خبر یزد

آخرين مطالب

معادن سنگ تزئینی استان یزد به‌دلیل خودتحریمی در آستانه تعطیلی قرار دارند اجتماعي

معادن سنگ تزئینی استان یزد به‌دلیل خودتحریمی در آستانه تعطیلی قرار دارند
  بزرگنمايي:

خبر یزد -

خبر یزد


گروه استان‌ها - در حالیکه استان یزد دارای ظرفیت بسیار خوبی در معادن سنگ‌های تزئینی است، کم لطفی مسئولان در وضع قوانین و توجه به شرایط معادن سبب شده تا این معادن در آستانه تعطیلی باشند. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد ، معادن سنگ‌های تزئینی از جمله نعمت‌های خدادادی موجود در طبیعت هستند که علاوه بر زیبایی و شکوه، ثروت عظیمی برای استانی مانند یزد محسوب می‌شوند.
ثروتی به گرانبهایی اشتغال و درآمدزایی برای استان و حتی کشور ولی قدر این ثروت را مسئولان هنوز نمی‌دانند؛ مسئولانی که با وضع قوانین دست و پا گیر نه تنها مشکلی را حل نکردند بلکه مانعی بر سر راه فعالیت اقتصادی جامعه شدند.
البته که قوانین محکم، اصولی و هدفمند برای پیشبرد فعالیت‌های اقتصادی در تمام زمینه‌ها مانند تولید سنگ‌های تزئینی واجب عینی است ولی با توجه به ظرفیت و نوع تولید، امکانات، بازار تولید، فروش، توزیع و بسیاری دیگر از پیچ و خم‌های راه تولید‌، تسهیل‌نگری در قوانین یا وضع قوانین جدید با توجه به نوع شرایط لازمه موفقیت و از نان شب واجب‌تر است.
سنگ‌های تزئینی استان یزد می‌تواند سبب تحولات اقتصادی شود
دبیرکل و نایب رئیس انجمن سنگ ایران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد اظهار داشت: استان یزد استانی با پتانسیل بالا در سنگ‌های تزئینی کشور است.
احمد شریفی سنگ‌های مرمریت، تراورتن و اونیکس را از جمله سنگ‌های تزئینی استان یزد نام برد و گفت: از نظر کیفیت و بازار جهانی سنگ‌های یزد بازار مطلوبی دارد و می‌تواند در استان سبب تحولات اقتصادی شود.
وی در مورد مشکلات معادن سنگ تزئینی استان گفت: تأمین تجهیزات و ماشین‌آلات معادن در تمام استان‌ها مورد کم لطفی دولت‌ و وزارتخانه قرار گرفته و اکثر معادن استان یزد و حتی کشور دچار کمبود ماشین‌آلات بروز هستند.
نایب رئیس انجمن سنگ ایران تشریح کرد: عمر متوسط ماشین‌آلات یزد یا سایر استان‌ها بالای ‌25 سال است و این مدت سبب شده که نیاز به تعمیرات یا تعویض تجهیزات و ماشین‌آلات نیاز شود که به دلیل بالا بودن هزینه تعمیرات و تعویض، قیمت تمام شده سنگ تولیدی بالا از رنج مشخص شده قرار می‌گیرد و گاهی خوابیدن دستگا‌ه‌ها و ماشین‌آلات در معدن به دلیل تعمیراتِ مکرر سبب تعطیلی موقت تولید می‌شود و این امر راندمان کار تولید و کیفیت سنگ تولیدی را پایین می‌آورد. 
وی با اشاره به اینکه متوسط ظرفیت استخراج سنگ از دل کوه در استان 25 درصد است، بیان کرد: این مقدار در سایر کشورهایی که امکانات و تجهیزات مناسب دارند بالای 40 درصد است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: عمده فولاد تولیدی کشور خام صادر می‌شود / طرح مجلس برای جلوگیری از خام‌فروشی استاندار کرمان: مردم استان کرمان باید از درآمدهای معادن استان منتفع شوند عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: رتبه کشور در فضای کسب‌‌ و کار مناسب نیست شریفی گفت: در کنار کمبود تجهیزات و ماشین‌آلات، اکتشاف اصولی و طراحی مهندسی معدن و موقعیت جغرافیایی و زمین‌شناسی بر راندمان و کیفیت تولید سنگ مؤثر است بنابراین در بخش معدن با راندمان کمتر یعنی درصد کمتر گرفتن از توناژ کلی محصول و افزایش قیمت محصول تمام شده روبه‌رو هستیم.
وی افزود: دولت باید به جای ضوابط پیچیده اجازه دهد خود معدن‌داران وارد کار شوند و از محل صادراتی خود تجهیزات مورد نیاز حتی دسته دوم را بخرند چراکه این ضوابط پیچیده سبب شده خرید لوازم و تجهیزات حتی با ارز آزاد قیمت تمام شده محصولات را خیلی بالاتر ببرد.
نیمی از معادن سنگ استان یزد تعطیل و نیمه تعطیل هستند
دبیر انجمن سنگ ایران استان‌های اصفهان، اراک و فارس را از نظر اشتغالزایی و جایگاه سنگ تزئینی به ترتیب در جایگا‌ه‌های اول تا سوم برشمرد و گفت: استان‌های یزد و تهران در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
امیرحسین حیدرزاده رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی و رئیس انجمن سنگ استان یزد هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بیش از 180 پروانه بهره‌برداری از معادن سنگ تزئینی طبیعی در استان داریم که متأسفانه نیمی از این معادن در حالت تعطیلی و نیمه تعطیلی است.
رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی و رئیس انجمن سنگ استان یزد گفت: در این معادن که بیش از 98 درصد آن‌ها خصوصی است به طور متوسط بین 15 تا 40 نفر به طور مستقیم می‌توانند مشغول به کار شوند.
وی با اشاره به ظرفیت بالای ارزش افزوده سنگ تزئینی استان و کشور بیان کرد: متأسفانه با وجود تحریم‌ها، دولت‌ها و مجلس‌های قبلی قوانین و سیاست‌هایی خوبی در مورد سنگ تزئینی نداشتند و به جای اینکه کار را راحت‌تر کنند خود را دچار خود تحریمی کردند.
رئیس انجمن سنگ استان یزد افزود: مسئولان مقررات و سیاست‌های بسیار انقباضی و تنگ‌گیری بر روی صادرات گذاشتند به ویژه بانک مرکزی در مورد بازگشت ارز همچنین نبود سیستم بانکی برای صادرات سبب شد تا کشورهای رقیب الآن گوی سبقت را در سنگ تزئینی ربودند و آن بازار صادراتی که قبلاً داشتیم را، متأسفانه نداریم.
وی بیان کرد: رونقی هم که در حدود یک سال و نیم در بازار داخلی داشتیم به خاطر جهش نرخ ارز و تورم نقدینگی بود که رشد بالایی در ساختما‌سازی و املاک به وجود آورده بود و مشمول صنعت ساختمان و به ویژه سنگ تزئینی شد ولی در حال حاضر بقدری قیمت‌ها بالا رفته که مردم کِشِش و قدرت خرید ندارند و ما هم وارد مرحله رکود شدیم.
حیدرزاده تشریح کرد: البته با بالا رفتن نرخ ارز ، پتانسیل بسیار خوبی را برای صادرات داریم و مزیت رقابتی ما تنوع سنگ‌هایی است که داریم و می‌توانیم قیمت رقابتی بدهیم ولی با بحث تحریم‌ها، سیستم بانکی، نرخ بالای کارمزدها و صرافی‌ها این فرصت هم از ما گرفته شده است.
تسهیل مقررات لازمه دستیابی استان یزد به جایگاه مطلوب در سنگ تزئینی کشور است
وی با اشاره به اینکه معادن سنگ تزئینی می‌توانند در استان و کشور جایگاه خوبی پیدا کنند، بیان کرد: باید مسؤلان مقررات را تسهیل کنند و به جای سیاست‌های تمجیدی معدن‌داران را تشویق نمایند، متأسفانه به حرف اتاق بازرگانی‌ها و تشکل‌ها ترتیب اثر داده نمی‌شود، ما به عنوان مشاور به مسئولان مشاوره می‌دهیم ولی همه کار خود را می‌کنند.
رئیس کمیسیون معادن استان یزد گفت: دولت تنها بر روی معادن فلزات دست گذاشته که سود بسیار بالایی دارند و خیلی وقت بر روی صنایع کوچک و متوسط نمی‌گذارد و این درحالی است که واحدهای کوچک و متوسط، موتور محرکه اقتصادی کشورهایی با صنعت و معدن پیشرفته هستند و نمونه بارز آن کره جنوبی است که 80 درصد اقتصادش در دست بخش خصوصی است و از این 80 درصد تقریبا 50 درصد آن واحدهای کوچک و متوسط هستند که سبب رشد اقتصاد داخلی شدند.
وی با اشاره به اینکه در سال حمایت تولید داخلی، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها هستیم‌، بیان کرد: ما پشتیبانی نمی‌خواهیم در بخش صنعت و معدن راه را بلدیم و پیدا می‌کنیم فقط از مسئولان می‌خواهیم مانع ایجاد نکنند و در قوانین تسهیل‌‌گری داشته باشند اینکه هیچ حمایتی برای سرمایه‌گذاران نباشد تا سرمایه خود را به وسط میدان بگذارند و با قدرت کار کنند و کار را گسترش دهند سبب شده تا سرمایه‌گزاران دیگر به سمت این فعالیت‌ها نیایند چرا که دیگر سرمایه‌گزاری در این بخش توجیهی ندارد. 
حیدرزاده با بیان اینکه سرمایه‌گذار و سرمایه‌دار فوق‌العاده فرار و ترسو است و جایی سرمایه‌گذاری می‌کند که امنیت داشته باشد، بیان کرد: امنیت اقتصادی و کار کردن برای سالیان سال برای سرمایه‌گزاران مهم است، اینکه سرمایه از کشور بیرون می‌رود یعنی دارد به جایی می‌رود که امنیت اقتصادی فراهم باشد.
وی بیشترین پراکندگی معادن سنگ تزئینی را در شهرستان ابرکوه و کمترین را در شهرستان بافق دانست و گفت: بیشترین معادن مربوط به سنگ تراورتن با 85 معدن، سنگ مرمریت با 75 معدن، سنگ‌ گرانیت 18معدن و کمترین معدن تراونیک با سه معدن است که سنگ‌های گرانیت و مرمر، با سنگ‌های مصر، عمان و ترکیه قابلیت رقابت دارند ولی با این وضعیت توجیه اقتصادی ندارند.
معادن سنگ‌های تزئینی را ابتدا باید دریابیم، تنها شناسایی ظرفیت‌ها کافی نیست، محیا کردن بستر برای بهره اصولی و کافی از این ظرفیت‌ها، شناخت موقعیت معادن، امکانات، زیرساخت‌ها، تعین بازارهای خرید، فروش، بازاریابی و تعیین قوانین و اصول معین برای هر یک از جمله مواردی است که باید قبل از پروانه بهره‌برداری دادن مورد توجه قرار گیرند تا نرسیم به آنجا که به جای شاهد رونق و پیشرفت بازارهای سنگ تزئینی باشیم شاهد تعطیلی نیمی از فعالیت این معادن باشیم و بدتر از همه ندانیم مسئولان در فکر چاره‌جویی برای بهتر شدن شرایط هستند یا اینکه تنها به دنبال صدور مجوز بهره‌برداری برای معدنی دیگر یا به دنبال وضع قوانین سخت‌تر هستند.
انتهای پیام /785/ی

لینک کوتاه:
https://www.yazd-online.ir/Fa/News/212718/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اثرگذاری زنان روستایی در توسعه اقتصاد

ثبت اطلاعات خرید و فروش کالا‌های اولویت دار الزامی شد

شهروندان نسبت به حوادث اطراف خود حساس باشند

حمایت نظام از انتقال آب دریای عمان به کویر مرکزی ایران

بی احتیاطی در رانندگی باز هم حادثه آفرید

چقدر به فکر امنیت فرزندان خود در فضای مجازی هستید؟

فوت کوهنورد یزدی در ارتفاعات اسلامیه

حجت الاسلام حسینی: عوارض تعطیلی مدارس کمتر از کرونا نیست

برنامه دیدار‌های امشب لیگ یک فوتبال ساحلی

سقوط مرگبار سنگ‌نورد پیشکسوت یزدی از ارتفاعات اسلامیه

کارگروه تنظیم بازار در یزد تشکیل جلسه داد

تولید 650 مگاوات برق خورشیدی در استان یزد امکان‌سنجی شده است

طغیان دوباره ویروس تاجدار در یزد

کاهش سن ابتلا به سرطان در زنان یزدی/آلاینده های صنعتی و معدنی عامل ابتلا به سرطان

خیز آرام و بی صدای موج ششم کرونا در یزد

آغاز عملیات اجرایی مجموعه فرهنگی ورزشی شهید سلیمانی اردکان

سارقان خانه‌های نیمه ساز اردکان در دام پلیس

مشکل اراضی اکرمیه در استان یزد به‌دلیل ترک فعل مدیران در سنوات گذشته است

کاهش سن ابتلا به سرطان در زنان یزدی

دستگیری یک کارچاق‌کن در شهرستان خاتم

ثبت اطلاعات خریدوفروش کالا‌های اولویت‌دار الزامی شد

کوهستان‌های یزد کوهنورد دیگری را به کام مرگ فرستادند

نزدیک شدن موج ششم کرونا به یزد؛ فوت 24 یزدی طی هفته گذشته

استان یزد، دارای رتبه اول تا سوم ابتلا به 10 سرطان‌ شایع کشور

سرمربی تیم فوتبال شهیدقندی یزد معرفی شد

مشکلات مالی علت محرومیت دختران یزدی از سوپر لیگ والیبال ایران

لایروبی 64 هزار متر طول انهار

خدمت به جامعه صنعتی و اقتصادی مصداق عمل صالح است

واحدهای شن و ماسه مهریز در لیست صنایع آلاینده قرار گرفتند

بهره‌برداری از یک کمپ کویرنوردی ابرکوه در سال جاری

مدیر جهاد کشاورزی بافق : 241 تن ماهی تیلاپیا در این شهرستان برداشت شد

آزمون عملی آتش ‌نشانی در 6 بخش برگزار می‌شود

فرماندار اردکان: با تغییر کاربری‌های غیرمجاز برخورد می‌شود

بررسی موانع و راهکارهای تثبیت جایگاه حقوقی شورایاری ها

استان یزد رتبه اول تا سوم ابتلا به 10 سرطان‌ شایع کشور را داراست

اختصاص مراکز مجزا برای واکسیناسیون دانش آموزان بالای 12 سال

نصیری: تا امروز بیش از 24 هزار نفر واکسینه شدند

رونمایی از کتاب ها و گزارش‌های ستاد مدیریت محلات

کودکان مهم ترین سرمایه های جامعه هستند

دیدار مدیرعامل شرکت شهر سالم با رییس سازمان نظام پزشکی

نوسازی 10 هزار دستگاه تاکسی تا پایان سال جاری

تخریب مخازن شن و نمک توسط معتادان متجاهر

آیا تهران در برابر سیلاب و سوانح آبی امن است

ابلاغ طرح توسعه دریاچه شهدای خلیج فارس بعد از 8 سال

سقوط از ارتفاعات اسلامیه جان سنگ‌نورد پیشکسوت یزد را گرفت

برپایی اجتماع «بیعت» در امیرچقماق/برگزاری جشنواره سرودهای مهدوی

روایت یک برج 50ساله

آزادی 40 نفر از مددجویان در جریان بازدید رئیس کل دادگستری یزد از زندان

آغاز مرحله دوم پویش «تهران دوباره جان می گیرد»

فروش و عرضه مرغ در یزد سامان می‌یابد