خبر یزد

آخرين مطالب

مجلسی‌ها به بودجه‌های فرهنگی و تحول در آموزش توجه جدی کنند اجتماعي

مجلسی‌ها به بودجه‌های فرهنگی و تحول در آموزش توجه جدی کنند
  بزرگنمايي:

خبر یزد - ایسنا/یزد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: مجلسی‌ها در تصویب بودجه‌های فرهنگی همچنین در ایجاد تحول در آموزش اهتمام جدی داشته باشند و تقویت فرهنگ دینی را مدنظر قرار دهند.
آیت‌الله «محمدرضا ناصری» امروز در دیدار با «قاضی زاده هاشمی» نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت مسائل فرهنگی اظهار کرد: مجلس در مورد مسائل فرهنگی و دینی به ویژه تقویت و ترویج این دو مقوله مهم اهتمام ویژه داشته باشد زیرا معتقدیم اگر فرهنگ درست شود، همه امور روی روال می‌افتد و اگر فرهنگ نباشد، هر چه کار عمرانی شود، هدر می‌رود اما متاسفانه در اغلب دولت‌ها فرهنگ دینی مورد غفلت قرار گرفته است.
وی افزود: اگر فرهنگ دینی برای مردم نهادینه شود، آنها به خوبی می توانند نقش اجتماعی خود را ایفا کنند که نمونه آن را در زمان شیوع کرونا و کمک آنها به دولت شاهد بودیم و این اثر ایمان است که مردم در خانه های خود کارگاه تولید ماسک ایجاد کردند یا مقاومت کادر درمان تا پای جان و رسیدگی به بیماران کرونایی، نشأت گرفته از فرهنگ دینی است.
ناصری ادامه داد: فرهنگ دینی در هر کجا حاکم باشد، افراد خدا را در نظر می‌گیرند و کار انجام می‌دهند و از آنجا که خدا را ناظر بر امور خود می‌بینند، خالصانه کار می‌کند.
امام جمعه یزد با انتقاد از عملکرد برخی دولت‌ها در حوزه فرهنگ، بیان کرد: دولت‌ها هر کجا از نظر بودجه‌ای در مضیقه قرار می‌گیرند اول بودجه‌های فرهنگی را کاهش می‌دهند حتی برخی ارگان‌های فرهنگی، تبعیدگاه مدیران و کارمندان ضعیف‌تر شده است.
ناصری تاکید کرد: مجلس باید مراقب باشد و در این زمینه توجه جدی داشته باشد و در تصویب بودجه برای مقوله فرهنگ به ویژه فرهنگ دینی اهمیت بالایی قائل باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد کمیسیون‌های مجلس، بیان کرد: پشتوانه این کمیسیون‌ها باید عده زیادی از افراد نخبه بی‌طرف و صاحب فکر و اندیشه باشند و کارشناسانه موارد را به کمیسیون ها انتقال دهند تا آنها بتوانند با جمع بندی مسائل، به نتایج قابل قبول برسند.
امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر نیاز به تحول در سیستم آموزشی کشور، بیان کرد: باید از آموزش استعماری خروج و جهش کنیم و به آموزش مدنظر قرآن برسیم.
وی افزود: طراح زندگی ما در گذشته انگلیسی‌ها بودند و طوری القا حرکت می کردند که تمام زندگی و شئون زندگی ما بر اساس طراحی آنها پیش می رفت و آموزش ما نیز از این امر مستثنی نبوده و از 100 سال پیش آموزش ما را به نحوی پیش بردند و برنامه‌ریزی کردند که تدین، تفکر و تعقل از آن حذف شد تا افراد فقط سواد خواندن و نوشتن داشته باشند و مدرکی بگیرند لذا از ابتدا حرکت علمی ما، سطحی‌نگرانه بوده است.
ناصری تصریح کرد: امروز دانش آموز ما 12 سال درس می خواند اما اندوخته مهم علمی ندارد و سپس به دانشگاه می رود، چند سال هم آنجا درس می خواند و تبدیل به فرد بیکار می شود بنابراین می بینیم که این روش آموزش، بعد از 16 سال تحصیل، بیکار تحویل جامعه می‌دهد در حالی که اگر قدرت تفکر، تدین و تعقل در آنها تقویت می‌شد، هر کدام از آنها تبدیل به یک کارآفرین می‌شدند.
وی با اشاره به اینکه قرآن در بیش از 20 آیه انسان را به تفکر دعوت کرده است، افزود: سیستم آموزش غربی‌ها برای ما، خلاف توصیه قرآن است و بر این اساس است که عده‌ای امروز به دنبال وارد کردن علم هستند زیرا از ابتدا قدرت تفکر در آنها تقویت نشده است.
ناصری با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب به تحقق اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی فکر، زمینه نوآوری، زمینه باور نفسانی می‌خواهد و در شرایطی که اینها را از ما گرفته‌اند، هر چه برای اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی و کار شده، باز هم به نتیجه مطلوب نرسیده‌ایم.
وی با اشاره به این که این موضوع گریبان صنعت ما را نیز گرفته است، افزود: 50 سال است که صنعت خودروسازی وارد کشور ما شده اما در طول این همه سال، اینقدر خودباور و خلاق نبوده‌اند که بتوانند خودشان بسیاری از قطعات را بسازند و بتوانند خودروهای با کیفیت به دست مردم بدهند.
امام جمعه یزد تصریح کرد: متاسفانه هم در صنعت، هم واردات و صادرات و تولید، افراد بیشتر به دنبال سود بیشتر بوده‌اند و کیفیت بیشتر و خدمت مطلوب‌تر برای آنها در رده‌های بعدی قرار دارد و گرانی‌های فعلی نیز از همین روحیه نشأت گرفته زیرا تولیدکننده ما قانع نیست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که در حوزه صنعت پوشاک نیز در کشور ما بسیار ضعیف عمل شده است، افزود: این صنعت نه سرمایه زیاد، نه تکنولوژی بالا می خواهد و اشتغالزایی بسیار بالایی نیز دارد و نیاز کشور را نیز تامین می کند بنابراین لازم است به توسعه و رونق این صنعت کمک شود.
«سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی» نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با تاکید بر این که ما مردمان سختکوش و با استعدادی داریم، اظهار کرد: اما این ویژگی باید تقویت شود تا مسیر خود را پیدا کند.
وی با بیان این که نخبگان متعهد ما باید الگوی جامعه باشند، افزود: بسیاری از نخبگان ما متعهدانه در نقاط دورافتاده مشغول خدمت به مردم هستند که این افراد باید به مردم معرفی شوند.
قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: این افراد به دلیل تعهدی که به مردم خود دادند، به جای اینکه توسط خارجی ها دزدیده شوند، تخصص و تعهد خود را در مسیر آبادانی کشورشان به کار گرفته اند و نظیر این افراد امروز در دانشگاه های ما کم نیستند اما باید شناسایی شوند.
به گزارش ایسنا و به نقل از دفتر نماینده ولی فقیه در استان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز خرسندی از سفر به استان یزد، از نماینده یزد و اشکذر به عنوان فردی تاثیرگذار در مجلس یاد کرد و گفت: امیدواریم مجلسی‌ها بتوانند در مسیر رفع مشکلات کشور گام های اساسی بردارند.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.yazd-online.ir/Fa/News/171693/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آمریکا در ارتباط با ایران مسیر منطق را جایگزین تحریم کند

پاتک وزارت اطلاعات به دلالان داروهای کرونا و نایاب خارجی

شناسایی دلالان فروش داروهای نایاب خارجی در یزد

حسن یوسف به بازار کتاب می آید

از عدم همراهی نمایندگان با جناب معاون اول تا بابک زنجانی‌های دولت

شناسایی و دستگیری دلالان فروش داروهای نایاب خارجی در یزد

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 17 اسفند در تمام مقاطع تحصیلی

عضویت در کتابخانه مرکزی یزد به صورت رایگان و نیم‌بها

آتش سوزی در گمرک مرزی افغانستان با ایران مهار شد (+عکس)

حتی دوستان ایران از ما به طور رسمی نفت خرید نکرده‌اند/ فردی مثل بابک زنجانی در این دولت به وجود نیامد

سفر یک روزه معاون اول رئیس جمهور به یزد

مهاجرپذیر بودن یزد امتیاز این استان است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان یزد تا 16 اسفند 99

جهانگیری: در جلسه ای در حضور رهبری، یکی از آقایان مدعی شد که فردی را می شناسد که می تواند روزانه دو میلیون بشکه نفت بفروشد / همه فقط مدعی بودند و نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند

مرکز جامع سلامت احمد‌آباد مشیر افتتاح شد

گارد سنگین حفاظتی جهانگیری برای رسانه‌ها؛ ورود خبرنگاران ممنوع!

گزارش تصویری دلجویی شهردار یزد از خانواده مرحوم رضا جاذبی از پاکبانان خدوم شهرداری

تقدیر شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر یزد از دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور

دغدغه‌ها و مطالبات نخبگان استان یزد در دیدار با معاون اول رییس جمهوری

صبر و قناعت موثرترین راه برای توسعه کشور است

گشایش اقتصادی در راه است + گزارش

کارخانجات بزرگ استان یزد به مسئولیت اجتماعی خود عمل کنند/ نباید چشم استان یزد به حمایت‌های دولتی باشد

آمار کرونا یزد 16 اسفند؛ 1 فوتی و 25 ابتلای جدید

جهانگیری: آمریکا چاره‌ای جز عقب‌نشینی به تعهداتش ندارد

390 میلیارد تومان برای آب و برق یزد

بازدید از نمایشگاه تولیدات واحد‌های تولیدی و توانمندی‌های روستاییان استان یزد

آتش‌سوزی در گمرک مرزی افغانستان با ایران

وعده تعدیل قیمت کالاهای پرمصرف در آستانه نوروز

پرفروش ترین هنرمند سال 2020 معرفی شد

گزارش تصویری دلجویی شهردار یزد از خانواده مرحوم جذبی از پاکبانان خدوم شهرداری

کاشت 110 درخت به نام شهدا در بوستان آزادگان

بهره برداری از پروژه های عمرانی، زیست محیطی و ترافیکی

صالحی: فضاهای فرهنگی تامین کننده اکسیژن برای روح جامعه است

گارد سنگین حفاظتی جهانگیری برای رسانه‌ها/ورود خبرنگاران ممنوع!

جهانگیری: آمریکا در ارتباط با ایران مسیر منطق را جایگزین تحریم کند

سرمایه‌گذاری 66 هزار میلیارد تومانی در طرح‌های پویش الف. ب. ایران

مبالغ قبوض آب و برق به طور کامل در اختیار وزارت نیرو قرار می گیرد

غرس صدها اصله نهال به یاد شهدا

غرس نهال ایثار؛ هر شهید، یک درخت در یادواره 17 هزار زن شهید و جانباز

فاز اول بندر خشک پیشگامان یزد افتتاح شد

استقبال استانداری یزد از الگوی توسعه اجتماعی رسالت

جهانگیری: 3 میلیون تن کالاهای غیراساسی در کانتینرها خاک می‌خورد

جهانگیری: مثل بابک زنجانی ‌در این دولت به وجود نیامد

مثل بابک زنجانی در این دولت به وجود نیامد

بهره برداری از فاز اول «بندر خشک» پیشگامان در استان یزد با حضور جهانگیری

کتابخانه مـرکزی یزد با حضور جهانگیری افتتاح شد

افغانستان| مشت آهنین دولت علیه شیعیان هرات؛ بزرگان تشیع مماشات می‌کنند؟

جهانگیری: مثل بابک زنجانی ‌در این دولت به وجود نیامد/ هیچ کشوری حتی دوستان ایران از ما به طور رسمی نفت خرید نکرده است

صدور حکم قضایی سبز در هفته منابع طبیعی/غرس 500 اصله درخت مثمر در اردکان

افتتاح مرکز خدمات جامع سلامت حاج ابوالقاسم زارع در روستای احمد آباد مشیر