خبر یزد

آخرين مطالب

فعالیت یونسکو برای انسجام فرهنگی و اجتماعی یزد موثر است سياسي

  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - استاندار یزد فعالیت دفتر نمایندگی یونسکو را در این استان یک ظرفیت مناسب و عامل انسجام فرهنگی و اجتماعی دانست و گفت: بایستی از این مجموعه به نحو مناسب استفاده کرد.

محمدعلی طالبی روز چهارشنبه در جلسه شورای راهبردی این دفتر که با حضور اعضا تشکیل شد بر پیگیری وظایف این نهاد با همکاری دستگاه‌های مرتبط تاکید کرد و افزود: جلب مشارکت بخش‌های مختلف اجرایی و انجام امور با رویکرد استانی و توجه به شهرستان‌ها باید به طور جدی رصد شود.
وی به ساختار تعریف این دفتر در استان خصوصا به راه‌اندازی کمیته‌های علمی و همچنین فرهنگی ، اجتماعی آن اشاره کرد و بیان داشت: ظرفیت‌های خوبی در یزد وجود دارد، باید از آن در راستای معرفی یزد به جهانیان استفاده کرد.
استاندار یزد تصریح کرد: اولویت‌هایی در استان وجود دارد، فعالیت دفتر یونسکو در یزد نقش تعیین‌کننده‌ای در ارتقای برنامه‌های فرهنگی و ابعاد اجتماعی آن دارد، باید تمام دستگاه‌ها و مردم با آن همراهی کنند.
طالبی با تاکید بر معرفی ظرفیت‌های مختلف استان و بهره‌گیری درست از آن خاطرنشان کرد: باید همه برای موفقیت این دفتر همکاری لازم را انجام دهند.
همچنین رئیس دفتر استانی یونسکو در یزد گفت: آیین‌نامه تاسیس و فعالیت این نهاد، دهم دیماه 1397 تدوین شد که بر اساس آن وظایف تعریف شده انجام می‌شود.
« جعفر امین‌مقم» افزود: برای تحقق اهداف و برنامه‌ها به خصوص معرفی استان به جهانیان با بهره‌گیری از ظرفیت دفتر به همکاری بخش‌های مختلف نیاز است.
وی خاطرنشان کرد: این دفتر دارای 2 شورای راهبردی و همچنین شورای علمی و فرهنگی است که برنامه‌ها طبق مقررات با همکاری مسئولان اجرا می‌شود.
در این جلسه بر فعالیت جدی دفتر استانی یونسکو در یزد به عنوان یک فرصت با همکاری بخش‌های مختلف تاکید شد.
200 هکتار از 750 هکتابر بافت تاریخی یزد، 18 تیر ماه 1396 در چهل و یکمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در کراکوف لهستان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید که پیش از آن ، کمتر کسی به تحقق این رخداد مهم جهانی امید داشت.
سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد که به‌طور خلاصه یونسکو (UNESCO) نامیده می‌شود، یکی از سازمان‌های تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد است که در سال 1945 تشکیل شد.
هدف این سازمان کمک به صلح و امنیت در جهان از راه همکاری بین‌المللی در زمینه‌های آموزشی و علمی و فرهنگی و تربیتی به منظور افزایش احترام به عدالت و قانون‌مداری و حقوق بشر، بر پایه منشور سازمان ملل متحد است.
195 کشور عضو یونسکو هستند مقر آن در پاریس پایتخت فرانسه است و دفترهایی در کشورهای مختلف دارد.
750 هکتار مجموعه بافت تاریخی شهر یزد و پنج هزار هکتار حریم آن در سال 1384 به ثبت ملی رسیده بود.
استان یزد یک‌هزار و 600 اثر تاریخی ثبت شده غیرمنقول و 600 بنای تاریخی ثبت شده ملی دارد که میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.
7536/ 2047


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield