خبر یزد

آخرين مطالب

بافقی‌ها در انتظار تکمیل بیمارستان 96 تختخوابی اجتماعي

بافقی‌ها در انتظار تکمیل بیمارستان 96 تختخوابی
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - قرارداد ساخت بیمارستان 96 تختخوابی بافق سال 94 با پیش بینی اعتبار 11 میلیارد تومان منعقد شد اما اکنون و پس از گذشت نزدیک به 6 سال، هنوز به پایان راه نرسیده است.

به گزارش ایرنا ساخت این مرکز بزرگ درمانی به 20 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا در سال 1400 بنا به وعده مسوولان مربوطه به بهره‌برداری برسد اما تاخیر در تکمیل آن مردم منطقه را نگران کرده است.
هنگامی‌که کلنگ ساخت بیمارستان 96 تختخوابی بافق با حضور مردم و مسوولان استانی و کشوری به زمین زده شد شهروندان بافقی از خوشحالی در پوست خود نمی گنجیدند زیرا پیمودن مسیر 110 کیلومتری تا مرکز استان و دسترسی به بیمارستان‌های دولتی و خصوصی یزد آنهم در جاده دوطرفه سال 94 ، سخت و بعضا همراه با صرف هزینه بالا، تصادفات و سوانح رانندگی بود.
گرچه سه سال بعد یعنی سال 97 دو بانده سازی جاده یزد - بافق به اتمام رسید و مورد بهره برداری قرار گرفت اما طولانی شدن اجرای این پروژه باعث نگرانی مردم شد زیرا مجبور بودند کماکان همان مسیر را طی کنند تا بیمار خود را به مراکز درمانی یزد برسانند.
ساخت این بیمارستان 96 تختخواب در منطقه کویری و بیابانی بافق تحولی بزرگ در حوزه بهداشت و سلامت به شمار می آید که باید به سرانجام برسد.
بیمارستان کنونی پاسخگوی نیاز بیماران نیست
بیمارستان فعلی بافق ابتدای سال70 خورشیدی با 12 تخت بستری راه اندازی شد اما با وجودیکه اکنون بخش‌های مختلف جراحی، اطفال، زنان و زایمان، رادیولوژی، سونوگرافی، آزمایشگاه ، آی -سی- یو، اورژانس و سی- سی- یو دارد و از وجود اکثر متخصص‌ها حوزه پزشکی و درمانی به صورت تمام وقت و پاره وقت برخوردار است اما ظرفیت تخت‌ها برای بستری بیماران، کافی نیست.
ضمن اینکه به خاطر کمبود ظرفیت تخت و امکانات مرتبط، از برخی تخصص‌های تمام وقت و انجام بعضی اعمال جراحی محروم است.
بنابر این و با توجه به بُعد مسافت تا مرکز استان، موقعیت جغرافیایی بافق و اینکه سه شهرستان بافق، بهاباد و کوهبنانِ کرمان و همچنین دهستان‌ها و روستاهای تابعه با جمعیت 120 هزار نفر می‌توانند از خدمات پزشکی و درمانی به صورت متمرکز برخوردار باشند، مسوولان مربوطه تصمیم به ساخت بیمارستان 96 تختخوابی در بافق گرفتند اما مشکلات اقتصادی و کمبود اعتبار ،پیشرفت این پروژه را لاک پشتی کرد و مردم از این بابت نگران و ناراضی هستند.
ابراز نگرانی مردم از طولانی شدن ساخت بیمارستان
یکی از شهروندان بافقی به گزارشگر ایرنا گفت: مردم بافق در تمامی امور خیر پیش قدم بوده و هستند اما نیاز است تا مسوولان حوزه سلامت نیز در این زمینه و با تخصیص اعتبار لازم و به موقع، تکمیل این پروژه را سرعت بخشند.
اکبر حسینی به مساعدت‌های شرکت سنگ آهن و فرمانداری بافق،کمک‌های خیرین و مردم هرچند اندک در ساخت این پروژه اشاره کرد و افزود: چندین سال است شاهد حرکت کند ساخت بیمارستان 96 تختخوابی توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و وزارت بهداشت در این شهر هستیم و هر سال که می رود تا انتظارها به سرآید خبر می‌رسد تکمیل و بهره برداری این پروژه به سال آینده موکول شده است.
وی ابراز امیدواری کرد: وعده مسوولان ذیربط محقق شود و مردم این دیار، نیمه نخست سال 1400 شاهد به بار نشستن تلاش دولتمردان تدبیر و امید در خصوص افتتاح بیمارستان بافق و بهره برداری از این پروژه بهداشتی و درمانی باشند.
یک شهروند دیگر هم گفت: سال 94 و 95 فرصت خوبی بود تا با اعتبار آن زمان پروژه بیمارستان 96 تختخوابی بافق تکمیل شود ولی عدم پیگیری به موقع از سوی مسوولان،باعث شد پیمانکار در موعد مقرر به تعهد خود عمل نکند و در سال‌های بعد از آن به صورت روز افزون با افزایش قیمت‌ها روبرو شد و تکمیل پروژه مرتب به تاخیر افتاد به طوری‌که اکنون اعتبار چند برابری سال‌های نخست لازم است تا این پروژه به سرانجام برسد.
رضا کارگران، به گرمای شدید منطقه و سوز سرمای کویری و طولانی بودن مسیر بافق به یزد اشاره کرد و افزود:برخی از مریض‌ها که طی چند سال گذشته راهی مرکز استان شدند در راه با خراب شدن خودرو و قرار گرفتن در گرمای سوزان تابستان و برودت شدید هوا در زمستان، درد مضاعف تحمل کردند و برخی نیز فوت می شدند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از آرزوهای دیرینه مردم، تکمیل و راه اندازی بیمارستان 96 تختخوابی بافق است تا هم پذیرای بیماران این شهرستان و هم بیماران و همراهان شهرستان‌های همجوار باشد زیرا در شرایط کنونی (کرونایی) و در زمان بروز تصادفات تعداد اتاق‌ها و تخت‌های برای بیماران و افراد حادثه دیده کفایت نمی‌کند.
به گفته این شهروند، سردرگمی بیماران و همراهان به خاطر نبود فضای لازم و کافی در بیمارستان کنونی از علل اصلی ارجاع بیمار به مرکز استان و مشکلات مردم این شهرستان و شهرستانهای مجاور است.
دلیل توقف پنج ساله پروژه بیمارستان 96 تختخوابی بافق چیست؟
فرماندار بافق که در یک سال گذشته چند بار از بیمارستان 96 تخت خوابی این شهر بازدید کرده است در بازدید اول وضعیت پروژه بیمارستان یاد شده را رضایت بخش ندانست و گفت: در سال 94 قراردادی با مبلغ 11 میلیارد تومان بسته شده، اما امروز طبق صحبت پیمانکار هنوز بیش از20 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است تا این پروژه تکمیل شود.

خبر یزد


سید مهدی طلائی مقدم که هنگام عقد قرارداد با پیمانکار خود فرماندار بافق بود، با ابراز تاسف و گلایه از مسوولان دانشگاه علوم پزشکی یزد به عنوان کارفرمای ساخت بیمارستان خاطرنشان کرد: روند اجرای این پروژه مطلوب نیست و انتظار داشتیم مسوولان دانشگاه بیش از این بر کمیت و کیفیت کار ساخت این بیمارستان نظارت داشتند.
فرماندار بافق تصریح کرد: علی رغم همه مسائل و مشکلاتی که وجود دارد تمامی دستگاه‌های شهرستان اعلام آمادگی کردند تا در تکمیل این پروژه همکاری داشته باشند و امیدواریم که سال 1400، سال افتتاح این پروژه عام المنفعه باشد.
طلائی مقدم، تکمیل هر چه زودتر این پروژه را گامی برای حفظ حقوق بیت المال اعلام کرد و افزود: قرار گرفتن این پروژه در شرایط افزایش نرخ‌ها و تکمیل نشدن به هنگام آن، تضییع حقوق بیت المال را در پی داشته و هرچه دیرتر این پروژه به بهره برداری برسد حقوق بیشتری از بیت المال تضییع می‌شود.
وی با بیان اینکه زیر ساخت‌های لازم اقامتی در سطح شهر فراهم است تصریح کرد: با تکمیل و راه اندازی این بیمارستان، بافق به قطب گردشگری سلامت نیز تبدیل خواهد شد.
بافقی ها سال1400 منتظر راه اندازی بیمارستان 96 تختخوابی هستند
مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد سال گذشته، تکمیل بیمارستان 96 تختخوابی این شهر را از اولویت‌های دانشگاه متبوع خود اعلام و گفته بود: این بیمارستان در چهار طبقه با بخش‌های گوناگون در حال ساخت است و حداکثر تا سال 1400 خورشیدی تکمیل و بهره‌برداری از آن آغاز می‌شود.
دکتر محمدحسین زارع مهرجردی با بیان اینکه تهیه دستگاه «ام آر آی» با خرید سایر تجهیزات همراه است تصریح کرد: باید ابتدا مجوز مرکز تصویر برداری اخذ شود که این امر در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد و مراحل پایانی را سپری می‌کند.
به گفته وی با خرید و راه اندازی دستگاه ام- آر - آی در این بیمارستان تازه ساز، نیاز مراجعه مردم منطقه به مرکز استان تا حدود زیادی برطرف می‌شود.
این مسوول علت تاخیر در اجرای پروژه بیمارستان بافق را نبود اعتبار دولتی در یکی دو سال اخیر ذکر و از خیران منطقه به ویژه مساعدت‌های مالی شرکت سنگ آهن مرکز ایران - بافق تشکر کرد.
تزریق یک میلیارد تومان به پروژه ساخت بیمارستان
مدیر داخلی بیمارستان ولیعصر(عج) بافق چندی قبل به ایرنا گفته بود: ابتدای سال گذشته مبلغ یک میلیارد تومان برای ادامه ساخت بیمارستان 96 تختخوابی این شهرستان از سوی شرکت سنگ آهن مرکزی بافق کمک شد.

خبر یزد


به گفته وی،با پیگیری فرندار بافق ، آبان 99 نیز شرکت سنگ آهن مرکزی ایران مبلغ چهار میلیارتومان دیگر نیز به ساخت این پروژه اهدا کرد.
محمد باقرقائمی خاطرنشان کرد: با تزریق این مبلغ ،پروژه جان دوباره گرفت و با مساعدت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ساخت بیمارستان با حدود 80درصد پیشرفت فیزیکی، تا تکمیل و راه اندازی بدون وقفه ادامه دارد.
کلنگ احداث ساخت این بیمارستان در سال 1394 و با پیگیری سید مهدی طلائی مقدم فرماندار وقت و فرماندار کنونی شهرستان، در سایت بیمارستان کنونی به زمین خورد و ظرف مدت سه ماه و نیم اسکلت بتنی چهار طبقه با زیر بنای بیش از 11 هزار و 750 متر مربع تکمیل شد اما بعدها کمبود یا بعضا نبود اعتبار کافی باعث کاهش روند پیشرفت این پروژه شد.
فرماندار بافق به همراه مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، رییس بیمارستان، پیمانکار پروژه و جمعی از مسوولان و کارشناسان، چندین بار طی یکسال گذشته از ساختمان در حال ساخت بیمارستان 96 تختخوابی بازدید کرد و در نشستی با پیمانکار و سایر مسئولان همراه مسایل مشکلات و موانع تکمیل پروژه را بررسی و اعلام آمادگی خود و سایر مجموعه‌های دولتی شهرستان برای تکمیل سریع این پروژه را بیان کرد.
بافق تا بهاباد یزد 85، تا کوهبنان کرمان 136 ، تا منطقه نوق و سیریز از توابع کرمان 72 کیلومتر فاصله دارد.
این شهرستان یک بخش مرکزی، سه دهستان مبارکه، کوشک و سبزدشت، 28 شورای اسلامی، 22 دهیاری مصوب و بیش از 100 پارچه روستا و آبادی است.
یک بیمارستان، سه مرکز سلامت شهری، سه مرکز سلامت روستایی و 12 خانه بهداشت در خدمت مردم منطقه است.
بیمارستان 96 تختخواب بافق با زیر بنای بیش از 11 هزار و 750 متر مربع در چهارطبقه در حال ساخت است و مراحل پایانی را طی می کند.
مرکز شهرستان 50 هزار نفری بافق در فاصله 110 کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.
برچسب‌ها
طرح های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد پروژه ساختمانی بافق بهداشت و سلامت

لینک کوتاه:
https://www.yazd-online.ir/Fa/News/195257/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

لزوم ساماندهی تاسیسات برقی و تبدیل چراغ‌های قدیمی به ال‌ای دی

بهزیستی و دانشگاه یزد تفاهم نامه امضاء کردند

آزادی 2 زندانی توسط کارگران یک واحد فولادسازی در اردکان

عیادت خادمان رضوی از بیماران یزدی

آزادی 2 زندانی توسط کارگران کارخانه فولاد اردکان

اجرای جشن های زیر سایه خورشید با حضور 12 نفر از خدام بارگاه رضوی در استان

اجرای بیش از 170 برنامه در جشن های زیرسایه خورشید در یزد

آفتاب یزد:‌ شورای نگهبان به داد پزشکیان و جهانگیری و لاریجانی رسید/ اصلاح‌طلبان تاوان حمایت از روحانی را پس دادند

آفتاب یزد: شورای نگهبان به داد پزشکیان، جهانگیری و لاریجانی رسید/

چهاردهمین جشن بزرگ زیر سایه خورشید در یزد برگزار می شود

طرح مهرواره محله همدل در بافق برگزار می‌شود

مدیرعامل توزیع برق یزد: ناهماهنگی بین دستگاه‌ها با تعامل قابل حل است

مدیرعامل توزیع برق یزد: ناهماهنگی دستگاه‌ها با تعامل قابل حل است

امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه یزد و اداره کل بهزیستی استان

آغاز به کار مراکز تجمیعی واکسن در یزد/ اعلام زمان بندی تزریق دوز دوم واکسن در استان

آغاز به‌کار مراکز تجمیعی واکسن کرونا در یزد

وزش باد نسبتا شدید در یزد

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان البرز: اجرای دولت الکترونیک مهمترین راهکار شفافیت و سرعت بخشی به خدمات است

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: ایجاد و توسعه مجموعه فرهنگی، ورزشی و رفاهی کارگران در دستور کار است

سرپرست تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: تعاونی ها نقش تاثیرگذاری در پیشرفت اقتصاد کشور و رونق تولید دارند

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: صیانت از نیروی انسانی ارزشمندترین سرمایه هر بنگاه اقتصادی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم تاکید کرد: هدف‌دار کردن مهارت آموزی کارکنان وظیفه استان قم

مهلت ثبت نام و دریافت تسهیلات کرونا برای مشاغل آسیب دیده از کرونا در هرمزگان تمدید شد

توزیع 300 بسته معیشتی در دهه کرامت از سوی بسیج کارگری زنجان

خودکشی قاتل پس از قتل زن سابق و برادرش

کشف جسد مرد میانسال در ارتفاعات درکه

درخواست قصاص برای قاتل آشنایِ زن تنها

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 30 خرداد 1400

دستگیری فروشنده قرص‌ های سقط جنین در تهران

دو حکم برای مدعیان طب موسوم به اسلامی

آرای باطله در این شهر پیشتاز شدند

توصیه‌ های شش گانه علی مطهری به سید ابراهیم رئیسی

رضایی برنامه خود را در اختیار رئیسی گذاشت

فیلم های گیج کننده و پیچیده ای که دیدنشان تمرین سختی برای ذهن شماست!

ستاره ای که پرسپولیس را قهرمان سوپرجام کرد

استفاده از تجهیزات برقی پیشرفته ایرانی در خط 7 مترو تهران

مرمت 88 هزار مترمربع از معابر با آسفالت پلیمری

معضل 40 ساله محله امامزاده حسن (ع) رفع شد

ویژه برنامه های جشن میلاد امام رضا(ع) در منطقه 3 برگزار شد

اجرای دستورالعمل های ایمنی در 256 ساختمان ناایمن

سه بازی سخت تیم ملی والیبال ایران در هفته پایانی

پینگ پنگ باز زن ایران و رد یک شایعه عجیب کرونایی!

پایان همرفیق شهاب حسینی با حسن ریوندی؟ + عکس

آیین افتتاح مرکز نوآوری رسانه همشهری

19 هزار یزدی، ماهانه 40 میلیارد ریال از بهزیستی دریافت می‌کنند

کارشناس فوتبال: تیم شهید قندی یزد فقط به پیروزی نیاز دارد

جشن بزرگ «زیر سایه خورشید» امشب در یزد برگزار می‌شود

اصلاح ساختمان خاک بزرگراه شهید چراغی با کود زئوفین

روزنه‌ امید برای صعود تیم فوتبال یزدلوله به لیگ 2

عراقچی: امیدوارم در دور آتی مذاکرات توافق کنیم