خبر یزد

آخرين مطالب

آیین‌ عزاداری در مناطق مختلف یزد برگزار شد؛

دارالعباده در سوگ علمدار کربلا/شکوه سینه‌زنی جمعی عزاداران حسینی سياسي

دارالعباده در سوگ علمدار کربلا/شکوه سینه‌زنی جمعی عزاداران حسینی
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد ـ امروز همزمان با مراسم تاسوعا، دارالعباده در سوگ ابوالفضل العباس (ع) علمدار کربلا بود و آیین عزاداری به همین مناسبت در مناطق مختلف استان یزد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، تاسوعا روز ویژه ای در تقویم مردم دارالعباده یزد است و یکی از باشکوه‌ترین مراسم‌های عزاداری در طول سال در این روز برگزار می شود.
مراسم عزاداری تاسوعا در بسیاری از نقاط استان از زمان اذان صبح با توزیع آش نذری آغاز می شود و در بسیاری از حسینیه ها و تکایا، مراسم سینه زنی از هشت صبح آغاز می شود.

یکی از اصلی ترین مراسم عزاداری روز تاسوعا در مسجد حظیره یزد برگزار می شود و هیئت های عزاداری به ترتیب بر اساس زمان تعیین شده، در این مسجد قدیمی حضور می یابند و به اجرای مراسم نوحه خوانی و سینه زنی می پردازند.
هیئت های عزاداری با نظم و ترتیب خاص و منحصر به‌فرد به اجرای مراسم خود می‌پردازند و هم‌خوانی نوحه‌ها از نکات قابل توجه عزاداری های یزد در تاسوعای حسینی است.

به این منظور هیئت ها در از حدود یک هفته قبل از آغاز ماه محرم در مسجد یا حسینیه محل خود به تمرین می پردازند تا در زمان حضور خود در مسجد حظیره و سایر حسینیه ها و مساجد بزرگ یزد، مراسم منسجم و باشکوهی برگزار کنند.
این مراسم اغلب شکل و محتوای روضه خوانی ندارد بلکه اشعار آیینی و حماسی توسط مداحان انتخاب و قرائت می شود و سایز عزاداران با هماهنگی کامل، به تکرار بخش های بسیاری از این اشعار می پردازند و به صورت کاملا مرتب و هماهنگ، بر سر و سینه می زنند.

علاوه بر این مراسم، در برخی مراسم عزاداری در مناطق مختلف، آیین نخل برداری نیز انجام می شود گرچه این آیین ویژه روز عاشوراست اما در برخی مناطق استان از جمله شاهدیه، مراسم نخل برداری در روز تاسوعا نیز انجام می شود.

اقامه نماز تاسوعا به جماعت در مساجد، حسینیه ها، تکایا و حتی خیابان ها نیز از دیگر برنامه هایی است که عزاداران یزد نسبت به آن اهتمام ویژه دارند.
مراسم سینه زنی، زنجیرزنی، جوش دوره و بسیاری از آیین های دیگر نیز عصر روز تاسوعا انجام می شود و در بسیاری از شهرستانها از جمله بافق، مهریز، تفت و اشکذر در عصر روز تاسوعا آیین های عزاداری قدیمی و سنتی اجرا می شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield