خبر یزد

آخرين مطالب

مسئول دفتر انتقال فناوری دانشگاه یزد:

تدوین آیین نامه‌های مالکیت فکری و انتقال فناوری در دانشگاه یزد علمي

تدوین آیین نامه‌های مالکیت فکری و انتقال فناوری در دانشگاه یزد
  بزرگنمايي:

خبر یزد - مسئول راه‌اندازی دفتر انتقال فناوری دانشگاه یزد، گفت: دغدغه‌های نوآوران دانشگاه در دفتر انتقال فناوری مرتفع می‌شود. به گزارش ایسنا-منطقه یزد،«حبیب زارع» با بیان این‌که زیرساخت‌های قانونی دفتر انتقال فناوری دانشگاه یزد، تکمیل شده است، اظهار کرد: تمام تلاش این نهاد بر مرتفع سازی چالش‌های پیش روی دانشجویان، کارکنان واعضای هیات علمی در حوزه نوآوری پس از تشکیل ایده است و تا راه‌اندازی شرکت دانش بنیان ادامه خواهد یافت .
وی با اشاره به این‌که هر اکوسیستم نوآوری در راستای رشد و توسعه نوآوری فعالیت می‌کند، افزود: دفتر انتقال فناوری دانشگاه یزد به عنوان مکمل نهادهایی چون مراکز رشد، پردیس فناوری و مرکز نوآوری در دانشگاه فعالیت خواهد کرد و تداخلی با وظایف دیگر نهادها نخواهد داشت .
مسئول راه‌اندازی دفتر انتقال فناوری دانشگاه یزد مدیریت انتقال فناوری در محیط دانشگاه را برعهده این دفتر دانست و افزود: نظارت بر انتقال صحیح فناوری، شناسایی نیاز فناورانه در سطح استان و کشور و انتقال به دانشگاه برای یافتن راهکارهای فناورانه جهت کاربردی شدن در صنعت از وظایف این نهاد است .
زارع در ادامه با بیان این‌که دفتر انتقال فناوری، از خردادماه سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است، برگزاری سلسله جلسات هفتگی و تشکیل کمیته فناوری به عنوان اتاق فکر این دفتر را از اقدامات انجام شده عنوان کرد .
این مسئول تصریح کرد: در این کمیته طراحی سیستم مناسب انتقال فناوری، تعیین اهداف و فرآیندهای لازم در این مجموعه و تدوین قوانین و آیین نامه‌های حوزه دانش بنیان انجام شد و مطالعات گسترده‌ای نیز بر روی نحوه فعالیت دفاتر انتقال فناوری در سایر دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور برای یافتن الگوی مناسب برای شروع کار صورت گرفت .
وی تدوین آیین نامه‌های مالکیت فکری و انتقال فناوری را از محوری ترین فعالیت‌های این دفتر برشمرد و افزود: در این آیین نامه‌ها دارایی‌های فکری مانند مقالات، اختراعات، نقشه‌های صنعتی، کتب و نرم افزارها تعیین شده و سهم دانشگاه، پدید آورنده و سرمایه گذاری یا حامی این نوآوری نیز مشخص می شود .
مسئول راه‌اندازی دفتر انتقال فناوری دانشگاه یزد تامین مالی و سرمایه گذاری در نمونه سازی، ثبت اختراع و تولید انبوه را یکی از خدمات دفتر انتقال فناوری دانست و بیان کرد: ارزش گذاری طرح و تعیین دامنه بازار از خدمات قابل ارائه در این حوزه است و این دفتر به عنوان اتصال دهنده نوآوران با نهادهای سرمایه گذار عمل خواهد کرد .
این مقام مسئول ارائه خدمات حقوقی نظیر اصلاح اشتباهات، نحوه عقد قراردادها، فروش دستاوردها، تنظیم قرار دادها و خدمات تجاری‌سازی و بازاریابی دستاوردهای فناورانه برای ایجاد بازارهای بهتر را از دیگر خدمات این دفتر برشمرد
دکتر حبیب زارع ادامه داد: شناسایی و رفع نیازهای فناورانه، ارتباط با بخش خصوصی و جامعه به منظور احصا و مستندسازی نیازها، تیم‌سازی و نقش تسهیلگر و میانجی در برگزاری مناقصه های فناوری از دیگر وظایف این دفتر است .
وی در پایان با بیان این‌که به دلیل چابکی بخش خصوصی، مشاوره و اجرای طرح‌ها برعهده یک شرکت دانش بنیان است، از اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان خواست چالش‌های حوزه نوآوری و اختراع را به دفتر انتقال فناوری ارجاع دهند
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield