خبر یزد

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

کرونا سوغات مسافران به یزد/ چرا ممنوعیت سفر به دارالعباده در نوروز1400 انجام نشد؟ مقالات

کرونا سوغات مسافران به یزد/ چرا ممنوعیت سفر به دارالعباده در نوروز1400 انجام نشد؟
  بزرگنمايي:

خبر یزد - به گزارش خبرنگار فارس از یزد، علی‌رغم همه تاکیداتی که برای ماندن در خانه بود اما با عبور از پیک سوم و بهبود وضعیت کرونایی یزد و روزهای بدون فوت کرونایی، به واسطه سفرهای نوروزی و پذیرایی از بیش از 27 هزار مسافر در جهانشهر یزد همچنین سفر یزدی‌ها به نقاط مختلف کشور و بازگشت نیروی کار کارگری این استان به شهرهای خود در تعطیلات 13 روزه نوروزی، تن نحیف و ضعیف یزد در برابر شیوع ویروس کرونا آن‌ هم از نوع جهش یافته انگلیسی تاب نیاورد و از روز گذشته تا کنون از زرد به نارنجی تغییر رنگ داد.
البته سیاست‌ وزارتخانه‌های گردشگری و بهداشت در برابر انجام سفرهای نوروزی در تغییر رنگ کرونایی بی‌تاثیر نبود و علی‌رغم این‌که برای هر شهر ممنوعیت سفر را از قول استانداران اعلام کردند اما بازبودن راه‌ها و ورود آزاد به شهرها موجب شیوع دوباره کرونا و اوج‌گیری این ویروس در قالب پیک چهارم شد و این سئوال که چرا علی‌رغم تذکر مکرر و جدی دانشگاه علوم پزشکی در نوروز امسال سیاست ممنوعیت سفر به یزد اعمال نشده است؟ مطرح می شود.
بستری 280 بیمار کرونایی در استان یزد
وضعیت ناپایدار بیماری کرونا، خستگی کادر درمان در بیمارستان‌ها و از همه مهمتر کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی شهروندان موجب شد تا به دنبال سفرهای نوروزی و برگزاری دورهمی‌ در خانواده‌های یزدی محدودیت‌ها به استان برگردد.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، ویروس جهش یافته کرونا موسوم به کرونای انگلیسی در همه مناطق استان به چرخش درآمده و با توجه به وضعیت دو هفته اخیر، پیک چهارم کرونا در استان آغاز شده است.
دکتر سیدمحمدرضا میرجلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یزد شمار بیماران بستری شده در استان را 280 نفر اعلام کرد و گفت: روند مراجعه افراد به مراکز درمانی استان افزایش تصاعدی دارد.
وی با اشاره به رشد ناگهانی بستری‌های کرونایی در یزد اظهار کرد: امروز بستری‌های مشکوک به کرونا در استان یزد از 225 به 280 تن رسیده که با توجه به ساده‌انگاری کرونا از سوی مردم این افزایش قابل پیش‌بینی بود.
دکترمیرجلیلی با بیان این‌که در حال حاضر از این تعداد بیمار کرونایی بستری در بیمارستان، 43 نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات دریافت می‌کنند افزود: نتیجه شلوغی بازار در اواخر اسفند را امروز مشاهده می‌کنیم و قطعا به دلیل سفرها و دورهمی‌های روز طبیعت و مهمانی‌های نوروزی وضعیت بدتری در پیش داریم که تا پایان فروردین ماه بروز خواهد کرد.
رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان شهید صدوقی یزد با بیان این‌که عادی‌انگاری‌های ایام تعطیلات با ویروس جهش یافته انگلیسی همراه بوده و شرایط بدتری را رقم خواهد زد اضافه کرد: وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بین مردم به شدت کاهش یافته و استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی برای مردم بی‌اهمیت شده است.
شرایط سخت برای کادر درمان
وی با بیان این‌که یزد با تغییر رنگ مرکز استان از زرد به نارنجی شرایط سختی را به ویژه برای کادر درمان سپری می‌کند تاکید کرد: استفاده صحیح مردم از ماسک، عدم حضور در اماکن پرتردد و شلوغ تا حد امکان، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، شستشوی مرتب دست و صورت با آب و صابون و ضدعفونی مرتب سطوح و دست ها به ویژه قبل از صرف غذا مورد توجه شهروندان قرار گیرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به شروع پیک چهارم کرونا در استان یزد عنوان کرد: شهرستان‌های یزد، مهریز، تفت و ابرکوه در وضعیت نارنجی، شهرستان خاتم در وضعیت قرمز و سایر شهرستان‌ها در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.
وی با بیان این‌که کرونای جهش یافته انگلیسی دارای ویژگی‌هایی از جمله سرعت بالای انتقال است و ابتلای آن بین سنین پایین‌تر نیز زیاد است افزود: همچنین مرگ‌ومیر ویروس جهش یافته انگلیسی نسبت به ویروس قبلی بیشتر است و با شرایط افزایشی که در هفته اول تعطیلات نوروزی با آن مواجه شدیم، وضعیت نگران کننده است.
شتاب شهرستان‌ها در حرکت به سمت وضعیت قرمز
اوضاع یزد آنگونه که از آمار و ارقام‌های ارائه شده پیداست وخیم است و شهرهای استان با شتاب به سمت قرمز و نارنجی شدن پیش می‌روند چه که این موضوع را جانشین رئیس ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای یزد هم در هفته گذشته اعلام کرده بود.
به گفته احمد ترحمی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار یزد از هفته گذشته آژیر پیک چهارم کرونا در یزد به صدا درآمد از این رو اعمال تدابیر و محدودیت‌های شدیدتر بر اساس تغییر رنگبندی کرونایی ضروری به نظر می‌رسد.
وی با بیان این‌که متأسفانه شاهد کاهش شدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تعطیلات نوروزی بودیم، افزود: بسیاری از شهروندان بی‌توجه به پروتکل‌های بهداشتی و بدون ماسک در محل‌های عمومی حضور داشتند و تبعات این حضور و دود این بی‌تدبیری به چشم همه استان خواهد رفت.
ترحمی با اشاره به این‌که در مناطق نارنجی و قرمز محدودیت‌ها تشدید می‌شود، هرگونه تجمع و جلسات، برپایی مراسم‌های عروسی و ختم در شهرهای قرمز را غیرقانونی دانست و گفت: این مراسم‌ها و برنامه‌ها در شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع بوده ولی در شهرهای زرد نیز تابع رعایت پروتکل‌ها خواهد بود.
وی اظهار کرد: با توجه به نقشی که تالارها و رستوران‌ها در قالب دورهمی و انتقال کرونا دارند، تصمیم گرفته شد فعالیت آنها تعطیل شود و رستوران‌ها در قالب عرضه غذای بیرون بر فعالیت کنند.
معاون استاندار یزد تشدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی را راهکار اصولی برای مهار بیماری ذکر کرد و گفت: در حال حاضر شاهد افزایش مراجعان و بستری هستیم.
ترحمی خواستار رعایت و توجه مردم به بهداشت شد و گفت: در صورت تغییر وضعیت رنگ بندی احتمال بازگشت و تشدید محدودیت‌های مشاغل و غیره در استان وجود دارد.
تاکید بر پرهیز از سفر و سیاست انجام سفر
گرچه مسئولان در سطح خرد و کلان بر پرهیز از سفر تاکید داشتند و به گفته استاندار یزد در روزهای پایانی سال پیش، "سیاست دولت بر سفر نرفتن بود" اما عملا شرایط به گونه‌ای برنامه‌ریزی شد تا هم شاهد حضور مسافران در یزد باشیم و هم این‌که مردم بتوانند از یزد خارج شده و سفرهای نوروزی را داشته باشند.
طی روزهای نوروزی به رغم هشدارهای ارائه شده و نگرانی از شیوع پیک چهارم کرونا، دورهمی مسافران و برخی بومیان در قالب دید وبازدیدهای نوروزی و تفریح در مناطق تفرجگاهی استان برگزار شد و همه این رفتارها سبب شد تا امروز یزد از نظر بیماری کرونا ناامن باشد و جان ساکنانش در معرض تهدید قرار گیرد.
با پایان یافتن تعطیلات نوروزی، مسافران از یزد به شهرهایشان بازگشتند و یزدی‌های سفر رفته نیز به یزد آمدند، کارگران مهاجر به یزد هم پس از تعطیلات به محل کار خود در واحدهای صنعتی برگشتند و کرونای انگلیسی را به یزد ارمغان آوردند تا این ویروس پر تغییر با سرعت بیش از پیش طعمه‌های خود را یکی پس از دیگری به نبردی پر قدرت برگزیند.
به نظر می‌رسد این‌بار مسئولان استان باید برابر این همه بی‌تدبیری و سهل انگاری پاسخگو باشند چراکه عامل اصلی انجام سفرهای نوروزی سیاست‌های دوگانه دولتمردان و عدم حمایت از فعالان حوزه‌های گردشکری بود که باعث این وضعیت شد.
انتهای پیام/ص

لینک کوتاه:
https://www.yazd-online.ir/Fa/News/183939/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لایحه اصلاح ضوابط مربوط به اجازه زوج در صدور گذرنامه زوجه روی میز دولت

پیروزی پرگل یادآوران شاهدیه و سعود به مرحله بعد

مهمترین اقدامات ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور در سال 99

پردیس بافق برد، ولی حذف شد

گمرک اسلام قلعه با پایان اعتراضات، برای ورود کالاهای تجاری بازگشایی شد

علت تأخیر در عرضه و دریافت نهاده‌های دامی استان یزد اعلام شد/ توزیع نهاده‌ها چه زمانی به ساحل آرامش می‌رسد؟

ابلاغ مصوبه افزایش 39 درصدی مستمری بازنشستگان مشمول قانون تامین اجتماعی توسط معاون اول رئیس جمهور

ممنوعیت تردد در جاده کرج - چالوس

وزارت خارجه آمریکا: گفتگو‌ ها سازنده و جدی است

7 صیاد ایرانی آزاد شدند

ماجرای تجاوز داماد مهدی هاشمی به ریحانه پارسا؟! توضیحات نورا هاشمی + عکس

سه میلیارد ریال سال گذشته صرف مرمت آثار تاریخی مهریز شد

انتخاب عضو هیئت علمی دانشگاه یزد به عنوان استاد نمونه منابع طبیعی کشور

پایان بلاتکلیفی کاروانسرای شاه عباسی نیر؛ بنا در لیست ثبت جهانی 2021 قرار گرفت

آتش سوزی جدید در مخزن گاز هرات و ادامه چالش‌های گذشته

دو مصدوم در حادثه واژگونی خودرو سواری در محور بافق به کوهبنان

گاز طبیعی سوختی پاک و دوستدار طبیعت

پایان مرمت اضطراری بنای حدیله بهاباد

مسوولان با امیدآفرینی زمینه‌ساز مشارکت بیشتر مردم در انتخابات باشند

مدیر کل امور بین الملل وزارت کار خبر داد: یادداشت تفاهم همکاری مشترک ایران و بلغارستان امضا شد

مدیر کل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت کار خبر داد: بیست و سومین شرکت تعاونی سهامی عام کشور تشکیل شد

مدیر کل سازمان های کارگری و کارفرمایی وزارت کار خبر داد: تجدید انتخابات تشکل های کارگاهی در دو ماه آینده

اخاذی از دختران جوان با فیلم‌ های خصوصی

رگبار باران و باد شدید در 22 استان کشور

خطیب‌زاده: نیازی به مذاکره با آمریکا نیست

عکس صمیمی نوید محمدزاده و ترانه علیدوستی

مسوولان با امیدآفرینی مشارکت بیشتر مردم را در انتخابات فراهم کنند

بانوی خیّرمیبدی شادی هدیه داد

پیشرفت 90 درصدی پروژه آبرسانی به ابرکوه

مرغ در بازار یزد به حد اشباع رسیده است

برگزاری 10 برنامه ورزشی تفریحی عیدانه در فضای مجازی

دومین اهدا‌ی عضو در استان یزد ثبت شد

رئیس حوزه هنری یزد: هنر بهترین ابزار برای انتقال پیام انقلاب است

خودکشی 4 یزدی در نوروز 1400

دستیابی صدا و سیمای مرکز یزد به جایزه شهر جهانی یزد

گوشت مرغ مورد نیاز یزدیها در ماه رمضان تامین است

بیش از سه هزار بیمار مبتلا به کرونا از ابتدای سال جاری در استان یزد شناسایی شدند

برگزاری آیین تکریم و معارفه مدیرنمایندگی ستاد دیه استان یزد

ادامه آتش‌ سوزی‌های سریالی در هرات

مرمت اضطراری مقبره بزرگ بهابادی پایان یافت

برگزاری برنامه‌های هنر انقلاب در فضای مجازی/مستند نوجوان‌ترین شهیددفاع مقدس در یزد پخش می شود

کشف 116 رأس دام قاچاق در یزد

گزارش نوروزی شریعتمداری | افزایش میانگین 77درصدی حقوق ‎بازنشستگان کشوری در سال 99

تمدید مدت محدودیت های کرونایی درکیش

تعمیرکار تأسیسات، سارق متجاوز از آب درآمد

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 21 فروردین 1400

عوامل تشدید کرونا از نگاه رئیس‌ جمهور

پاسخ خاتمی به دعوت برای کاندیدا شدن

کمیسیون بهداشت از رئیس‌ جمهور شکایت کرد

آمار پذیرش روزانه کرونایی‌ها در بیمارستان‌های یزد سه رقمی شد