خبر یزد

آخرين مطالب

برداشت غیرمجاز نفس منابع آبی یزد را برید؛

آبخوان‌های یزد در معرض خطر نابودی/ سناریوهایی که محقق نمی‌شود مقالات

آبخوان‌های یزد در معرض خطر نابودی/ سناریوهایی که محقق نمی‌شود
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - خشکسالی قصه تکراری 20 سال اخیر در یزد است و بررسی آبخوان‌ها این وضعیت را حادتر می‌کند زیرا برآوردها نشان می‌دهد که آبخوان‌های یزد ظرف چند دهه آینده از بین می روند.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها - نیره شفیعی‌پور: استان کویری یزد نامش با بی‌آبی و خشکسالی عجین شده و این پدیده هرگز برای این دیار غریب و نامأنوس نبوده اما آنچه شرایط این روزهای یزد را با قرن‌ها پیش آن متمایز می‌کند، مدیریت منابع آبی است.
در روزگاری که یزد آبی حتی برای شرب نداشت، مردمان سختکوش آن آب را از کیلومترها دورتر از طریق قنات به محل سکونت و کشت و زرع خود می‌آوردند و برای اینکه در کشاورزی آنها، آب کمتری مورد استفاده قرار گیرد و بهترین استفاده از آب موجود صورت گیرد، روش‌های خلاقانه‌ای از جمله آبیاری کوزه‌ای را ابداع کردند و سالیان سال به همین روش، در کویر برهوت یزد زندگی کردند و از کمترین‌ها منطقه‌ای آباد به وجود آوردند.
آن زمان صنایع آب‌بر نیز اینگونه به جان منابع آبی یزد نیفتاده بودند و چند واحد ریسندگی و پارچه‌بافی، همه صنعت این دیار را تشکیل می‌داد.
صنایع فولادی و کشاورزی با روش‌های آبیاری منسوخ شده به جان آبخوان‌ها افتادند
در آن سال‌ها یزد گرچه بی‌آب بود اما سفره‌های آب زیرزمینی و آبخوان‌های غنی داشت و اگر بنا به ضرورتی اقدام به حفر چاه می‌شد، مغنی‌ها با حفر 10 متر به آب می‌رسیدند اما طی چند دهه اخیر، از یک سو صنایع آب‌بر فولادی و از سوی دیگر کشاورزی، آن هم با روش‌های آبیاری منسوخ شده، به جان آب‌خوان‌های یزد افتادند و نفس آنها را بریدند.

خبر یزد


کار تا جایی پیش رفت که اکنون کارشناسان خبر از نابودی کامل آبخوان‌ها ظرف 40 سال آینده می‌دهند و پیش‌بینی می‎‌کنند که حتی سناریوهایی که برای احیا و تقویت آبخوان‌های یزد در قالب برنامه‌های میان مدت و بلندمدت نوشته شده نیز راه به جایی نبرد.
همه اتفاقات ریز و درشت صنعتی و معدنی و کشاورزی در حوزه آب در حالی رخ می‌دهد که آسمان نیز دست بخشش خود را از زمین یزد دریغ کرده و حکایت بارش‌های یزد به مثل «هر سال دریغ از پارسال» تبدیل شده است.
کاهش 40 درصدی بارندگی در یزد طی سال آبی جاری
در سال آبی جاری میزان بارش‌های یزد نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش داشته و این خود ضربه‌ای دیگر بر منابع آبی زیرزمینی و آبخوان‌های یزد است.
کارشناس ارشد شرکت آب منطقه‌ای یزد در این باره در گفتگو با خبرنگار مهر با وخیم خواندن اوضاع آبخوان‌های یزد اظهار داشت: عدم جلب مشارکت فعال جوامع بهره‌بردار در مدیریت منابع آب، کمبود منابع مالی برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام حوزه آب، تنش آبی روستاهای استان به دلیل کمبود زیرساخت‌های تأمین انتقال و توزیع آب، آلودگی منابع آب زیرزمینی به دلیل رشد فعالیت‌های صنعتی و شهرنشینی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در تأمین آب مورد نیاز یزد که همه این موارد سبب شد تا سندی پنج ساله با عنوان سند سازگاری با کم‌آبی نه تنها برای استان یزد بلکه برای 30 استان کشور تدوین شود.
جواد محجوبی، روند تخلیه آب از بخش کشاورزی بین سال‌های 84 تا 95 را بسیار شدید دانست و افزود: ادامه این روند در سال‌های آینده نابودی کل آبخوان‌های استان در بازه زمانی 19 تا 40 سال را به دنبال خواهد داشت. روند تخلیه آب از بخش کشاورزی بین سال‌های 84 تا 95 بسیار شدید بوده و ادامه این روند در سال‌های آینده نابودی کل آبخوان‌های استان در بازه زمانی 19 تا 40 سال را به دنبال خواهد داشت
وی با تشریح اجزای سند سازگاری با کم‌آبی استان یزد بیان کرد: تحقق کامل اهداف برنامه سازگاری به دلیل تنش شدید آبی بخش کشاورزی استان در دو مرحله پیش‌بینی شده که فاز اول این سند تا سال 1405 و فاز دوم تا سال 1411 به طول خواهد انجامید.
محجوبی عنوان کرد: راهبرد موردنظر برای تحقق این سند در بخش کشاورزی، مدیریت و مدارا است و در بخش صنعت و معدن نیز تسهیل تنفس و تشویق لحاظ شده و در بخش شرب و بهداشت مدیریت مصرف سازه‌ای و غیر سازه‌ای به عنوان راه تحقق در نظر گرفته شده و در بخش عمومی نیز اطلاع‌رسانی، فرهنگ‌سازی و الگوسازی مدنظر قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: با شرایط فعلی بدیهی است که هیچ‌یک از این سناریوهای در نظر گرفته شده محقق نمی‌شود زیرا نه تنها برای احیای سفره‌های آب زیرزمینی حرکت جدی انجام نشده و این سفره‌ها به تدریج از بین رفته‌اند بلکه 30 درصد از آب شرب استان نیز اکنون از این سفره‌ها تأمین می‌شود.
صنایع پرمصرف باید مکلف به اجرای طرح‌های مدیریت مصرف شوند
کارشناس ارشد شرکت آب منطقه‌ای یزد، صنایع پرمصرف را مکلف به اجرای طرح‌های مدیریت مصرف خواند و گفت: باید در صورت عدم ترتیب اثر، آب‌بهای مورد نیاز آنها به‌صورت پلکانی در سال افزایش یابد.
وی با اشاره به نحوه پیاده‌سازی سیاست کاهش مصرف در بخش‌های مختلف، پیشنهاد تغذیه مصنوعی به میزان 30 میلیون مترمکعب در سال به‌منظور جبران افت سالیانه مخازن آب زیرزمینی تا افق 1405 را مطرح کرد.

خبر یزد


محجوبی بیان کرد: پیشنهادهای موجود در حوزه سازگاری با کم‌آبی استان شامل تدوین استاندارد میزان مصرف بهینه آب، تخصیص حداقل 50 درصد از یارانه برق مصرفی کشاورزی برای تجهیز مشترکین خانگی به لوازم کاهنده مصرف و یکپارچه‌سازی اجرای روش‌های نوین آبیاری است.
در کنار موارد مطرح شده، حفر چاه‌های جدید اعم از مجاز یا غیرمجاز نیز موضوعی است که هر سال بر روند فرسایش آبخوان‌ها و تحلیل رفتن آنها می‌افزاید. آمارها نشان می‌دهد طی سال‌های اخیر بین 700 تا 800 چاه جدید در یزد حفر شده که این چاه‌ها به میزان قابل توجهی منابع آب تجدیدپذیر را تحت تأثیر قرار داده است
آمارها نشان می‌دهد طی سال‌های اخیر بین 700 تا 800 چاه جدید در یزد حفر شده که این چاه‌ها به میزان قابل توجهی منابع آب تجدیدپذیر را تحت تأثیر قرار داده است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای یزد در این باره به مهر گفت: وجود رانت در مناطق کویری و فقدان اهرم کنترل از مواردی است که امکان مهار چاه‌های غیرمجاز را سلب کرد.
محمدمهدی جوادیان زاده ادامه داد: راهکاری که برای این امر ارائه شد، تجهیز 80 درصد چاه‌های مجاز استان به کنتور هوشمند، اصلاح پروانه‌های موجود چاه‌های استان و تقویت ارتباط مردمی با شرکت آب منطقه‌ای بود که تا حد قابل‌توجهی توانست حفر بی‌رویه چاه‌ها را کنترل کند.
گرچه به نظر می‌رسد عزم دستگاه‌های مختلف برای رفع این مشکل در یزد جزم است اما برخی اتفاقات از جمله ادامه صدور مجوز در بخش صنعت، تمام این تلاش‌ها را زیر سوال می‌برد زیرا صدور مجوزهای جدید مغایر با سند ملی و استانی آمایش و مغایر با اهداف افق تأمین آب زیرزمینی 1405 است.
به طور مسلم، در کنار تدوین اسناد بالادستی برای مدیریت آب، باید عزمی برای اجرا وجود داشته باشد و از آن مهمتر، مرجعی وجود داشته باشد تا به وضعیت این قوانین و اسناد تدوین شده ضد و نقیض رسیدگی کند.

لینک کوتاه:
https://www.yazd-online.ir/Fa/News/185893/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کرونا و تهدید 130 میلیون فرصت شغلی در جهان

تاب‌آوری چیست و شهرها چگونه به آن دست می‌یابند؟

سه بانوی کارآفرین خراسان رضوی در مراسم کشوری رتبه برتر را کسب کردند

واقعیت‌های تلخ از فرار دختران از خانه

ضرورت‌های تدوین لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت چه بوده است؟

رییس جمهور باید برای همه سلایق باشد؛ آنهایی که به او و رقبایش رای دادند و حتی آنان که رای ندادند

منتخبان انتخابات ششمین دوره شورای شهر اردکان

دمای هوای یزد کاهش می‌یابد

اسامی منتخبان شورای اسلامی شهر میبد معرفی شدند

حماسه مردم یزد با مشارکت58.36درصد در انتخابات ریاست جمهوری

معرفی اسامی منتخبان شورای اسلامی شهر اردکان

رئیس ستاد انتخابات استان یزد: 58 درصد واجدین شرایط دارالعباده رأی دادند

افزایش بستری های مشکوک به کرونا به بیش از 300 تن

معرفی اسامی منتخبان شورای اسلامی شهر اشکذر

اعلام اسامی منتخبین مردم در شورا‌های شهری استان یزد

اعلام رسمی نتایج انتخابات شوراهای شهر ابرکوه و مهردشت

مشارکت 58 درصدی مردم یزد در انتخابات

مشارکت 58 درصدی مردم استان یزد در انتخابات ریاست جمهوری

افزایش آمار بستری‌های مشکوک به کرونا در یزد

نتایج رسمی و نهایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر در استان یزد اعلام شد+ اسامی

پیشرفت فیزیکی طرح‌های نیمه تمام صنعتی در یزد

اسامی منتخبان شورای اسلامی شهر تفت معرفی شدند

منتخبین مردم در شورا‌های شهری استان یزد مشخص شدند

گیسومیشا احمدی به موزه دفاع مقدس می‌رود/ «خروج» روی آنتن شبکه آی فیلم

آمار بستری‌های مشکوک به کرونا در استان یزد افزایش یافت

مردم یزد به رهنمود‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب لبیک گفتند

برگزاری جشن حضور در حسینیه میرچقماق یزد

خرید روزانه 100 رأس دام از عشایر خراسان جنوبی

منتخبان مردم در شورای اسلامی شهر مهریز مشخص شدند

11 عضو شورای ششم شهر یزد مشخص شدند

منتخبان انتخابات شورای شهر3 شهرستان استان یزد معرفی شدند

مشارکت بیش از 58 درصدی مردم استان یزد در انتخابات ریاست جمهوری

نتیجه انتخابات ششمین دوره شورای شهر یزد مشخص شد

نتیجه انتخابات ششمین دوره شورای شهر یزد اعلام شد

اسامی اعضای منتخب شورای اسلامی شهر یزد معرفی شدند

نتایج انتخابات شوراهای شهر در استان یزد+ جدول

تمام مردم ایران پیروز انتخابات هستند/ دشمنان نظام شکست سنگینی را متحمل شدند

مشهدی‌ها پیروزی حجت الاسلام رییسی را جشن گرفتند

امام‌جمعه یزد: رعایت عفاف و حجاب از مدارس آغاز شود

جشنواره زیر سایه خورشید در یزد برگزار می‌شود

مشارکت 58درصدی یزدی‌ها در انتخابات 28 خرداد

عامل تهدید انتشار تصاویر خصوصی در یزد شناسایی شد

اسامی منتخبان شورا‌های شهری استان یزد اعلام شد

بر اساس تفاهم نامه انتشارات علمی و فرهنگی و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور؛ اپلیکیشن اختصاصی "کتابخوان" انتشارات علمی و فرهنگی عرضه می شود

وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، شفاف ترین در بین 140 دستگاه

جذب کارشناس تغذیه در بیمارستان کیش

پیام تبریک شهردار تهران به رئیس جمهور منتخب

برپایی دوره های آموزشی آنلاین و رویدادهای علمی در سطح ملی علمی ، گام های ارزشمند موسسه علوم و فنون کیش در شرایط بحران کرونا

تقدیر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از حضور پرشور و شعور ساکنان و گردشگران منطقه در انتخابات 1400

تقدیر سازمان منطقه آزاد کیش از تلاش فرهنگیان جزیره