خبر یزد

آخرين مطالب

مسئول دامپزشکی شهرستان خاتم تاکید کرد:

عشایر برای عبور از خاتم با دامپزشکی هماهنگ کنند اقتصادي

عشایر برای عبور از خاتم با دامپزشکی هماهنگ کنند
  بزرگنمايي:

خبر یزد - مسئول شبکه دامپزشکی شهرستان خاتم گفت: هماهنگی عشایر استان ‎ های مختلف برای عبور از شهرستان خاتم می ‎ تواند از شیوع بیماری های واگیر و مشترک بین انسان و دام جلوگیری کند.
به گزارش ایسنا - منطقه یزد، «محمد امین قدیمی» اظهار کرد: شهرستان خاتم به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود و قرار گرفتن در مسیر استان های فارس و کرمان به عنوان یکی از معابر حمل و نقل و کوچ دام هاست و عدم هماهنگی عشایر استان های مختلف برای عبور از این شهرستان می تواند زمینه ساز شیوع بیماری واگیر و مشترک مانند تب برفکی، تب مالت و پاستورلوزیس شود.
وی افزود:درهمین راستا شبکه دامپزشکی این شهرستان تمام تلاش خود را به کار می بندد تا با انجام هماهنگی های لازم از بی برنامه گی در کوچ دام ها و شیوع بیماری واگیردار جلوگیری به عمل آورد.
قدیمی در ادامه گفت: پاستورلوزیس یک بیماری عفونی واگیر دار است که در جمعیت گاو اغلب به صورت سپتی سمی و در جمعیت گوسفند و بز عمدتا به صورت پنومونی بروز می‌کند. همچنین این بیماری قابل انتقال به انسان بوده و با علائم پوستی و تناسلی تظاهر می یابد.
مسئول شبکه دامپزشکی خاتم تصریح کرد: تغییرات آب و هوا، خشکسالی، استرس، حمل و نقل دام و پشم چینی از عوامل مستعد کننده بروز این بیماری به شمار می رود و انتقال بیماری معمولا از طریق تنفس و دهان صورت می گیرد.
قدیمی در پایان خاطرنشان کرد: به دامداران توصیه می شود در جهت پیشگیری و کنترل این بیماری، استرس را در دام به حداقل رسانده و در اوایل بهار و پاییز(قبل از بارندگی) واکسیناسیون با واکسن پاستورولوزیس را در گله خود به اجرا در آورند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield