خبر یزد

آخرين مطالب

کانون تفکر دانشگاه یزد بررسی کرد،

طرح آب قابل ‌برنامه‌ریزی یزد پس از حدود 2 سال تصویب شد سياسي

طرح آب قابل ‌برنامه‌ریزی یزد پس از حدود 2 سال تصویب شد
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد- هشتاد و هشتمین نشست کانون تفکر آب دانشگاه یزد با محور بررسی برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی یزد در رفع بحران کم‌آبی استان به‌صورت مجازی برگزار شد که طرح آب قابل ‌برنامه‌ریزی پس از حدود 2 سال تصویب شد.

به گزارش روزیکشنبه روابط عمومی دانشگاه یزد به ایرنا، حسین ملکی‌نژاد، دبیر کانون تفکر آب دانشگاه یزد با ارایه مهم‌ترین اولویت‌های آبی استان در بیانیه این کانون با اشاره به پیش‌بینی‌های نادرست بارش‌های سال جاری بر ضرورت مدیریت آب در ترسالی و خشک‌سالی‌های استان تأکید کرد.
سعید عطار رییس دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد هم سرعت عمل در رفع بحران‌ها و جدیت در چاره‌ اندیشی را رمز موفقیت کشورهای درگیر با بحران‌های آبی دانست و با اشاره به تغییرات اقلیمی کره زمین در چشم‌انداز 2050 میلادی از میزان تطابق سرعت عملکرد حل بحران آب با افت منابع آبی موجود طرح مساله کرد.
همچنین مدیر طرح و برنامه سازمان جهاد کشاورزی یزد از تصویب طرح آب قابل ‌برنامه‌ریزی استان پس از حدود 2 سال از سوی استانداری خبر داد که در آن سهم بخش کشاورزی تا سال 1405 در 2 مرحله و ارزیابی کارشناسی حدود 545 میلیون مترمکعب است و با اعمال برنامه‌های کاهش مصرف و اصلاح الگو محقق می شود.
« رمضان اسپرس » در این نشست به ارایه برنامه عملیاتی مدیریت حاد و بحرانی خشکسالی و کمبود آب در بخش کشاورزی استان تا افق 1405 پرداخت و افزود: استان با 1.4 درصد جمعیت کشور و هشت صدم درصد اراضی کشاورزی ایران را در خود جای‌داده که با این تفاسیر می‌توان گفت حدود 1.3 درصد تولیدات کشاورزی در یزد قرار دارد و نشان از بهره‌وری خوب در این حوزه است.
به گفته وی جمعیت روستایی استان 15 درصد کل جمعیت( یک میلیون و 200 هزار نفر) را در بردارد و طبق آخرین آمار 918 میلیون‌ مترمکعب مصرف آب در حوزه‌های مختلف است که حدود 180 میلیون مترمکعب آن از قنات و مابقی آن از چاه‌های کشاورزی تأمین می‌شود و تنها 8.6 درصد حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی دارای تناسب کیفیت بالایی است.
اسپرس با اشاره به برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی یزد در راستای کاهش مصرف سالانه آب در این بخش از کاهش این میزان از سال 83 حدود 1495 به 560 میلیون مترمکعب در سال گذشته خبر داد که ناشی از خشکسالی و فعالیت‌های بهره‌وری جهاد کشاورزی است.
مدیر طرح و برنامه جهاد کشاورزی یزد همچنین از کاهش برداشت حدود 173 میلیون مترمکعب آب از چاه‌های استان و افزایش راندمان آبیاری به میزان 57 درصد تا افق 1405 خبر داد و افزایش بهره‌وری از منابع تولید، افزایش عملکرد در واحد سطح، حذف محصولات پر آبخواه و جایگزینی محصول کم آبخواه و دارای مزیت، کاهش آثار خشکسالی و تقبل آن را از اهداف این سازمان خواند که ذیل سه طرح بهینه‌سازی مصرف آب، اصلاح الگوی تولید و آموزش و توانمندسازی بهره‌برداران به اجرا درمی آید.
وی همچنین گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی به‌منظور افزایش جذب مواد خام و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، استفاده حداکثری از آب مجازی و توسعه کشت گلخانه‌ای را ازجمله راهبردها و سیاست‌های برنامه اقدام این سازمان برشمرد.
وی در ادامه گفت: در صورت اجرای کامل این طرح نتایجی همچون افزایش تولیدات دامی از 338 هزار تن به 490 هزار تن، پایداری روند تولید و کمک به جبران افت سفره‌های آب زیرزمینی در راستای طرح تعادل بخشی منابع آب، به دست می آید.
همچنین مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد انتقال کشت به فضا بسته و ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای را یکی از اولویت‌های این سازمان دانست که با افزایش تولید حدود 10 برابر همراه بوده و با استفاده از آب‌های بازچرخانی شده و روش‌های آبیاری نوین قابل پیاده‌سازی است.
به گفته اکبر شیخعلی شاهی، تا سال 92 در استان یزد تنها هزار و 160 هکتار گلخانه وجود داشت که اکنون به حدود 2 هزار هکتار رسید و تنها 2 درصد از آب برنامه‌ریزی‌شده استان به این بخش اختصاص‌ یافت ، در حالی‌که با اشتغال 14 هزار نفر به‌طور مستقیم، ارزآوری و کاهش مصرف همراه است.
وی ضمن اشاره به تولید 22 درصد محصولات گلخانه‌ای کشور در استان یزد، افزایش کشت گیاهان دارویی، گل محمدی و زعفران و شیوه کشت نشایی را از اولویت‌های کشت گلخانه‌ای استان دانست که با اجرای طرح تأمین تسهیلات ایجاد سایبان‌ها در باغات استان می‌توان تبخیر آب در این بخش را تا 30 درصد کاهش داد.
همچنین حسن بلندیان مدیرعامل اندیشکده صفا، با اشاره به دغدغه تأمین خوراک افراد تا افق سال 2050 میلادی در جهان به تأمین نیاز اقلام کشاورزی از خارج استان و کشت پسته در یزد انتقاد کرد و اولویت تخصیص منابع استان را به اقلام موردنیاز اولیه همچون گندم دانست.
همچنین « علی اوهب یزدی » نماینده شرکت آب منطقه‌ای یزد، از وضعیت استان در حوزه آب مجازی و محمد حسین معماریان، عضو هیات‌علمی دانشکده فیزیک دانشگاه یزد از میزان صادرات و واردات استانی آب مجازی، طرح پرسش کردند.
آرش دالوند عضو هیات‌علمی گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز با اشاره به تجهیز 30 درصد کشت استان به آبیاری نوین، از راندمان بالای آبیاری تحت‌فشار و تأثیر آن در کاهش برداشت از چاه‌ها سخن به میان آورد.
علی‌اصغر سمساریزدی مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور تمدن کاریزی، بازببینی و تکمیل بیانیه‌های گذشته را گامی مؤثر در ایجاد بانک اطلاعاتی مرجع در دانشگاه یزد تلقی کرد.
همچنین محمدعلی حاتمی زاده مدیر حوزه ریاست سازمان جهاد کشاورزی یزد از ارایه برنامه‌های عملیاتی و بیان تجربه افراد در حوزه کشاورزی استقبال کرد و برای دریافت پیشنهادهای فعالان این بخش در مورد مساله خشکسالی برای عبور از این بحران اعلام آمادگی کرد.
رضا باقری فهرجی معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی یزد هم بحران آب را مساله‌ای اجتماعی تلقی کرد و از کم‌کاری در اطلاع‌رسانی عمومی و استفاده از آب اختصاص‌یافته برای کشاورزی در مصارف صنعت به‌صورت غیر مجاز انتقاد کرد که بخشی از فشار ناشی از خشکسالی ها و موانع مشابه متوجه نبود مدیریت صحیح آب است.
کاظم کمالی علی‌آباد ،عضو هیات علمی دانشگاه یزد نیز یکی از راه‌های تغییر الگوی کشت و تولید محصولات کم آب خواه را، مصرف صنایع تبدیلی کوچک و متوسط مربوط به هر منطقه در همان محل معرفی کرد.
برچسب‌ها
یزد شرکت آب منطقه ای دانشگاه وزارت نیرو

لینک کوتاه:
https://www.yazd-online.ir/Fa/News/192896/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چه باید کرد؟

امکان برداشت "مادر" از حساب بانکی که خود برای فرزندش افتتاح کرده

پویایی و نشاط انتخاباتی در یزد/ موج مشارکت در انتخابات افزایش یافت

دانشگاه فرهنگیان یزد، در جشنواره «رویش» برتر کشوری شد

10 درصد صادرات استان یزد مربوط به تولیدات واحد‌های نساجی است

مسئول دفتر شورای نگهبان: استقرار 966 شعبه اخذ رأی در استان یزد

تخلفات انتخاباتی را گزارش کنید

کرامت پدر و پسر یزدی در دهه کرامت

افتتاح پروژه های آب و برق در یزد با حضور وزیر نیرو به روایت تصویر

برتری گروه تواشیح دانشجویی واحد یزد در جشنواره ملی قرآن و عترت

تخصیص اعتبار به بیمارستان خیر ساز حضرت زینب (س)

برپایی نمایشگاه مجازی آثار تجسمی با موضوع انتخابات در یزد

کناره گیری بیش از 300 داوطلب از رقابت‌های انتخابات شورا‌های استان

آثار و برکات زکات در جامعه تبیین شود

تلاش اصناف و بازاریان برای مشارکت مردم در انتخابات

آغاز عملیات اجرایی سایت تلفن همراه روستای بروییه خاتم

پیش‌بینی وضعیت جوی استان یزد تا هفته آینده

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: کارگران و نیروی انسانی ماهر مهمترین سرمایه یک بنگاه اقتصادی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان: بیش از 10 هزار نفر دوره‌های آموزشی را در مراکز فنی و حرفه‌ای لرستان طی کرده‌اند

مدیر تعاون استان اردبیل: فروش و واگذاری اراضی غیر مسکونی به تعاونی‌های مسکن خلاف قانون است

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی خبر داد: اجرای مرحله سوم « طرح ملی توسعه‌ مشاغل خانگی» در آذربایجان شرقی

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم خبر داد: اعطای مجوز فعالیت مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی جهاددانشگاهی قم

میرزایی: راه‌اندازی پتروشیمی مسجد سلیمان، احیای شکوه از دست‌رفته آن است

ارائه تمامی خدمات غیرحضوری صندوق بازنشستگی کشوری در «صبااپ»

رمزگشایی از مرگ اسرار آمیزِ مرد جواهرساز

زن جاعل 1000 میلیارد تومان کلاه مردم را برداشت

واکسن ایرانی، بی‌ خطرترین واکسن در جهان است

نامه سید هادی خامنه‌ ای به همتی و مهر علیزاده

مشکل بیمه تاکسیرانان تهران رفع شد

324 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های یزد بستری هستند

واریز مابه التفاوت دریافتی 2 ماهه نخست امسال به حساب رانندگان خودرو سرویس

301 داوطلب از رقابت‌ انتخابات شوراهای اسلامی یزد انصرف دادند

اجرای 59 پروژه توسعه محلی در منطقه 15

اجرای جشنواره ورزشی «همراه یار» تهران به میزبانی منطقه 14

اجرای مرحله دوم یاس در خانه‌های هلال

اسکوترهای برقی دریاچه شهدای خلیج فارس، در رکاب دختران محجبه

عدم فعالیت 30 درصد از اتوبوس‌های بخش خصوصی به دلیل کرونا

توسعه متروی تهران؛ ایستگاه شهرک آزمایش

امکان برداشت مادر از حساب بانکیِ فرزند

خطر خشکسالی و ضرورت تغییر الگوی کشت محصولات پرآبخواه در ابرکوه یزد

مردم برای اقتدار ایران در انتخابات 28 خردادماه شرکت کنند

205 بیمار کووید 19 در یزد شناسایی شدند

300 نفر کار نظارت بر انتخابات را در مهریز بر عهده دارند

309 کیلوگرم مواد مخدر در یزد کشف شد

1400 سفیر اهدای خون معرفی می شوند

زنانی مقاوم که برای پیشبرد اقتصاد کشور موانع را کنار می زنند

انعقاد 225 موافقت‌نامه با نهادهای مختلف در راستای عدالت جنسیتی

مردم پای کار انقلاب باشند/ بی‌توجهی به سرنوشت کشور پایمال کردن خون شهداست

اصناف و بازاریان یزد به مانند همیشه پای کار انقلاب خواهند بود

اردکانیان: مجوز لازم برای تامین آب شرب و صنعت یزد و کرمان صادر شده است