خبر یزد

آخرين مطالب

ثبت عاشورای حسینی یزد توسط 400 گردشگر خارجی سياسي

ثبت عاشورای حسینی یزد توسط 400 گردشگر خارجی
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد- مسئول بخش بین‌الملل دبیرخانه «یزد، حسینیه ایران» گفت: 400 گردشگر خارجی روز سه‌شنبه با حضور در مرکز استان و تعدادی از شهرستان‌ها ضمن آشنایی با عزاداری نسبت به ثبت گوشه‌هایی از آئین سنتی شهروندان در مورد شهادت امام‌حسین (ع) اقدام کردند.

حجت الاسلام علیرضا میرجلیلی شامگاه سه‌شبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این گردشگران، شهروندان فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، هلند، انگلستان، سوئیس، ترکیه، دانمارک، الجزایر، برزیل، مراکش، استونی و چین بودند.
به گفته وی همچنین حدود 100 نفر آنها سه شنبه شب با حضور در مراسم ویژه شام غریبان نسبت به ثبت آن اقدام می‌کنند.
این مسئول فرهنگی استان بیان داشت: از ابتدای ماه محرم تاکنون افزون بر 600 گردشگر خارجی با حضور در برنامه‌های مختلف خاص این ایام شرکت کردند.
به گفته وی حضور گردشگران مذهبی در استان تا 13 محرم ادامه دارد، پیش بینی می‌شود افزون بر هزار نفر و 500 با حضور کارشناسان در برنامه‌های عزاداری و برنامه‌های فرهنگی این ایام شرکت کنند.
مسئول بخش بین‌الملل دبیرخانه یزد، حسینیه ایران ،گفت: مبلغان مذهبی مسلط به زبان‌های خارجی در مجموعه‌های امیرچقماق، مسجد جامع و امامزادگان یزد مستقر هستند که به سئوال و احتمالا موارد ابهام گردشگران خارجی در مورد مراسم‌ عزاداری و فلسفه قیام عاشورا پاسخ می‌دهند.
میرجلیلی بیان داشت: حضور گردشگران در مراسم‌های سینه زنی، روضه‌خوانی، پخت آش نذری، مراسم تاسوعا در مسجد حظیره، مراسم نخل‌برداری در تفت، اشکذر، مهریز و دیگر شهرستان‌ها و شام غریبان از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای حضور گردشگران خارجی در مراسم عزاداری یزد است.
استقبال از حضور گردشگران خارجی در مراسم عزاداری یزد نزدیک به 10 سال است که با همکاری جامعه المصطفی حوزه علمیه قم، وزارت میراث‌ فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، سازمان اوقاف و امورخیریه، حسینیه‌ها و شهرداری انجام می‌شود و این حرکت به الگویی برای دیگر شهرها از جمله اصفهان، شیراز و کاشان تبدیل شده است.
سال گذشته حدود هزار و 500 نفر گردشگر خارجی از 30 کشور در برنامه‌های محرم یزد حضور پیدا کرده بودند.
یزد از جمله شهرهای تاریخی و فرهنگی است که 200 هکتار از 750 هکتار بافت تاریخی آن 18 تیر 1396 در چهل و یکمین نشست کمیته میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) درکراکوف لهستان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
با توجه به غنای یزد از لحاظ بناهای تاریخی، فرهنگی تاکنون پنج اثر استان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید، که پیش از ثبت جهانی بافت تاریخی یزد، باغ های دولت آباد یزد و پهلوان پور مهریز و قنات های زارچ و حسن آباد ثبت جهانی شده بود.
استان یزد 2 هزار و 270 هکتار بافت تاریخی و 6 هزار و 500 اثر تاریخی دارد که از این تعداد تاکنون، یکهزار و 850 اثر به ثبت ملی رسیده است.
یزد در کنار استان های فارس و اصفهان به عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران، مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی است، به گونه‌ای که استقبال از این شهر تا پنج برابر افزایش یافت و همین امر گردشگری را محور توسعه استان قرار داد.
گذشته از سفر گردشگران خارجی، صدها هزار گردشگر داخلی سال گذشته از بناهای تاریخی، فرهنگی و چشم اندازهای طبیعی، عرصه های بیابانی و کویری استان دیدن کردند.
7536/ 2047


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield