خبر یزد

آخرين مطالب

روبان کتابخانه مرکزی یزد هفته دولت هم قیچی نشد؛

پروژه‌ای که بین مناسبت‌ها پاس‌کاری می‌شود فرهنگي

پروژه‌ای که بین مناسبت‌ها پاس‌کاری می‌شود
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد ـ کتابخانه مرکزی یزد یکی از بزرگترین پروژه‌های فرهنگی است که 20 سال از زمان کلنگ‌زنی آن می‌گذرد اما افتتاح آن مدتی است که بین مناسبت‌های مختلف پاس‌کاری می‌شود.

خبرگزاری مهر ـ گروه استان‌ها: نزدیک به دو دهه پیش، در دل بافت تاریخی یزد، کلنگ پروژه‌ای به زمین خورد که قرار بود بزرگترین کتابخانه یزد و به عبارتی کتابخانه مرکزی یزد با استانداردهای مورد نیاز چنین کتابخانه‌ای باشد.
کار ساخت این کتابخانه از ابتدا با حرف و حدیث آغاز شد و افراد بسیاری از همان ابتدا بر طبل مخالفت و البته عده‌ای نیز بر طبل موافقت کوبیدند تا اینکه ساختمان تقریبا تکمیل شد.
بعد از تکمیل ساختمان، کارشناسانی که اظهارنظرهایشان به گوش متولیان امر نمی‌رسید، حالا جدی‌تر وارد عرصه شدند و بلندمرتبه سازی در دل بافت تاریخی یزد را اقدامی غیرقانونی و تجاوز به حریم هوایی بافت اعلام کردند تا جایی که استاندار وقت وارد عمل شد و موضوع به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت.
حوالی سال 90 در شرایطی که چند سال از احداث کتابخانه مرکزی می‌گذشت، قرار شد آخرین طبقه این ساختمان تخریب شود تا مجوز بهره‌برداری از آن صادر شود.
تخریب طبقه آخر ساختمان کتابخانه مرکزی بعد از احداث
این مصوبه، در زمان خودش جنجال‌های بسیاری به پا کرد اما در نهایت با جدیت مسئولان امر، طبقه آخر این ساختمان تخریب شد.
بعد از این اقدام، ادامه کار تکمیل و تجهیز کتابخانه مرکزی یزد متوقف شد و نهاد کتابخانه‌ها در آن زمان به نوعی از ادامه کار کناره‌گیری کرد.
بعد از مدتی توقف، کار تکمیل، فضاسازی و محوطه سازی این پروژه به شهرداری یزد سپرده شد و شهرداری نیز اقداماتی را انجام داد اما در نهایت، باز هم این پروژه تکمیل و قابل بهره‌برداری نشد.
پس از اینکه پروژه به شهرداری واگذار شد، هر سال خبرهایی از بهره‌برداری کتابخانه مرکزی به مناسبتی اعلام می‌شد، یکبار ایام دهه فجر، بار دیگر هفته دولت، در مقطعی هفته کتاب و کتابخوانی و هر بار مناسبتی برای بهره‌برداری این کتابخانه اعلام شد.
ورود استانداری به بحث تکمیل کتابخانه مرکزی یزد
از آنجا که باز هم مشکلاتی در مسیر افتتاح و بهره‌برداری این پروژه 20 ساله وجود داشت، این بار با ورود استانداری، کار دوباره به نهاد کتابخانه‌ها واگذار شد و پس از این واگذاری، خبرهایی از افتتاح کتابخانه مرکزی یزد در هفته دولت سال 98 به گوش رسید اما باز هم این وعده عملی نشد.
خبرنگار این موضوع را از طریق شهرداری، نهاد کتابخانه‌های عمومی استان یزد و در نهایت معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد مورد بررسی قرار داد.
محسن صادقیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در پایان سال گذشته تصمیم بر این شد که کتابخانه مرکزی یزد به هر نحو ممکن تعیین تکلیف شود زیرا این کتابخانه در طول سال‌های مختلف کارفرماهای متعددی از جمله اداره ارشاد، راه و شهرسازی، نهاد کتابخانه‌ها و شهرداری داشته و همین امر سبب طولانی شدن زمان بهره‌برداری از این پروژه شده است.
نهاد کتابخانه های عمومی کارفرمای فعلی کتابخانه مرکزی یزد
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد بیان کرد: با جلساتی که به همین منظور با کارفرمایان برگزار شد، در نهایت به این نتیجه رسیدیم که کار تکمیل کتابخانه مرکزی یزد را به نهاد کتابخانه ها واگذار کنیم و به همین منظور، تفاهم‌نامه‌ای نیز با نهاد کتابخانه های کشور امضا شد.
صادقیان افزود: بر اساس این تفاهمنامه مقرر شد استانداری یزد متولی آزادسازی اراضی کتابخانه مرکزی یزد باشد تا کار تملک آن انجام شود که این اقدام با محوریت استانداری و همکاری شهرداری یزد آغاز شد.
وی ادامه داد: قرار شد بعد از تملک زمین کتابخانه مرکزی، این پروژه تحویل نهاد کتابخانه‌ها شود و این نهاد از محل اعتبارات خود اقدام به تکمیل پروژه نماید.
مشکلات عدیده در مسیر تملک اراضی پروژه
صادقیان عنوان کرد: بسیاری از زمین‌های مربوط به این پروژه هنوز بعد از 20 سال تملک نشده بود و مشکلات عدیده‌ای در این مسیر وجود داشت که این مشکلات با تعدد مالکانی که برخی از آنها فوت شده و برخی در خارج از کشور زندگی می کردند، افزایش یافت.
وی افزود: با وجود همه این مشکلات، طی دو ماه گذشته عمده آزادسازی‌ها انجام شد و این مهم به نهاد کتابخانه‌ها نیز اعلام شده است و این نهاد نیز قرار بود مراحل فراخوان و مناقصه پیمانکار جدید را طی یک ماه گذشته انجام دهد.
صادقیان خاطرنشان کرد: قرار بود فاز اول پروژه در هفته دولت امسال به بهره برداری برسد اما چون مدت زمان زیادی از عمر ساختمان گذشته بود، تاسیسات آن باید بازنگری و کمبودها و مشکلات احصاء می شد که برای این منظور از نهاد کتابخانه های عمومی تهران اقدام شده و مشاورانی برای طراحی مجدد و نظارت به کار گرفته شده‌اند.
فازبندی پروژه کتابخانه مرکزی/افتتاح کتابخانه بین 3 تا 5 ماه دیگر
وی با اشاره به اینکه این پروژه قرار است به صورت فاز بندی افتتاح و بهره برداری شود، افزود: بهره‌برداری از ساختمان چندان زمان‌بر نیست و در نهایت بین سه تا پنج ماه آینده قابل بهره‌برداری است اما فاز دوم، محوطه سازی اطراف کتابخانه است که با توجه به قرار گرفتن این بنا در بافت تاریخی، محوطه سازی‌ها باید با همکاری و هماهنگی میراث فرهنگی انجام شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد تاکید کرد: گرچه ساختمان کتابخانه مرکزی آماده بهره‌برداری نشد اما دو اقدام بسیار مهم که یکی از آنها سال‌ها پیش باید انجام می‌شد، صورت گرفت که بسیار ارزشمند بود؛ یکی از آنها آزادسازی و تملک اراضی کتابخانه مرکزی و دیگری پرداخت مطالبات پیمانکاران قبلی بوده است.
گرچه در طول یک دهه گذشته، بارها و بارها برای تکمیل و بهره برداری از کتابخانه مرکزی یزد تصمیم‌گیری‌ها و واگذاری‌هایی انجام شده و در نهایت نیز کار به نتیجه مطلوب نرسیده است، اما به نظر می‌رسد این بار، با تملک اراضی و واگذار کردن امور به نهاد کتابخانه‌ها و به مشارکت طلبیدن نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اتفاقات خوبی در راه باشد.
به نظر می‌رسد فاز اول این پروژه در دهه فجر امسال قابل بهره‌برداری باشد و این انتظار وجود دارد که با اهتمام مسئولان امر، دوباره زمان بهره‌برداری به تعویق نیفتد و این پروژه در میان مناسبت‌ها سرگردان نباشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رایزنی یزدی‎‏ها در آلمان برای معرفی یزد به عنوان پایتخت کتاب جهان

برپایی 72 مراسم روضه‎خوانی در 72 مکان یزد به نیت 72 شهید کربلا

یادواره 20 شهید دانش‌آموز یزد برگزار شد

شهرهای کشور رتبه‌بندی گردشگری می‌شوند

آخرین تصویر از روح الله زم قبل از بازداشت

برادر رئیس جمهور به زندان رفت

«بله قربان‌گویی» آفت رسانه‌های امروز

همکاری خانواده‌ها با مدرسه به پیشرفت دانش‌آموزان کمک می‌کند

ماراتن جشنواره قصه‌گویی یزدی‌ها پایان یافت

فرخی یزدی از بزرگترین سرمایه‌های اجتماعی ایران است

فرخی یزدی از بزرگترین سرمایه‌های اجتماعی کشورمان است

شب فرخی یزدی برگزار شد

گرامیداشت فرخی یزدی، پاسداشت ادبیات ایران است

ترویج کتاب‌خوانی در شیرینی‌فروشی یک ابرکوهی

جزئیات تازه از دستگیری روح‌ الله زم

روحانی: تلاش دولت نبود، امروز تبریز وجود نداشت

وحدت اجتماعی اربعین بر پایه یک معشوق مشترک است

مرمت اضطراری ساباط قلعه فیروزآباد میبد

ماراتن قصه‌ها در جشنواره قصه‌گویی یزد به پایان رسید

افتتاح کلاس های درس در کرمان، اصفهان و یزد و توصیه های جهانگیری

65 هزار یزدی زائر اربعین هستند/ رشد 100 درصدی زائران در سال 98

اعلام فراخوان جشنواره «بانوی هزاره‌ی اسلام» در یزد

آموزش و پرورش نیازمند تحول درون سازمانی است

یادواره شهدا روحی تازه برای کالبد جامعه است

یادواره شهدای مرزبان در یزد برگزار شد

آیت الله مکارم شیرازی در بیمارستان بستری شد

حضور 63 هزار یزدی در پیاده‌روی اربعین امسال

رویای گردش در بافت تاریخی یزد با خودروهایی از جنس تاریخ

وکیل فریدون: برخی او را مورد هجمه قرار دادند

نقالی هنرمند یزدی در مسیر پیاده‌روی اربعین

حذف موازی کاری در حوزه گردشگری با ایجاد مدیریت مقصد گردشگری

17 هزار دانش آموز افغان در یزد تحصیل می‌کنند

آمریکا مدعی شد که ترکیه به نیروهایش حمله کرده است

اولین جشنواره میراث مکتوب رضوی(ع) در یزد برگزار می‌شود

انجمن‌های شعر از هدف اصلی خود گمراه نشوند

همسر کاووس سیدامامی از ایران رفت

ذوالنور: گام چهارم برجامی را هم برمی‌داریم

خبرنگار بازداشت‌شده روسیه در ایران آزاد شد

طرحِ تحریم‌های پیشنهادی علیه ترکیه در آمریکا

توجه به کودکان، منحصر به یک روز خاص نباشد

اعتراض تند ایران به تحریم تازه‌ی آمریکا

سلامی: دستاورد‌های سپاه قابل شمارش نیست

دیوان اشعار غیاث‌الدین نقشبند یزدی به کوشش حسین مسرت

نجفی: با میترا درگیر شدم، بی‌هدف شلیک کردم

درآمد موقوفات کشاورزی یزد صفر شد

حوزه هنری تهیه کننده 70 درصد کتاب‌های پرفروش کشور

محتوای ادبیات پایداری در حوزه فرهنگی و هنری متنوع است

آموزش خشت‌زنی کودکان ابرکوهی در روز کودک و میراث فرهنگی

نجات قلعه‌ای تاریخی در استان یزد با تامین اعتبار اضطراری

یادواره شهدای بهاباد برگزار شد