خبر یزد

آخرين مطالب

با آتش نشانی در 4 سالی که گذشت/7

آنچه که باید درباره 8 منطقه عملیاتی آتش نشانی بدانید شهرداری تهران

آنچه که باید درباره 8 منطقه عملیاتی آتش نشانی بدانید
  بزرگنمايي:

خبر یزد - شهر: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران متشکل از هشت منطقه عملیاتی و شهر تهران دارای 22 منطقه است که این هشت منطقه عملیاتی به صورت کامل با تمامی مناطق 22گانه و حتی بخشی از حومه شهر تهران، همپوشانی دارند.

به گزارش شهر ، خط مقدم مقابله با حوادث غیرطبیعی اعم از آتش سوزی و گاز گرفتگی و به طور کلی در یک کلام ارائه خدمات ایمنی حرفه‌ای برعهده سازمان آتش نشانی است. بنابراین هر منطقه تهران باید از تعداد ایستگاه‌های کافی و نزدیک به مراکز پر خطر برخوردار باشد تا نیروهای عملیاتی آتش نشانی در هنگام حادثه در کم‌ترین زمان، به محل مورد نظر برسند. تراکم ایستگاه‌های آتش نشانی در تهران براساس اولویت‌های مراکز مهم از لحاظ سیاسی، امنیتی، پرخطر و ... است. برای مثال مرکز شهر تهران از استقرار بیشترین تعداد ایستگاه‌های سازمان آتش نشانی برخوردار است.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید تقسیم بندی مناطق آتش نشانی با شهرداری تهران متفاوت است. سازمان آتش نشانی شهر تهران متشکل از هشت منطقه عملیاتی و شهر تهران دارای 22 منطقه است. البته این هشت منطقه عملیاتی به صورت کامل با تمامی 22 منطقه و حتی بخشی از حومه شهر تهران، همپوشانی دارند.
منطقه یک عملیاتی
منطقه یک عملیاتی سازمان آتش نشانی به لحاظ موقعیت جغرافیایی یکی از وسیع‌ترین مناطق 8 گانه عملیاتی سازمان است. این منطقه از شمال تا بزرگراه تهران-شمال، از شرق بزرگراه آیت الله اشرفی اصفهانی، از جنوب تا بزرگراه فتح و از غرب تا بزرگراه شهید فهمیده حدفاصل شهرک ورد آورد را در برمی‌گیرد که این گستره چهار منطقه تهران (2، 5، 21 و 22) را پوشش می‌دهد.
یکی از عواملی که سبب ساخت و تراکم ایستگاه‌های آتش نشانی در مناطق می‌شود، وجود مراکز پرخطر است. بنابراین ایستگاه‌ها باید نسبت به مراکز پرخطر تصرف داشته باشند. از جمله تصرفات پرخطر در منطقه یک عملیاتی می‌توان به انبار نفت شهران، فرودگاه مهرآباد، دریاچه شهدای خلیج فارس، پایانه اتوبوس رانی ترمینال غرب، بوستان‌های جنگی چیتگر، خرگوش دره، کوهسار، شرکت‌های داروسازی و ... اشاره کرد.
بزرگراه‌های آزادگان، شهید لشگری، فتح، شهید فهمیده، شهید همت (خرازی)، شهید حکیم (همدانی، تونل شهدای غزه)، شهید باکری، شهید آیت الله اشرفی اصفهانی، شهید ستاری، محمدعلی جناح، شهید آبشناسان محدوده ترافیکی و پر خطر مستعد تصادفات جاده‌ای منطقه یک بشمار می‌رود.
همچنین منطقه عملیاتی مذکور خود به تنهایی مشتمل بر 10 ایستگاه مترو ریلی (صادقیه، ترمینال غرب، شهرک اکباتان، آزادی، ارم سبز، بیمه، مجموعه ورزشی آزادی، ایران خودرو، چیتگر، وردآورد) است.
منطقه 2 عملیاتی
منطقه دو شمال و بخشی از مرکز را پوشش میدهد 19 ایستگاه آتش نشانی دارد که سه منطقه شهر تهران 2، 3 و شمال منطقه 6 را پوشش می دهد.
این منطقه شامل 19 ایستگاه آتش نشانی و 2 گروه نجات و یک گروه پشتیبانی است که سه منطقه تهران (2، 3، 6) را پوشش می‌دهد. محلات قدیمی و مهم منطقه دو عملیات شامل محله فرحزاد، ده ونک، گاندی، آفریقا، ونک، پاسداران، ستارخان، شهر آرا، سعادت آباد، مرزداران، شریعتی همچنین بزرگراه‌های شهید چمران و شهید مدرس، شهید صدر، نیایش، شهید همت، حکیم، یادگار امام شیخ فضل الله، کردستان و... است. این منطقه در برگیرنده قسمت‌های کوهستانی شمال و شمال غرب تهران و همچنین تونل‌های نیایش، رسالت و توحید که بزرگترین تونل‌های استان تهران است و بلندترین برج مخابراتی ایران (برج میلاد) و بلندترین برج مسکونی اداری (برج تهران) است.
وجود تعداد زیادی از سفارتخانه‌ها و مراکز مهم دولتی و همچنین ساختمان‌های بلند تجاری و مسکونی از موارد مخاطره آمیز منطقه دو عملیات است که هر ساله بر تعداد این برج‌ها افزوده می‌شود. وجود ستاد فرماندهی کل ناجا، ستاد فرماندهی وزارت نیرو، نمایشگاه بین المللی، مجموعه ورزشی انقلاب از نظر پوشش ایمنی توجه خاصی را می‌طلبد که با تلاش همه جانبه آتش نشانان و توجه همیشگی آنان، نقاط مذکور از ایمنی لازم برخوردار شده‌اند.
شاید جالب باشد که بدانید جمعیت ساکن در این منطقه عملیاتی بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر است.
منطقه 3 عملیاتی
این منطقه شمال و شمال شرق تهران را با 19 ایستگاه آتش نشانی و سه گروه نجات و یک ایستگاه پشتیبانی پوشش می‌دهد و شامل سه منطقه تهران (1، 3، 4) است. از جمله محلات قدیمی با معابری باریک در این منطقه عملیاتی می‌توان به تجریش، درکه، جمال آباد، دارآباد، تهرانپارس، شمیران نو، خاک سفید، مینی سیتی، قلهک و ... اشاره کرد. مناطق تحت پوشش این منطقه قسمت‌های کوهستانی شمال و شمال شرق تهران و همچنین سدهای لتیان و ماملو است.
وجود تعداد زیادی از سفارتخانه‌ها و مراکز مهم دولتی همچنین ساختمان‌های بلند تجاری و مسکونی از موارد مخاطره آمیز منطقه سه عملیات است که سالانه بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.
جمعیت ساکن در این منطقه بیش از یک میلیون و دویست هزار نفراست. از این تعداد، حدود 400 هزار نفر در منطقه یک و تقریباً هشتصد هزار نفر در منطقه چهار تهران ساکن هستند.
منطقه 4 عملیاتی
منطقه چهار عملیاتی سازمان آتش نشانی غرب و فراتر از شهر تهران نظیر شهریار و اندیشه ... را پوشش می‌دهد. این منطقه شامل شمال خیابان قزوین از ابتدای خیابان قلعه مرغی تا بزرگراه فتح، از جنوب بزرگراه شهید چراغی حد فاصل بزرگراه نواب تا محدوده چهاردانگه، از شرق بزرگراه نواب صفوی و غرب کمربندی جاده قدیم کرج تا پل کفش ملی است.
این منطقه 14 ایستگاه آتش نشانی دارد و چهار منطقه تهران (17، 18 و9 و 21) را پوشش می‌دهد.
اماکن مذهبی، آموزشی، درمانی، خدماتی، پادگان قلعه مرغی، خط آهن تهران- تبریز، خط آهن تهران- اهواز، پمپ بنزین‌ها، تجمع صنایع و انبارها و کارخانه از جمله تصرفات پرخطر این منطقه بشمار می‌رود.
منطقه 5 عملیاتی
محدوده عملیاتی این منطقه در مرکز تهران قرار گرفته است که دربرگیرنده هفت منطقه شهر تهران (14، 15، 9، 10 و 11 و 12 و بخشی از جنوب منطقه 6) می‌شود. این منطقه نسبت به دیگر مناطق آتش نشانی از وسعت کمتری برخوردار است اما بیشترین جمعیت و تراکم تصرفات پرخطر و امنیتی را دارد.
منطقه پنج عملیاتی سازمان آتش نشانی از لحاظ استراتژیکی حساس ترین منطقه عملیاتی این کلانشهر به حساب می‌آید که شامل اماکن حساسی نظیر بازار بزرگ تهران، تولیدی‌ها و پاساژهای خیابان جمهوری، انبارها و بار اندازهای خیابان شو، بیت رهبری، مجلس شورای اسلامی، تشخیص مصلحت نظام، پنج سفارتخانه، 10 وزارت خانه، تئاتر شهر، تالار وحدت، مسجد ارگ، دانشگاه تهران و ... است.
محدوده عملیاتی منطقه پنج از شمال خیابان فاطمی، جنوب خیابان شوش، شرق اتوبان امام علی(ع) تا غرب بزرگراه آیت الله سعیدی است. این منطقه 20 ایستگاه آتش نشانی دارد که شامل 18 تیم عملیاتی، 14 تیم حریق، سه تیم تخصصی نجات و یک تیم تخصصی مبارزه با مواد شیمیایی و خطرناک است.
تراکم جمعیت در این منطقه به حدی بالاست که طبق آمار سازمان آتش نشانی، استعداد جمعیتی منطقه در روز 15میلیون نفر شناور و در شب حدود 2 میلیون نفر است.
اتوبان امام علی (ع)، شهید نواب صفوی، محلاتی، یادگار امام خمینی(ره) نیز در محدوده عملیاتی گروه‌های حریق و نجات این منطقه هستند.
منطقه 6 عملیاتی
این منطقه با دارا بودن 13 ایستگاه آتش نشانی از شمال به بزگراه رسالت و حکیم، غرب خیابان ولیعصر (عج)، جنوب خیابان پیروزی و شرق جاده دماوند و ارتفاعات سرخه حصار، خجیر و ده ترکمن منتهی می‌شود. بزرگراه‌های رسالت، باقری، یاسینی، شهید دوران، حکیم و بسیج افسریه در محدوده عملیات گروه‌های نجات و حریق منطقه 6 است. همچنین این منطقه عملیاتی شامل سه منطقه تهران (7، 8، 13) می‌شود که شهرداری‌های این مناطق با تعامل با سراهای محله نسبت به تشکیل خانه‌های ایمنی و برگزاری دوره‌های آموزش عمومی ایمنی برای شهروندان اقدام می‌کنند.
تعدادی اماکن پرخطر از قبیل اماکن صنعتی انبارها، چاپخانه، وزارتخانه، مراکز بهداشتی و آموزشی، مجتمع‌های مسکونی و همچنین فرودگاه نیروی هوایی (چکش) در این منطقه قرار دارد.
منطقه 7 عملیاتی
این منطقه با 17 ایستگاه آتش نشانی از شمال حد فاصل خیابان صابونیان (کاخ جوانان)، از شرق بزرگراه امام علی (ع) ابتدای مشیریه، از جنوب تا ابتدای روستای قلعه نو و باقر شهر و از غرب بزرگراه آزادگان و سعیدی را در برمی گیرد که شامل مناطق 16، 19 و 20 تهران می‌شود.
اماکن خاص و مهم این محدوده شامل مرقد مطهر حضرت امام خمینی(ره)، حرم حضرت عبدالعظیم حسنی، فرهنگسرای بهمن، فرهنگسرای ولاء و پایانه مسافربری ترمینال جنوب است. همچنین تصرفات پر خطر این منطقه شامل پالایشگاه تهران، نیروگاه برق بعثت، بزرگترین تصفیه خانه آب خاورمیانه، سیلو گندم تهران، کارخانجات روغن کشی ورامین و... است.
بزرگراه‌های آزادگان، سعیدی، بعثت، امام علی، آوینی، کریمی، کاظمی، تندگویان، خلیج فارس، کمربندی دوم کهریزک، ورامین و اتوبان تهران قم تا ابتدای ورودی فرودگاه امام خمینی (ره) محدوده ترافیکی و پر خطر حوادث جاده‌ای منطقه هفت سازمان آتش نشانی است.
ایستگاه‌های مترو حرم مطهر امام خمینی، شاهد، باقرآباد، شهرری، جوانمرد قصاب، دولت آباد، علی آباد، خزانه، ترمینال جنوب و عبدل آباد، زمزم و آزادگان جزو محدوده ترافیکی ریلی منطقه بوده و پایانه‌های مسافربری درون شهری متروی علی آباد و متروی شهر ری و متروی جوانمرد قصاب نیز در این محدوده قرار دارند.
از زمان تأسیس منطقه هفت عملیاتی در سال 1392 تاکنون ایستگاه‌های آتش نشانی به طور مداوم پذیرای داوطلبان دوره آموزش عمومی آتش نشانی بوده و آتش نشانان و مربیان نیز آموزش‌ها و اصول اولیه ایمنی را به داوطلبان فرا می‌دهند. بنابراین این منطقه باتوجه به قرارگیری در قسمت جنوب غربی و بخشی از جنوب تهران و تصرفات پرخطر جزو مناطق مهم سازمان آتش نشانی بشمار می‌رود.
منطقه 8 عملیاتی
محدوده این منطقه از شمال به خیابان پیروزی، غرب خیابان 17شهریور، جنوب اتوبان آزادگان تا پل شهید بروجردی و شرق جاده امام رضا(ع) تا پاکدشت است. این منطقه با 12 ایستگاه ایستگاه آتش نشانی، دو ایستگاه نجات و یک ایستگاه پشتیبانی دربرگیرنده سه منطقه تهران (14، 15، 12) است.
تعدادی اماکن پرخطر از قبیل اماکن صنعتی، کارگاه‌ها، انبارها، چاپخانه، فرهنگ سراها، مراکز بهداشتی و آموزشی، آموزش پروش منطقه 14 و 15، مجتمع‌های مسکونی بلند مرتبه شهید بروجردی، تاکسیرانی، فردوس، امام رضا (ع)، قصر فیروزه 1 و 2 همچنین بازار گل امام رضا (ع) و شهید محلاتی و شهرک صنعتی خاوران، پایانه خط 3 اتوبوسرانی BRT و ایستگاه‌های متروی نبرد، شیخ الرئیس و پیروزی در محدوده عملیاتی این منطقه قرار دارد.

خبر یزد


درحال حاضر 133 ایستگاه آتش نشانی در شهر تهران مستقر است که امسال حدود چهار یا پنج ایستگاه دیگر هم به بهره برداری خواهد رسید.
خبرنگار: ملیکا هاشمی

لینک کوتاه:
https://www.yazd-online.ir/Fa/News/191385/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

همه گیری خشونت علیه زنان در انگلیس

نظریه اسلام مکمل بودن زن و مرد است

بازدید معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از مرکز درمان ناباروی جهاد دانشگاهی خوزستان/ تصویر

باز هم ... از دامن زن مرد به معراج می رود

آیت الله ناصری: دولت صنعت پوشاک را تقویت کند/ دست دلالان از بازار پوشاک کوتاه شود

ضرورت استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای اجرا و اصلاح شبکه‌های آبی یزد

صنعت پوشاک نیاز به حمایت دارد/ دست دلالان باید از بازار پوشاک کوتاه شود

صنعت پوشاک نیازمند حمایت هدفمند است/ دست دلالان باید از بازار پوشاک کوتاه شود

تصاویر| شاهکار‌های معماری ایران در یزد

طالبان: فرودگاه هرات آماده پروازهای داخلی و خارجی است

آب مورد نیاز ناحیه صنعتی شهرستان نیر تامین می‌شود

91 بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه

شرکت‌های تعاونی‌ یزد به عرصه ورزش قهرمانی و همگانی ورود کنند

کدام شهرستان‌های استان یزد در وضعیت نارنجی قرار دارند؟

قناعت یزدی‌ها در مصرف برق نمایان شد

اولویت کاری شهردار جدید یزد چیست؟

آخرین وضعیت تعیین استانداران جدید از زبان نماینده یزد

پاسگاه شهیدمدنی جابه‌جا می‌شود

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی کردستان: گرامیداشت هفته دفاع مقدس نکوداشت سالهای ایثار و از خودگذشتگی حافظان امنیت کشور است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان: بصیرت روز افزون ملت شهید پرور ایران، ثمره ایستادگی و مقاومت است

افتتاح اولین پایگاه ثابت تجمیعی واکسیناسیون کارگران کشور در شهرکرد

فرزندان بازنشستگان خراسان شمالی بیش از چهار میلیارد ریال وام گرفتند

​عبدالملکی: موکب اشتغال محرومان، پویش استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای رفع بیکاری است

دهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی در یزد برگزار می‌شود

تجارب موفق کاربردهای صنعتی فناوری نانو بررسی می‌شود

یک ایستگاه و یک ورودی جدید مترو، آماده بهره‌برداری شد

گرما آفت جان پسته‌زارهای یزد/ 70 درصد پسته‌ها بر شاخه خشکید

استاندار یزد: آموزش باید متناسب با اطلس و اشتغال استان باشد

80 کانون آستان قدس در استان یزد تشکیل شد

سلامت دانش آموزان، اولویت اصلی آموزش و پرورش است

امام‌جمعه یزد: نهادهای انقلابی برای تحقق اهداف دولت به میدان بیایند

کلاس مربیگری فوتبال آسیا در یزد برگزار شد

ویژه‌برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری به مناسبت اربعین حسینی

رستم‌، سهراب، سیاوش و آرش‌هایی که افسانه‌ نیستند

چند خبر کوتاه از اردکان

4 مرکز واکسیناسیون در منطقه 21 راه اندازی شد

برنامه‌های اداره کل آموزش های شهروندی متناسب با برنامه‌های آموزش و پرورش

پیشگیری از فساد نیازمند اصلاح فرآیندهاست

مسابقات مقدماتی قهرمانی کبدی بانوان کشور در میبد یزد آغاز شد

دانش‌آموزان میبد با تلاش علمی از خدمات خیران مدرسه ساز قدردانی کنند

مرکز واکسیناسیون شماره 5 منطقه 18 افتتاح شد

استاندار یزد: آموزش باید متناسب با اطلس و اشتغال استان باشد

مسئول هماهنگی ستاد اربعین و گرامیداشت دفاع مقدس شهرداری تهران منصوب شد

آخرین خبرها از ساماندهی و بازپیرایی میدانگاه متروی صادقیه

خدمات رسانی رایگان مترو به شرکت‌کنندگان در پیاده روی اربعین

آیین آغاز به کار و افتتاح 26 مرکز واکسیناسیون کووید 19

زنگ مهر در غرب تهران نواخته شد

خودکفایی در تامین خوراک دام به برنامه جدی استان‌ها تبدیل شود

ممانعت از ورود کارکنان شرکتی مخابرات شوشتر به محل کار

تراش سنگ‌های تزیینی در بهبهان