خبر یزد

آخرين مطالب

کرکره‌هایی که برای مقابله با بحران کرونا پایین کشیده شد مقالات

کرکره‌هایی که برای مقابله با بحران کرونا پایین کشیده شد
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد- موج سوم شیوع کرونا و افزایش شدت سرایت این ویروس موجب کاهش فعالیت اصناف شد و شاید با توجه به روند افزایشی مبتلایان، تعطیلی و کاهش فعالیت اصناف برای مدتی تداوم داشته باشد، بازاریان یزد با مشارکت در کاهش این بحران در موج اول و دوم ثابت کردند که نقش موثری در مدیریت این بحران دارند.

از اوایل اسفند 98 هنگامی آژیر گوش خراش کرونا در کشور به گوش رسید تا امروز بارها ستاد ملی مقابله با این بیماری، نسبت به اعمال محدودیت‌های ترافیکی و فعالیت گروه‌های شغلی اقدام کرده است بر همین اساس 14 آبان نیز اعلام شد که گروه‌های شغلی 2، 3 و 4 در شهرهای پرخطر، باید محدودیت فعالیت داشته باشند.
اولین اقدام برای مقابله با شیوع کرونا در کشور تعطیلی اجباری عمده صنوف در اسفندماه سال گذشته بود که تا ابتدای اردیبهشت ماه امسال ادامه یافت، اصناف یزد نیز مانند همه استانها در قضیه مدیریت بحران کرونا، از منافع خود گذشته و با پذیرش ضرر و زیان شدید در ماه پایانی سال که به طور معمول ایام پررونق و با اهمیتی برای کسبه بازار است، واحدهای صنفی‌ را تعطیل کرده و در کنار مردم ایستادند و با این اقدام در کنترل شیوع این بیماری کمک کردند.
اصناف استان یزد علاوه بر تعطیلی کسب و کار با مشارکت در تهیه و توزیع بسته های حمایتی برای نیازمندان و خرید لوازم درمانی و بهداشتی برای بیمارستان های استان در این بحران خوش درخشیدند .
در موج سوم شیوع بیماری کووید 19، ستاد استانی مقابله با کرونا یزد در نشست هفته های گذشته برای صنوف مختلف محدودیت ساعت کاری وضع کرد شاید با این اقدام این بیماری کنترل شود البته طبق گفته مسوولان استان یزد این محدودیت‌ها بی تاثیر هم نبوده است. 
حدود 50 هزار واحدهای صنفی در استان یزد فعال است که هرکدام از آنها در پیشگیری از شیوع بیماری نقش مهمی ایفا کردند، البته در میان این خانواده بزرگ، تعداد محدودی نیز نسبت به محدویت های کرونایی بی توجه بودند.
همراهی اصناف با بدنه دولت قابل قدردانی است

خبر یزد


استاندار یزد در گفت و گو با گزارشگر ایرنا گفت: همراهی و همکاری اصناف استان با وجود مشکلاتی اقتصادی که کرونا برای این قشر ایجاد کرده، در زمینه رعایت محدودیت‌ها بی نظیر بوده و جای قدردانی دارد. 
محمدعلی طالبی افزود: در آغاز شیوع بیماری کرونا در یزد و با تفاهم و توافق کامل مجموعه دولت در استان و مدیران اصناف، فعالیت‌های واحدهای صنفی چندین بار محدود شد که این محدودیت‌ها نقش قابل توجهی در کنترل بیماری کرونا داشتند و به همین دلیل از مدیریت اصناف به دلیل تعامل و همراهی کامل با بدنه دولت در استان سپاسگزاریم.
وی تصریح کرد: اصناف استان در موج سوم کرونا نیز در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی مشارکت بالایی داشتند و تخلفاتی این بخش در زمینه رعایت موازین بهداشتی بسیار اندک بود که مبین مشارکت فعالانه و چشمگیر این قشر در مقابله با بحران کرونا است.
طالبی ادامه داد در راستای حمایت از صنوف با بانک‌ها و سازمان های مربوطه رایزنی های صورت گرفته است تا با حمایت از این بخش ، زیان های آنان تا حدود کاهش پیدا کند. 
فعالیت صنوف تا ساعت 15:30
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد نیز با تشریح محدودیت‌های جدید کرونایی در استان گفت: تمامی صنوف و مشاغل به جز صنف نانوایی و سوپر مارکت تا 28 آبان ماه جاری فقط تا ساعت 15:30 مجاز به فعالیت هستند.

خبر یزد


احمد ترحمی با بیان اینکه فعالیت مجتمع‌ها و فروشگاه‌های تجاری تا ساعت 15:30 مجاز است، ادامه داد: رستوران‌ها و فست‌فودها فقط به صورت بیرون‌بر تا ساعت 15:30 مجاز به فعالیت هستند.
این مسوول خاطرنشان کرد: نانوایی‌ها و سوپر مارکت‌ها حداکثر تا ساعت 22 مجاز به فعالیت‌ هستند و ادارات نیز باید بخش اعظم خدمات خود را به صورت غیرحضوری به ارباب رجوع ارائه کنند و تا حد ممکن پذیرش حضوری را محدود سازند.
به گفته ترحمی، تمامی ادارات و دوایر دولتی موظف شده اند که به مدت 2 هفته پرسنل خود را به نصف کاهش دهند و ممنوعیت تردد در شب نیز به همین مدت تمدید شده و ساعت پایان کار ادارات به جز مراکز درمانی ساعت 12 است.
معاون استاندار یزد افزود: ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی به استان به مدت 2 هفته دیگر تمدید می شود و اتوبوس‌های خط واحد و سیستم حمل و نقل عمومی تا اطلاع ثانونی تعطیل اعلام شده است.
همراهی مردم و اصناف در رعایت محدودیت ها
جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در استان یزد با تشکر از همراهی مردم و اصناف در رعایت محدودیت ها گفت: همراهی و همکاری اصناف و مردم در رعایت محدودیت های اعمال شده بسیار عالی است.
ترحمی افزود: روند رعایت پروتکل ها در استان یزد رو به افزایش است و همانطور که در تمام زمینه ها این استان پیشتاز است باید در رعایت پروتکل های بهداشتی نیز پیش قدم باشد.
جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در استان یزد خاطر نشان کرد: محدودیت ها و تعطیلی ها به تنهایی موثر نیست و با رعایت مجموعه اقدامات لازم در زمینه مدیریت کرونا می‌توان شرایط بحرانی موجود را کنترل کرد.
تشدید نظارت بازرسان بر وحداهای صنفی
رییس اتاق اصناف یزد گفت: هم اکنون بازرسانی از دستگاه‌های اجرایی مختلف به صورت مستمر بر اجرای پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از شیوع کرونا و اجرای مقررات بر فعالیت صاحبان کسب و کارها در مرکز استان نظارت دارند.
علیرضا حسنی افزود: بازرسان با مراجعه به اصناف مختلف در سطح شهر و محله ها و حاشیه شهر ماموریت‌های خود را مبنی بر نظارت بر اجرای مقررات بهداشتی انجام می‌دهند.

خبر یزد


این مسوول اظهار داشت: برای مبارزه و مهار کرونا نه تنها واحدهای صنفی و کسبه بلکه باید همه مردم طبق مقررات ستاد ملی کرونا و تصمیم مسوولان استان وظایف خود را با همدلی انجام دهند.
حسنی با بیان اینکه اصناف همواره در کنار مسوولان پایبند مقررات هستند و همراهی در اجرای تصمیم‌ها دارند ، تداوم همیاری بیشتر در غلبه بر ویروس کرونا را خواستار شد.
پلمپ 850 واحد صنفی و رعایت 98 درصدی ضوابط بهداشتی
حسنی ادامه داد: از اول آبانماه تاکنون 850 واحد صنفی از میان 38 هزار کسبه فعال موجود به خاطر تخلف از مقررات پلمب شدند.
رئیس اتاق اصناف یزد افزود: 98 درصد صاحبان صنوف مختلف پروتکل‌های ابلاغی و بهداشتی را در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در مرکز استان رعایت می‌کنند.
حسنی گفت: همراهی کسبه یزد با مسئولان مطلوب است و تاکنون 120 میلیارد ریال برای کمک به اقشار آسیب‌دیده از کرونا و خرید ماسک و مواد ضد عفونی کننده تهیه و بر حسب نیاز توزیع شده و این همکاری همچنان ادامه دارد.
کاهش شیوع بیماران کرونایی به دلیل محدویت ها
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد هم گفت : براساس آمارها روند رو به افزایش شیوع بیماران کووید- 19 ،همانند هفته پیش نیست و مقداری از شدت افزایشی آن کاسته شده که علت آن مراقبت و رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم و اعمال محدودیت‌های بهداشتی و مراقبتی است.
سیدابراهیم سلمانی افزود: هم اکنون یکهزار و 871 بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان بستری هستند که 199 نفر از آنان به دلیل شرایط حاد در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند. 
دیدگاه صاحبان صنوف در مورد محدویت کرونایی
یکی از صاحبان کسب در یزد گفت: با شیوع ویروس کرونا صنوف مختلف مانند پوشاک ، کیف ، کفش لوازم خانگی و غیره در چندماه گذشته خسارت فراوانی را متضرر شدند و همچنان این خسارتها ادامه دارد، البته فروشگاههای مواد غذایی وضعیت بهتری نسبت به دیگر صنوف دارند.
حسین حسینی‌پور افزود: دولت باید در کنار تعطیلی بازار، حمـایت های مالی مانند پرداخت تسهیلات بانکی برای جبران ضرر اصناف فراهم سازد تا از یک سو با تعطیلی بازار ، انتشار ویروس کاهش یابد و از سوی دیگر کسبه نیز حمایت شوند.
یکی دیگر از بازاریان یزد که زیان زیادی را از بحران کرونا متحمل شده به ایرنا گفت: با وجود مشکلات مالی اما چون دستورالعمل ستاد استانی مقابله با کرونا در راستای حفظ جان ما است همه در اجرای این ضوابط مشارکت می کنیم.
علی دهقانی افزود: امیدواریم این ویروس کرونا از کشور رخت ببندد تا همه با آرامش زندگی کنند و بازار هم دوباره رونق خود را از سر بگیرد.
یکی از فروشندگان لوازم خانگی هم ضمن گلایه از شرایط بد اقتصادی گفت: ماهانه اجاره سنگینی باید بپردازیم اگر تعطیل کنیم چه کسی نان زن و بچه ما را می‌دهد؟
محمد علی حداد زاده افزود: برخی از شهروندان لوازم خود را به صورت اینترنتی خرید می کنند اما در لوازم خانگی این طور نیست ترجیح می دهند، جنس را از نزدیک دیده و از کیفیت آن یقین حاصل کنند تا اینکه کالا را از طریق فضای مجازی خریداری نمایند.
یک پارچه فروش نیز در خصوص محدویت کرونایی در مورد صنوف گفت: ضرر و زیان قابل تحمل و جبران پذیر است اما زیان جانی و بیمار شدن و فوت عزیزان قابل جبران نیست و حسرت این خسران تا پایان عمر با انسان همراه می‌باشد.
مصطفی برزگری افزود: جان همنوعان و فرزندانمان ارزشمندتر از مال و منان دنیاست، می‌شود چند صباحی با مشکل مالی ساخت اما با از دست دادن یک عضو، خانواده ها دچار مشکلات روحی و روانی غیرقابل جبران می شوند.
وی ادامه داد: وقتی صحنه‌های رودرو و پرخطر پزشکان و پرستاران با بیماری کرونا را می بینم ، به خود می گویم که انصاف نیست که به خاطر مال دنیا کار را برای این قشر زحمتکش سخت‌تر شود بنابراین با محدویت ها موافق هستم.
یکی از شهروندان هم ضمن قدردانی از ستاد استانی مقابله پیشگیری از کرونا گفت: معتقدم که اگر بازار تعطیل شود این بیماری هم کنترل می شود اما اگر صنف باز باشند، این زنجیره قطع نمی شود.
زهرا فتاحی با بیان اینکه اوضاع استان خوب نیست افزود: همه صنوف غیرضرور باید همچون اوایل سال تعطیل شود تا از شیوع این بیماری جلوگیری شود هر چند می دانیم که خسارت های زیادی را صنوف متحمل می شوند، اما چاره ای غیر از این نیست.
استان یزد از نظر شدت شیوع کرونا در بالاترین رتبه کشور قرار دارد و در 2 هفته اخیر تعداد بیماران کرونایی فوت شده در این استان هر روزه بیش از 20 نفر بوده است.
برچسب‌ها
ویروس کرونا یزد اصناف
پروندهٔ خبری
کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها

لینک کوتاه:
https://www.yazd-online.ir/Fa/News/157819/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اجرای عدالت برای حمایت از حقوق کودک

نتایج مسابقه کتابخوانی بانوی اول اعلام شد

دهه کرامت همراه با بخشش کریمانه

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان یزد تا 22 خرداد 1400

صدور مجوز برداشت موقت از معادن شن و ماسه یزد

اولویت سلامت شهروندان در برگزاری انتخابات

استاندار یزد: رویکرد استان توسعه محصول کم آبخواه است

نگاهی به فضای انتخابات شوراها در یزد/ تبلیغات زشت و زیبا در شهر جهانی

برگزاری دومین همایش ملی آموزش مطالعات اجتماعی در یزد

جمعی از زرتشتیان یزد: مشارکت در انتخابات جلوه حقوق شهروندی ماست

آغاز دوره های آموزشی ویژه کاربران شعب اخذ رأی

اشتغال 80 درصدی مددجویان اولویت جدی سازمان زندانهاست

تبلیغات معیار مناسبی برای قانونگرایی نامزدهای شورای شهر است

تبلیغات معیار مناسبی برای تشخیص قانونگرایی نامزدهای انتخابات است

اشتغال زندانیان عاملی مهم در کاهش ناهنجاری های اجتماعی

ضرورت تشکیل تیم‌های ضربتی در ابرکوه به منظور مقابله با کرونا

‌سخنگوی ستاد انتخاباتی ‌رئیسی در استان یزد: اظهارات برخی کاندیداها با هیچ حساب و کتابی جور در نمی‌آید

اطلاعیه سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور درباره ایجاد مرکز جدید در شهر یزد برای برگزاری آزمون الکترونیکی زبان انگلیسی پیشرفته تولیمو (TOLIMO) در دوره های 161 و 162

ایجاد مرکز جدید در شهر یزد برای برگزاری آزمون زبان انگلیسی

مشارکت 19 هزار و 886 رای اولی یزدی در انتخابات 1400

16 روستای شهرستان بافق در استان یزد به شبکه گاز طبیعی متصل شد

لزوم رعایت قانون توسط نامزد‌های شورای اسلامی در دوره تبلیغات انتخاباتی

ایجاد مرکز جدید برگزاری آزمون تولیمو در شهر یزد

آرشیو فنی حوزه تصفیه خانه خط اول انتقال آب یزد تهیه شد

برگزاری اولین المپیاد ورزشی کارگری در یزد

آمار کرونا یزد 22 خرداد؛ 2 فوتی و 129 ابتلای جدید

چگونه خورش‌رنگین‌کمان درست کنیم؟

جلیلی: استان یزد الگوی مناسب توسعه صنعتی برای کشور است

همتی: صنایع نساجی استان یزد را احیا می کنم

جوکار: مجلس جلوی 250 هزار میلیارد فساد در سال جاری را گرفت

برپایی 79 شعبه اخذ رأی برای انتخابات 1400 در مهریز

اجرای طرح آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در یزد

3500 یزدی، نامزد انتخابات شوراهای شهر و روستا

نماینده مهریز: مشکلات طرح ملی مسکن پیگیری می‌شود

بستری 77 بیمار کرونایی در ICU یزد

افزایش نسبی دما در یزد

معاون امور اقتصادی در جشنواره تقدیر از کارآفرینان برتر خراسان رضوی: کارآفرینان موتور پیشران جامعه هستند

با حکم شریعتمداری "مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی" منصوب شد

آغازمرحله دوم طرح مکمل یاری مگادوز ویتامین A در کیش

تقدیر کنفدراسیون ورزش های ناشنوایان آسیا از میزبانی شایسته مسئولان منطقه آزاد کیش

کشف سر انسان بالای علمک گاز در شمال تهران !

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 22 خرداد 1400

دمای پایتخت به 40 درجه می رسد

تزریق واکسن کوو ایران برکت در مشهد آغاز شد

تمام دانشجویان تا پایان پاییز واکسینه می شوند

افزایش قیمت تن ماهی به 85 درصد رسید

ماجرای تخلف 30 میلیارد تومانی در بهزیستی تهران

محصولات شوینده 50 درصد گران شد

بانک مرکزی : هزینه محموله سینوفارم واریز شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 22 خرداد 1400