خبر یزد

آخرين مطالب

شتاب‌گیری تزریق واکسن کرونا در یزد و کاهش محسوس آمار مرگ و میر مقالات

شتاب‌گیری تزریق واکسن کرونا در یزد و کاهش محسوس آمار مرگ و میر
  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - بیش از یکسال و نیم از تاخت و تاز کرونا درجهان می‌گذرد و این ویروس چموش هر روز به شکلی تازه همه‌گیر می‌شود، با گذشت پنج موج از اوج شیوع این ویروس، شتاب‌گیری واکسیناسیون در یزد که از استان‌های پیشرو کشور در این زمینه است، کاهش تعداد بستری و مرگ و میر بیماران کرونایی را نشان می‌دهد .

بر اساس اعلام محققان، علاوه بر رعایت موارد پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا، واکسیناسیون مهمترین و ایمن‌ترین راه برای در امان ماندن از مخاطرات بیماری کووید 19 است، با این حال درصد قابل توجهی از افرادی که واجد شرایط واکسیناسیون هستند، نسبت به این موضوع کم توجهی می کنند و این در حالی است که برای رسیدن به ایمنی و مهار کرونا باید بیش از 70 درصد شهروندان واکسن دریافت کنند.
براساس گزارش ارائه شده از سوی دکتر رییسی، معاون بهداشت، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، استان یزد در زمینه کنترل مرگ و میر ناشی از کرونا به عنوان الگویی برای کشور معرفی شده و بیماریابی مناسب و مراقبت های خوب پزشکی از دلایل این موفقیت عنوان شده است.
همچنین استان یزد هرچند از لحاظ پوشش تزریق واکسن در کشور جز پنج استان برتر کشور است و آمار ترزیق در این استان از مرز 470 هزار دُز گذشته است، اما همچنان آمارها حکایت از دریافت نکردن واکسن 43 درصد از واجدان شرایط گروه سنی 40 سال به بالا دارد.
در مورد واکسن زدن افراد واجد شرایط اما و اگرهایی وجود دارد که یکی از دلایل آن توجه به شایعات منتشر شده در فضای مجازی است و تنها راه رفع این مسئله اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای شهروندان در این زمینه است.
38 درصد جمعیت گروه سنی بالای 18 سال استان یزد واکسینیه شدند
معاون فنی مرکز بهداشت یزد با تشریح تلاش ها صورت گرفته برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از طریق واکسیناسیون در این استان گفت: اکنون 38 درصد جمعیت بالای 18 سال استان حداقل یک دُز واکسن را دریافت کرده اند.

خبر یزد


دکتر مسعود شریفی افزود: در گروه سنی 60 سال به بالا 75 درصد، افراد بالای 50 سال 70 درصد و جمعیت 40 سال به بالا نیز 57 درصد این گروه حداقل یک دُز واکسن را دریافت کرده اند. 
43 درصد گروه سنی بالای 40 سال استان یزد واکسن نزدند
به گفته وی در جمعیت بالای 40 سال یعنی متولدان سال 1360 و ماقبل آن تاکنون 236 هزار نفر واکسینه شده اند و 43 درصد جمعیت هدف هنوز به مراکز واکسیناسیون برای دریافت واکسن مراجعه نکرده اند.
شریفی با بیان اینکه اکثر افرادی که در گروه سنی 40 تا 50 سال قرار دارند هنوز واکسن تزریق نکرده اند، اظهار داشت: جمعیت این گروه سنی برای حفظ سلامتی خود و اعضای خانواده هایشان هرچه سریعتر به مراکز تعیین شده در حوزه محل سکونت خود مراجعه و نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند.
وی تصریح کرد: تاکنون 470 هزار دُز واکسن در استان تزریق شده که از این تعداد 308 هزار دُز مربوط به نوبت اول و بقیه نوبت دوم بوده است. 
دکتر شریفی در خصوص تزریق دُز سوم واکسن کرونا نیز گفت: نخستین گروهی که برای تزریق این مرحله در دست بررسی است، کارکنان حوزه بهداشت و درمان هستند زیرا بیشتر از سایر افراد با مبتلایان به کرونا در ارتباط هستند.
معاون فنی مرکز بهداشت استان همچنین در خصوص تزریق دُز سوم واکسن کرونا به سایر افراد افزود: با توجه به شرایط شیوع این ویروس و پیشرفت واکسیناسیون در کشور تزریق دُز سوم ممکن است برای سایر گروه های سنی یا گروه های در معرض خطر نیز در نظر گرفته شود.
تامین سهمیه واکسن استان یزد
معاون فنی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: با ورود واکسن به کشور ، سهمیه مورد نیاز استان تامین و در مراکز واکسیناسیون توزیع شد و کار تزریق واکسن که در هفته گذشته دچار اختلال شده بود به حالت طبیعی بازگشته است.
دکتر شریفی افزود: اکنون در تمامی مراکز واکسیناسیون استان واکسن برکت، سینوفارم، پاستور و آسترازنکا به حد کافی وجود دارد و گروه‌های سنی اعلام شده می‌توانند با مراجعه به همان مرکزی که از قبل برای آن‌ها معین شده واکسن خود را دریافت کنند.
راه‌اندازی 12 مرکز تجمعی ترزیق واکسن و فعالیت 16 مرکز تست کرونا در استان یزد
معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد گفت: تاکنون 12 مرکز تجمعی برای تزریق واکسن در استان راه اندازی شده که این مراکز از ساعت هشت صبح تا 13 ظهر و عصرها از ساعت 17 تا 21 دایر و آماده ارائه خدمات به شهروندان است. 
شریفی خاطرنشان کرد: مرکز تجمعی تزریق واکسن در مسجد حظیره از هشت صبح تا 21 شب در خدمت شهروندان است و همچنین در 60 مرکز خدمات جامع سلامت هم در نوبت صبح تزریق واکسن انجام می شود. 
معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد گفت: اکنون 16 مرکز در سطح استان تست کرونا را انجام می دهند و این مراکز از صبح تا ساعت 20 شب خدمات ارائه می کنند. 
واکسیناسیون تنها راه مهار کرونا
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان یزد گفت: آمارها نشان می‌دهد که در هفته جاری نسبت به هفته قبل حدود 25 درصد کاهش آمار بستری های جدید و 42 درصد کاهش مرگ ومیر کرونایی را در استان شاهد هستیم و استان یزد در شیب نزولی منحنی ابتلا به کرونا قرار گرفته است.
محمود نوری شادکام افزود: اگر آمارها به همین منوال باشد، می‌توان امیدوار بود در اواسط مهرماه وضعیت همه گیری کاهش قابل توجهی پیدا کند و پیک پنجم در وضعیت کنترل قرار گیرد.

خبر یزد


وی با بیان اینکه موج پنجم طولانی‌ترین موج‌ شیوع کرونا بود، گفت: در انتهای هر موج به موج بعدی مبتلا می‌شویم و می‌توان با کنترل ورودی و خروجی‌ها از ورود مسافران مبتلا به لامبدا به کشور و استان‌ها جلوگیری کرد تا وارد موج ششم این ویروس نشویم.
نوری شادکام ادامه داد: واکسیناسیون توده‌ای از راه‌های مهم مهار کرونا است و با واکسیناسیون از مرگ و میر به میزان قابل توجهی جلوگیری می‌شود و کاهش آمار مرگ و میر در استان با افزایش تزریق واکسن نسبت به چند هفته گذشته محسوس است. 
یزد جزو پنج استان برتر کشور در طرح پوشش واکسیناسیون علیه کرونا
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: این استان جزو پنج استان برتر کشور در اجرای طرح همگانی واکسیناسیون کرونا معرفی شده که تاکنون 38 درصد جمعیت استان دُز مرحله اول و 18 درصد جمعیت مشمول هم، هر 2 دُز واکسن را دریافت کرده اند.
دکتر محمدرضا دهقانی افزود: با تداوم روند واکسیناسیون تا 46 روز آینده، تمامی جمعیت بالای 18 سال استان یک دُز واکسن را دریافت می‌کنند و ظرفیت واکسیناسیون روزانه استان هم اکنون بین 15 تا 20 هزار دُز در روز است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در مورد وضعیت استفاده از ماسک در استان نیز اظهار داشت: هم اکنون 36 درصد مردم از ماسک استفاده می کنند، در حالیکه این عدد دست کم باید به 70 درصد برسد.
وی تصریح کرد: انجام واکسیناسیون کرونا به معنای پایان فعالیت این ویروس نیست و همچنان استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی فیزیکی و شستن دست ها را باید جدی بگیریم .
مهمترین راه مهار کرونا واکسن است
یک متخصص عفونی در یزد با تاکید تزریق واکسن کرونا به منظور کاهش مرگ و میر و عوارض ناشی از ابتلای به این ویروس گفت: واکسن موجب کاهش مرگ و میر، بستری و پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس می شود. 
دکتر محمدرضا شریفی افزود: برای اینکه جامعه به ایمنی کامل برسد باید افزون بر 70 درصد افراد واکسینیه شوند تا این ویروس مهار شود و گرنه ویروس کنترل نخواهد شد و بسیاری از خانواده ها را داغدار می کند. 
وی اضافه کرد: افرادی که تحت تاثیر شایعات نسبت به تزریق واکسن اقدام نمی کنند، بهتر است سری به بیمارستان ها و بخش مراقبت های ویژه بزنند و از نزدیک وضعیت بیماران مبتلا به این ویروس را مشاهده کنند. 
وی گفت: اکنون بیشتر افرادی که گرفتار این ویروس شده و در بیمارستان بستری هستند، زیر 50 سال سن دارند که این افراد یا واکسن نزده اند و یا نوبت آنها نشده است. 
دکتر شریفی تصریح کرد: بیشتر بیماران بستری هم اکنون در گروه سنی 30 تا 50 سال قرار دارند، بنابراین می توان نتیجه گرفت که تزریق واکسن موثر است و در بین بیماران بستری افراد مسن کمی وجود دارد. 
وی از شهروندان خواست که حتما در زمان تعیین شده نسبت به تزریق واکسن کرونا اقدام کنندو همچنان استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت و از شرکت در تجمعات خودداری کنند. 
اکثر بیماران بستری بخش کرونا واکسن دریافت نکردند
یکی از پرستاران بخش عفونی نیز به ایرنا گفت: اکثر بیمارانی که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند را افرادی تشکیل می دهند که واکسن نزده اند این در حالی است که در سراسر جهان تنها راه مهار بیماری کووید 19، واکسن اعلام شده است و تا زمانی که همه افراد واکسینیه نشوند، این ویروس کنترل نمی شود. 
فاطمه دهقانی افزود: از همه شهروندان انتظار می رود برای حفظ جان خود و دیگران و کاهش فشار کاری کارکنان بخش درمان ، نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند و به شایعاتی که بعضا در فضای مجازی منتشر می شود، توجه نکنند. 
این پرستار گفت: شهروندان مطمئن باشند اگر واکسن عوارض خطرناک داشت اول به کادر درمان ترزیق نمی شد. 
یکی از شهروندان یزدی که به مرکز تزریق واکسن کرونا در بلوار مدرس این شهر مراجعه کرده بود، گفت: این که برخی افراد از زدن واکسن اجتناب می کنند، باعث ظلم به خودشان و افرادی می شود که با آنان در تماس هستند و ممکن است به دلیل همین بی توجهی باعث مرگ خود یا دیگران شوند.
حسین حیدری بندرآبادی افزود: برخی از شهروندان تحت تاثیر شایعاتی که در شبکه های اجتماعی انتشار پیدا می کند، از زدن واکسن امتناع کنند، این در حالی است که همه متخصصان و پزشکان بر این تاکید دارند که هر نوع واکسن در دسترس را باید استفاده کرد چون در حد قابل توجهی باعث کاهش عوارض ابتلاء به بیماری کووید 19 شده و احتمال مرگ و میر مبتلایان را نیز کاهش می دهد. 
وی تصریح کرد: من و همسرم هر دو نوبت واکسن کرونا را ترزیق کردیم و از واکسن زدن هراسی نداریم، زیرا اطمینان می دانیم که با همراهی همه شهروندان در رعایت موازین بهداشتی و تزریق واکسن می توانیم شاهد کاهش شیوع کرونا باشیم.
یک شهروند دیگر یزدی که برای تزریق واکسن به سالن ورزشی محل واکسیناسیون در امام شهر یزد مراجعه کرده بود نیز در خصوص استقبال نکردن برخی شهروندان از تزریق واکسن به ایرنا گفت: موج اصلی واکسن هراسی در فضای مجازی ایجاد شده و در واقع مردم از طریق این فضا و دیدن برخی کلیپ ها که اصلا ربطی به کرونا ندارد و برخی از آنها مربوط به بیماران قبل از شیوع این ویروس است، از زدن واکسن خودداری می کنند. 
فاطمه علی پور افزود: همچنین برخی موارد نیز مشاهده شده که فردی واکسن دُز نخست و دوم را دریافت کرده اما باز هم به کرونا مبتلا شده که در تمامی دنیا حتی برای واکسن هایی که تبلیغات زیادی برای آنها شده نیز اعلام می شود که ایمنی صد در صد برای همه افراد ایجاد نمی کند و ممکن است برخی افرادی که واکسن دریافت کرده اند، به ویروس مبتلا شوند و همین موضوع باعث بی اعتمادی برخی شهروندان شده اما آنچه که در این میان کمتر مورد توجه قرار گرفته این است که افرادی که واکسن دریافت می کنند در صورت ابتلا به کرونا عوارض کمتری را شاهد می باشند و احتمال مرگ و میر آنان نیز از کسانی که واکسن نزده اند، کمتر است. 
وی بر اطلاع رسانی شفاف و فرهنگ سازی بیشتر در زمینه استفاده از واکسن تاکید کرد و گفت: انتظار از مسئولان این است که با اطلاع رسانی مناسب ، باورهای غلط برخی شهروندان را نسبت به تزریق واکسن اصلاح کنند.
هم اکنون 558 نفر مشکوک به ابتلاء به ویروس کرونا در استان بستری هستند که از این تعداد 117 نفر آنها در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شوند.
برچسب‌ها
ویروس کرونا یزد واکسن
پروندهٔ خبری
واکسن کرونا، از نظریه تا عمل

لینک کوتاه:
https://www.yazd-online.ir/Fa/News/207979/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سنگ آهن بافق پیروز هفته پنجم مسابقات لیگ فوتبال نونهالان یزد

دشمنی همه جانبه استکبار با ایران از روز نخست پیروزی انقلاب آغاز شد

آمار پذیرش بیماران کرونایی به کمتر از 50 تن رسید

پردیس‌های کویرِ یزد، شاهکارهای معماری ایران

امام جمعه مهریز: تبیین دفاع مقدس تضمین کننده توسعه کشور است

جریان فرهنگی شهر باید با محور امام زاده عبدالله (ع) صورت گیرد

افتتاح موسسه خیریه کودکان معلول ستارگان آسمانی در مهریز

اعلام آمادگی کامل شرکت گاز استان یزد برای عبور از فصل سرما

بازدید سرزده دادستان اشکذر از تعدادی مدارس دولتی

دستاوردهای دفاع مقدس برای نسل جوان تبیین شود

جوکار: مدیران برای اصلاح شبکه آبی یزد از ظرفیت‌های قانونی استفاده کنند

عامل اصلی بلوغ امنیتی ایران، تجربه های دوران دفاع مقدس است

حجت الاسلام محمدی: دولت زودتر حلقه مدیران را تکمیل کند

حجت الاسلام محمدی: دولت زودتر حلقه مدیران در کشور را تکمیل کند

دان آموزان نیازمند در انتظار یاری سبز مردم نیک اندیش یزد

دانش آموزان نیازمند در انتظار یاری سبز مردم نیک اندیش یزد

ششمین نمایشگاه صنعت و معدن یزد

پیشگیری از وقوع جرم مهم‌ترین راهبرد قوه قضاییه است

لازوم انتخاب استانداری جوان، متعهد و مجرب برای یزد

لزوم انتخاب استانداری جوان، متعهد و مجرب برای یزد

انتخابات دفاتر مسافرتی یزد برگزار شد

تبیین دفاع مقدس تضمین کننده توسعه کشور است

تصادف در اردکان 10 کارگر یک کارخانه کاشی را مصدوم کرد

امام جمعه ابرکوه: دولت سیزدهم عزت ایران در سازمان ملل را بازپس گرفت

گوش یک نفر را در بافت تاریخی یزد بریدند/ سایه ناامنی بر بافت جهانی یزد

تهران قهرمان کانوپولو زنان ایران شد

تمام سرنشینان مینی‌بوس یک شرکت کاشی در اردکان به خانه نرسیدند

مردم یزد با زائران اربعین به پیاده‌روی می‌روند

کاهش تدریجی دمای هوای استان یزد

اجتماع عزاداران اربعین حسینی در یزد برگزار می‌شود

دیدار شهردار منطقه 15 با خانواده شهدا

نشانی مراکز جدید واکسیناسیون شهرداری تهران اعلام شد

برپایی موکب شرکت واحد به مناسبت اربعین

کاهش آمار بستری‌های کرونایی در یزد/ حال 84 نفر وخیم است

تصادف در اردکان 10 کارگر یک کارخانه کاشی در اردکان را مصدوم کرد

نقطه قوت دفاع مقدس ولایتمداری رزمندگان بود

یزد نیازمند استاندار بی‌حاشیه و دارای اشراف کامل بر استان است

زیارت اربعین برای جاماندگان از پیاده‌روی اربعین باشکوه برگزار شود

هراس دشمن از جنگ با ایران دستاورد دفاع مقدس است

کارشناس هواشناسی: دمای هوای یزد هفته آینده پنج درجه کاهش می‌یابد

محور سخنان ائمه جمعه شهرهای بهاباد، مهریز و ابرکوه

راه اندازی 26 پایگاه ثابت و سیار واکسیناسیون در شهرداری تهران

امیدواریم با توسعه خدمات وعده تبدیل شهرداری به نهاد خدمتگزار اجتماعی را محقق کنیم

مدیران یزد از ظرفیت‌ قانونی در اجرا و اصلاح شبکه‌های آب استفاده کنند

مدیران یزد از ظرفیت‌ قانونی برای اصلاح شبکه‌های آب شهرها استفاده کنند

توقیف 190 کیلوگرم تریاک در یزد

امام جمعه موقت یزد: دولت هرچه سریع‌تر تکلیف پست‌های مدیریتی استان‌ها را تعیین کند

امام جمعه یزد: اربعین طولانی ترین خیمه خدمت‌رسانی به بشریت در طول تاریخ است

امام‌جمعه موقت یزد: رییس‌جمهوری در انتخاب مدیران زودتر اقدام کند

سهیم شدن شهردار تهران در واکسیناسیون شهروندان تهرانی