خبر یزد

آخرين مطالب

روزت مبارک، دستانت شفابخش/ فعالیت 2هزار پزشک در یزد سياسي

روزت مبارک، دستانت شفابخش/ فعالیت 2هزار پزشک در یزد
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - امروز یکم شهریور و روز پزشک است، سفید جامگانی که هم بیماران را علاج می کنند، هم آنان را تسکین و آرامش می دهند.

به گزارش ایرنا پزشکان، ضامن سلامت جامعه، امنیـت روحی بیماران و فرشتگان نجاتی هستند که درد جسم را با روح بلندشان در سایه لطف الهی التیام می بخشند.
حرفه پزشکی به واسطه سر و کار داشتن با جان انسان در جامعه از اهمیت زیادی برخوردار است
هیچ قداستی بالاتر از این نیست که فرد تمام تلاش خود را برای نجات جان انسانی معطوف دارد.
اول شهریور همزمان با سالروز تولد ابوعلی سینا حکیم بزرگ ایران به منظور تجلیل و قدردانی از پزشکان متعهد این مرزوبوم به نام "روز پزشک"نام گذاری شده است.
*** فعالیت افزون بر 2 هزار پزشک در یزد
رئیس سازمان نظام پزشکی استان یزد گفت : هم اکنون 2 هزار و 42 گروه پزشکی که شامل پزشک عمومی ، متخصص ، فوق تخصص ، ماما و غیره می شود از این سازمان پروانه مطب دریافت کرده اند. ˈسید علی محمد سادات اخوی افزود: از این تعداد یکهزار و 70 پزشک عمومی ، 332 دندانپزشک و یکهزار و 252نفر متخصص و فوق تخصص هستند.
وی اظهار کرد : همچنین262 نفر شامل کارشناس گفتار درمان ، متخصص تغذیه، بینایی سنج، شنوایی سنج و کار درمان، پروانه دفتر کار از این سازمان گرفتند.
سادات اخوی با اشاره به اینکه سازمان نظام پزشکی استان یزد در سال 1350 تاسیس شده است تصریح کرد:ارتقای سطح دانش پزشکان ، حمایت از حقوق بیماران و حمایت از حقوق صنفی شاغلان حرف پزشکی از جمله وظایف سازمان نظام پزشکی است.
سادات اخوی امین بودن، دلسوزی و توجه به بیمار را از ویژگیهای خوب پزشک برشمرد و افزود: پزشکان استان یزد زبانزد خاص و عام هستند و در زمینه پزشکی و درمان حرف اول را می زنند بطوریکه افرادی از سراسر میهن و حتی خارج کشور برای درمان به این خطه مراجعه می کنند
*** یزد از لحاظ تعداد پزشکان جزو استانهای برتر است
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: استان یزد از لحاظ تعداد پزشک نسبت به جمعیت جزو استانهای برتر کشور است.
علی دهقان با اشاره به اینکه 40 درصد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی استان غیر بومی هستند افزود: ارزان بودن هزینه های درمان و اخلاق پزشکی، عوامل استقبال بیماران غیر بومی از مراکز درمانی این خطه است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: استاندارد تعداد تخت های بیمارستانی به جمعیت، یک تخت به ازای هر 650 نفر است که این عدد در استان 420 نفر به ازای هر تخت است که بیشتر از استاندارد است.
دهقان به طرح حمایت از پزشکان ماندگار در مناطق محروم اشاره و افزود: با اجرای طرح تحول سلامت، 12 رشته تخصصی و فوق تخصصی در مناطق محروم افزایش یافته است و اکنون 129 پزشک مشغول به فعالیت در مناطق محروم هستند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اظهار کرد: همچنین در راستای حضور پزشکان متخصص مقیم ، 40 پزشک متخصص، جراحی، داخلی، اطفال و زنان در هفت بیمارستان به انجام خدمت می پردازند.
***پزشکان، خط مقدم سلامت جامعه هستند
رئیس انجمن پزشکان عمومی استان یزد نیز با بیان اینکه پزشکان عمومی خط مقدم سلامت جامعه می باشند گفت: پزشکان عمومی ارکان اصلی تامین کننده سلامت انسانها در حوزه نظام سلامت هستند.
محمد دریجانی اظهار کرد: بیش از یکهزار پزشک عمومی در عرصه های مختلف سلامت در مراکز درمانی استان مشغول فعالیت هستند و تمام اورژانسهای استان توسط این پزشکان هدایت می شوند.
***
یک پزشک عمومی هم در گفت و گو با ایرنا گفت: حرفه پزشکی حرفه ای سخت است و بیشتر چیزهایی که یک پزشک درک می کند بقیه درک نمی کنند و پزشک مجبور است بیمار خود را دلداری دهد.
محمد رضا اقایی افزود: بهترین زمان لذت بخش برای یک پزشک، بهبودی بیمار است.
وی احترام به پزشکان را بزرگترین هدیه بیماران به آنها دانست و گفت: همه افراد در هر شغلی دچار اشتباه می شوند و پزشکان هم از این امر مستثنی نیستند اما رسانه ها و مردم باید به حقوق پزشکان احترام بگذارند.
وی اضافه کرد: این طور نیست که همه پزشکان به فکر پول باشند بلکه آنچه برای یک پزشک در اولویت است سلامتی بیمارانش است و از این روز همیشه دغدغه اصلی اش بهبودی بیمار است.
هم اکنون 14 بیمارستان دولتی در استان زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد است، همچنین هفت بیمارستان خصوصی در استان یزد فعالیت دارند.
2088/ 6197


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield