور به مشارکت های اجتماعی که مورد تاکید مقام معظم رهبری و ریاست جمهور نیز است، قریب 20 هزار سازمان مردم نهاد در موضوعات مختلف اجتماعی کشور فعالیت دارند که بیش از 100 مورد آنها در حوزه بین‌الملل اعم از انجمن‌های دوستی و موسسات صلح طلب و تعدادی نیز در مقام مشورتی با مجوز سازمان ملل به فعالیت مشغول هستند.
وی با اشاره به عملکرد سازمان‎های مردم نهاد در حوزه برون مرزی، از برگزاری نشست خیریه‏‏‎های بین المللی جهان اسلام به میزبانی تهران در نیمه دوم شهریورماه با مشارکت خود سمن‎ ها خبر داد.
این مسئول از رویکرد معاونت مشارکت‎‎های اجتماعی برای توسعه کیفی ‏‏سازمان‎های مردم نهاد کشور نیز خبر داد و از جمله اقدامات در این رابطه با اشاره به برگزاری آموزش‏‏های توانمندسازی سمن‏ ‎ ها، اعلام کرد: در همین راستا طی یک سال اخیر بیش از 400 برنامه آموزشی به صورت ملی، استانی و شهرستانی برگزار شده است.
وی استقرار نظام رتبه بندی ‏سازمان‎های مردم نهاد را از دیگر اقدامات در دست اجرا به منظور توسعه کیفی سمن‎‎ها برشمرد و گفت: از این طریق دستگاه‏‏‎‌ها می‏‌توانند ظرفیت‎‎های همکاری سمن‎‎ها را برنامه‎‎های خود مدنظر قرار دهند.
وی نظارت کیفی بر سمن‎‎ها را به منظور افزایش اعتماد مردم به سازمان‎های مردم نهاد را از دیگر این برنامه‏‏‎ها خواند و افزود: توسعه شبکه‎‎های موضوعی سمن‎های کشوراز دیگر اقدامات مدنظر در همین زمینه است به نحوی که در حال حاضر 18 شبکه موضوعی در این رابطه شکل گرفته که ذیل شبکه‎‎های خود فعالیت می‏کنند.
اکبری فعال سازی خانه سمن‎ها در استان‏ها را نیز از این برنامه‏‏‎ها ذکر و اضافه کرد: در این رابطه برخی استان‎‎ها فعال هستند و برخی نیز در حال ایجاد آنها می‎باشند.
معاون مشارکت‏‏های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور در پایان نیز به نقش کسترده سازمان‎های مردم نهاد در بحران سیل ابتدای سال جاری به عنوان اولین نیروهایی که در منطقه حضور یافتند، تصریح کرد: در مجموع 338 سمن به صورت مستقیم و 1200 سمن به طور غیرمستقیم در استانهای سیل زده خدمات ارائه کردند و در مجموع قریب 500 میلیارد تومان کمک های نقدی و غیرنقدی به حادثه دیدگان ارائه کردند و اکنون نیز خدمات خود را در قالب بازتوانی پس از سیل عرضه می‏کنند.
دکتر «فخر السادات خامسی» مدیر کل امور اجتماعی استانداری یزد نیز در این نشست یکی از پتانسیل‏‎های استان یزد در حوزه فرهنگی اجتماعی را پشتیبانی خوب اصحاب رسانه از برنامه‎های این حوزه ذکر کرد و در ادامه گفت: در حال حاضر 132 پروانه فعالیت برای سازمان‎های مردم نهاد مرتبط با استانداری، 13 مورد برای نمایندگی‎‏های سازمان‎های مردم نهاد و در مجموع 290 سازمان‎ مردم نهاد مرتبط با استانداری و فرمانداری‎ها در استان یزد داریم که به احتساب 260 سمن بهزیستی، 53 سازمان مردم نهاد حوزه ورزش و جوانان استان و همچنین سمن‎های مرتبط با نیروی انتظامی جمعاً استان یزد دارای 700 سازمان مردم نهاد(سمن) است.
وی با بیان این که سازمان‎های مردم نهاد استان در حوزه های مختلف شامل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و هنری، ورزشی، شهرسازی و معماری و گردشگری و غیره فعالیت دارند، اظهار کرد: خوشبختانه بیش از 66 درصد از سازمان‎های مردم نهاد استان فعال هستند که آمار مطلوبی محسوب می‎‎شود.
خامسی با اشاره به پیشرفت 6 تا 7 برابری سمن‎های حوزه جوانان استان در دولت تدبیر و امید، عنوان کرد: تنها در صدور پروانه‎‎ برای سازمان‎های مردم نهاد شاهد رشد 100 درصدی در سال 97 نسبت به سال 96 بوده‎ایم.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه استان یزد در سال گذشته از معدود استان هایی در کشور است که تمام برنامه های حوزه اجتماعی خود اعم از آسیب‌های اجتماعی، نشاط اجتماعی و مشارکت‎های اجتماعی را توسط سازمان‎های مردم نهاد و البته تعدادی را نیز به همت شرکت های دانش بنیان انجام داده است.
این مسئول شعار اصلی امور اجتماعی استانداری در رابطه با سمن‎ها را تخصصی شدن سازمان ‎ های مردم نهاد با رویکرد استفاده بهتر از نهادهای دولتی و جامعه ذکر کرد.
وی در ادامه از برنامه در دستور کار امور اجتماعی استانداری یزد در این حوزه را برگزاری یکسری نشست های گفت وگو محور، نشست‌های صمیمانه سمن‌ها با استاندار و مسئولان استان، ارزیابی عملکرد کارشناسان سمن‎های استان، شبکه سازی موضوعی سمن‏ها با رویکرد تخصصی، برگزاری کارگاه‏های آموزشی بریا سمن‎ها و کارشناسان سازمان‎های مردم نهاد و همچنین تهیه بانک اطلاعات سمن‎‎ها و طرح‎‎های بازرسی و ارزیابی سمن‎ها عنوان کرد.
مدیر کل امور اجتماعی استانداری یزد از برنامه های این اداره به مناسبت روز ملی تشکل‎ها و مشارکت‎‎های اجتماعی به برگزاری سه پنل تخصصی برای اولین بار در استان با موضوعات «محیط زیست، گردشگری و بحران»، «امور خیریه» و «پیشگیری از آسیب‎‎های اجتماعی»، برگزاری نمایشگاه معرفی و عملکرد سمن‎‎های استان، گردهمایی سازمان‎های مردم نهاد با مسئولان استان در روز چهارشنبه 23 مردادماه اشاره کرد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای طرح کاروان سلامت در روستای گردکوه

ریشه بسیاری از نامناسب سازی‌های کشور از نظام مهندسی است

مسئولان ارزش‌های دینی را فدای توسعه گردشگری نکنند

مصوبات شورای شهر پیوست معلولین داشته باشد

شهردار یزد حفاظت از محیط زیست را مهمترین عامل برای افزایش کیفیت زندگی شهری عنوان کرد

گزارشی از یکصدوپنجمین نشست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران در شهر یزد

افتتاح 3 طرح عمرانی شهری در یزد با حضور معاون وزیر کشور

آمادگی یزد برای اجرای طرح مدیریت یکپارچه شهری

10 هزار میلیارد ریال صرف ساماندهی پسماند استان‌ها می‌شود

شهردار یزد عنوان کرد: برای تدوین بودجه 99 بالغ بر دو هزار و 500 ساعت کار کارشناسی انجام شد

معاون خدمات شهری شهرداری یزد تصریح کرد: برنامه‌های مدیریت شهری بر مبنای حفاظت از محیط زیست تدوین شوند

برنامه‌های مدیریت شهری بر مبنای حفاظت از محیط زیست تدوین شوند

وسایل نقلیه فرسوده مهمترین چالش محیط زیستی کشور است

گزارش تصویری بازدید مدیر منطقه دو شهرداری یزد و برخی از اعضای شورای اسلامی شهر از پارک های لاله، جوان و بوستان مرکزی نعیم آباد

گزارش تصویری ارسال کمک های شهرداری یزد به مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان

گزارش تصویری تقدیم لایحه بودجه پیشنهادی سال 1399 شهرداری یزد به شورای اسلامی شهر

گزارش تصویری چهارمین نشست کمیته تخصصی محیط زیست و نوسعه پایدار کلانشهرهای ایران در یزد

کام سیل زدگان سیستان و بلوچستان با 2 تن حلوای اردکان شیرین شد

پارک مارکار بازپیرائی می شود

موضوع ضرب و جرح معلم یزدی پیگیری می‌شود

کام سیل زدگان سیستان با 2 تن حلوای اردکان شیرین شد

گزارش اورژانس از 1240 حادثه دیده‌ی فصل سرما در یزد

خیابانی در شهر یاسپرینِ مجارستان به نام یزد نامگذاری شده و تصاویری از آثار تاریخی شهر یزد در این خیابان نقاشی شده است که در آینده‌ای نزدیک رونمایی خواهد شد

هدفی جز اصلاح از حسابرسی شهرداری نداریم

دستگیری باند سارقان منزل در میبد

ضرب و شتم معلم یزدی از سوی پدر دانش‌آموز

میدان ورودی بافق به نام سردار حاج قاسم سلیمانی مزین شد

تقدیم بودجه پیشنهادی دوازده هزار و 140 میلیارد ریالی سال 99 شهرداری یزد به شورای اسلامی شهر

آموزگار یزدی یک مددجو محکوم مالی را آزاد کرد

راه‌اندازی نمایندگی حفاظت محیط زیست در شهرستان اشکذر

گزارش تصویری ملاقات چهره به چهره شهردار شهر جهانی یزد با شهروندان منطقه یک شهرداری یزد در راستای نهضت پاسخگویی

پیست سخوید یزد همچنان قربانی می‌گیرد

ثبت تاکنون 770 کانون فرهنگی مساجد یزد در سامانه ملی فهما

درحال حاضر کلیه کسبه میدان‌ امیرچقماق باید ضروتاً حریم مغازه خود را رعایت کرده و نباید اجناس و کالاهای خود را خارج محدوده مجاز قرار دهند

متکدیان غیربومی، چهره شهر بافق را زشت کرده‌اند

مراسم گرامیداشت روز ملی هوای پاک برگزار شد

هـوای پاک در آسـتانه تحولی استحکام بخش جهت حـفظ قـانون تـنفس در شـهر

آیین بزرگداشت آیت‌الله میبدی در زادگاهش برگزار شد

فراخوان تولید و نمایش آثار هنری یزد ویژه نوروز 99

طراحی اپلیکیشنی برای خریداری زباله‌های خشک شهروندان در یزد

شهروندان می‌توانند درخواست جمع‌آوری سرشاخه‌های هرس شده درختان خود را با شماره 36232334 درمیان بگذارند تا مأموران سازمان نسبت به جمع‌آوری این سرشاخه‌ها اقدام نمایند

احتمال بارش‌های پراکنده، چهارشنبه شب در یزد

شهردار یزد بر لزوم مشارکت شهروندان و عزم جدی دستگاه‌ها برای اجرای قانون هوای پاک تاکید کرد

نشست بررسی کلیات طرح واگذاری زمین برای احداث شهرک ضایعات برگزار شد

مبلمان معابر شهر یزد نوسازی می شود

پوستر طرح ملی فهما در یزد رونمایی شد

ساخت مجتمع آموزشی سپهبد قاسم سلیمانی در بافت جهانی یزد

کشف 27 تن انواع مواد مخدر در یزد از ابتدای امسال

مجوزی در کار نیست!

224 کیلوگرم تریاک در یزد کشف شد