خبر یزد

آخرين مطالب

استاندار:

علت انتخاب یزد برای شهر پایدار نیروی انسانی است سياسي

علت انتخاب یزد برای شهر پایدار نیروی انسانی است
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - ایرنا - استاندار یزد گفت: مهمترین ویژگی که سبب شد، تا مرکز استان به عنوان شهر جهانی و نیز شهر پایدار انتخاب و معرفی شود، نیروی انسانی است، این موضوع از دیرباز به عنوان سرمایه اجتماعی در خدمت استان و کشور بود.

به گزارش ایرنا محمدعلی طالبی روز دوشنبه در آیین آغاز به کار نوزدهمین نشست بنیاد جهانی انرژی و اجلاس بین‌المللی شهرهای پایدار جهان در یزد افزود: این سرمایه اجتماعی توانست با مؤلفه‌های متعدد در بخش‌های معماری، شهرسازی و علم و فناوری تلاش کند و تا به امروز هم تداوم پیداکرده است.
به گفته وی آمارها و بررسی‌های حاکی است، سرمایه‌ اجتماعی یزد یکی از بهترین دستاوردها در عرصه ملی و تأثیر آن علاوه بر حوزه اقتصادی در مقوله امنیت اجتماعی نیز ‌مشهود است.
طالبی تصریح کرد: یزد از دیرباز یکی از امن‌ترین شهرهای ایران بود که تا به امروز هم یکی از بهترین مؤلفه‌های امنیتی کشور را به خود اختصاص داده است
وی ادامه داد: این شهر می‌تواند بهترین پایتخت برای شهرهای پایدار جهان و الگوی مناسبی در ارسال پیام صلح و دوستی برای جهانیان باشد.
وی اظهار داشت: ثبت یزد به عنوان میراث ماندگار در فهرست سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد( یونسکو) اتفاق بسیاری خوبی بود و به‌نوعی جایگاه را در مؤلفه‌های مشخص یک شهر پایدار به جهانیان معرفی کرد.
** هنر معماران یزدی در ساختمان‌های پایدار
همچنین رئیس شورای اسلامی شهر یزد گفت: این شهر سال گذشته از سوی یونسکو به عنوان شهر جهانی معرفی و از سوی بنیاد جهانی انرژی به عنوان شهر پایدار انتخاب شد.
وی افزود: معماران یزدی با مهارت و دانش محلی خود خاک را تبدیل به ساختمان‌های زیبا و پایدار کردند که در جهان بی‌نظیر است.
غلامعلی سفید افزود: ساختمان‌ها با توجه به گرما و سرما به‌گونه‌ای ساخته شد که بدون استفاده از هیچ ابزاری قابلیت استفاده دارد که می‌توان در این ارتباط به بادگیرها اشاره کرد.
استاندار سابق یزد افتتاح نخستین دفتر منطقه‌ای گروه ملی یونسکو در یزد را از دیگر افتخارات استان دانست و اظهار داشت: برای دومین بار هم‌نشست ملی خشت خام ماه جاری در این شهر برگزار می‌شود.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین از برگزاری کارگاه بین‌المللی خشت و خام سال آینده در یزد خبر داد و افزود: بافت تاریخی یزد در نوع خود بی‌نظیر است.
رئیس شورای شهر مرکز استان ادامه داد: پس‌ازاینکه یزد به عنوان شهر پایدار جهان معرفی شد، اقداماتی خوبی در این شهر در دست اقدام و یا انجام‌شده است.
سفید، تشویق برای ساخت ساختمان‌های سبز، الزام به ساخت ‌و سازها، تنها با گل و خشت و ترویج آن، ایجاد تشکل‌های غیردولتی به‌منظور حمایت از پایداری شهری، تلاش برای استفاده بهینه از بازیافت شهری و استفاده از پساب برای فضای سبز را از جمله این اقدامات نام برد.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از ماشین برقی برای بخش‌هایی از شهر، آموزش شهروندان ، استفاده از انرژی خورشیدی و توسعه فضای سبز کم آبخواه از جمله اقدامات اساسی است که در دستور کار شهرداری و شورای شهر یزد قرار دارد.
** یزد دارای بیشترین پتانسیل‌های پایداری در جهان
رئیس مرکز خلاقیت و فناوری نوین شهرداری یزد هم با اشاره به ثبت جهانی این شهر از سوی یونسکو اظهار داشت: یزد دارای بیشترین پتانسیل‌های پایداری در جهان است .
جعفر امین مقدم اظهار داشت: امروز دنیا با جدی‌ترین مشکلات زیست‌محیطی و پایداری روبروست اما یزد با توجه نوع معماری آن هیچ‌گاه برای محیط‌زیست مشکل ایجاد نکرده است.
دبیر کل نوزدهمین نشست بنیاد جهانی انرژی و اجلاس بین ‌المللی شهرهای پایدار جهان تصریح کرد: در این شهر برای ساخت‌وسازها هرگز درختان را قطع نکردند بلکه از خشت و گل و خاک استفاده کردند که دوباره به طبیعت بازمی‌گردد.
امین مقدم با بیان اینکه یزد مهد تعامل انسانی است، گفت: در این شهر اقوام و پیروان ادیان مختلف( اسلام، زرتشتی و یهودی) قرن ها در کنار یکدیگر با مسالمت زندگی کردند و درواقع پایداری اجتماعی را تجربه می‌کنند.
وی ادامه داد: مردمان این منطقه طراح قنات و بادگیرها هستند و ما وارث هنر گذشتگان خود هستیم و از آثار تاریخی خود حفاظت می کنیم.
18 تیرماه 1396، 200 هکتار از 750 هکتار مساحت بافت تاریخی شهر یزد به همت سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد ( یونسکو) ثبت جهانی شد.
نوزدهمین نشست بنیاد جهانی انرژی و اجلاس بین‌المللی شهرهای پایدار جهان امروز با حضور 70 مهمان خارجی از 25 کشور از جمله اتریش، اسلواکی، آلمان ، فنلاند، نروژ ،بریتانیا، اسپانیا، دانمارک، سوئد، جمهوری چک ، نپال ، استرالیا ، سنگاپور، هندوستان ، افغانستان ، میانمار ، نیجریه ، رومانی ، بنگلادش ، اوگاندا و غنا در یزد در یزد آغاز شد .
همچنین در نشست یادشده شهرداران و اعضای شورای شهر کلان‌شهرهای ایران، تعدادی از استادان و دانشجویان هم حضور دارند.
در این نشست 2 روزه در زمینهٔ پایداری این شهر، اهداف برنامه‌های سازمان ملل متحد و شغل‌های پایدار بحث و تبادل‌نظر می‌شود.
در نشست مورد اشاره شهر یزد به‌عنوان نخستین پایتخت شهرهای پایدار جهان معرفی می‌شود.
یزد در هجدهمین اجلاس بنیاد جهانی انرژی ، جایزه ویژه شهر پایدار را دریافت کرد و بعدازآن دبیرخانه دائمی شهر پایدار در مرکز خلاقیت و فناوری نوین شهرداری یزد تشکیل شد.
این همایش با همکاری شورای شهر، شهرداری و مرکز خلاقیت و فناوری نوین شهرداری یزد برگزار می‌شود.
2088/ 2047/


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield