خبر یزد

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

تفاوت برخورد مسئولان میراثی در یزد و اصفهان با سرمایه‌گذار خارجی اقتصادي

تفاوت برخورد مسئولان میراثی در یزد و اصفهان با سرمایه‌گذار خارجی
  بزرگنمايي:

خبر یزد - ایسنا/اصفهان شرکتی که سرمایه‌گذار آن یک اتریشی است، چندی پیش خانه صفوی «پرورش» را خریده تا آن را پس از مرمت، به یک اقامتگاه گردشگری در دل بافت تاریخی جوباره بدل کند، اما باید دید با تخریب خانه‌ تاریخی مجاور و سکوت مسئولان در برابر بالا رفتن اجزای بتنی که در صورت تکمیل شدن، آفتاب را از خانه پرورش می‌دزدند، دیگر رغبتی برای سرمایه‌گذاری در حوزۀ میراث فرهنگی اصفهان باقی خواهد ماند؟
هنوز که هنوز است، هیچ منبعی برای معرفی تمام خانه‌های واجد ارزش تاریخی محله جوباره، که یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های شهر اصفهان است، وجود ندارد و هنوز که هنوز است، خانه‌های زیبای صفوی و قاجاری و پهلوی این محله، بی‌اینکه در فهرست میراث ملی ثبت‌شده باشند، در روز روشن با خاک یکسان می‌شوند تا جای خود را به بناهای بی‌ریشه و قوارۀ امروزی بدهند.
ماجرای خانه صفوی پرورش از این هم تلخ‌تر است؛ بعد از مدت‌ها مهجوری، شرکتی که سرمایه‌گذار آن، یک اتریشی است، نسبت به خرید و مرمت این خانه اقدام کرده، اما یک‌باره دیده که جای همسایه‌های تاریخی دور و برش را ستون‌های بتنی گرفته؛ ساخت‌وسازی که لرزه بر اندام خانه پرورش انداخته، باعث آسیب رسیدن به پی و دیوار آن شده و در صورت تکمیل، نور آفتاب را هم از محلی که قرار است اقامتگاه گردشگران داخلی و خارجی باشد دریغ می‌کند تا در عوض به آن‌ها منظره‌ای نازیبا دهد.

خبر یزد

نظر اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری اصفهان در رابطه با مصیبت این خانه، 29 دی و 19 بهمن ماه در خبرگزاری ایرنا منتشر شده است؛ ناصر طاهری ، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان گفته: « شهرداری در این رابطه از میراث فرهنگی اصفهان برای صدور پروانه استعلام نگرفته است. در این مورد به طور حتم با شهرداری مکاتبه و به دلیل عدم استعلام قبل از صدور پروانه، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. »
و حسین کارگر ، شهردار منطقه سه نیز اظهار کرده: «اگر خانه ستاره‌دار باشد، طبق طرح تفصیلی ما موظفیم استعلام کنیم، ولی نمی‌توانیم همه منطقه سه را از میراث فرهنگی استعلام کنیم، آن‌هایی که ستاره ندارد و کد طرح تفصیلی دارد، طبق طرح تفصیلی شهر اصفهان بر اساس ضوابط می‌توانیم پروانه دهیم. برای این موردِ ساخت، با توجه به اینکه خانه پرورش ستاره‌دار نبوده و در حریم قرار نداشته، استعلام نگرفتیم.
خانه پرورش در مجاورت بافت تاریخی بوده و از میراث هم استعلام شده و گفته‌اند که بلامانع است و ما هم پروانه دادیم. آن خانه‌ای هم که ما مجوز و پروانه ساخت داده‌ایم، هیچ‌گونه بحث میراثی ندارد، قسمتی از حریم این خانه تاریخی بود که مالک شروع به تخریب و تجمیع کرد. مالک در دیوان عدالت اداری شکایت کرد و رأی برائت گرفت و بر اساس رأی برائت پروانه صادر شده است، در واقع براساس حقوق مکتسبه‌ای که مالک داشت، رأی صادر شد و میراث هم در جریان است. »
به قول فریماه هوشیار که کارشناس ارشد مرمت بناها و بافت‌های تاریخی است: «می‌گویند و می‌گویند و درمی‌یابید که تا چه اندازه ناهماهنگی بین این نهادها وجود دارد.»

خبر یزد

مهدی پرورش ، که حدود یک سال و نیم قبل خانۀ پرورش را به یک شرکت گردشگری فروخته و با اغلب خانه‌های تاریخی کوچه حمام جنت آشناست، به ایسنا می‌گوید: خانۀ ما (خانه پرورش) و خانه آقای مجیری و خانه همدم خانم که الان تخریب ‌شده، همه یکی بودند. حدود دویست سال پیش برادران سلطانی آن را تقسیم کردند. اگر از اداره ثبت بپرسید به شما دقیق‌تر می‌گویند که کدام خانه دست چه کسی بوده و به چه کسی فروخته‌شده.»
از او می‌پرسم: شما خانۀ همدم خانم را قبل از تخریب دیده بودید؟ جواب می‌دهد: «بله هر وقت که توپمان می‌افتاد داخل خانه‌شان می‌رفتیم و برمی‌داشتیم و به خانه هم نگاه می‌کردیم. خیلی قشنگ بود. قشنگ‌تر از خانه ما بود. مربوط به اواخر صفوی و اوایل قاجار. حیف که خرابش کردند. آن‌قدر قشنگ بود که درهایش را به خانۀ تاریخی سر کوچه که در حال مرمت است فروختند و آن‌ها استفاده کردند.»
ادامه می‌دهد: «این خانۀ سر کوچه نسبت به خانه ما و همدم خانم قدمتی ندارد، اما الان آن را زیبا کرده‌اند به اسم خانه جمالیان پلاک شده.»
می‌گویم: خانه همدم خانم را چه سالی خراب کردند؟ توضیح می‌دهد: «این خانه حدود 15 ورثه داشت. آن‌ها پنج سال پیش خانه را فروختند و یک سال و نیم پیش هم مالک جدید آن را خراب کرد.»

خبر یزد

من هزار خانه تاریخی در این جوباره سراغ دارم که خراب کردند و رویش خانه ساختند. سقف همین خانه آقای احمدی که همسایۀ خانه پرورش است دارد می‌آید پایین. پهلوی است اما ارزش دارد. قبلاً از خانه ما و آقای مجیری به حوض‌خانه‌ای که روی آن یک بادگیر چوبی وجود دارد راه بوده و امروز حوض‌خانه به ملک آقای احمدی تعلق دارد. تابستان‌ها زن‌ها اینجا جمع می‌شدند و حرف می‌زدند و تخمه می‌شکستند. باد توی این بادگیر تنوره می‌کشید و می‌رسید به حوض و به ‌اندازه یک اسپیلیت فضا را خنک می‌کرد. تا هست بروید ببینید در چه حالی است.»

خبر یزد

توضیح می‌دهم: خانه قاجاری جمالیان که سر کوچه شماست مرمت‌شده و چند روز دیگر هم در قالب یک اقامتگاه گردشگری شروع به کار می‌کند. این اقدامات مردم را ترغیب نمی‌کند که به فکر حفظ خانه‌های تاریخی‌شان باشند؟ جواب می‌دهد: «بله، طرف حاضر است از آن سر ایران بیاید این خانه را ببیند. اگر این کارها بیشتر شود محله رونق پیدا می‌کند، اهالی آسایش پیدا می‌کنند. اما همه که توان مرمت ندارند، میراث باید این خانه را بخرد و حفظ کند.»
می‌گویم: حرف میراث هم این است که بودجه کافی برای این کار ندارد. او یادآور می‌شود: «خب مردم هم شیلنگ آب را می‌گذارند پای خانه و وقتی میراث آمد می‌گویند خراب شد. حالا که یک سرمایه‌گذار آمده و خانه ما را خریده، چرا اجازه می‌دهند با ساخت‌وساز در مجاورت آن به بنا آسیب بزنند و طرف را از کرده اش پشیمان می کنند؟ این خانه اگر تکمیل شود وزنش روی زمین سنگینی می‌کند و در دل این چند خانه تاریخی باقیمانده یک‌چیزی می‌شود مثل برج جهان‌نما.»

خبر یزد

اردشیر قانعی ، که این روزها در حال مرمت خانه صفوی پرورش است، دربارۀ ارزش و اهمیت این خانه در گفت وگو با ایسنا، اظهار می‌کند: قدمت کلی بنای خانه پرورش، به اواخر دورۀ صفوی و اوایل قاجار برمی‌گردد، اما در بخش‌های مختلف آن می‌توان تغییراتی که در طول زمان شکل‌گرفته را دید؛ برای نمونه بخشی از تزیینات شاه‌نشین مربوط به دورۀ صفوی و بخشی مربوط به دوره معاصر است.
او ادامه می‌دهد: نمای اصلی خانه پرورش از جداره جدا شده که با کشباف در حال مقاوم‌سازی آن هستیم، اما به خاطر تخریبی که در مجاورت این بنا صورت گرفته، دیوار اتاق آخر آن ترک برداشته است.

خبر یزد

قانعی با اشاره به اینکه خانه‌های مجاور خانه پرورش نیز تاریخی و واجد ارزش هستند، توضیح می‌دهد: زمانی همه به ارزش و اهمیت این خانه‌ها واقف نبودند برای همین می‌توان لکه‌هایی را در بافت دید که تخریب‌شده و جای آن را ساختمان‌های امروزی گرفته، اما امروز که ضرورت حفظ بافت تاریخی یک امر بدیهی است، نباید یکی پس از دیگری شاهد تخریب این بناها باشیم.

خبر یزد

این مرمتگر می‌گوید: وقتی به شهرداری مراجعه کردم گفتند که همه جای اصفهان دوطبقه روی پیلوت می‌توان ساخت و من پرسیدم پس تکلیف بافت تاریخی چه می‌شود؟ هنوز منتظر پاسخ‌نامه از سوی وزارتخانه میراث فرهنگی هستیم و از سوی دیگر اضطراب داریم که مالک ساختمان مجاور اقدام به سقف زنی نکند چون در این صورت کار از کار می‌گذرد.
قانعی خطاب به مسئولان می‌پرسد: وقتی یک سرمایه‌گذار تصمیم می‌گیرد خانه‌ای که رو به تخریب رفته را احیا و به یک جاذبۀ گردشگری برای شهر تبدیل کند، آیا نباید از او حمایت کرد؟

خبر یزد

او می‌افزاید: سرمایه‌گذار این شرکت یک اتریشی است که اکنون هم در یزد مالک چندین خانه و هتل فعال است، اما ما، او را متقاعد کردیم که در اصفهان هم سرمایه‌گذاری کند.
محقق خاطرنشان می‌کند: در یزد همکاری خوبی از سوی اداره کل میراث فرهنگی این شهر با ما شد چه در بحث معرفی خانه‌های واجد ارزش تاریخی و چه در بحث خرید آن‌ها، اما در اصفهان این اتفاق نیفتاد. ما با برخی از نهادها وارد گفت وگو شدیم تا املاک‌شان را بخریم، اما آن‌قدر پروسه قیمت‌گذاری و جلسه گذاشتن طول کشید که ترجیح دادیم به سمت املاک شخصی رو بیاوریم.
نماینده این شرکت گردشگری توضیح می‌دهد: از آنجاکه تعداد خانه‌های مربوط به دوره صفوی کم است، خانه تاریخی پرورش که در بافت تاریخی جوباره وجود داشت توجه ما را جلب کرد و سال 1398 اقدام به خریداری آن کردیم. آن زمان مالک خانه پرورش به ما گفت که ملک مجاور را با تخلف تخریب کرده‌اند اما میراث کارشان را متوقف کرده، ما هم به همین قول اکتفا کردیم، اما اوایل پاییز سال جاری یک‌باره مالک این ساختمان شروع به ساخت‌وساز کرد و با این کار به خانه پرورش آسیب زد.

خبر یزد

محقق می‌گوید: ظرفیت اصفهان کمتر از یزد نیست اما شیوۀ برخورد این دو شهر با سرمایه‌گذار از زمین تا آسمان فرق دارد و تفاوت این رویکرد را هم به‌وضوح می‌توان دید؛ بافت تاریخی یزد در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده و در وضعیت مناسبی قرار دارد، بافت تاریخی اصفهان هم که زمانی قرار بود در فهرست میراث جهانی ثبت شود، هر روز در حال از دست دادن داشته‌های خود و دور شدن از این فرصت طلایی است.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.yazd-online.ir/Fa/News/176608/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راه‌اندازی مراکز اطعام مهدوی اطعام نیازمندان در یزد

رشد شاخص‌های کیفی تولیدات استان یزد در سال گذشته

ثبت‌نام 243 داوطلب انتخابات شوراهای شهر و روستای ابرکوه

551 فرد مشکوک به کرونا در بیمارستان های یزد بستری هستند

طرح محله همدلی در 2 هزار مسجد یزد آغاز شد

سال گذشته سه میلیارد ریال صرف توسعه ورزش مهریز شد

اعضای شوراهای روستایی از فعالان ترغیب مشارکت مردم در انتخابات هستند

شهر یزد پایتخت معماری ایران معرفی می‌شود

فاطمه کامیاب: 800 نفر از کارآموزان من وارد بازار کار شده اند

کارمندان برای پیشگیری از ابتلا به کرونا چه کنند؟

تمامی امور آموزشی دانشگاه یزد به صورت مجازی انجام می‌شود

ثبت‌نام 3276 داوطلب برای انتخابات شورای روستایی در یزد/حضور 12 کاندیدای 75 ساله در انتخابات

مشکل تامین آب در تفت

کاهش ذخائر خونی در ماه مبارک رمضان

رئیس حوزه هنری یزد: هنرمند انقلاب اسلامی به حقایق موضوعات می‌نگرد

ثبت حضور خفاش حنایی در غار‌های یزد

آثار نویسندگان نوجوان یزدی در شبکه یزد رونمایی شد

برخورد قانونی با متخلفان در ماه رمضان

برگزاری مرحله حضوری جشنواره قرآنی هنر دانش در یزد و 2 خبر کوتاه

قتل وسوسه انگیز مرد کرمانی توسط شاگرد پول پرست

سرپرست فرمانداری اردکان: بی توجهی مردم عامل شیوع کروناست

32 دواطلب انتخابات شورای شهر در یزد رد صلاحیت شد

فوت شش یزدی دیگر در شبانه روز گذشته

3276 نفر در ششمین دوره انتخابات شوراهای روستایی استان یزد ثبت‌نام کردند

آتشکده‌ای که در 1500 سال یک لحظه هم خاموش نشده است + فیلم

تساوی صبای یزد قابل نماینده کرمان

آخرین و جدیدترین آمار مبتلایان به بیماری کرونا در استان یزد

پیروزی با ارزش شهید قندی مقابل میلاد مهر

اتمام عملیات گازرسانی به پنج روستای‌ بهاباد

تاثیر قرارداد میان سه طلایه دار گردشگری ایران چیست؟

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه: اوقاف به دنبال حرکت در مسیر ارائه درمان رایگان برای افراد کم بضاعت است

امام جمعه یزد: از خمس معادن برای احیا و ایجاد موقوفات استفاده شود

افزایش 27 درصدی ثبت نام داوطلبان انتخابات در بهاباد

تجلیل وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دانشجوی دانشگاه یزد

آزمایشگاه ارزیابی تثبیت‌کننده‌های خاک در دانشگاه یزد راه‌اندازی شد

پرداخت 25 میلیارد ریال وام سال 99 به اصناف مهریز و سه خبر کوتاه

تجلیل از دانشجوی دانشگاه یزد به عنوان برگزیده سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

برخورد قاطع با ناقضان مصوبات کمیته تخصصی نظارت بر رعایت ضوابط بهداشتی مقابله با کرونا

ایمیل جوان مشهدی به پلیس واشنگتن دردسر شد

بازداشت عاملان برپایی جشن تولد پُرازدحام در میبد

فتوای متفاوت آیت‌ الله سیستانی درباره رمضان

شایعه نگران‌ کننده درباره توزیع واکسن در ایران

نزاع، 94هزار نفر را به پزشکی قانونی تهران کشاند

لبنیات در ماه رمضان گران نمی‌ شود

موضع «ظریف» درباره اتفاقات دیروز در نطنز

ایران: انتقام حادثه نطنز را خواهیم گرفت

نمکی باید با یقه جر داده از من حمایت می‌کردید

واکنش سازمان محیط زیست به محکومیت کلانتری

اتحادیه اروپا، فرمانده سپاه و بسیج را تحریم کرد

حراج اعتبار شهاب حسینی در همرفیق! وقتی شهاب صدای موتور می دهد!