خبر یزد

آخرين مطالب

گزارش شهر از اقدامات دوره پنجم مدیریت شهری (شهریور 1396 تا اسفند 1399)

26 ایستگاه مترو و 12 ورودی جدید در چهار سال اخیر به ثمر رسید شهرداری تهران

26 ایستگاه مترو و 12 ورودی جدید در چهار سال اخیر به ثمر رسید
  بزرگنمايي:

خبر یزد - شهر: همزمان با روی کارآمدن پیروز حناچی، مدیریت شهری پنجم توانسته 20 ایستگاه مترو را با تمام مشکلات حاضر اعم از افزایش قیمت ارز، تحریم‌ها، عدم کمک دولت به بهره برداری برساند.

به گزارش شهر ، نیمه دوم سال 1396 بود که مدیریت شهری پنجم بر سرکار آمد و اداره کلانشهر تهران را به دست گرفت. کلانشهری که از همان ابتدای آغاز فعالیت دوره پنجم مدیریت شهری با محدودیت منابع مالی و بدهکاری‌های انباشته به بانک‌ها و پیمانکاران مواجه شد. شهردار پیشین تهران پیش از تحویل مدیریت شهری به محمد علی نجفی یعنی نخستین شهردار دوره پنجم، خط 7 متروی تهران به همراه هفت ایستگاه ( میدان صنعت، دانشگاه تربیت مدرس، شهید نواب صفوی، کمیل، بریانک، میدان محمدیه و بسیج) دیگر را در 20 خرداد 1396، افتتاح کرد. اما افتتاح خط 7 در سال 1396 چند ماه بیشتر دوام پیدا نکرد و درنهایت در پاییز همان سال به علت عدم ایمنی لازم نظیر نصب هواکش‌های میان تونلی، پله‌های اضطراری و نیز تأمین تجهیزات الکترونیکی نظیر سیستم سیگنالینگ و افتتاح بدون زیرساخت‌های لازم توسط مدیریت شهری پنجم تعطیل شد و از فعالیت باز ایستاد.
سال 1396
مدیریت شهری پنجم تنها تمرکز خود را به افتتاح ایستگاه‌های تعطیل شده خط 6 و 7 معطوف نکرد بلکه در ششم آبان 1396، ورودی غربی ایستگاه فرودگاه مهرآباد را به افتتاح رساند و دو روز بعد 51 دستگاه واگن و لکوموتیو برقی را وارد مدار بهره برداری کرد. ورودی جنوبی ایستگاه شادمان و ورودی جنوبی ایستگاه مترو ابن‌سینا در بهمن و اسفند 1396 به افتتاح رسمی رسیدند.
سال 1397
نخستین پروژه‌های افتتاحی سال 1397 در شبکه مترو برابر با بهره برداری از پنج ایستگاه مترو شد. پس از تأمین زیرساخت‌های لازم و فراهم کردن ایمنی لازم خط 7، پنج ایستگاه (نواب، کمیل، رودکی، مهدیه، بریانک) و 6 کیلومتر از بخش میانی این خط در 23 تیر 1397 به بهره برداری رسید.
پس از رفتن محمدعلی افشانی، دومین شهردار مدیریت شهری پنجم به علت مشمولیت قانون منع بکارگیری بازنشستگان، پیروز حناچی در 22 آبان 1397 به عنوان سومین شهردار منتخب شورای اسلامی شهر تهران مدیریت شهری پایتخت را به دست گرفت.
از دیگر اقدامات مدیریت شهری در حوزه مترو در زمستان سال 1397 می‌توان به بهره برداری از پنج هواکش میان تونلی خط 3 و تکمیل هواکش‌های باقیمانده، تکمیل سیستم سیگنالینگ خط 3 و بهره برداری از ورودی دوم ایستگاه قائم در خط 3 اشاره کرد. درنهایت پرونده اقدامات اجرایی سال 1397 در مترو با بهره برداری از سه ایستگاه (میدان صنعت، تربیت مدرس، هلال ‌احمر) و هفت کیلومتر و 500 متر از بخش شمالی خط 7 در 25 اسفند بسته شد.
سال 1398
بهار سال 1398 با بهره برداری از سه ایستگاه (دولت‌آباد، بعثت، میدان شهدا)، یک هواکش و 9 کیلومتر از بخش جنوبی خط 6 آغاز شد. نمی‌توان ایستگاه مترو افتتاح کرد و قطار جدیدی برای کاهش سرفاصله زمانی وارد مدار نکرد. افتتاح ایستگاه بدون افزایش قطار یعنی عدم فعالیت صحیح شبکه مترو؛ بنابراین در شهریور همان سال، چهار رام قطار برابر با 28 دستگاه واگن وارد مدار بهره برداری شد. در ادامه افتتاحیه‌های سال 1398، دو ایستگاه (بسیج، محمدیه) و پنج کیلومتر و 800 متر از بخش جنوب شرقی خط 7 به بهره برداری رسیدند. یک ماه بعد یعنی در پاییز، ایستگاه میدان امام حسین (ع ) به همراه یک کیلومتر مسیر در خط 6، افتتاح رسمی شدند.
از جمله دیگر اقدامات شش ماه دوم سال 1398 می‌توان به بهره برداری از 28 دستگاه واگن یا چهار رام قطار (دو رام در پاییز و دو رام دیگر در زمستان)، بهره برداری از یک ایستگاه (مولوی) در خط 7، بهره برداری از پست برق اکباتان به همراه ورودی جنوبی ایستگاه دروازه شمیران، بهره برداری از ورودی شمال غربی ایستگاه میدان شهدا و بهره برداری از یک ایستگاه (کیانشهر) در خط 6 اشاره کرد.
سال 1399
آغاز سال 1399 و نوسانات شدید ارزی، عدم واریز به موقع منابع مالی حاصل از اوراق مشارکت 1398، کاهش درآمدهای شهرداری و همچنین افزایش هزینه‌های جاری، سبب شد تا مدیریت شهری نتواند نسبت به هدف‌های خود در برنامه زمان بندی تعیین شده، جامعه عمل بپوشاند. اما درنهایت با تمام این اوصاف، شهرداری تهران توانست از تیر 1399 تا پاییز همان سال بهره برداری از دو رام قطار به همراه اتمام پروژه 70 دستگاه واگن آلومینیومی، بهره برداری از پست برق شرقی خط 7، کلنگ زنی توسعه شمال غربی خط 7، کلنگ زنی احداث خط 10، بهره برداری از ورودی جنوب غربی ایستگاه مهدیه در خط 7، ورود دستگاه حفار مکانیزه به میدان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در پروژه توسعه جنوبی خط 6، بهره برداری از ورودی ایستگاه شهید نواب صفوی در خط 7، کلنگ زنی پایانه مترو آزادگان و توسعه جنوبی خط 3، بهره برداری از ایستگاه برج میلاد در خط 7 و ایستگاه امیر کبیر در خط 6 را به پایان برساند. اما زمستان سال 1399، فصلی پر دستاوردتر برای مدیریت شهری به حساب می‌آمد چرا که در سه ماه پایانی سال 1399، ورودی شرقی ایستگاه کمیل، ورودی شمال غربی ایستگاه میدان صنعت و ورودی شمالی ایستگاه بسیج بهره برداری شد. همچنین آسانسورهای ورودی شمالی ایستگاه مهدیه نصب شد. از جمله دیگر اقدامات می‌توان به رونمایی از سامانه الکترونیکی استعلام حریم مترو، بهره برداری از پست‌های برق امیرکبیر و آزادگان، بهره برداری از ایستگاه‌های یادگار امام (ره)، شهید ستاری، اشرفی اصفهانی، تربیت مدرس در خط 6 و میدان قیام، دولاب و آهنگ در خط 7، ارائه دستاوردهای پروژه طراحی و ساخت قطار ملی، امضای تفاهم نامه بازسازی کامل 31 رام قطار نسل اول و همچنین امضای قرارداد خرید 105 دستگاه واگن با شرکت واگن سازی تهران اشاره کرد. البته افتتاح ایستگاه‌های مترو درحالی بود که برنامه ریزی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران بر بهره برداری از 12 ایستگاه در سال 1399تأکید داشت اما به علت عدم واریز به موقع منابع مالی حاصل از اوراق مشارکت 1398 توسط بانک رفاه، چهار ایستگاه مترو به سال 1400 موکول شد.
در مجموع مدیریت شهری پنجم توانسته از نیمه دوم سال 1396 تا پایان سال گذشته، 26 ایستگاه مترو، چهار پست برق، 12 ورودی جدید، 56 سامانه تهویه هوا، 133 دستگاه واگن، 40 کیلومتر مسیر به همراه رونمایی از قطار ملی مترو (نوزدهم مرداد سال گذشته) به بهره برداری برساند و به دست شهروندان بسپارد. تمامی این موارد درحالی به ثمر رسیده‌ که مدیریت شهری با تحریم‌ها، افزایش قیمت ارز و عدم به موقع منابع حاصل از اوراق مشارکت دست و پنجه نرم کرده است.
خبرنگار: ملیکا هاشمی

لینک کوتاه:
https://www.yazd-online.ir/Fa/News/184671/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سازمان‌های مردم نهاد بهترین زاویه دید مردم را ارائه می‌دهند

معاون آموزش ابتدایی یزد: عقب افتادگی تحصیلی دانش‌آموزان در تابستان جبران می‌شود

تجهیز تمامی کتابخانه‌های عمومی استان یزد به اینترنت رایگان

چرایی تعطیلی «مجتمع فولاد میبد» و اقدامات دستگاه قضایی برای احیای این واحد تولیدی

دوست دوست سنتی دیرینه و کهن در دیار بافق

تخفیف 25 درصدی عوارض شهرداری اردکان تا پایان خردادماه

641 معدن در استان یزد آماده بهره‌برداری است

فرصت سوزی یزدلوله برای کشیدن ترمز پیروزی‌های تیم اصفهانی

لزوم افزایش مشارکت شهروندان برای اهداء خون در هفته پایانی ماه رمضان

برقراری هوای ناسالم برای همه گروهها در یزد

ادامه بارندگی های بهاره/ نوسانات دمایی در سواحل دریایی

رقابت نزدیک برای صدرنشینی در لیگ والیبال ساحلی

خشکسالی عامل گرانی‌ علوفه در یزد/ در حال رایزنی برای تسهیلات حمایتی هستیم

ماجرای کارمندان نجومی بگیر در یزد صحیح نیست/ عددهای چند ده میلیونی محقق نمی شود

مدیران نهادهای تولیدی برای حفظ سلامت مردم با استاندارد همکاری کنند

مدیران نهادهای تولیدی برای سلامتی مردم با اداره استاندارد همکاری کنند

کاهش دما بین 8 تا 18 درجه در سواحل خزر و اردبیل/تداوم گرد و خاک در کرمان و یزد

برای مظلوم‌نمایی دنبال دلایل دیگری باشید

کیفیت هوای یزد در وضعیت هشدار/ میزان غلظت ذرات معلق 10 برابر حد مجاز است

خوراک سلطان + طرز تهیه

یکه تازی دیری ها در والیبال ساحلی

غافلگیری سوداگران مرگ در ورودی شهر یزد

صاحبان مشاغل آزاد اردکان در شرایط کرونایی به حماییت نیاز دارند

کشف و ضبط یک محموله آویشن قاچاق در مهریز

"گردو شکستن" و "بخت­‌گشایی" آیین کهن رمضانی در یزد

مشارکت مردم در انتخابات خردادماه پیشرفت ایران را به همراه دارد

مشارکت مردم در انتخابات خردادماه عاملی برای پیشرفت ایران است

افتتاح نخستین آکادمی هاکی ساحلی بانوان آسیا در مهریز

بیش از هزار صندوق رای برای انتخابات 1400 در استان یزد پیش بینی می شود

100 درصد کتابخانه‌های عمومی استان یزد مجهز به اینترنت رایگان بی‌سیم شدند

آمار کرونا یزد 19 اردیبهشت؛ 5 فوتی و 137 ابتلای جدید

افزایش 150 درصدی جمع آوری زکات در بافق

سامانه ثبت‌نام واکسیناسیون کووید19 در یزد راه‌اندازی شد

اینفوگرافیک/ 8 شهرستان یزد همچنان در وضعیت نارنجی کرونایی

آغاز واکسیناسیون افراد بالای 80 سال در شهرستان اشکذر

نخلستان‌‌ها و باغ‌های هم‌پیوند بافق ثبت ملی شد

احداث خط ریلی به نجف و کربلا پیگیری شود

سرعت طوفان در عقدای اردکان به 83 کیلومتر بر ساعت رسید

افتتاح چندین طرح عمرانی و راهسازی در استان یزد

دستگیری سوداگران مرگ در ورودی شهر یزد

پرسه‌ کرونا در شهر نارنجی یزد

هوای یزد در وضعیت ناسالم قرار گرفت

جدیدترین آمار کرونایی استان یزد تا 19 اردیبهشت‌ماه

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی همدان خبر داد: اشتغال 2 هزار و 95 نفر از طریق کاریابی ها

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد:کارگران بازوان توانمند کشور در راستای تولید، خودکفایی و رشد اقتصادی هستند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه: تلاش برای تحق شعار سال باعث جهش مهارت و تحول در ایجاد اشتغال می شود

شرکت شیشه شناور اردکان یزد به عنوان واحد نمونه کشوری انتخاب شد

آموزش های مهارتی بر اساس نیاز منطقه ای در استان بوشهر ارایه شود

واگذاری یک دستگاه واحد مسکونی به خانواده دارای 6عضو معلول تحت پوشش بهزیستی استان البرز

در دیدار فرمانده انتظامی تهران بزرگ با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهران عنوان شد: مکلفیم تا گام‌های بلندی را در جهت افزایش تولید برداریم