خبر یزد

آخرين مطالب

اولین‌های حوزه درمان و پزشکی کشور که در یزد رقم خورد/تبدیل ناممکن‌ها به ممکن با باور ملی علمي

اولین‌های حوزه درمان و پزشکی کشور که در یزد رقم خورد/تبدیل ناممکن‌ها به ممکن با باور ملی
  بزرگنمايي:

خبر یزد - استان دارالعلم یزد بعد از انقلاب اسلامی در بخش های مختلف پزشکی و درمانی جزو اولین ها بوده است که شاید کمتر به آن توجه می شود.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، بیش از چهل سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران می گذرد و به حل و قوه الهی با پیشرفت ها و دستاوردهای شگرف، این نظام بیشتر و سریع تر به قله اهداف خود خواهد رسید اما شکی هم نیست که در این مسیر پر فراز و نشیب بدخواهان و دشمنان داخلی و خارجی، از دست اندازی ها و مانع تراشی ها غافل شوند.
جهنم سازی از ایران در مقابل بهشت انگاری غرب، مسئله دیرینه ای است که برای تضعیف روحیه و زیرسوال بردن خدمات و پیشرفت های این نظام اسلامی در دستور کار سلاطین رسانه ای دنیا قرار گرفته است تا شاید بتوانند با خودحقیر پنداری مردم ایران زمینه نیستی را برای رسیدن به اهداف شومشان فراهم کنند غافل از اینکه سرعت توسعه، پیشرفت و استقلال ایران اسلامی به اندازه ای شتاب گرفته که گاها خود این رسانه های مواجب بگیر مجبور به اذعان ان ها می شوند.
اکنون که در چهل و دومین بهار پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم نکوست تا با بازخوانی و یاداوری بخش کوچکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی عده ای نینگارند که این موفقیت ها به سادگی به بار نشسته و برای داشتن چنین کشوری به خود ببالند.
استان یزد به مردمان سخت کوشش شهرت یافته، و صفات دارالعباده و درالعلم را برایش برگزیده اند خوشبختانه توانسته با آمیختگی ایمان و علم برگ زرینی از افتخارات پزشکی را برای کشور رقم بزند.
به لطف انقلاب اسلامی، یزد از لحاظ تعداد پزشک نسبت به جمعیت اعم از متخصص ، فوق تخصص ، داروساز ، داندانپزشک و پرستار جزو استانهای برخوردار کشور است و سه پزشک به ازای هر هزار نفر جمعیت در استان یزد فعالیت دارند.

خبر یزد

استان یزد با قریب سه هزار پزشک و 21 بیمارستان از قطب های پزشکی و درمان کشور محسوب می شود بطوریکه 40 درصد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی این استان غیر بومی هستند.
استان دارالعلم یزد در بخش های مختلف پزشکی جزو اولین هاست که شاید اخبار این موفقیت ها در لابه لای انفجارهای اطلاعاتی امروز گم شود و یا خیلی نتوان به اهمیت ان پی بردپزشکی جزو اولین هاست که شاید اخبار این موفقیت ها در لابه لای انفجارهای اطلاعاتی امروز گم شود و یا خیلی نتوان به اهمیت ان پی برد.
***پژوهشکده علوم تولید مثل" استان یزد قطب مهم علمی کشور در درمان نازایی

خبر یزد

مرکز ناباروری یزد سالانه به بیش ازچهارهزار بیمار از سراسر ایران و کشورهای، حاشیه جنوب خلیج فارس ، عراق ، پاکستان کشورهای آسیای میانه و گاها بیماران مقیم آمریکا و اروپا خدمات ارئه می دهد. این مرکز به عنوان نخستین مرکز ناباروری کشور سال 1369 راه اندازی شد که هم اکنون به پژوهشکده علوم تولید مثل تبدیل شده است.
در روش آی وی اف یا لقاح مصنوعی تخمک آماده باروری را به کمک روش های جراحی از بدن زن و اسپرم های دارای قدرت باروری را از مرد گرفته و در شرایط کنترل شده در لوله آزمایش قرار می دهند، سپس تخمک بارورشده را به دست آورده و در مرحله بعد به منظور انجام تقسیمات سلولی در این تخم ، آن را در محیط کشت مناسب قرار می دهند و در نهایت جنین را به بدن مادر منتقل می کنند.
جالب اینجا است که اولین نوزاد لقاح مصنوعی در یزد سی سال پیش در یزد متولد شد و این نوزاد اکنون 30 ساله و خود صاحب فرزند دو قلو است.
***آغاز به کار اولین مرکز تحقیقات ناباروری مردان در یزد
مرکز تحقیقات اندرولوژی به درمان و تحقیقات در زمینه ناباروری مردان می‌پردازد و اولین مرکز تحقیقات اندرولوژی کشور در پژوهشکده علوم تولید مثل یزد فعالیت خود را آغاز کرد.
50 درصد از ناباروری زوج ها، متوجه مردان است و زوج‌های نابارور برای درمان به این مرکز مراجعه می‌کنند.
***جراحی تومور مغزی، بدون شکافتن جمجمه برای نخستین بار در یزد

خبر یزد

نخستین‌بار در استان یزد جراحی تومور مغزی، بدون شکافتن جمجمه‌با موفقیت در بیمارستان شهید "صدوقی " یزد انجام شد که به گفته متخصصان در این روش ، غده " آدنوم هیپوفیز " از طریق اندوسکوپی و از راه سینوس از داخل جمجعه یک بیمار برداشته شد.
***راه اندازی بانک شیر مادر برای اولین بار در یزد

خبر یزد

راه اندازی این بانک در استان در بحث‌های ایمنی، درمان و اقتصاد سلامت خانواده‌ها تاثیرگذار خواهد بود.
نوزادان نارس که در NICU بیمارستان‌ها نگهداری می‌شوند، بیشتر از شیر خشک استفاده می‌کنند که با توجه به نبود سلول‌های زنده در آن بهبودی نوزاد را به تأخیر می‌اندازد و چون شیر مادر دارای این سلول‌های زنده است سبب اثرگذاری هر بیشتر و بهتر در سیر درمان نوزاد می‌شود.
بانک شیر مادر در فاز مرحله اول برای نوزادان نارس راه اندازی شده و در آینده نزدیک که فرهنگ اهدا و دریافت شیر در بین مردم ترویج یافت، اقدام به راه اندازی بخش‌های بعدی این بانک شیر در استان خواهد شد.
***یزد قطب عمل جراحی کم تهاجمی قلب

خبر یزد

در یکسال گذشته ده عمل جراحی کم تهاجمی قلب در بیمارستان افشار یزد با موفقیت ورضایت بیماران انجام شده است و خوب است بدانید این عمل تنها در سه بیمارستان کشور انجام می شود.
جراحی قلب کم تهاجمی به عنوان جایگزینی برای جراحی قلبِ باز به کار گرفته می‌شوند به عبارتی جراح، عمل قلب را با برشی کوچک در سمت راست قفسه سینه آغاز می‌کند و جراحی از فضای بین دنده‌ها انجام می‌شود و نیازی به باز کردن استخوان استرنوم نخواهد بود و این امر موجب ایجاد درد کمتر و داشتن دوره‌ی نقاهت کوتا‌ه‌تر نسبت به جراحی قلبِ باز می‌شود.
تکنیک‌های جراحی کم تهاجمی، دید بهتری را نسبت به جراحی قلب باز برای جراح فراهم می‌کند.
***یزد جزو اولین ها در برخی جراحی ها
پزشکان یزدی برای اولین بار موفق شده اند جراحی های نوین البته حساس و سختی را با موفقیت به پایان برسانند که در سال های اخیر اخبار اینگونه عمل ها در شبکه های اجتماعی منتشر شد اما شاید با یادآوری برخی از آن ها در این نوشتار به این موفقیت ها بالید.
جراحی شیپوراستاش؛ عمل آندوسکوپی توبوپلاستی را برای دومین بار در کشور و نخستین بار در استان در میبد با موفقیت انجام شد.

خبر یزد

شیپوراستاش مجرایی است بین حلق و بینی که نقش تهویه گوش میانی را برعهده دارد و ازطریق این مجرا هوا وارد گوش میانی می شود و ترشحات گوش میانی باز ازطریق همین مجرا باید تخلیه شود و عمل آندوسکوپی توبوپلاستی را جدیدترین روش برای درمان این عارض است.
جراحی مینیر گوش، سال 98 برای نخستین بار در استان یزد بر روی بیمار هفتاد وشش ساله عمل جراحی بیماری مینیر گوش انجام و با موفقیت به پایان رسید که این روش درمانی هم به تازگی انجام می شود.
برش کوتاه برای جراحی و مقرون به صرفه بودن و نداشتن عوارض را از دیگر مزایای این عمل جراحی است.
جراحی اندوسکوپی سینوس به روش بالون سینوپلاستی؛ جراحی آندوسکوپی به روش بالون سینوپلاستی پدیده ای نوین در درمان بیماریهای بینی و سینوس محسوب می گردد کمتر از دو سال است که این روش در دنیا مرسوم شده و تا کنون در تعداد محدودی از کشورهای دنیا بکار گرفته شده است .

خبر یزد

برای اولین بار در کشور این روش جراحی در مرکز تحقیقات بینی و سینوس( راینولوژی ) دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد توسط دکتر محمد حسین برادران فر متخصص گوش، گلو، بینی و جراحی سروگردن بکار گرفته شد .
اولین عمل جراحی آندوسکوپی سینوس به روش بالون سینوپلاستی در یزد در روز دوشنبه 13/12/86 با موفقیت کامل انجام پذیرفت .
جراحی دیسک آرتروپلاستی ناحیه کمر ؛ اولین عمل جراحی موفقیت‌آمیز دیسک آرترو پلاستی ناحیه کمر، برای نخستین بار در ایران توسط یک جراح و متخصص ارتوپد در یزد انجام شد. دکترسید محمد ابریشم جراح این عمل می گوید: عمل جراحی دیسک آرترو پلاستی ناحیه کمر یکی از اعمال جراحی نوین است که امروزه جایگزین روش‌های قدیمی برداشتن دیسک شده است و در این روش دیسک بیمار برداشته می‌شود و به جای آن دیسک مصنوعی گذاشته می‌شود.

خبر یزد

آرتریال سوئیچ جراحی؛ به گفته دکتر سیدخلیل فروزان نیا، فوق تخصص جراحی قلب در یزد، عمل جراحی " آرتریال سوئیچ (Arterial Switch) " یکی از پیچیده ترین عمل های جراحی قلب نوزادان است که سال 91 برای اولین بار بر روی یک نوزاد چهار روزه مبتلا به بیماری پیچیده مادر زادیدر یزد ( TGA+ TBA+ ASD) در یزد انجام شد.
***یزد چزو اولین ها در پیوند کبد

خبر یزد

پیوند کبد جزء اعمال جراحی بسیار حساس و با هزینه بالا است که انجام نخستین عمل پیوند کبد در بیمارستان شهید صدوقی و با همراهی متخصصان بومی استان در سال 98 رقم خور
بخش پیوند کبد بیمارستان شهید صدوقی یزد با برخورداری از تعداد ٩ تخت فعال و وجود فوق تخصص‌های جراحی پیوند کبد، گوارش، پاتولوژی، پرستاران آی سی یو پیوند، کارشناسان اتاق عمل پیوند، کارشناسان بیهوشی پیوند، پرستار و متخصص که همگی در این زمینه آموزش دیده اند فعالیت خود را آغاز کرده است و هزینه این عمل در جمهوری اسلامی ایران رایگان است.
***موفقیت های یزد در حوزه بهداشت و درمان
استان یزد خوشبختانه پس از پیروی انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و درمانی توانسته به موفقیت های ماندگار و قابل تحسینی دستیابد که شاید برای خیلی مردم ملموس نباشد اما این پیشرفت ها زمانی به چشم می آید انسان با ان ها سر و کار داشته باشند.
افتتاح اولین داروخانه تخصصی هموفیلی، راه اندازی نخستین دپارتمان دارویی در یزد، ایجاد نخستین بیمارستان بحران جنوب شرق کشور با بیش از 110 تخت، افتتاح اولین مرکز ید درمانی ، افتتاح اولین داروخانه تخصصی بیماران هموفیلی از جمله اقداماتی است که به برکت این نظام مقدس توانسته خدمات حوزه بهداشت و درمان را برای مردم این سرزمین به ارمغان بیاورد.
هر چند همه این مواردی که عنوان شد مشتی از خروارها خدمات و پیشرفت های پزشکی و درمانی کشور محسوب می شود اما می تواند نمونه بارزی باشد برای اقتدار و استقلال این مرز بوم برای دست یابی به جامعه ای سالم که به حقیقت خیلی از این توانمندی ها را حتی در کشورهای پیشرفته هم نمی توان یافت.
بی شک جمهوری اسلامی ایران بهشتی است که نه به اغراق و بزرگنمایی که به سادگی می توان در جایجای این خاک پهناور در ان معنایی مصداقی برایش پیدا کرد.

لینک کوتاه:
https://www.yazd-online.ir/Fa/News/172371/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چه باید کرد؟

امکان برداشت "مادر" از حساب بانکی که خود برای فرزندش افتتاح کرده

پویایی و نشاط انتخاباتی در یزد/ موج مشارکت در انتخابات افزایش یافت

دانشگاه فرهنگیان یزد، در جشنواره «رویش» برتر کشوری شد

10 درصد صادرات استان یزد مربوط به تولیدات واحد‌های نساجی است

مسئول دفتر شورای نگهبان: استقرار 966 شعبه اخذ رأی در استان یزد

تخلفات انتخاباتی را گزارش کنید

کرامت پدر و پسر یزدی در دهه کرامت

افتتاح پروژه های آب و برق در یزد با حضور وزیر نیرو به روایت تصویر

برتری گروه تواشیح دانشجویی واحد یزد در جشنواره ملی قرآن و عترت

تخصیص اعتبار به بیمارستان خیر ساز حضرت زینب (س)

برپایی نمایشگاه مجازی آثار تجسمی با موضوع انتخابات در یزد

کناره گیری بیش از 300 داوطلب از رقابت‌های انتخابات شورا‌های استان

آثار و برکات زکات در جامعه تبیین شود

تلاش اصناف و بازاریان برای مشارکت مردم در انتخابات

آغاز عملیات اجرایی سایت تلفن همراه روستای بروییه خاتم

پیش‌بینی وضعیت جوی استان یزد تا هفته آینده

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: کارگران و نیروی انسانی ماهر مهمترین سرمایه یک بنگاه اقتصادی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان: بیش از 10 هزار نفر دوره‌های آموزشی را در مراکز فنی و حرفه‌ای لرستان طی کرده‌اند

مدیر تعاون استان اردبیل: فروش و واگذاری اراضی غیر مسکونی به تعاونی‌های مسکن خلاف قانون است

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی خبر داد: اجرای مرحله سوم « طرح ملی توسعه‌ مشاغل خانگی» در آذربایجان شرقی

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم خبر داد: اعطای مجوز فعالیت مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی جهاددانشگاهی قم

میرزایی: راه‌اندازی پتروشیمی مسجد سلیمان، احیای شکوه از دست‌رفته آن است

ارائه تمامی خدمات غیرحضوری صندوق بازنشستگی کشوری در «صبااپ»

رمزگشایی از مرگ اسرار آمیزِ مرد جواهرساز

زن جاعل 1000 میلیارد تومان کلاه مردم را برداشت

واکسن ایرانی، بی‌ خطرترین واکسن در جهان است

نامه سید هادی خامنه‌ ای به همتی و مهر علیزاده

مشکل بیمه تاکسیرانان تهران رفع شد

324 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های یزد بستری هستند

واریز مابه التفاوت دریافتی 2 ماهه نخست امسال به حساب رانندگان خودرو سرویس

301 داوطلب از رقابت‌ انتخابات شوراهای اسلامی یزد انصرف دادند

اجرای 59 پروژه توسعه محلی در منطقه 15

اجرای جشنواره ورزشی «همراه یار» تهران به میزبانی منطقه 14

اجرای مرحله دوم یاس در خانه‌های هلال

اسکوترهای برقی دریاچه شهدای خلیج فارس، در رکاب دختران محجبه

عدم فعالیت 30 درصد از اتوبوس‌های بخش خصوصی به دلیل کرونا

توسعه متروی تهران؛ ایستگاه شهرک آزمایش

امکان برداشت مادر از حساب بانکیِ فرزند

خطر خشکسالی و ضرورت تغییر الگوی کشت محصولات پرآبخواه در ابرکوه یزد

مردم برای اقتدار ایران در انتخابات 28 خردادماه شرکت کنند

205 بیمار کووید 19 در یزد شناسایی شدند

300 نفر کار نظارت بر انتخابات را در مهریز بر عهده دارند

309 کیلوگرم مواد مخدر در یزد کشف شد

1400 سفیر اهدای خون معرفی می شوند

زنانی مقاوم که برای پیشبرد اقتصاد کشور موانع را کنار می زنند

انعقاد 225 موافقت‌نامه با نهادهای مختلف در راستای عدالت جنسیتی

مردم پای کار انقلاب باشند/ بی‌توجهی به سرنوشت کشور پایمال کردن خون شهداست

اصناف و بازاریان یزد به مانند همیشه پای کار انقلاب خواهند بود

اردکانیان: مجوز لازم برای تامین آب شرب و صنعت یزد و کرمان صادر شده است